RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej – podsumowanie

Janusz Starościk | 2024-02-26
Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej – podsumowanie. Fot. Unsplash

Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej – podsumowanie. Fot. Unsplash

W IV kwartale 2023 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rynek w dalszym ciągu wykazuje tendencje spadkowe, pomimo ożywienia w okresie sezonu grzewczego. Firmy zaakceptowały tę sytuację i próbują się w różny sposób się do niej dostosować. Widoczne ożywienie spowodowane było głównie wzrostem popytu na kotły gazowe i ustąpieniem obaw o dostępność gazu i jego ceny.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Sytuacja w wybranych grupach produktowych

Gazowe kotły konwencjonalne

Gazowe kotły konwencjonalne to produkt niszowy, który jest sprzedawany wyłącznie na wymianę tam, gdzie z powodów technicznych lub bardzo wysokich kosztów przeróbki nie można zastosować kotła kondensacyjnego. Udział kotłów konwencjonalnych w całości sprzedaży kotłów gazowych to w dalszym ciągu poniżej 5% pomimo pewnych wzrostów sprzedaży w tej grupie produktowej. W IV kwartale 2023 wzrost sprzedaży konwencjonalnych kotłów gazowych wiszących wyniósł ok. 7%, co oznacza spadek dynamiki wzrostu w stosunku do III kwartału 2023, kiedy wzrost wyniósł 14%. W całym 2023 roku, w tej grupie urządzeń, spadek wyniósł 10%. W wypadku kotłów stojących, udział tej grupy produktowej jest na granicy pomijalności. Wcześniejsze instalacje zostały zastąpione kotłami kondensacyjnymi, i w tym wypadku jest to bardzo selektywny rynek wymian. Przy tak niskiej bazie odniesienia, nawet sprzedaż kilkunastu sztuk w tę czy w drugą stronę daje widoczna zmianę procentową. W IV kwartale nastąpił 44% spadek sprzedaży tych urządzeń, a w skali całego roku ten spadek wyniósł 17%. Zainteresowanie może wynikać z faktu, że niektórzy użytkownicy końcowi, którzy są zmuszeni wymienić kocioł, a nie mają możliwości przejścia na kocioł kondensacyjny, pozostają przy tańszej alternatywie, jaką jest kocioł konwencjonalny, co potwierdzają zebrane informacje z rynku. 

Gazowe kotły kondensacyjne

W IV kwartale 2023 roku odnotowany został po raz pierwszy od kilku kwartałów wzrost sprzedaży gazowych kotłów kondensacyjnych w każdej swojej kategorii. Należy jednak wziąć pod uwagę, ze sprzedaż kotłów gazowych pod koniec 2022 roku charakteryzowała się dużym spadkiem do poprzedniego roku, co było spowodowane apogeum kampanii antygazowej, która miała miejsce od jesieni 2021 roku. W IV kwartale ten wzrost wyniósł ogólnie prawie 39% wobec spadku w całym 2023 roku o prawie 30%. W wypadku wiszących kondensacyjnych kotów gazowych sprzedaż w porównaniu do analogicznego kwartału poprzedniego roku wzrosła o 39%, a w skali całego roku odnotowany spadek wyniósł nieco ponad 29%. Natomiast w grupie gazowych kondensacyjnych kotłów stojących wzrost sprzedaży w IV kwartale 2023 roku wyniósł prawie 31% przy spadku o 40% w ciągu całego 2023 roku. W przypadku kotów dużej mocy pow. 50 kW, w IV kwartale mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 45%, podczas gdy w ciągu całego 2023 roku odnotowany został spadek sprzedaży takich urządzeń na poziomie 5%, czyli niewiele w porównaniu do innych grup produktów. Taki wynik świadczy o tym, że rynek urządzeń komercyjnych rządzi się swoimi prawami i jest najbardziej stabliny. 

Pojawiły się informacje o problemach z odbiorem instalacji w nowych budynkach wyposażonych tylko w kocioł gazowy, z powodu niespełniania unijnego wymogu minimum energii pierwotnej, gdzie kocioł gazowy powinien być wspomagany przez OZE, żeby ten wymóg najnowszych regulacji spełnić. Dlatego w 2023 roku widoczny był wyraźny wzrost zainteresowania instalacjami hybrydowymi, zarówno z pompami ciepła, jak również z kolektorami słonecznymi. 

Kotły olejowe

W grupie kotłów olejowych, w IV kwartale 2023 roku nastąpił ponownie wzrost sprzedaży, który przyniósł wzrost o ok. 35%. Przy czym, w wypadku kotłów konwencjonalnych nastąpił wzrost sprzedaży, który wyniósł 14%, ale dotyczy to małej bazowej liczby kotłów, a w przypadku kotłów kondensacyjnych nastąpił wzrost o 44%. Sprzedaż kotłów olejowych rozwijała się konsekwentnie i w skali całego roku wzrost osiągnął 30%, przy czym w przypadku kotłów kondensacyjnych było to 35%, a kotłów konwencjonalnych 17%. Taki wzrost już nie budzi budzi zdziwienia, chociaż w żadnym z komentarzy rynkowych nie wskazywano na jakiś lawinowy wzrost zainteresowania kotłami olejowymi. Oczywiście dotyczy to bardzo niskiej ilościowej bazy odniesienia na poziomie kilkuset sztuk w skali kraju i nie można tej skali porównać z kotłami gazowymi czy pompami ciepła. Pomimo bardzo dobrego wyniku, kotły olejowe nie są w Polsce popularnym źródłem ciepła i raczej pozostaną rynkiem niszowym. Jednak warto zwrócić uwagę, że kotły olejowe, po zastosowaniu odpowiedniego palnika, mogą być zasilane także biopaliwem w przyszłości, o czym się często zapomina. Jako ciekawostkę można dodać, ze podobną tendencja jest widoczna także w kilku innych krajach europejskich.

Kotły na paliwa stałe

W IV kwartale 2023 roku dal się odczuć pewien wzrost zainteresowania kotłami na paliwa stałe, w sferze oficjalnej – kotłami na pellet, a szarej strefie kotłami wszystkopalnymi, czyli takimi, gdzie sprzedawcy instruują kupca, co, jak i gdzie odkręcić, żeby dorzucić na ruszt coś, co chciałoby się spalić. Ponieważ nie ma oficjalnego monitoringu rynku dla tej grupy urządzeń, na podstawie danych programu „Czyste Powietrze” i kilku innych programów regionalnych można określić, że wzrost sprzedaży kotłów na pellet w IV kwartale 2023 roku wyniósł od kilku do kilkunastu procent. W przypadku programu „Czyste Powietrze”, w IV kwartale 2023 od września 2023 roku, udział kotłów na pelet w składanych wnioskach wzrósł z 16% do 30% w grudniu 2023, co jest takim samym wynikiem jak w wypadku kotłów gazowych, które jednak w porównaniu do pomp ciepła i kotłów na biomasę wymagają przyłącza gazowego lub przynajmniej zbiornika gazu, które nie są dofinansowywane, oraz mają najniższy w porównaniu do innych grup produktowych poziom wsparcia. Jednak ten wynik jest daleki od potencjału o możliwości rynku, jak również od oczekiwań producentów. 

Cena peletu zaczęła także spadać, co lekko przełożyło się wzrost sprzedaży kotłów na biomasę w IV kwartale 2023 roku. Dzięki spadkowi ceny biomasy nastąpiło delikatne polepszenie na rynku sprzedaży kotłów biomasowych, jednak ciągle jest ono zbyt słabe dla przetrwania producentów tych urządzeń, których trudną sytuację pogłębia fakt znacznych spadków sprzedaży pomp ciepła, w produkcję których zaangażowali się czołowi producenci kotłów na paliwa stałe. Widać także wśród producentów kotłów na paliwa stałe tendencję do wprowadzania do oferty różnych innych produktów i nowoczesnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła czy kotły elektryczne. W dalszym ciągu, problem dostępności surowca  drewna i jego odpadów jest kluczem do odbudowy rynku nowoczesnych kotłów spalających biomasę. 

Przeczytaj także: Trzeci kwartał 2023 roku w branży instalacyjno-grzewczej w Polsce | RynekInstalacyjny.pl

Pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne

Pompy ciepła budzą w ostatnim okresie wiele emocji. W 2022 roku mieliśmy rekordowy wzrost sprzedaży tych urządzeń, będący wynikiem bardzo intensywnej promocji tej technologii przez ekspertów i polityków UE, przy równoczesnym włączeniu w działania PR szerokiej kampanii na rzecz odchodzenia od gazu. Tego typu działania spowodowały duży wzrost zainteresowania technologią pomp ciepła, także u użytkowników, których domy nie są dostosowane do wykorzystania tej formy ogrzewania. Spowodowało to pojawianie się coraz liczniejszych negatywnych opinii na temat pomp ciepła, co było rezultatem nie tego, ze technologia jest zła, a raczej niefachowością montażu i doboru tych urządzeń.

W IV kwartale 2023 roku obserwowaliśmy kolejny raz spadek sprzedaży pomp ciepła w porównaniu do analogicznego kwartału poprzedniego roku, który wyniósł rekordowo 75%. Brak spodziewanych wzrostów sprzedaży w segmencie pomp ciepła wynika ze znacznych podwyżek cen energii elektrycznej, perspektywy znacznych podwyżek cen energii elektrycznej w 2024 roku, co było wcześniej do przewidzenia. Do tego dochodzą znaczne różnice w kosztach inwestycyjnych instalacji z pompą ciepła i kotłem gazowym kondensacyjnym. Niestety bardzo duża dynamika wzrostu pomp ciepła w 2022 przyczyniła się również do dynamicznego spadku w 2023. W szczególności wywołane było to rozczarowaniem osób, które dały namówić się na zmianę źródła ciepła przez akwizytorów. Niewłaściwe dobory, brak kompetencji w podmiotach. które spodziewały się łatwego zarobku jak w przypadku PV, urządzenia, które nie spełniały parametrów określonych w kartach produktu i etykietach energetycznych, nieświadomie przez użytkownika określone punkty biwalentne, co skutkowało wczesnym uruchamianiem się grzałek i w konsekwencji wysokimi rachunkami za energię elektryczną, skonstruowany system dotacji do pomp ciepła pozwalający na rozwój akwizycji i nadużycia w pobieraniu środków publicznych  wszystko to złożyło się niestety na pogorszenie się postrzegania pomp ciepła. To niestety praca, którą w szczególności musi być odrobiona przez stowarzyszenia działające w zakresie popularyzacji, jak również profesjonalizacji.

Warto zauważyć, że jest to już drugi falstart w promocji pomp ciepła, tym razem bardziej niebezpieczny i szkodliwy w porównaniu do tego sprzed kilkunastu lat, a spowodowany podobnymi przyczynami, czyli błędami w właściwym doborze pomp ciepła i prawidłowym wykonaniu instalacji. W 2023 roku doszedł jeszcze problem dzikiego importu i sprzedaży urządzeń o wątpliwej jakości, co położyło się cieniem na całej technologii. Ponieważ rynek nie lubi próżni, montażem i sprowadzaniem pomp ciepła zajęły się często firmy nie przygotowane do realizacji sprzedaży i montażu tego typu urządzeń. Sprowadzano do Polski dużą ilość urządzeń nieznanych marek, które nie spełniały deklarowanych warunków technicznych, lub wręcz nie były dostosowane do instalacji w warunkach polskich. Pogoń za zyskiem doprowadziła do wielu patologicznych działań, także w zakresie nadużywania instrumentów wsparcia dla pomp ciepła, w celu wygenerowania szybkiego zysku bez dbałości o jakość instalacji u klienta, co niestety zaczęło się przekładać na opinie na temat tych urządzeń w ogóle, na czym traciły także uznane firmy, które posiadają odpowiednia wiedzę i pompy ciepła o wysokiej jakości i które zainwestowały w wysoki poziom obsługi klienta. Dlatego, w interesie stabilnego rozwoju rynku pomp ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze” przyjęto wymogi dotyczące weryfikacji tzw. listy ZUM, dopuszczającej do wsparcia tylko pompy ciepła i kotły na biomasę spełniające określone wymagania. 

Ze strony dystrybutorów pojawiły się sygnały, że spadło radykalnie zainteresowanie mało znanymi markami pomp ciepła. Występują bardzo duże dysproporcje w wynikach pomiędzy konkurencyjnymi dostawcami w danej grupie asortymentowej. W IV kwartale coraz bardziej widać było tendencję, że mniejsze problemy ze sprzedażą pomp ciepła mają uznane marki, dbające o jakość, ale one także bardzo odczuwają wywołany w ostatnich kwartałach kryzys na rynku pomp ciepła, pomimo że spadki sprzedaży w tej grupie produktów jest przynajmniej o połowę niższa niż średnia krajowa. Do tej poru nie wiadomo. ile jeszcze zaimportowanych pod koniec 2022 roku i w ciągu całego 2023 roku zalega na magazynach. Zaobserwowano bardzo głębokie promocje w sprzedaży pomp ciepła, co zaczęło powodować erozję cenową. Rynek sprzedaży pom ciepła jest dominowany prawie całkowicie przez różne instrumenty wsparcia i dotacje, co dobrze nie wróży temu rynkowi w wypadku ograniczenia wysokości wsparcia lub skasowania instrumentów pomocy finansowej przy zakupie, jak to miało w przeszłości w wypadku kolektorów słonecznych, czego skutki odczuwane są do dzisiaj.

Post factum, można tylko stwierdzić, że bezpieczniej dla rozwoju pomp ciepła byłaby inwestycja w bazę sprzedaży, edukację i nie narzucanie takiego tempa bez praktycznego zaplecza w UE. 

W IV kwartale 2023 nastąpił ponownie, tym razem głębszy spadek sprzedaży tych urządzeń, który osiągnął 75%, ale należy w tym wypadku wziąć pod uwagę, że baza sprzedaży w grudniu 2023 zaczęła się już kurczyć. Hurtownicy pod koniec 2022 roku i w pierwszej połowie 2023 zapełnili swoje magazyny, dlatego warto przyjrzeć się sprzedaży sell-out do instalatorów i klientów końcowych, gdzie im bliżej końca roku, tym bardziej nerwowa atmosfera zaczęła panować. Na słaby wynik sprzedażowy branży szczególnie w odniesieniu do pomp ciepła trzeba zwrócić uwagę obok fatalnej oceny jakości montażu przez firmy instalacyjne, także na opinie, jakie pojawiają się na formach konsumenckich wystawiane przez użytkowników.

W przypadku pomp ciepła nastąpił duży spadek rynku także ze zmian cen konwencjonalnych nośników energii w tym niższe koszty zakupu gazu ziemnego, które powodują, że nie ma tak dużej presji na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła. Dodatkowo niepewna jest cały czas sytuacja z ceną energii elektrycznej. 

W IV kwartale spadki sprzedaży nastąpiły we wszystkich głównych grupach produktowych pomp ciepła. Najmniejsze wystąpiły w gruntowych pompach ciepła, gdzie w IV kwartale 2023 spadek wyniósł tylko ok. 10% a całym 2023 roku nastąpił wzrost sprzedaży gruntowych pomp ciepła o prawie 17%. Taki wynik jest spowodowany tym, że gruntowe pompy ciepła są urządzeniami zaawansowanymi oferowanymi praktycznie tylko przez wyspecjalizowane firmy i udział importu spoza UE jest tutaj niewielki. Są to jednocześnie urządzenia drogie, ale właściwie dobrane i zainstalowane dają gwarancję niezawodności i oszczędności w eksploatacji, przez co mogą być pozytywnym ambasadorem dla technologii pomp ciepła. Na drugim biegunie są pompy ciepła powietrze-woda typu monoblock. W tym wypadku spadek sprzedaży w IV kwartale 2023 wyniósł ok. 80%, a w skali całego roku, spadek sprzedaży osiągnął ok. 58%. W przypadku następnej popularnej grupy pomp ciepła, czyli powietrze-woda typu split, które dominują w sprzedaży pomp ciepła, spadek sprzedaży w IV kwartale 2023 wyniósł ok. 75%, natomiast w skali roku 2023 ten spadek osiągnął poziom ok. 32%.

Ciekawostką jest fakt, że podobnie jak w przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych o większej mocy, także w przypadku pomp ciepła pow. 20 kW nastąpiły wzrosty zarówno w IV kwartale, jak również w skali całego 2023 roku, które w zależności od typu wynosiły od 5 do nawet 50%, a w skali całego 2023 roku te sprzedaż była na poziomie od -30% do nawet kilkudziesięcioprocentowych wzrostów, co dowodzi, że rynek urządzeń komercyjnych rządzi się swoimi prawami, ale równocześnie takie urządzenia są dostarczane przez bardziej renomowanych dostawców ze względu na cenę i stopień skomplikowania instalacji.

Czwarty kwartał 2023 to nie tylko spadek zainteresowania pompami ciepła, ale także kotłami i dogrzewaczami elektrycznymi, które bardzo często stosowane są jako uzupełniające źródła szczytowe. W szczególności duże spadki są ponownie widoczne w kotłach elektrycznych. Rynek w dalszym ciągu jest spadający, pomimo ożywienia w okresie sezonu grzewczego. Żaden producent już od kilku miesięcy nie porównuje wyników z zeszłym rokiem, odniesienie do roku 2021 wydaje się bardziej sensowne – dane wówczas są zbliżone. IV kwartał 2023, podobnie jak poprzednie, charakteryzował się ogólnym spadkiem obrotów rzędu 30-40%. Jedynie pierwszy za sprawą pewnych opóźnień w produkcji można uznać za udany sprzedażowo pomimo spadków. Cały rok zakończył się powrotem do poziomu sprzedaży z roku 2022, co wydaje się być zadowalającym wynikiem na tle branży.

Podsumowując cały 2023 rok, należy wziąć pod uwagę fakt, że kotły elektrycznie zostały jakiś czas temu wrzucone do jednego worka z pompami ciepła, co prowadzi do korelacji w sprzedaży obu grup produktowych. Spadki nie są jednak tak znaczne jak w przypadku pomp ciepła z trzech powodów:

  • nawis niezrealizowanych zamówień z 2022 roku spowodował bardzo dobry pierwszy kwartał,
  • rynek deweloperski zwiększył zainteresowanie kotłami elektrycznymi w obszarach pozbawionych dostępu do gazu, szczególnie w budynkach, gdzie inwestycja w pomy ciepła ze względów finansowych czy eksploatacyjnych nie do końca byłaby uzasadniona,
  • przemysłowe serie kotłów elektrycznych odnotowały blisko 50-procentowe wzrosty – tu różnica kosztów zakupu w porównaniu z pompami ciepła dużych mocy jest znacząca. Jak widać, tendencja stabilnego wzrostu w urządzeniach o dużej mocy jest podobna jak w wypadku gazowych kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła.

Kolektory słoneczne

W IV kwartale 2023 roku w grupie kolektorów słonecznych nastąpił ponownie spadek sprzedaży na poziomie 66%, a w skali roku o 38%, czego nie potwierdzają sygnały z rynku mówiące o wzroście zapytań o instalacje kolektorów słonecznych zarówno do ciepłej wody użytkowej, jak również wsparcia ogrzewania. Można to wytłumaczyć jedynie tym, że spadła liczba projektów dotowanych prze różne programy z powodu ich wyczerpania. Niestety jest to wynik niekorzystnej struktury runku opartego na programach dotacyjnych. 

Rok 2023 był końcem projektów realizowanych przez JST, dlatego też w samej grupie produktowej kolektorów słonecznych, których sprzedaż od lat jest uzależniona od programów wsparcia, nastąpił znaczący spadek. Tym niemniej w kolektorach słonecznych widać duże ożywienie, w stosunku do lat ubiegłych. Materializacja zapytań nie jest może jeszcze na właściwym poziomie, ale to, co się dzieje w obrębie samego zainteresowania, budzi optymizm dostawców. Sytuacja mogłaby być jeszcze znacząco lepsza, gdyby technika pozyskiwania ciepła z promieniowania słonecznego była objęta programem dofinansowań na poziomie innych urządzeń grzewczych. Program ten musiałby jednak być prosty w swoich założeniach oraz łatwo i szybko rozliczany. Ważne, żeby nie stworzyć znowu programu, który w jakikolwiek sposób dopuszczałby manipulacje np. powierzchniami, tak jak to miało miejsce w programie dopłat 45% prowadzonym przed laty przez NFOŚiGW. Został rozpoczęty projekt weryfikacji pomp ciepła i umożliwienie dofinansowania tylko tym urządzeniom, które znajdą się na liście ZUM. Tak też powinno być w przypadku innych urządzeń takich jak kolektory słoneczne. Bardzo dużo pomogłoby, gdyby jednak przekonać organizacje działające na rzecz klimatu, żeby nie promowały tylko i wyłącznie rozwiązania PV + pompa ciepła (chociaż teraz może okazać się, że wspierany będzie układ wiatrak + PC), ale prezentowały pełen przekrój możliwych do zastosowania technologii pozyskiwania energii odnawialnej.

Zmniejszenie emisji i redukcja zużycia energii pierwotniej jest możliwa i konieczna również w okresach letnich, w których kolektory słoneczne pozwalają na darmowe pozyskiwanie ciepła, jeżeli tylko są spełnione odpowiednie warunki lokalizacyjne. Zmniejszenie emisji i redukcja zużycia energii pierwotniej jest możliwa i konieczna również w okresach letnich, w których kolektory słoneczne nie mają sobie równych. 

Pozytywne w IV kwartale 2023 jest to, ze hurtownie ponownie odnotowały wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych, głównie do budowy instalacji hybrydowych do wsparcia ogrzewania kotłami gazowymi i pompami ciepła, ale również kotłami na biomasę, chociaż udział tego kanału dystrybucji nie przekracza niestety 20%. W grupie zasobników i buforów dwuwężownicowych nastąpił także spadek sprzedaży o 49%, a w skali całego 2023 roku ten spadek wyniósł 50%. Należy jednak pamiętać, że ten rynek jest w fazie odbudowy i jest jeszcze niestabilny z uwagi na stosunkowo mały udział sprzedaży detalicznej przez hurtownie. Absolutnie dominują w sprzedaży kolektory płaskie. Z pewnością odbudowie rynku kolektorów słonecznych nie sprzyja brak wiedzy na temat możliwości zastosowania tego rozwiązania w różnych aplikacjach, jak również mała liczba wykwalifikowanych instalatorów do realizacji takich inwestycji. Technologia jako taka jest mocno niedoceniana przez konsumentów, ale można przyjąć, że przy takim zalewie dezinformacyjnym mogą mieć oni problem z właściwą oceną. Co prawda, kolektory słoneczne znalazły się na bardziej widocznym miejscu w programie „Czyste Powietrze”, ale w dalszym ciągu brakuje w tym programie pozycji dla wsparcia instalacji hybrydowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mogą być optymalnym rozwiązaniem pod względem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. 

Głównymi czynnikami wpływającymi na rynek kolektorów słonecznych w IV kwartale 2023 i całym 2023 roku były:

  • kończące się programy dofinansowań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego
  • większa niepewność u konsumentów przekładająca się na obniżoną skłonność do wydawania środków i podejmowania tym samym ryzyka
  • perspektywa uzyskania wsparcia z projektów JST, które zostały w części kraju rozpisane, ale nie miały jeszcze pokrycia z KPO i innych planów pomocowych związanych ze środkami UE
  • wybory parlamentarne, które przybliżają możliwość uzyskania środków, o których mowa w powyższym punkcie, a tym samym obniżają czasowo skłonność do zakupu, w miejscach, gdzie były wykonywane jakiekolwiek prace związane z dofinansowaniami do OZE
  • zdecydowanie mniejsza możliwość lobbystyczna w zakresie termicznej techniki solarnej w stosunku np. do PV czy pomp ciepła, co przekłada się na mniejszą świadomość nabywców
  • uspokojenie się cen surowców energetycznych oraz brak niepewności ich nabycia jakie ma miejsce na przestrzeni ostatniego roku
  • brak przekonania osób decyzyjnych (ministerstwa, organizacje działające na rzecz klimatu) do słuszności stosowania technologii, jaką są kolektory słoneczne. Niestety cały czas w większości przewija się kampania informacyjna o słuszności zastosowania pomp ciepła i PV.

W przypadku instalacji wielkopowierzchniowych, problemem dla lokalnych sieci ciepłowniczych sa zamierzchłe bariery administracyjne, które skutecznie zniechęcają do podjęcia takiego wyzwania, pomimo chęci i gotowości do instalacji pola kolektorów słonecznych i magazynów ciepła dla wspomagania sieci ciepłowniczych.

Gazowe przepływowe podgrzewacze do ciepłej wody użytkowej

Rynek przepływowych gazowych podgrzewaczy do ciepłej wody użytkowej po dużym wzroście sprzedaży tych urządzeń w III kwartale, który wyniósł 40% w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku, ponownie w IV kwartale 2023 odnotował spadek sprzedaży na poziomie 19%, a w skali całego 2023 roku spadek sprzedaży tych urządzeń wyniósł 10%. Można przyjąć, że ta technologia wytwarzania ciepłej wody użytkowej jest wypierana przez inne źródła wytwarzania c.w.u. Tego typu urządzeń nie montuje się już w nowym budownictwie. 

Grzejniki i inne elementy instalacyjne

W czwartym kwartale 2023 w porównaniu do w poprzednich kwartałach miał miejsce tym razem całkiem widoczny wzrost sprzedaży grzejników i elementów instalacji, co było spowodowane większym zapotrzebowaniem w modernizacjach obiektów kubaturowych, głównie w budownictwie mieszkaniowym. Poprawa sytuacji była spowodowana:

  • lekkim przyrostem w potencjale rynkowym (budownictwo mieszkaniowe  wykończeniówka) w stosunku do IV kwartał 2022
  • lekkie ożywienie w remontach / wymianach
  • głównym czynnikiem przyrostu był jednak fakt, że w IV kwartale 2022 następowało dynamiczne obniżanie stanów magazynowych w dystrybucji, zaś w IV kwartale 2023 stany były już dopasowane do bieżących potrzeb, zatem zakupy odzwierciedlały mniej więcej rzeczywiste zapotrzebowanie rynku. 

IV kwartał zakończył się wzrostem sprzedaż na poziomie od 70 do nawet 100%, czego jednak nie potwierdzali wszyscy gracze rynkowi. Niektórzy wręcz wspominali o spadkach, chociaż na dużo niższym poziomie w porównaniu do poprzednich kwartałów. 

 Mimo stosunkowo dobrych wyników w sprzedaży grzejników i ogrzewania powierzchniowego w III i IV kwartale 2023 (wyraźne wzrosty w stosunku do 2022), poziom spadków sprzedaży w I i II kwartale 2023 w stosunku do analogicznych okresów z roku 2022 nie pozwolił ani na polepszenie, ani nawet wyrównanie sprzedaży w ciągu całego roku, gdzie spadek sprzedaży można oceniać na poziomie 20%. Realnie, potencjał rynku obniżył się kolejne mniej więcej 25% (spadki od 20-30% w zależności od producenta). Oznacza to spadek wolumenu o ok 50% w stosunku do roku 2021.

Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe nie było w stanie wyraźnie się odbić (mimo „kroplówki” w postaci bezpiecznego kredytu 2%). Także indywidualni inwestorzy nie przyczynili się do wyraźnej poprawy sytuacji (tu jeszcze większą rolę mogła odegrać inflacja i stopy procentowe). Wydaje się, że w ciągu roku dla grzejników nieśmiało zaczęła poprawiać się sytuacja w sferze remontów i wymian.

Szczególnie pod koniec roku zaczęły pojawiać się wyraźne sygnały ożywienia zarówno w deweloperce, jak i budownictwie indywidualnym, co jednak w dalszym ciągu nie przekładało się na twarde dane tendencji rynkowych. 

Jeśli chodzi o pozostałe elementy instalacji urządzeń grzewczych, to w wypadku zasobników ciepła w IV kwartale 2023 spadek osiągnął poziom 35%, a w skali całego 2023 roku spadek był na podobnym poziomie, czyli 36%, co odzwierciedla sytuację sprzedaży urządzeń grzewczych, ponieważ zasobniki i bufory najczęściej są montowane razem z towarzyszącym urządzeniem grzewczym jako element instalacji. Sprzedaż buforów bezwężownicowych spadła zarówno w IV kwartale, jak i całym 2023 roku o połowę. Natomiast najmniejsze spadki miały zasobniki jednowężownicowe – 20% w IV kwartale i 32% w całym 2023 roku.

Pozostałe elementy instalacji odnotowały spadek sprzedaży na poziomie 10-15% w skali roku, ale już w IV kwartale 2023 pojawiły się głosy o niewielkich wzrostach na poziomie do 5%, chociaż więcej głosów wskazywało w dalszym ciągu na spadek na podobnym poziomie.

Podsumowanie

Rok 2023 był w dalszym ciągu dynamiczny pod względem zmian tendencjach sprzedaży. IV kwartał 2023 roku przyniosła co prawda pewne zmiany w tendencjach spadków czy nawet odwrócenia trendu do wzrostu sprzedaży, ale w dalszym ciągu rynek urządzeń grzewczych jest daleki do uporządkowania po bałaganie, jaki miał miejsce w 2022 roku, głównie spowodowanym decyzjami politycznymi, dyskusjami nad projektami tych decyzji i zjawiskami spekulacyjnymi na rynku paliw energii i surowców. Efektem tych zdarzeń jest obecnie cały szereg czynników zarówno ekonomicznych, jak i politycznych, co bezpośrednio przekłada się na obraz rynku. Wyniki wyborów i perspektywa odblokowania pieniędzy na KPO daje nadzieję, że branża budowlana ożywi się, może nie w takim stopniu jak funkcjonowała wcześniej, ale na tyle, że firmy działające w branży budowlanej i grzewczej złapią trochę oddechu i uporządkują biznes w spokojniejszej atmosferze. Wzrosty cen i kosztów w branży instalacyjno-grzewczej, ale także głównie poza nią, spowodowały, że są przekładane w czasie decyzje o remontach i modernizacjach, co nie jest dobrym zjawiskiem. 

Osobna sprawą jest rozregulowanie rynku i zamęt informacyjny, który spowodował, że użytkownicy końcowi czekają z decyzją wymiany bądź instalacji urządzenia grzewczego na rzetelną informację, czy coś będzie zakazane w przyszłości, a jeżeli, to co i w jakim stopniu. Na szczęście w IV kwartale sytuacja uległa uspokojeniu, to znaczy uczestnicy rynku przyzwyczaili się do nowych warunków brzegowych, chociaż w niektórych wypadkach atmosfera jest nerwowa, czego powodem jest wstrzymywanie przyjęć na nowe stanowiska pracy, a nawet zwolnienia. Branżę czeka ciężka praca chociaż nad przywróceniem dobrej opinii pompom ciepła po zjawiskach opisywanych wcześniej, należy mieć tylko nadzieję, że działania będą ukierunkowane na promowanie dobrych praktyk w instalacji pomp ciepła, a nie będzie powtórzony błąd, polegający na atakowaniu kotłów gazowych jako głównego konkurenta, tylko wykorzystanie szansy synergii, jaką daje układ hybrydowy pompy ciepła z kotłem gazowym, jako wsparciem dla pompy ciepła pod względem ekonomicznym i technicznym.

Widać już coraz bardziej kontynuację wzrostu zainteresowania instalacjami hybrydowymi w ogrzewnictwie, jako rozwiązania, które pozwoli optymalnie produkować ciepło po jak najniższych kosztach w zależności od cen i podaży nośników energii, ale póki co jest to bardziej inicjatywa oddolna niż rozwiązania systemowe.

Nie bez znaczenia będą czynniki polityczne i geopolityczne, z jakimi mierzymy się wszyscy od już prawie 2 lat. Niestety polska polityka nie rozpieszczała przedsiębiorców, czego powodem były dziwne posunięcia prowadzone w dialogu z Komisją Europejską i brak środków z KPO, które miały być przeznaczone na inwestycje w transformacje energetyczną. Wysoka inflacja w 2022 i 2023 roku, zjadająca część domowych budżetów, które mogły być przeznaczone na wymianę źródeł ciepła lub instalację urządzeń wspomagających wytwarzanie energii, także obecnie powoduje, że siła nabywcza inwestorów jest dużo słabsza niż w poprzednich latach. Sytuacja geopolityczna również jest mało korzystna, ponieważ budzi u wielu niepewność, jaka przyszłość ich czeka i w związku z tym ochota na inwestowanie jest mniejsza. 

To co jeszcze należy poprawić w następnych latach, to urealnienie poziomów dofinansowania, jakie były np. w programie „Czyste Powietrze”. Wysokie dopłaty, nawet na poziomie blisko 100% skutecznie psują rynek, ponieważ przy braku dofinansowania technologii OZE, powstaje obiegowa opinia, że takie źródła ciepła nie opłacają się, co widać wybitnie na przykładzie kolektorów słonecznych, które jako pierwsza technologia zostały dotknięte tym problemem. Jest to wynik budzenia w ludziach przekonania, że jeżeli nie ma dopłaty, to to się nie opłaca. Gdyby dofinansowanie wynosiło 15-20%, ukierunkowane na cel i sektor, a nie na konkretne technologie, to efekt psychologiczny byłby zupełnie inny. Co więcej rynek rozwijałby się spokojniej, bez wąskich gardeł i spekulacji i pozbawionych sensu wyborów, zorientowanych na jak najwyższe dofinasowanie, co później często rodzi rozczarowanie i frustracje beneficjenta, a cel byłby osiągnięty. Może nie byłoby tak dużej dynamiki, ale dla producentów i klientów, byłoby to zdecydowanie bardziej przewidywalne, bezpieczne i możliwe do realizacji w dłuższej perspektywie.

źródło: SPIUG

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy...

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

mat. pras. news SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge...

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge oraz pogłębienie wiedzy uczestników w temacie cyberbezpieczeństwa oraz ESG. Roadshow obejmie pięć polskich miast, dając unikalną okazję do bezpośredniego spotkania z ekspertami firmy oraz do uczestnictwa w szkoleniach technicznych i sprzedażowych.

Redakcja RI news Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym....

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym. 2023 r. przyniósł spadki sprzedaży pomp ciepła sięgające 41% wobec poziomu z 2022 r. W 2023 r. wzrosła tylko sprzedaż gruntowych pomp ciepła − o 12%. Czy w 2024 r. polski rynek pomp ciepła ma szansę na wzrosty jak w 2022 r.? Jakie czynniki mogą determinować jego rozwój, zakładając, że znane dziś...

Redakcja RI news AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego...

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego i oszczędnej pracy instalacji grzewczych. Elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem marki SALUS Controls będą dostępne dla polskich klientów za pośrednictwem kanałów dystrybucji AFRISO.

Redakcja RI news Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Redakcja RI news Konkurs EKOLAURY

Konkurs EKOLAURY Konkurs EKOLAURY

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony...

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

Redakcja RI news Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia geotermalna w Kole już działa Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich...

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny i gaz ziemny.

Redakcja RI news X Konferencja „Kliwent Event”

X Konferencja „Kliwent Event” X Konferencja „Kliwent Event”

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z...

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem i ciepłownictwem. Pozwala na wymianę wiedzy i cennych doświadczeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności,...

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności, ale również nowoczesnych rozwiązań. Co wyróżnia nowy klimatyzator FROST? Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Redakcja RI news Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Województwo śląskie liderem walki ze smogiem Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem...

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę starego kotła. Kiepsko wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. W raporcie widoczna jest coraz większa popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”...

Redakcja RI news Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem...

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256 Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów...

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów branży OZE za wysoką efektywność i zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych.

Redakcja RI news II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą –...

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą – targową, na parterze budynku BCTW oraz zamkniętą – spotkania branżowego.

Redakcja RI news Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu,...

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu, który aktywnie promuje udział kobiet w branży energetycznej.

Redakcja RI news Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W ramach programu FEnIKS beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Redakcja RI news Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Rola geotermii w transformacji sektora ciepła Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją...

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją rolę do odegrania ma także geotermia. Temat ten omawia nowy raport Forum Energii.

Janusz Starościk news Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej? Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której...

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której informowaliśmy pod koniec 2023 roku. Teraz ostatnim krokiem jest oficjalne przyjęcie przez Radę, co powinno nastąpić wkrótce. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później.

Redakcja RI news Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0 Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych...

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz-Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

Nieruchomości Orange news Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Redakcja RI news Nowe funkcje w c-KOB

Nowe funkcje w c-KOB Nowe funkcje w c-KOB

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta...

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie 2 tys. pracowników urzędów i ponad 4,5 tys. osób spoza administracji.

Redakcja RI news Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r. Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego...

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.

Redakcja RI news „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

„Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024 „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii...

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii z OZE. Pokazujemy, jak realizować dalekosiężne strategie dekarbonizacji, bezemisyjności i efektywności energetycznej budynków dzięki rozwiązaniom technicznym i wykonawstwu wysokiej jakości.

ZYMETRIC Sp. z o.o. - Midea news Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki...

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki ulicznej powstało dzięki zastosowaniu ekologicznych farb KNOxOUT, specjalnie opracowanych do absorpcji tlenków azotu. Na pomysł stworzenia antysmogowego muralu wpadła Midea – globalny lider w dziedzinie rozwiązań HVAC. Realizacji tego innowacyjnego projektu podjęła się grupa RW, działając pod patronatem...

Redakcja RI news TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu,...

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu, wentylacji i instalacjach sanitarnych!

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.