RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiana zaworu przełączającego – to warto sprawdzić

ESBE | 2023-01-09
Zawór przełączający serii VZD. Fot. ESBE

Zawór przełączający serii VZD. Fot. ESBE

Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych kwestii.

treść sponsorowana

Podstawową informacją na temat tego, z jakim produktem mamy do czynienia w instalacji, jest jej opis techniczny lub zasada działania. Powinna ona znajdować się w dokumentacji projektowej, jednak w razie potrzeby można kierować się oznaczeniem produktu.

1. Oznaczenie produktowe

Oznaczenie zaworu przełączającego (nazwa, numer indeksu, najważniejsze parametry) znajduje się zwykle na siłowniku. Wyjątkiem są zawory przełączające, które współpracują z odrębnym siłownikiem. Wtedy należy zawsze sprawdzić zarówno model zaworu, jak i tabliczkę znamionową siłownika. Znając dokładniejsze dane, można sprawdzić, czy siłownik występuje w aktualnej ofercie producenta, czy należy szukać zamiennika.

2. Przydatne zamienniki

W odnalezieniu zamiennika pomocne są tzw. katalogi lub listy zamienników. Przykładowym zaworem przełączającym, który został wycofany z oferty, jest zawór ESBE serii VZB. Serią, która zastępuje serię VZB, jest seria VZD. Może zdarzyć się na przykład, że jeden produkt będzie dobrym odpowiednikiem zaworów o różnych parametrach (np. ESBE VZD162  dla VZB162 DN15 Kvs 3,5 m3/h G ¾" IP40 oraz VZB162 DN20 Kvs  6,5 m3/h G 1" IP40). W razie potrzeby warto sięgać również po doradztwo techniczne, gdyż nie wszystkie stare zawory przełączające mają swoich „następców”.

rys1 przyklad zamiennikow

Rys. 1 Przykład zamienników dla zaworów przełączających ESBE serii VZB

3. Kluczowe parametry

Podstawową kwestią związaną z wymianą zaworu przełączającego jest pytanie o parametry instalacji. Są to m.in. wartość Kvs wyrażane w m3/h, DN, rodzaj przyłącza, gwintu lub złączki. Należy również uwzględniać ewentualne zmiany w instalacji, które mogą mieć np. wpływ na wartość Kvs albo wybór innego typu zaworu (z dodatkowym złączem elektrycznym). Istnieją również systemy, w których wymagane są specyficzne zawory przełączające. Są to np. instalacje z obiegami zamkniętymi, gdzie stosuje się zawory strefowe z napędem elektrycznym i sprężyną zwrotną.

Ważnymi parametrami dla inwestora są również szczelność oraz wytrzymałość zaworu przełączającego. Tym bardziej, jeśli jest on stosowany w instalacji grzewczej, która z założenia ma być instalacją energooszczędną i bezawaryjną (np. instalacja z pompą ciepła). Warto także wiedzieć, że zdecydowana większość zaworów przełączających jest odporna na korozję (dzięki temu, że została wyprodukowana z odpowiedniego surowca lub ma powłokę wykonaną np. z niklu).

4. Części zapasowe

Zdarza się, że instalator nie musi wymieniać całego zaworu przełączającego. Najczęściej możliwa jest wymiana wnętrza zaworu oraz siłownika, z którym współpracuje. Dużym plusem jest, jeśli siłownik można wymienić za pomocą kilku prostych kroków bez demontażu całego zaworu (jest to m.in. możliwe w zaworze ESBE serii VZD). W wyjątkowych sytuacjach instalator musi wymienić zamontować w instalacji nowy produkt.

rys2 silownik do zaworu vzd

Rys. 2 Siłownik do zaworu ESBE serii VZD

5. Inne kwestie

Zawór przełączający, który wymaga wymiany, to nie tylko zawór, który jest już wyeksploatowany. Inne objawy, które wskazują na potrzebę sprawdzenia i naprawy zaworu lub jego wymiany to przepuszczanie wody lub zacinanie się zaworu.

Zawór można wymienić zarówno na nowy model, jak i na inny produkt, który spełnia wszystkie wymagania techniczne. Przykładowo, w instalacjach z pompami ciepła, zamiast zaworów serii VZD wykorzystuje się także nieco wolniejsze, ale równie wytrzymałe zawory serii MBA130.

Niezależnie od dokonanego wyboru należy zadbać o właściwy montaż nowego zawory przełączającego oraz zapewnienie odpowiednich warunków w pomieszczeniu, w którym będzie pracować. Zawsze należy upewnić się, że warunki temperaturowe pomieszczenia są odpowiednie, a poziom wilgoci utrzymuje się na poziomie niewpływającym na prawidłową eksploatację urządzeń. Ujemne temperatury i inne niekorzystne warunki otoczenia negatywnie wpływają na pracę siłownika. W niektórych modelach (gdy siłowniki stanowią odrębny produkt), temperatura otoczenia może spaść do -5 °C. Im dłużej zawór będzie bezawaryjnie pracował po wymianie części lub po całkowitej zamianie, tym lepiej dla inwestora.

Komentarze

Powiązane

ESBE news Rusza atrakcyjna promocja ESBE dla instalatorów

Rusza atrakcyjna promocja ESBE dla instalatorów Rusza atrakcyjna promocja ESBE dla instalatorów

Na początku lipca firma ESBE ogłosiła promocję MIX na zawory i grupy pompowe. Wystarczy, że instalator zakupi min. 2 produkty objęte promocją i zarejestruje je na stronie internetowej ESBE. Nagroda jest...

Na początku lipca firma ESBE ogłosiła promocję MIX na zawory i grupy pompowe. Wystarczy, że instalator zakupi min. 2 produkty objęte promocją i zarejestruje je na stronie internetowej ESBE. Nagroda jest tym większa, im większe są zakupy w ramach akcji. Na najlepszego uczestnika czeka smartfon Samsung Galaxy A34 5G.

ESBE news Firma ESBE AB z tytułem Sweden's Best Managed Companies

Firma ESBE AB z tytułem Sweden's Best Managed Companies Firma ESBE AB z tytułem Sweden's Best Managed Companies

Od 2020 r. firma ESBE corocznie otrzymuje tytuł Sweden's Best Managed Companies, co w tym roku przełożyło się na uzyskanie statusu złotego członka programu. Wyróżnikami naszej firmy są długoletnia, stabilna...

Od 2020 r. firma ESBE corocznie otrzymuje tytuł Sweden's Best Managed Companies, co w tym roku przełożyło się na uzyskanie statusu złotego członka programu. Wyróżnikami naszej firmy są długoletnia, stabilna i bezpieczna historia, dbałość o markę ESBE oraz o plany na przyszłość. Nieustannie udoskonalamy nasze zasoby, wdrażając innowacje, modele biznesowe i strategię, a także ulepszając produktywność.

ESBE news Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx

Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx

ESBE serii GRC200 to grupy pompowe wyposażone w obrotowy zawór mieszający i sterownik, które są przeznaczone do systemów grzewczych wymagających sterowania pogodowego lub sterowania z połączonym czujnikiem...

ESBE serii GRC200 to grupy pompowe wyposażone w obrotowy zawór mieszający i sterownik, które są przeznaczone do systemów grzewczych wymagających sterowania pogodowego lub sterowania z połączonym czujnikiem pogodowym i czujnikiem temperatury wewnętrznej.

ESBE Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE

Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE

Sterowniki serii CRx200 charakteryzują się łatwą obsługą i systemem samoadaptacyjnym ESBE. W ofercie znajduje się kilka modeli sterowników, które zwiększają efektywność różnych systemów grzewczych i ciepłej...

Sterowniki serii CRx200 charakteryzują się łatwą obsługą i systemem samoadaptacyjnym ESBE. W ofercie znajduje się kilka modeli sterowników, które zwiększają efektywność różnych systemów grzewczych i ciepłej wody użytkowej.

ESBE news Promocja ESBE na grupy pompowe

Promocja ESBE na grupy pompowe Promocja ESBE na grupy pompowe

6 marca 2023 wystartowała promocja na grupy pompowe firmy ESBE. Aby wziąć w niej udział, należy kupić minimum dwie grupy pompowe producenta.

6 marca 2023 wystartowała promocja na grupy pompowe firmy ESBE. Aby wziąć w niej udział, należy kupić minimum dwie grupy pompowe producenta.

ESBE news Szybkie zawory do CWU

Szybkie zawory do CWU Szybkie zawory do CWU

Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.

Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.

ESBE Co warto wiedzieć o konstrukcji termostatycznych zaworów mieszających?

Co warto wiedzieć o konstrukcji termostatycznych zaworów mieszających? Co warto wiedzieć o konstrukcji termostatycznych zaworów mieszających?

Termostatyczne zawory mieszające pełnią ważną funkcję w każdym systemie CWU lub instalacji z ogrzewaniem podłogowym. Jest to m.in. funkcja mieszająca i funkcja ochronna (zabezpieczenie użytkownika oraz...

Termostatyczne zawory mieszające pełnią ważną funkcję w każdym systemie CWU lub instalacji z ogrzewaniem podłogowym. Jest to m.in. funkcja mieszająca i funkcja ochronna (zabezpieczenie użytkownika oraz instalacji przed nadmiernym wzrostem temperatury). Bardzo ważnym aspektem, którego nie widać na „pierwszy rzut oka”, jest konstrukcja termostatycznych zaworów mieszających.

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.