Miesięcznik Rynek Instalacyjny

Archiwum:
Rynek Instalacyjny 3/2016
Rynek Instalacyjny 3/2016

Od redakcji

Jeszcze nigdy w historii energetyki klient nie miał możliwości wytworzenia prądu i ciepła samemu na taką skalę, jak to ma miejsce obecnie. Dlaczego? - Dlatego, że umożliwia to technologia – to słowa Pawła Smolenia, byłego szefa Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego (Euracoal).

Na konferencji zorganizowanej przez Forum Analiz Energetycznych i Konfederację „Lewiatan” wskazywał on, że w Niemczech i ogólnie w UE duże korporacje energetyczne przespały swoje 5 minut i energetyka odnawialna „należy do farmerów i dentystów”.

Dotychczas rozwój rynku domowych instalacji PV w UE był napędzany przez atrakcyjne stawki za sprzedaż energii do sieci. Był to rynek mini i mikroproducentów. Dotacje są wprawdzie redukowane, lecz spadek kosztów inwestycyjnych zwiększa opłacalność produkcji na własny użytek. Generuje to nowy rynek – prosumentów i tym samym urządzeń do konwersji energii do parametrów instalacji domowych i jej magazynowania.

W parze z tym idzie oferta systemów chłodzenia i wentylacji oraz ogrzewania i przygotowania c.w.u. zasilanych lub wspieranych energią z PV, zwłaszcza pomp ciepła. Co więcej, takie rozwiązania będą opłacalne bez dotowania i jako jedne z nielicznych spełniać będą rosnące wymagania prawne w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej w nowych budynkach (patrz s. 20, artykuł „ Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego”).

Trudno jednak funkcjonować na tym rynku w Polsce, kiedy przepisy bronią interesów dużej energetyki. Instytut Energetyki Odnawialnej domaga się poprawy komunikacji i zwiększenia przejrzystości procesu stanowienia prawa w zakresie OZE oraz rozpoczęcia natychmiastowych, otwartych i szerokich konsultacji społecznych o charakterze systemowym, które umożliwią firmom i obywatelom efektywne uczestnictwo.

Kogo wysłucha rząd: kopalnie i energetykę węglową będące w gestii spółek skarbu państwa czy obywateli – prosumentów?

Ważnym wydarzeniem na światowym rynku OZE i PV było rozpoczęcie sprzedaży domowych magazynów energii elektrycznej przez Teslę w cenie ok. 430 dolarów za 1 kWh przy pojemności 7 kWh i wydatku mocy na stałym poziomie 2 kW. Schneider Electric oferuje 1 kWh za blisko 500 dolarów.

Rozwiązania te były początkowo przeznaczone dla samochodów i w USA w warunkach domowych zwracają się po ok. 30 latach. Klientów jednak nie brak, chińskie rozwiązania nie są na razie konkurencyjne cenowo.

W Polsce borykamy się z bardziej przyziemnymi problemami. W Europie na tysiąc mieszkańców przypada 460 mieszkań, u nas prawie 100 mniej. Ten dystans to nie tylko różnica w liczbie domów wakacyjnych (sezonowych), ale też brak oferty dla mniej zamożnych. Od lat spada liczba oddawanych nowych mieszkań komunalnych, społecznych czynszowych i zakładowych − w 2015 r. stanowiły one tylko 2,3%. To potencjalnie duży rynek, o ile będą środki wsparcia dla takiego budownictwa.

Jak na razie zamówień na roboty budowlane i instalacyjne na brakuje. W ubiegłym roku wydano o 20% więcej nowych pozwoleń na budowę i zgłoszeń niż w poprzedzającym go 2014 r. Z kolei ceny materiałów i usług budowlanych oraz instalacyjnych od paru lat utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie. To dobrze rokuje na najbliższe 2–3 lata.

Oby tylko możliwości finansowe inwestorów i warunki finansowania inwestycji umożliwiły wyposażanie tych domów i mieszkań w najnowocześniejsze instalacje i urządzenia szanujące energię i pozyskujące ją ze źródeł odnawialnych. Zapewni to pracę projektantom i instalatorom, mieszkańcom tych domów komfort, a nam wszystkim czystsze, zdrowsze środowisko.

Waldemar Joniec - redaktor naczelny

 

SPIS TREŚCI:

AKTUALNOŚCI

 • Rynek budowlany i instalacji grzewczych w 2015 r. – s.8
 • Szkolenia EUCERT i F-gazowe – s.10
 • Instalacje 2016 – zawody, seminaria, konferencje – s.10
 • Globalny Dzień Dostawcy Danfoss – s.11
 • II Bieg Instalatora – s.12
 • Złote Medale Instalacji – s.12
 • Nowości w technice
  — Izolacja dla wentylacji– s.14
  — Audytor OZC 6.7 Pro– s.14
  — Nowe oznaczenia Profipress– s.14
  — Piła szablasta– s.14
  — Automatyka pożarowa– s.14
 • Zapraszamy na targi i konferencje – s.15
 • BIM a architektura w ujęciu praktycznym; Jacek Janota-Bzowski – s.16

POWIETRZE

 • Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego; Maria Kostka, Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa – s.20
 • Centrale rekuperacyjne Lossnay RVX; Piotr Zawiślański – s.26
 • Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym; Jerzy Kosieradzki – s.27
 • Wentylator wentylatorowi nierówny, Tomasz Knap – s.30
 • Wentylatory – zestawienie – s.32
 • Wentylatory dachowe – s.42
 • Oddymianie kotłowni przemysłowych - wymagania prawne i rozwiązania techniczne; Dorota Brzezińska – s.44
 • Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich; Mariusz Filipowicz, Maciej Duraczyński – s.50
 • Instalacje sprawne, bezpieczne i estetyczne – poznaj system izolacji technicznych z wełny kamiennej PAROC Hvac GreyCoat – s.56
 • Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji – s.57
 • Mobilna aplikacja dla wentylacji; Piotr Darski – s.60
 • Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfonu – s.61
 • Aplikacje mobilne i programy wspierające projektowanie – zestawienie – s.62

ENERGIA

 • Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych; Anna Życzyńska, Grzegorz Dyś – s.68
 • Pompy ciepła powietrze/woda w ofercie 2016 LG Electronics – s.72
 • Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków; Justyna Skrzypek, Andrzej Górka – s.73
 • Zawory magnetyczne – jakość i niezawodność; Jerzy Kiedrowski – s.80
 • Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń; Grzegorz Krzyżaniak, Halina Koczyk – s.81

WODA

 • Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych; Florian G. Piechurski – s.86
 • Najkrótsza droga odwadniania – s.93

INFORMATOR

 • Skorzystaj ze szkoleń – s.94
 • Katalog firm – s.94
 • Gdzie nas znaleźć – s.96
 • Indeks firm – s.98
... pokaż całość »

Spis treści

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak walczyć ze smogiem we własnym domu »

Oczyszczacz powietrza w skuteczny sposób zadba o Twój komfort, usuwając i niszcząc zanieczyszczenia chemiczne i alergeny, które mogą (...) czytaj dalej »

 


Podejmij wyzwanie z ARISTON »
Wszystko o wentylacji i rekuperacji w jednym miejscu »
Dokładnie przeprowadzony proces równoważenia hydraulicznego może pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet do 20% (...) czytaj dalej »


 


  Jakie grzejniki dekoracyjne wybrać »

Rozwiązania dla komfortowego, zdrowego i energooszczędnego klimatu wnętrz (...) czytaj dalej »

 


Jaką kuchenkę najlepiej kupić »

Nie trać ciepła - oszczędzaj nawet do 80% energii »
Przy zakupie kuchenek wolnostojących zazwyczaj wybór ma się naprawdę duży (...) czytaj dalej » Ogrzewanie płaszczyznowe w pomieszczeniach można zrealizować na (...) czytaj dalej »

 


Potrzebujesz nietypowego rozwiązania w instalacji wentylacji? Skorzystaj »

W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko (...) czytaj dalej »

 


Dowiedz się, jak działa rekuperacja »
Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę »
Rekuperacja - korzyści, za i przeciw rekuperacji, jaki jest koszt rekuperacji (...) czytaj dalej » Dno skrzynki rozdzielacza przytwierdzone do deskowania szalunku za pomocą gwoździ lub wkrętów, przez co skrzynka nie ulegnie (...) czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
12/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Koszty instalacji c.o. w domach
 • - Audyty po zmianie przepisów
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl