Miesięcznik Rynek Instalacyjny

Archiwum:
Rynek Instalacyjny 12/2015
Rynek Instalacyjny 12/2015

Od redakcji

Kiedy piszę te słowa, w Paryżu właśnie rozpoczynają się obrady przywódców państw z całej planety dotyczące możliwości zminimalizowania niekorzystnego wpływu człowieka na klimat. Jeśli tego nie uczynimy, istnieje ryzyko zmian tak daleko idących, że zagrożą rozwojowi ludzkości.

ONZ szacuje, że koncentracja w atmosferze dwutlenku węgla, metanu i tlenków azotu osiągnęła poziom najwyższy od co najmniej 800 tys. lat, a emisja CO2 jest główną przyczyną globalnego ocieplenia.

Ile zielonej energii potrzeba, żeby osiągnąć cel COP21?

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej twierdzi, że udział OZE w globalnym miksie energetycznym powinien wzrosnąć sześciokrotnie – do 36% w 2030 roku, co da połowę koniecznej redukcji emisji CO2, a drugą połowę musimy znaleźć w poprawie efektywności energetycznej. Taki wzrost udziału energii odnawialnej wymaga inwestycji po ok. 500 mld dol. rocznie do 2020 r. i 900 mld rocznie przez kolejne 10 lat. Obecnie sektor OZE daje pracę na całym świecie 7,7 mln osób, a w 2030 r. będzie to już 24 mln.

Kierownictwo naszego państwa jest przekonane, że jesteśmy wśród tych wybrańców, którzy już ponieśli trud redukcji emisji i teraz powinni się wykazać inni. Będziemy też walczyć o energetykę opartą na węglu. Ciekawe, jak to zostanie przyjęte przez społeczność międzynarodową? Jak jej to wytłumaczymy?

Już musimy się tłumaczyć Komisji Europejskiej z naszych regulacji dotyczących rynku mikroinstalacji i wytwarzania w nich energii. A jak zamierzają się tłumaczyć władze przed mieszkańcami miast ze smogiem?

Na szczęście samorządy mają od pewnego czasu dużą samodzielność i widzą problem oraz starają się go rozwiązać na poziomie lokalnym.

Niską emisję możemy próbować rozwiązać lokalnie, ale emisją CO2, z której rozlicza nas wspólnota międzynarodowa, musi się zająć władza centralna. Od lat w Polsce toczy się dyskusja o zgazowywaniu węgla, wychwytywaniu CO2, elektrowniach atomowych. Mam wrażenie, że z każdym rokiem jest coraz bardziej za późno na te dyskusje. Świat obiegają praktycznie każdego dnia informacje o innowacyjnych rozwiązaniach w produkcji i magazynowaniu energii...

Nie tylko u nas trwa przepychanka, żeby nie powiedzieć wojna informacyjna wokół perspektyw produkcji energii. Na przykład organizacja pozarządowa Energy Watch Group zarzuca Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA) brak rzetelności w prognozowaniu rynku energii odnawialnej.

Energy Watch Group stwierdza:

- Polityka energetyczna potrzebuje obiektywnej informacji, aby uniknąć prywatnych i publicznych błędnych inwestycji wartych miliardy. (…) Udziałowcy konwencjonalnej energetyki korzystają na status quo i z tego powodu w większości przypadków nie są neutralni jeśli chodzi o inne źródła energii. (…) Nauka jest często narzędziem służącym różnym interesom. Nauka, która przyciąga uwagę polityków, systematycznie nie docenia potencjału odnawialnych źródeł energii i okazji dla ludzkości, które one generują, podczas gdy z drugiej strony przecenia zdolność do generacji taniej energii ze źródeł konwencjonalnych (cytat za gramwzielone.pl).

Gdy Państwo będą to czytać, u progu będą już święta Bożego Narodzenia i będziemy wkraczać w Nowy Rok. Jestem przekonany, że znowu zrobimy wszystko, żeby wykorzystać go jak najlepiej i przeżyjemy go w szczęściu i zdrowiu. I tego nam wszystkim życzę.

Waldemar Joniec - redaktor naczelny

 

SPIS TREŚCI:

AKTUALNOŚCI

 • Rynek budowlany i instalacji grzewczych – s.10
 • Jakość powietrza wewnętrznego; Katarzyna Rybka – s.12
 • 20 lat promocji miedzi; Waldemar Joniec – s.14
 • Targi Izolacji Przemysłowych; Waldemar Joniec – s.16
 • PSB i SBS nagrodzone– s.16
 • Nowości w technice
  Armaturado energooszczędnych budynków - s.17
  Rozdzielacze ze stali nierdzewnej – s.17
  Zdalne sterowanie ogrzewaniem – s.17
  Systemy klimatyzacyjne – s.17
  Kotły Cerapur Compact – s.17
 • Zabezpieczenia przeciwpożarowe dla inteligentnego budownictwa; z Grzegorzem Lisewskim, pierwszym wiceprezesem Mercor SA rozmawia Waldemar Joniec – s.18
 • WIŚ PW zmienia nazwę – s.19
 • Zapraszamy na targi i konferencje – s.26

ENERGIA

 • Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów; Szymon Firląg, Arkadiusz Węglarz, Andrej Goleniewski – s.20
 • Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych; Piotr Jadwiszczak, Wojciech Cepiński – s.27
 • Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej; Michał Szymański, Aleksandra Nyka, Kamil Szkarłat – s.32
 • Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła; Mateusz Szubel – s.37
 • Analizator spalin testo 320 basic – szybka regulacja systemu grzewczego; Michał Brodzik – s.44

POWIETRZE

 • Procedury wykonywania symulacji CFD – wybrane zagadnienia; Dorota Brzezińska – s.46
 • Nawiewniki a komfort w pomieszczeniach – s.52
 • Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja technologiczna; Michał Szymański, Łukasz Amanowicz, Katarzyna Ratajczak, Radosław Górzeński – s.56
 • Nowy wymiar central podwieszanych; Bartosz Pijawski – s.62
 • Certyfikacja F-gazowa instalatorów i firm – s.63
 • Nietypowe zastosowania kurtyn; Katarzyna Rybka – s.64
 • Kurtyny powietrzne – zestawienie – s.65
 • Wymienniki gruntowe pod budynkiem, Jarosław Müller – s.70

WODA

 • Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych; Wojciech Dąbrowski, Halina Jasik, Barbara Dąbrowska – s.73

INFORMATOR

 • Skorzystaj ze szkoleń – s.78
 • Katalog firm – s.78
 • Gdzie nas znaleźć – s.80
 • Indeks firm – s.82
... pokaż całość »

Spis treści

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl