Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Materiały i technologie energooszczędne

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”
Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”
Fot. mat. pras.

Jubileuszowa XV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i technologie energooszczędne – budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” zgromadziła specjalistów z PolskiArmenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy, którzy dzielili się najnowszymi osiągnięciami z zakresu technologii energooszczędnych stosowanych w nowych i modernizowanych budynkach.

Konferencja zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej odbyła się 5–7 grudnia 2018. Patronował jej JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol oraz Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN. Partnerami spotkania byli: Research Institute of Building Physics (NIISF) Russian Academy of Architecture and Building Sciences, University of Žilina oraz Kauno Kolegija – University of Applied Sciences. Konferencja była jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 70-lecia założenia Politechniki Częstochowskiej.

Przeczytaj również: Międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym - Materiały i Technologie Energooszczędne"

Na konferencję zgłoszone zostały artykuły z 19 ośrodków naukowych z kraju i zagranicy. Wzięło w niej udział ponad 50 specjalistów z ośrodków badawczo-naukowych z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Litwy, Rosji, Ukrainy i Słowacji. Podczas pierwszej sesji obrad prezentowano m.in. wyniki badań systemów wentylacyjnych i grzewczych w obiektach nowych i poddawanych modernizacji, w których wykorzystuje się m.in. odnawialne źródła energii. W drugiej sesji skoncentrowano się na zagadnieniach dotyczących energooszczędności w dużej skali – zwartej zabudowy miejskiej i zaprezentowano prototypowy system prefabrykacji do obiektów energooszczędnych. Przedstawiono wyniki badań wpływu warunków pogodowych na rozkład temperatur w przegrodzie zewnętrznej oraz możliwości przygotowania specjalistów budownictwa energooszczędnego w zakresie stosowania technologii BIM. Podczas sesji wyjazdowej uczestnicy konferencji zapoznali się z obiektem i rozwiązaniami w Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II w Częstochowie. Zwiedzili również Muzeum Regionalne w budynku byłego ratusza w Częstochowie.

Podczas sesji plenarnej w wystąpieniach i dyskusji koncentrowano się na zagadnieniach poprawy efektywności funkcjonowania wybranych obiektów hydrotechnicznych oraz energooszczędności w gospodarce wodnej. Z kolei w czwartej sesji zaprezentowano doświadczenia z wdrażania dachów zielonych i ich wpływu na stopień energooszczędności budynków. Omawiano też kwestie kształtowania komponentów budynków energooszczędnych oraz wpływu promieniowania słonecznego na warunki doświetlenia pomieszczeń i związanego z tym zmniejszenia zużycia energii, dzięki wykorzystaniu OZE, na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia pomieszczeń. Były też prezentacje firm oferujących innowacyjne i energooszczędne technologie i produkty.

Zobacz także: 12. Dni Oszczędzania Energii - relacja

W trzecim dniu konferencji uczestnicy zapoznali się zakresem prac rewaloryzacyjnych, konserwatorskich i modernizacyjnych prowadzonych na terenie Klasztoru Jasnogórskiego oraz w wybranych obiektach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W zamkach w Olsztynie, Mirowie i Bobolicach poznawano zastosowane w nich technologie modernizacji i rozwiązania dostosowujące obiekty zabytkowe do nowych funkcji użytkowych. Połączenie obrad z sesjami wyjazdowymi umożliwiło osobiste poznanie modernizowanych obiektów zabytkowych i zastosowanych w nich rozwiązań. Podczas sesji wyjazdowych była też okazja do zwrócenia uwagi na aspekty poszukiwania optymalnych pod względem energetycznym rozwiązań materiałowych i technologicznych dla obiektów zabytkowych. Taka formuła przeprowadzania konferencji – spotkań naukowców z praktykami w terenie – sprawdziła się i jest pozytywnie odbierana przez uczestników.

Konferencji towarzyszyła wystawa oraz prezentacje firm: Schöck, Fakro, Punto Pruszyński, Aereco Wentylacja, Testo, Recticel Izolacje, Leca Keramzyt i INTERSoft. Spotkanie wsparły: Śląska Okręgowa Izba Inżynierów i Techników Budownictwa w Katowicach, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Częstochowa, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”, Stowarzyszenie Przemysłu Wapiennego, Stowarzyszenie DAFA oraz Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

[Konferencja, budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym, budownictwo, technologie energooszczędne, modernizacja budynku, system grzewczy, system wentylacyjny, ogrzewanie, wentylacja, technologia BIM]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 12/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl