Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Woda, ścieki i osady

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 12/2018  |  20.12.2018
V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”
V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”
Fot. IGWP

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnejdyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Zgromadzonych w warszawskim hotelu Sheraton gości powitała Dorota Jakuta, prezes Izby, która wskazywała na główne obszary aktywności IGWP w zakresie nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Wykład inauguracyjny wygłoszony przez Klarę Ramm, eksperta Izby oraz członka zarząduEurEau, dotyczył prac nad nowym tekstem dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Temu tematowi poświęcony był również panel dyskusyjny – o doświadczeniach i oczekiwaniach wodociągów w tym zakresie. Wzięli w nim udział Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupskich, Robert Fennig, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Infrastruktury KOS-EKO w Kościerzynie, oraz Tadeusz Bochnia, wicedyrektor ds. wody MPWiK SA w Krakowie. Dyskusja pozwoliła wypracować wspólny wniosek, że obowiązująca dyrektywa w sprawie jakości wody do spożycia spełnia swoje zadania, ale postęp naukowy wymusza zmiany. Branża wod-kan w Polsce zgadza się z zaproponowanymi przez instytucje europejskie nowelizacjami, choć ma świadomość, że wiele szczegółów wymaga jeszcze dopracowania.

Przeczytaj również: Prąd i ciepła woda ze śmieci? To możliwe!

Jedną z głównych tez wygłoszonych tego dnia była potrzeba zapewnienia odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa wody oraz najlepszych metod jej uzdatniania. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych oraz świata nauki. Wprowadzeniem do dyskusji było wystąpienie nt. jakości wody w Polsce Anny Kamińskiej, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Podsumowaniem pierwszego dnia konferencji był panel dyskusyjny, który poprowadziłaprof. dr hab. inż. Izabela Zimoch z Politechniki Śląskiej. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z dodatkową atrakcją – Billionaire’s Club, gdzie trzeba było wykazać się wiedzą, ale też sprytem i refleksem w turniejach. Był też czas na kontynuację dyskusji i wymianę doświadczeń różnych zakładów wod-kan.

O prawnych uwarunkowaniach przetwarzania i odprowadzania ścieków przemysłowych,doświadczeniach eksploatacyjnych oczyszczalni, problemach, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa wod-kan na co dzień, zasadach i praktykach przy wprowadzaniu ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych, oraz wpływie osadów na procesy biologiczne oczyszczalni mówili przedstawiciele branży i świata nauki. Drugi dzień konferencji zakończył panel dyskusyjny - jego uczestnicy zgodnie stwierdzili, że potrzebna jest współpraca i dialog przedsiębiorstw zarządzających oczyszczalniami ścieków z przedstawicielami firm przemysłowych, tak aby wspólne działaniadawały jak najlepsze rezultaty.

Zobacz także: Materiały i technologie energooszczędne

Dwa dni konferencji „Woda. Ścieki. Osady” były ważnym wydarzeniem dla branży i pozwoliły na wymianę poglądów i doświadczeń o najważniejszych problemach i wyzwaniach w szerokim gronie specjalistów. Na wiele pytań, które padły podczas konferencji, znaleziono odpowiedzi. Wiele pozostało jednak otwartych, zgłoszono też nowe problemy wymagające omówienia. Tym samym prace nad kolejną konferencją już trwają.

Mat. IGWP

[izba gospodarcza "wodociągi polskie", igwp, konferencja, osady ściekowe, gospodarka osadowa, ścieki, woda, osady, V konferencja woda ścieki osady, wodociągi polskie]


Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 12/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak odzyskać 40% ciepła z wody prysznicowej » Projektujesz istalacje gazowe? To rozwiązanie jest dla Ciebie »
odzysk ciepła oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak zostać elektrobohaterem? »

konkurs dla instalatorów

 Nagrzewnice z 3-biegowym silnikiem - na czym polega ich fenomen » Kto wyznacza nowe standardy w projektowniu instalacji? »
nagrzewnice innowacyjne projektowanie instalacji
czytam więcej » czytam więcej »

 


Poznaj sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Projektanci instalacji korzystają z tych programów » Ekologiczne ogrzewanie - jak to się robi? »
projektowanie instalacji
 czytam więcej » czytam więcej »

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


3/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja wentylacji w szpitalu
  • - Oddymianie klatek schodowych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl