Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Stolica walczy ze smogiem

Redakcja RI  |  20.12.2018  |  2
Warszawa rozpoczyna walkę ze smogiem
Warszawa rozpoczyna walkę ze smogiem
Fot. pixabay.com

Nowy prezydent stolicy przedstawił projekt walki ze smogiem, którego budżet ma wzrosnąć trzykrotnie. Warszawiacy chcący wymienić kotły mogą otrzymać nawet 12 tys. złotych. Ponadto mają pojawić się nowe stacje pomiarowe i czujniki powietrza oraz zazielenią się ulice, które wspomogą walkę ze złą jakością powietrza. 

Urząd Miasta oszacował, że wymiana kotła średnio kosztuje 12 tys. zł, dlatego do tej kwoty zostanie podniesiona wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Co więcej, magistrat rezygnuje z kryterium dochodowego, dzięki temu każdy warszawiak może liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów. Ponadto w przyszłym roku miasto przeznaczy 30 mln zł na walkę ze smogiem. W 2020 r. kwota będzie dwa razy wyższa - 60 mln zł, a w kolejnych dwóch latach – łącznie 210 mln zł.

Przeczytaj również: Krakowski Alarm Smogowy uważa, że smog zniknie za 50 lat

Jak zapewnia urząd 12 tys. złotych dotacji to kwota, która powinna wystarczyć na pokrycie całości kosztów instalacji kotła w domu jednorodzinnym – łącznie z kosztem projektu. Z tej dotacji będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec, bez względu na zarobki. Warszawiak, który zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania, od początku do końca procesu będzie wspierany przez miasto przy formalnościach.

Ponadto w pierwszym kwartale 2019 r. miasto ogłosi przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. Jedna będzie przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia - w Pruszkowie. Stacje będą mierzyć jakość powietrza już od przyszłego sezonu zimowego. Projekt ten jest realizowany wspólnie z gminami obszaru funkcjonalnego metropolii warszawskiej. W drugim kwartale 2019 r. zostanie ogłoszony przetarg na zakup blisko 140 czujników (98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji) monitorujących podstawowe zagrożenia. Po rozbudowie systemu, wskazania z tych czujników będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w Internecie.

Walka ze smogiem to także więcej zieleni. Dlatego ratusz zapowiedział, że przyspieszy nasadzenia roślin wzdłuż głównych ulic – chodzi o 76 dużych arterii, w ramach programu „Zielone ulice Warszawy”. Miasto przekaże również warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. To będzie pierwsze powiększenie obszaru Lasów Miejskich w stolicy od kilkunastu lat. Włodarze nie zapominają też o komunikacji miejskiej. W przyszłym roku Miejskie Zakłady Autobusowe zamówią 130 autobusów elektrycznych.

Co więcej, nad Warszawą będą latać drony. Straż Miejska od początku roku zacznie używać dwóch specjalistycznych dronów, które pomogą strażnikom wykrywać przypadki zatruwania powietrza. Walka ze smogiem dla wszystkich funkcjonariuszy będzie priorytetem. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać możliwość palenia złej jakości paliwami do Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

[Warszawa, walka ze smogiem, smog, drony, zanieczyszczenie powietrza, zła jakość powietrza, czujniki powietrza, walka o czyste powietrze]

Komentarze

(2)
marcin | 05.01.2019, 21:28
Dopóki ludzie nie wymienią starych kopcących pieców i nie ocieplą domów problem dalej będzie trwał. Dla zobrazowania skali problemu polecam raport politechniki warszawskiej nt. wpływu termomodernizacji domów na poziom zanieczyszczenia powietrza http://cdn28.muratorplus.smcloud.net/t/myfile/Raport-Okrelenie-gwnych-zalet-ocieplania-budynkw.pdf
david | 18.01.2019, 14:00
Aby zwalczyć smog potrzebna jest też świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie obywateli, bo najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest opał odpowiedniej jakości, sprawny piec i dobra termoizolacja domu, jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl