RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydraulik #ZawódMożliwości

Hydraulik #ZawódMożliwości
Fot. WJ

Hydraulik #ZawódMożliwości


Fot. WJ

Rozmowa z Pawłem Kaczmarkiem i Robertem Przywitowskim z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Firm Instalacyjnych i Serwisowych – OSFIS.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Obydwaj panowie działają na rzecz edukacji instalatorów od paru lat. Co zdecydowało o połączeniu sił?

Robert Przywitowski: Poznaliśmy się z Pawłem Kaczmarkiem na wiosennych Targach Grupy SBS i od razu wiedzieliśmy, że powinniśmy współdziałać na rzecz edukacji instalatorów. Po paru tygodniach rozmów i konsultacji zorganizowaliśmy w lipcu spotkanie w szerszym gronie – instalatorów, producentów, przedstawicieli OSFIS, Związku Hurtowni Instalacyjnych – ZHI, Instytutu Badań Edukacji oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zadaliśmy sobie trzy główne pytania: Jak zachęcić młodzież do wyboru zawodu w branży instalacyjnej? W jaki sposób wesprzeć szkoły branżowe i doradców zawodowych? Jakie regulacje rynkowe mogą pomóc w rozwoju branży, w tym w likwidacji szarej strefy? [szerzej pisaliśmy o tym spotkaniu w nr. 10/2019, na s. 10–11 – red. RI]. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie osiągnąć nasze wspólne cele. W dyskusji tej pomogli nam także dekarze, a konkretnie Anna Deran, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, które już wdrożyło projekt „Dekarz zawód przyszłości”. Stowarzyszenie to ma za sobą wiele lat doświadczeń, którymi chętnie się z nami dzieli, za co chcemy serdecznie podziękować. Dekarze są już po zmianach podstaw programowych, pracowali nad tym trzy lata i teraz wdrażają. We wrześniu zmieniały się władze OSFIS-u i w ten sposób wszedłem w struktury Stowarzyszenia.

Jak wygląda plan prac nad ramą kwalifikacyjną dla hydraulików?

RP: Poznaliśmy cały system ram kwalifikacji i widzimy, jak są one szerokie, jak wiele pracy wymagają, zwłaszcza współpracy całej branży. Na razie zainicjowaliśmy projekt edukacyjno-społeczny „Hydraulik – zawód możliwości”. To oś szerokiego porozumienia na rzecz kształcenia w naszej branży, ale przede wszystkim odczarowanie zawodu hydraulika. Zapraszamy do współpracy producentów wielu segmentów urządzeń i technologii: od kotłów poczynając, na armaturze i narzędziach kończąc. Chcemy z nimi usiąść przy stole i wypracować coś, czego nigdy wcześniej w naszym środowisku nie było – razem działać na rzecz edukacji, standardów w branży i środowiska. Dotychczas każdy coś na tych polach robił, ale sukces można osiągnąć, działając RAZEM, łącząc siły, wiedzę i doświadczenie. To musi być działanie systemowe.

Po paru tygodniach rozmów i konsultacji zadaliśmy sobie trzy główne pytania: Jak zachęcić młodzież do wyboru zawodu w branży instalacyjnej? W jaki sposób wesprzeć szkoły branżowe i doradców zawodowych? Jakie regulacje rynkowe mogą pomóc w rozwoju branży, w tym w likwidacji szarej strefy?

Sukcesem tych wstępnych prac jest energiczna struktura i program, czego nam wcześniej zawsze brakowało, gdy podejmowaliśmy indywidualne działania. W pierwszej kolejności zachęcamy do działania producentów, wykorzystując nasze kontakty, a docelowo mamy nadzieję zainteresować projektem całą branżę. 

Problem z rekrutacją młodych pracowników widzi bowiem każdy, czy to mała, czy duża firma. Wskazują na to organizacje działające w Polsce, jak choćby SPIUG, który zauważa, że mimo dobrego III kwartału 2019 rozwój branży hamuje kłopot z pozyskiwaniem pracowników. Problem ten będzie się niestety pogłębiać. Zatem najpierw zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, trzeba zająć się w końcu przyczynami, a nie skutkami takiej tendencji.

Na obecnym etapie trafiamy do firm i pokazujemy im kartę celów, ale też ciągle dyskutujemy na temat diagnozy. A wśród celów są m.in. podstawy programowe nauki zawodu, edukacja nauczycieli, szkoły patronackie, zeszyty branżowe, kursy zawodowe, stypendia i promocja zawodu wśród młodzieży szkół podstawowych, targi karier, współpraca z rzemiosłem, stowarzyszeniami, targami, a z czasem nawet Centralna Akademia Instalatorstwa. Plan zakłada stopniowe realizowanie tych celów. Kwestią nadrzędną jest zachęcenie młodych do wejścia do tego zawodu, a następnie wprowadzenie na rynek pracy. W tym działaniu bardzo istotne są firmy instalacyjne, które szkolą młodzież. Tu też jest wiele do zrobienia w aspekcie wsparcia dla instruktorów zawodu.

Mamy też w zanadrzu argumenty dla tych, którzy zdecydują się nas wspierać – projekt umożliwia realizowanie przemyślanej i odpowiedzialnej strategii marketingowej. Beneficja dla współtworzących projekt to m.in. współdecydowanie o projekcie, informacje, udziały w kongresach, wydawnictwa, patronaty w szkołach, staże i praktyki oraz platformy szkoleniowe, co razem ma zaprocentować wzrostem rangi zawodu i napływem młodych ludzi do szkół i branży. Kontakt ze środowiskiem instalatorów, którzy konsolidują się wokół tych działań, oraz ok. 2 tys. nowych absolwentów corocznie, do których będziemy się starali dotrzeć. Dodam, że na tle innych zawodów budowlanych nie mamy wcale najgorzej, bo na razie mamy jeszcze zasoby uczniów w szkołach, ale widzimy zagrożenia i tendencje spadkowe.

Jest energiczna struktura i program, czego nam wcześniej zawsze brakowało, gdy podejmowaliśmy indywidualne działania. W pierwszej kolejności zachęcamy do działania producentów, a docelowo mamy nadzieję zainteresować projektem całą branżę.

Kogo zapraszacie do projektu?

Paweł Kaczmarek: Producentów, firmy instalacyjne oraz handlowe.

Jak duży jest obecnie problem braku napływu do zawodu młodych ludzi?

PK: Kiedy zaczęliśmy się temu zjawisku przyglądać, okazało się, że branża zbierała głównie informacje o sprzedaży, o towarze, natomiast nie analizuje informacji demograficznych nt. osób w branży. Zbieramy te dane, dzięki czemu wyłania się już jakiś obraz. Widzimy tendencje i zaczynamy rozumieć, w czym tkwią problemy. To właśnie diagnoza jest tutaj kluczowym elementem. 

Mamy obecnie zasoby uczniów, których możemy w odpowiedni sposób zagospodarować, wykształcić i utrzymać w zawodzie. Ale kluczowe jest zadbanie o to, by wybierano ten zawód w przyszłości. Toczy się ponadto otwarta dyskusja, czy potrzebujemy absolwentów techników, czy szkół branżowych? Zdania są różne, nawet takie, że już nie potrzebujemy kształcić instalatorów w szkołach branżowych. 

Obecnie w ławkach techników i szkół branżowych, ponad 800 szkół w Polsce, siedzi 11 tys. uczniów (wszystkich roczników). Około 3 tys. uczniów uczy się w szkołach branżowych w klasach I–III zawodu monter sieci i instalacji sanitarnych. W technikach w klasach I–V jest 8 tys. osób, 6 tys. z nich na kierunku monter instalacji i urządzeń OZE, pozostałe 2 tys. na kierunkach bardziej niszowych: technik wentylacji, technik gazownictwa oraz technik monter instalacji. Rocznie technika i szkoły branżowe opuszcza ok. 2 tys. absolwentów.

Te liczby pokazują, co jest modne. 

PK: Tak – wszyscy chcą być technikami OZE, ale brakuje monterów OZE. A co znajdujemy w programach nauczania w szkołach branżowych? Otóż nierzadko nauczyciele korzystają z przestarzałych materiałów, a sami nie podnoszą swoich kwalifikacji. Przez to uczniowie słyszą o czyszczeniu grzejników żeliwnych, wykonywaniu instalacji w sposób grawitacyjny czy też kotłach węglowych...

Naszym zdaniem w kontekście zapotrzebowania na rynku pracy szkoły branżowe są kluczowe i tak samo ważne jak technika. Duży problem tkwi właśnie w malejącej liczbie uczniów w szkołach branżowych – nie mają one odświeżonych programów nauczania, dlatego ranga zawodu spada.

Ale tego już się na prawdziwej budowie nie robi?

PK: Tak, i nawet samo nazewnictwo tego kierunku tak naprawdę już na wstępie dyskwalifikuje ten zawód jako atrakcyjny. Spójrzmy teraz, jak to wygląda z punktu widzenia rynku pracy. Pracodawca, a więc mikroprzedsiębiorca, przyjmuje ucznia szkoły branżowej i kształci go przez 3 lata, ucząc, co jest aktualne i dostępne na rynku. Dodatkowo go jeszcze wychowuje. Taki uczeń jest dla niego stosunkowo tanim pracownikiem, można go wykształcić odpowiednio do potrzeb i nawiązać z nim więzi partnerskie. Po 3 latach takiej nauki pracodawca jest gotów bez wahania zapłacić mu normalną pensję, bo wie, ile zainwestował w tego młodego człowieka i że jest on przygotowany do podjęcia samodzielnych prac instalacyjnych. Czyli na rynek pracy trafia praktycznie przygotowany 18-latek.

Natomiast po pięciu latach nauki z technikum wychodzi 20-letni człowiek z lepszą wiedzą teoretyczną, ale bez przygotowania praktycznego, bez relacji z pracodawcą, za to z oczekiwaniem przynajmniej tej najniższej krajowej. I teraz mała firma instalacyjna ma kogoś takiego zatrudnić, nie znając go i nie wiedząc, czy przyszedł tylko na chwilę, żeby się czegoś nauczyć, czy w ogóle chce się uczyć i czy np. za pół roku już go nie straci. Tak naprawdę ten wyższy koszt praktycznego wykształcenia absolwenta technikum pracodawca bierze na siebie i trwa to kolejny rok. 

Dlatego naszym zdaniem w kontekście zapotrzebowania na rynku pracy szkoły branżowe są kluczowe i tak samo ważne jak technika. Tym bardziej, że po reformie mamy tzw. II stopień, a więc uczeń po „branżówce” przez kolejne 2 lata robi II stopień, co nie przeszkadza mu normalnie pracować i zdobywać średnie wykształcenie i maturę. W efekcie również po 5 latach osiąga takie samo wykształcenie formalne jak w przypadku technikum. 

Stwierdziliśmy, że duży problem tkwi właśnie w malejącej liczbie uczniów w szkołach branżowych – nie mają one odświeżonych programów nauczania, dlatego ranga zawodu spada. I jest to jeden z celów, jakie sobie stawiamy – programy adekwatne do oczekiwań rynku pracy i podnoszenie prestiżu pracowników naszej branży.

A co się dzieje na rynku pracy z absolwentami techników?

RP: Część absolwentów pójdzie na studia, oby na branżowe, a część w ogóle zmieni zawód. Pytanie, jaka liczba młodych instalatorów trafi na rynek w naszej branży?

Jako stowarzyszenie chcielibyśmy nawiązać komunikację również z uczniami, by mieli przeświadczenie, taki wewnętrzny spokój, że jeśli się dobrze wyedukują, to na rynku ktoś będzie na nich czekał. Chcemy im pokazać, jakie są możliwości rozwoju i zarobkowe. Żeby wiedzieli, że po szkole czeka na nich dobra praca. I przynajmniej kilka konkretnych specjalizacji w branży. Ten kontakt da nam informacje, ilu z tych 2 tys. absolwentów trafiło na rynek pracy – 90% czy raczej 50, a może tylko 20%. 

PK: Wracając do szkół i praktycznej nauki: w szkołach branżowych praktyki odbywają się w firmach instalacyjnych, a w technikach – w szkołach. Te pierwsze są rozproszone na budowach, u boku mistrzów, a drugie zintegrowane w klasach, w pracowniach po 20 uczniów. Tych pracowni jest mało, a grupy duże. Brakuje narzędzi, materiałów. To okazja dla producentów do przekazania uczniom swoich urządzeń czy wyrobów, co oczywiście daje pewne efekty. A odpowiednio wyszkolony nauczyciel będzie miał przełożenie na kilkudziesięciu uczniów rocznie. 

Widzimy, że nie można się skupiać tylko na podstawach programowych, trzeba dbać również o klasy patronackie i wesprzeć firmy, które podejmują się praktycznego kształcenia uczniów u siebie. Takie firmy powinniśmy wspomagać, także dając im podstawy programowe, materiały dydaktyczne, kodeks dobrych praktyk. Żeby nie bały się przyjmować uczniów na naukę, żeby dostrzegły, że warto. Znajomi przedsiębiorcy zapytani, dlaczego nie mają uczniów, często odpowiadają, że słyszeli, że „to skomplikowane”, ale szczegółów nie znają. A prawda jest taka, że firma, by działać, musi wykształcić uczniów w danym zawodzie, tak to wygląda od dawna u naszych sąsiadów w Niemczech, czy w Austrii albo Szwajcarii. W krajach dobrze rozwiniętych, gdzie działają izby, szczytem marzeń szefów małych firm nie jest dobry samochód, ale wychowywanie i posiadanie dobrych fachowców – pracowników, następców, uczniów. Prowadzenie ucznia to świętość.

Tam zakład pracy sam zgłasza się do szkoły i z nią współpracuje w zakresie praktycznej nauki zawodu, ustalają, co kto robi. A u nas jest to postrzegane jako problem. Powinniśmy się zastanowić w szerokim gronie, jak to zmienić. I nie możemy jedynie narzekać na szkołę i jednocześnie oczekiwać, że dostarczy nam ona gotowego absolwenta. Przed nami wiele zadań – chcemy je realizować krok po kroku i skutecznie. To mogą być małe kroki, ale efekt skali na pewno się pojawi.

Musi się zmienić sposób myślenia w firmach producenckich i handlowych. Wiele zasobów firm jest dzisiaj przeznaczanych na różnego typu działania marketingowe, afiliacyjne, budowanie relacji z instalatorami – to też jest ważne, ale jest to reakcja na skutki, a nie przyczyny braku ludzi do pracy.

Czego na tym etapie oczekujecie od producentów czy innych stowarzyszeń?

PK: Oczekujemy, by producenci zauważyli problem i przewartościowali niektóre rzeczy. Musi się zmienić sposób myślenia w firmach producenckich i handlowych. Wiele zasobów firm jest dzisiaj przeznaczanych na różne działania marketingowe, afiliacyjne, budowanie relacji z instalatorami – to też jest ważne, ale jest to reakcja na skutki, a nie przyczyny braku ludzi do pracy. Warto przewartościować niektóre rzeczy, przesunąć pewne środki, są też szanse na wsparcie unijne czy krajowe z ramienia różnych fundacji, ale warunkiem jest nasz wspólny głos. I tego oczekujemy. No i przede wszystkim musimy działać razem. Nic nie da, jeśli każda firma będzie próbowała zrobić coś po swojemu.

Tak jak wcześniej powiedział Robert: firmy nie powinny myśleć, że coś od nas kupują, ale że tworzymy jedną drużynę. To, że akurat my dzisiaj koordynujemy działania w ramach tej akcji, to tylko kwestia wyboru. Może za chwilę drużyna powie: „oni słabo to koordynują, musi to zrobić ktoś inny” i kogoś innego wybierze. OK, ale drużyna pozostaje, działa wspólnie i rozumie swoje cele.

RP: Paweł powiedział ważną rzecz: przede wszystkim zależy nam na tym, żeby dzisiaj każdy w branży zdał sobie sprawę z wagi problemu. Oczywiście aktualnie cieszymy się dobrą koniunkturą, ale warto wybiec myślami w przyszłość i zastanowić, co będzie za 5 czy 10 lat, jeśli nic nie zrobimy. Może wówczas zabraknąć fachowców i nie zastąpimy tych braków obcokrajowcami, którzy w każdej chwili mogą wyjechać tam, skąd przyjechali. Zależy nam na zwiększeniu świadomości problemu i zaufaniu naszym działaniom – naprawdę nareszcie jest organizacja, która chce się z tym problemem zmierzyć. Jeżeli poczują Państwo taką potrzebę, zdadzą sobie sprawę, że to, o czym mówiliśmy, jest ważne również dla Was, zapraszamy do współpracy, wspólnie możemy zrobić dużo, dużo więcej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mat. pras. news Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł

Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł

Do każdego zakupu pomp ciepła Hisense SPLIT i MONOBLOK dodawane są bony Pluxee. Promocja trwa do końca marca 2024.

Do każdego zakupu pomp ciepła Hisense SPLIT i MONOBLOK dodawane są bony Pluxee. Promocja trwa do końca marca 2024.

mat. pras. news Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego...

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego rozwoju i strategiczną współpracę. Konferencja dotyczyła kwestii tworzenia przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla netto), a kierownictwo firmy Panasonic nakreśliło strategiczną mapę drogową firmy.

Redakcja RI news Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych,...

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych, przystosowane do kontaktu z produktami spożywczymi. Zostały wykonane z materiałów, które spełniają surowe wytyczne dotyczące warunków higienicznych. Wyposażone w wentylatory klasy ErP, dostępne w technologii AC (prąd przemienny) lub EC (elektronicznie komutowane).

Redakcja RI news Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

mat. pras. news Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując...

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując moc i pasję sportu, mistrzynie wraz z firmą wykorzystają wysokoprofilową platformę sportu, aby zachęcać do działań na rzecz klimatu na całym świecie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Redakcja RI news Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny...

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny Maj im. Piotra Maja. W programie wydarzenia m.in. emocjonujący wyścig kolarski, budujący networking oraz wieczorna gala charytatywna.

Redakcja RI news Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty...

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii.

mat. pras. news Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając...

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając jednocześnie emisję dwutlenku węgla. To pierwszy projekt tego typu w ramach Grupy na świecie i najważniejszy od 15 lat w Gliwicach.

Redakcja RI news Stan wód powierzchniowych w Polsce

Stan wód powierzchniowych w Polsce Stan wód powierzchniowych w Polsce

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi...

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja RI news Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi

Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi

Spółdzielnie energetyczne i inne formy energetyki obywatelskiej mogą stać się ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Wciąż jednak napotykają wiele barier, w tym m.in. brak instytucjonalnego...

Spółdzielnie energetyczne i inne formy energetyki obywatelskiej mogą stać się ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Wciąż jednak napotykają wiele barier, w tym m.in. brak instytucjonalnego wsparcia i ograniczenia prawne, a także brak szerszej świadomości zalet takiego rozwiązania wśród samorządów. Przeszkodą nie jest za to dostępność środków finansowych. Jak zauważa Joanna Furmaga, prezeska Polskiej Zielonej Sieci, w najbliższych latach mamy w sumie ponad 2 mld zł, które mogą być...

Redakcja RI news LG z nagrodą AHRI Performance

LG z nagrodą AHRI Performance LG z nagrodą AHRI Performance

Firma LG Electronics już po raz siódmy otrzymała Air-Conditioning, Heating & Refrigeration Institute (AHRI) Performance Award. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla rozwiązań LG w zakresie ogrzewania, wentylacji...

Firma LG Electronics już po raz siódmy otrzymała Air-Conditioning, Heating & Refrigeration Institute (AHRI) Performance Award. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla rozwiązań LG w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC).

Redakcja RI news Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową” Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych...

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych inwestorów – przede wszystkim do tych, którzy są na etapie wyboru urządzenia grzewczego do swojego domu lub właśnie zdecydowali się na instalację pompy ciepła, ale również do tych, którzy od niedawna użytkują pompę ciepła. Kampania potrwa do końca 2024 r.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

mat. pras. news Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega

Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega

Zrównoważone budownictwo w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe w tym kontekście są oszczędzające zasoby materiały budowlane i instalacyjne, takie jak systemy złączek...

Zrównoważone budownictwo w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe w tym kontekście są oszczędzające zasoby materiały budowlane i instalacyjne, takie jak systemy złączek zaprasowywanych Viega, dla których opracowano już Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD). Można je łatwo pobrać ze strony internetowej w formie plików PDF. Deklaracje systemów zaprasowywanych Viega spełniają rygorystyczne kryteria typu III i będą sukcesywnie wdrażane również dla innych obszarów produktowych.

Redakcja RI news Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu

Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 beneficjenci z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w magazyny energii i ciepła.

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 beneficjenci z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w magazyny energii i ciepła.

Waldemar Joniec news Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24

Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24 Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo doniesień nt. protestów w UE, w tym w Polsce, przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Mamy z nim do czynienia raptem od 2019 roku, ale wiele działań, z których...

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo doniesień nt. protestów w UE, w tym w Polsce, przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Mamy z nim do czynienia raptem od 2019 roku, ale wiele działań, z których się składa, realizujemy znacznie dłużej, zwłaszcza w energetyce i budownictwie oraz transporcie.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

Redakcja RI news Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024

Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024 Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024

Wejście w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,...

Wejście w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostało przesunięte. Rozwiązania przeciwdziałające tzw. patodeweloperce zaczną obowiązywać nie 1 kwietnia, a 1 sierpnia 2024 r.

mat. pras. news Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji?

Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji? Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji?

Przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wymusi termomodernizację zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Przeciwnicy...

Przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wymusi termomodernizację zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Przeciwnicy dyrektywy alarmują o wysokich kosztach. Jednak w wielu przypadkach jest to szansa na spełnienie celów ESG założonych w przedsiębiorstwie. Poza tym dzisiejsze inwestycje w modernizację oznaczają przyszłe zyski wynikające z oszczędności energii.

Redakcja RI news Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023

Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023 Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023

Według najnowszej bazy danych Instytu Energetyki Odnawialnej „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”, w marcu 2024 r. funkcjonowało 1400 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci...

Według najnowszej bazy danych Instytu Energetyki Odnawialnej „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”, w marcu 2024 r. funkcjonowało 1400 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci elektroenergetycznej, z czego 799 (8 923,7MW) to instalacje powyżej 1 MW. Łączna moc zainstalowana wyniosła 9320,4 MW.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

Waldemar Joniec news Moc energii na targach ENEX

Moc energii na targach ENEX Moc energii na targach ENEX

W tym roku ekspozycje 350 wystawców z 15 państw zajmowały wszystkie hale Targów Kielce. Targi odnawialnej energetyki prosumenckiej i zawodowej odwiedziło 20 tys. osób.

W tym roku ekspozycje 350 wystawców z 15 państw zajmowały wszystkie hale Targów Kielce. Targi odnawialnej energetyki prosumenckiej i zawodowej odwiedziło 20 tys. osób.

Waldemar Joniec news Warsaw HVAC Expo 2024

Warsaw HVAC Expo 2024 Warsaw HVAC Expo 2024

Pomimo dopiero dwóch edycji Międzynarodowe Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji Warsaw HVAC Expo w Nadarzynie już osiągnęły pozycję jednego z najważniejszych w kraju oraz naszym regionie...

Pomimo dopiero dwóch edycji Międzynarodowe Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji Warsaw HVAC Expo w Nadarzynie już osiągnęły pozycję jednego z najważniejszych w kraju oraz naszym regionie Europy wydarzeń związanych z ogrzewaniem i wentylacją.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.