Miesięcznik Rynek Instalacyjny

Archiwum:
Rynek Instalacyjny 10/2013
Rynek Instalacyjny 10/2013

Od redakcji

Pobierz eWydanie RI 10/2013 - bezpłatny PDF >>

 

W październiku na łamach „Rynku” najwięcej uwagi poświęcamy oszczędzaniu energii i zapewnieniu komfortu w budynkach przy wysokiej energoefektywności. Do oszczędzania coraz bardziej skłania ekonomia, choć nie tak skutecznie i szybko jak przepisy, a w tej ostatniej materii czeka nas trochę zmian.

Zmieniające się w styczniu 2014 r. wymagania zawarte w warunkach technicznych zmuszać będą do stopniowego zwiększania standardów energetycznych nowych i remontowanych budynków. Budynek i jego instalacje ogrzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej, a nawet oświetlenia będą musiały być zaprojektowane i wykonane przy spełnieniu wymaganej wartości wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Warunki techniczne wprowadzają też nowe wymagania dla izolowania przegród oraz instalacji i preferują odnawialne źródła energii. Projekt polityki energetycznej Polski traktuje rozwój OZE jako jeden ze strategicznych celów krajowej energetyki i zakłada, że w 2030 r. co najmniej 20% energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Wielu upatruje w tym szansy dla rozwoju branży instalacyjnej.

Jest też już pierwszy projekt uproszczenia procesu budowlanego. Kodeks urbanistyczno-budowlany ma zastąpić zdezintegrowane i niekonsekwentne prawo inwestycyjno -budowlane, rozproszone obecnie w wielu ustawach. Ma wprowadzić zasadę domniemania legalności działań inwestora, a także następczej, a nie prewencyjnej kontroli procesu inwestycyjnego oraz szybką ścieżkę realizacji inwestycji strategicznych. Powinien też usprawnić prowadzenie inwestycji w obiektach objętych ochroną konserwatorską i ułatwić stosowanie nowych technologii. Prace nad kodeksem mają potrwać do jesieni 2015 r. Na stosowanie energoefektywnych i oszczędnych technologii w budownictwie będzie też miało wpływ planowane wydatkowanie 25 mld zł w nowej perspektywie budżetowej UE w ramach Narodowego Programu Rewitalizacji Miast.

W technice też sporo się dzieje. Automatyka budynkowa to jedna z najszybciej rozwijanych technologii w budownictwie, o wciąż dużym potencjale. Umożliwia użytkownikom osiągnięcie w domach oczekiwanego komfortu, wygody i poczucia bezpieczeństwa – to jeden z powodów coraz większej popularności budynków inteligentnych. O ofercie rynkowej aplikacji do mobilnej kontroli i zarządzania budynkiem piszemy na s. 27.

Do niedawna termomodernizacja budynku kojarzona była z prostymi działaniami – izolacjami na ścianach i wymianą okien. Tkwi w niej jednak większy potencjał obniżenia zapotrzebowania na ciepło. Jak go efektywnie wykorzystać, piszemy na s. 20, a o badaniu komfortu w budynku szkolnym przed termomodernizacją – na s. 64 (gdy pojawią się wyniki pomiarów po przeprowadzeniu robót, także je przedstawimy). Z kolei na s. 48 informujemy o możliwościach komputerowego zarządzania energią w halach przemysłowych, tak by ograniczyć jej zużycie na cele nieprodukcyjne.

Możliwości zagospodarowania ciepła jest coraz więcej, również ciepła odpadowego średnio- i niskotemperaturowego z zastosowaniem organicznych obiegów Rankine’a (s. 42).

W Polsce także prowadzi się prace nad prototypowymi urządzeniami kogeneracyjnymi opartymi na obiegach ORC, współpracującymi z kotłami wielopaliwowymi zasilanymi m.in. paliwami odnawialnymi. W takich układach energia elektryczna jest produktem ubocznym produkcji ciepła i może stanowić nawet 20%. Technologia ta upowszechni się prawdopodobnie wraz z wdrożeniem urządzeń przeznaczonych dla odbiorców indywidualnych, o mocy ok. 20 kWc i 4 kWe, które zaspokoiłyby potrzeby domów jednorodzinnych.

Nowe technologie i nowe regulacje budzą też wątpliwości, czy już wszystko, co się z nimi wiąże, zostało ostatecznie dopięte. Na przykład sposób liczenia efektywności energetycznej pomp ciepła przy zagospodarowywaniu zasobów energii odnawialnej – o tym na s. 32.

... pokaż całość »

Spis treści

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl