Materiały i technologie energooszczędne

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”
Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”
Fot. mat. pras.

Jubileuszowa XV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” zgromadziła specjalistów z PolskiArmenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy, którzy dzielili się najnowszymi osiągnięciami z zakresu technologii energooszczędnych stosowanych w nowych i modernizowanych budynkach.

Konferencja zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej odbyła się 5–7 grudnia 2018. Patronował jej JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol oraz Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN. Partnerami spotkania byli: Research Institute of Building Physics (NIISF) Russian Academy of Architecture and Building Sciences, University of Žilina oraz Kauno Kolegija – University of Applied Sciences. Konferencja była jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 70-lecia założenia Politechniki Częstochowskiej.

Przeczytaj również: Międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - Materiały i Technologie Energooszczędne"

Na konferencję zgłoszone zostały artykuły z 19 ośrodków naukowych z kraju i zagranicy. Wzięło w niej udział ponad 50 specjalistów z ośrodków badawczo-naukowych z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Litwy, Rosji, Ukrainy i Słowacji. Podczas pierwszej sesji obrad prezentowano m.in. wyniki badań systemów wentylacyjnych i grzewczych w obiektach nowych i poddawanych modernizacji, w których wykorzystuje się m.in. odnawialne źródła energii. W drugiej sesji skoncentrowano się na zagadnieniach dotyczących energooszczędności w dużej skali – zwartej zabudowy miejskiej i zaprezentowano prototypowy system prefabrykacji do obiektów energooszczędnych. Przedstawiono wyniki badań wpływu warunków pogodowych na rozkład temperatur w przegrodzie zewnętrznej oraz możliwości przygotowania specjalistów budownictwa energooszczędnego w zakresie stosowania technologii BIM. Podczas sesji wyjazdowej uczestnicy konferencji zapoznali się z obiektem i rozwiązaniami w Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II w Częstochowie. Zwiedzili również Muzeum Regionalne w budynku byłego ratusza w Częstochowie.

Podczas sesji plenarnej w wystąpieniach i dyskusji koncentrowano się na zagadnieniach poprawy efektywności funkcjonowania wybranych obiektów hydrotechnicznych oraz energooszczędności w gospodarce wodnej. Z kolei w czwartej sesji zaprezentowano doświadczenia z wdrażania dachów zielonych i ich wpływu na stopień energooszczędności budynków. Omawiano też kwestie kształtowania komponentów budynków energooszczędnych oraz wpływu promieniowania słonecznego na warunki doświetlenia pomieszczeń i związanego z tym zmniejszenia zużycia energii, dzięki wykorzystaniu OZE, na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia pomieszczeń. Były też prezentacje firm oferujących innowacyjne i energooszczędne technologie i produkty.

Zobacz także: 12. Dni Oszczędzania Energii - relacja

W trzecim dniu konferencji uczestnicy zapoznali się zakresem prac rewaloryzacyjnych, konserwatorskich i modernizacyjnych prowadzonych na terenie Klasztoru Jasnogórskiego oraz w wybranych obiektach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W zamkach w Olsztynie, Mirowie i Bobolicach poznawano zastosowane w nich technologie modernizacji i rozwiązania dostosowujące obiekty zabytkowe do nowych funkcji użytkowych. Połączenie obrad z sesjami wyjazdowymi umożliwiło osobiste poznanie modernizowanych obiektów zabytkowych i zastosowanych w nich rozwiązań. Podczas sesji wyjazdowych była też okazja do zwrócenia uwagi na aspekty poszukiwania optymalnych pod względem energetycznym rozwiązań materiałowych i technologicznych dla obiektów zabytkowych. Taka formuła przeprowadzania konferencji – spotkań naukowców z praktykami w terenie – sprawdziła się i jest pozytywnie odbierana przez uczestników.

Konferencji towarzyszyła wystawa oraz prezentacje firm: Schöck, Fakro, Punto Pruszyński, Aereco Wentylacja, Testo, Recticel Izolacje, Leca Keramzyt i INTERSoft. Spotkanie wsparły: Śląska Okręgowa Izba Inżynierów i Techników Budownictwa w Katowicach, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Częstochowa, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”, Stowarzyszenie Przemysłu Wapiennego, Stowarzyszenie DAFA oraz Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

[Konferencja, budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym, budownictwo, technologie energooszczędne, modernizacja budynku, system grzewczy, system wentylacyjny, ogrzewanie, wentylacja, technologia BIM]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 12/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl