Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Zakaz używania paliw stałych już od września

Redakcja RI  |  02.01.2019
Zakaz używania paliw stałych w Krakowie zacznie obowiązywać od 1 września
Zakaz używania paliw stałych w Krakowie zacznie obowiązywać od 1 września
Fot. pixabay.com

Od 1 września w Krakowie do ogrzewania domów nie będzie można używać węgla lub drewna. W życie wejdzie całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Władze miasta chcą bezpośrednio dotrzeć do tych, którzy powinni jeszcze zlikwidować kotły.

Według Urzędu Miasta kotły węglowe są tam, gdzie występują problemy własnościowe, spadkowe bądź techniczne. Miasto będzie przygotowywać procedury prowadzenia kontroli po 1 września 2019 r., które będą sprawdzać, jakimi paliwami palą w kotłach mieszkańcy. Jak wynika z danych UM w Krakowie w 2019 r. może funkcjonować jeszcze ok. 5 tys. kotłów węglowych. Gmina od kilku lat wspiera finansowo mieszkańców, którzy wymienili kotły węglowe na bardziej ekologiczne źródła ciepła lub decydowali się na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Przeczytaj również: Krakowski Alarm Smogowy uważa, że smog zniknie za 50 lat

W pierwszych latach działania tego programu można było otrzymać zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, w 2017 r. maksymalna dotacja wyniosła do 80 proc. kosztów, w 2018 r. - do 60 proc. Po 1 stycznia mieszkańcy zainteresowani likwidacją palenisk węglowych powinni zabiegać o dotację poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Od 2013 r. mieszkańcy złożyli ponad 18 tys. wniosków o dotacje do likwidacji starych kotłów. Najwięcej wniosków o wymianę kotła złożono w 2016 roku - 7 tys. 384. Był to ostatni rok, w którym mieszkańcy mogli liczyć na zwrot do 100 proc. poniesionych kosztów. W ramach udzielanych przez gminę dotacji w 2016 r. zlikwidowano 4 tys. 242 pieców i kotłów węglowych, a w 2017 r. 6 tys. 71. W 2018 r. wniosków było ok. 1,3 tys. - nie wiadomo jeszcze, ile palenisk będzie zlikwidowanych.

Władze podkreślają i informują mieszkańców, że termin wprowadzenia zakazu 1 września nie będzie zmieniony, a Straż Miejska będzie do kwestii przestrzegania przepisów podchodzić rygorystycznie. Po tym terminie w mieście prawdopodobnie będzie działać ok. 2 tys. palenisk węglowych. Kary za ogrzewanie domów i mieszkań węglem czy drewnem mogą wynieść od 500 zł mandatu, a jeśli sprawa trafi do sądu - 5 tys. zł grzywny.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[walka ze smogiem, ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza, kotły węglowe, paliwa stałe, Kraków, zła jakość powietrza, paleniska węglowe, sieć ciepłownicza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl