RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zawory kulowe – prosty, ale niezbędny element wielu instalacji

Zawory kulowe – prosty, ale niezbędny element wielu instalacji; fot. Ferro

Zawory kulowe – prosty, ale niezbędny element wielu instalacji; fot. Ferro

Zawory kulowe mają szerokie zastosowanie w instalacjach do odcinania lub przekierowywania przepływu wody, gazów i innych mediów. Pomimo nieskomplikowanej budowy i zasady działania muszą być wykonane z dużą starannością, żeby niezawodnie i długotrwale spełniały swoją funkcję.

Zobacz także

ECKERT Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle? Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej...

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej strony jest to materiał kruchy, a więc dosyć łatwo go zniszczyć. Dzisiaj coraz częściej przy obróbce szkła stosuje się cięcie wodą. Czy rzeczywiście jest to sposób na precyzyjne cięcie, bez ryzyka uszkodzenia tworzywa?

Geberit Sp. z o.o. Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami...

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami o małych średnicach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla projektantów i użytkowników budynku, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni pod stropem.

ADEY Innovation SAS Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody...

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachowując przy tym niezbędne właściwości użytkowe i trwałość.

W artykule:

  • Zastosowanie zaworów kulowych
  • Budowa i elementy zaworu kulowego
  • Jakość zaworów kulowych
  • Wykonania zaworu kulowego dla różnych rozwiązań
  • Rozwój zaworów kulowych

Zastosowanie zaworów kulowych

Zawory kulowe wykorzystuje się w wielu instalacjach budynkowych – wodociągowych, gazowych, grzewczych, klimatyzacyjnych, chłodniczych i solarnych oraz przemysłowych, np. gazowych, gazów technicznych, tlenu, sprężonego powietrza, paliwowych oraz prowadzących parę wodną i chemikalia. Zawory przemysłowe stosowane są także do urządzeń używających sprężonego powietrza (np. sprężarek czy młotowiertarek). Szerokie zastosowanie zaworów kulowych wynika z ich prostej budowy, jasnej zasady działania i wysokiej niezawodności, a także niewielkich wymiarów i małej masy, niskich oporów przepływu, bardzo uproszczonej konserwacji i łatwej obsługi.

Zawory kulowe pełnią ważną funkcję w codziennej pracy instalacji, podczas ich konserwacji i serwisowania, a także w przypadku awarii. Często stosowane są jako armatura odcinająca, wymagana przy takich przyrządach pomiarowych, jak wodomierze czy gazomierze (kurek kulowy stanowi np. element zestawu wodomierzowego) [1], umożliwiając skuteczne odcięcie danego odgałęzienia instalacji bez wpływu na pozostałe odcinki. Możliwość łatwego odcięcia wybranego fragmentu instalacji pozwala często uniknąć znacznych strat materialnych czy zagrożenia dla zdrowia lub życia użytkowników (np. wycieku gazu lub zalania pomieszczeń).

Pod względem wykonania materiałowego zawory dopasowuje się do ich przeznaczenia. W przypadku instalacji sanitarnych, szczególnie wodociągowych, najczęściej stosowane są zawory mosiężne [2]. Dla zastosowań przemysłowych, a także przy prowadzeniu mediów agresywnych, zawory mogą być wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej, tworzywa sztucznego (często PVC) czy żeliwa. Przeznaczenie zaworu wpływa również na zastosowany materiał uszczelniający (np. teflon dla niższej temperatury, viton dla podwyższonej, a dla najwyższej – metal). Najdroższe, ale też najbardziej wytrzymałe na warunki otoczenia są zawory kulowe nierdzewne (kwasoodporne) przeznaczone do cieczy agresywnych (np. kwasów), obsługi basenów pływackich i zastosowań przemysłowych, m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, przetwórczym, a także w stacjach uzdatniania wody czy wymiennikach ciepła.

Czytaj też: Armatura bezdotykowa »

Budowa i elementy zaworu kulowego

Typowy zawór kulowy składa się z korpusu, gniazda wraz z kulą, wałka zwrotnego (trzpienia) oraz napędu – dźwigni otwarcia zaworu. Kula, sterowana napędem (najczęściej ręcznym, ale np. dla instalacji HVACR dostępne są także zawory z siłownikami), obraca się wokół osi prostopadłej do kierunku przepływu medium. Zawór kulowy może więc być albo całkowicie otwarty, albo całkowicie zamknięty – zmiany stanu dokonuje się poprzez obrót dźwigni o ¼ (90°).

Kula zaworu, jako właściwy element roboczy, jest najbardziej narażona na kontakt z medium roboczym i zanieczyszczeniami przez nie przenoszonymi, dlatego producenci zwracają dużą uwagę na jej zabezpieczenie. Na przykład dla instalacji sanitarnych kulę wykonuje się z mosiądzu i pokrywa ochronną warstwą chromu, a dokładność wykonania tej warstwy wpływa na efektywność i trwałość zaworu. Kula powinna być także dokładnie wypolerowana. W przypadku wykonania tzw. antykamiennego kula jest dodatkowo chroniona warstwą teflonu przed osadzaniem się soli wapnia i magnezu. Zanieczyszczenia stałe mogą pogarszać stan kuli i warunki jej pracy, dlatego przed zaworem zaleca się stosowanie filtra siatkowego – osobnego lub zintegrowanego z zaworem.

Zawór kulowy jest wyposażony w uszczelnienia zapobiegające przeciekom wewnętrznym (uszczelnienia kuli) i przeciekom medium na zewnątrz (zastosowanie dławika i uszczelnienie trzpienia). Do uszczelnienia kuli zaworów obsługujących instalacje prowadzące media o temperaturze do 220°C służą najczęściej pierścienie teflonowe (PTFE – politetrafluoroetylenu) na wejściu i wyjściu medium. Na pierścienie uszczelniające działa ciśnienie przepływającego medium, dzięki czemu zwiększa się docisk i uszczelnienie. Natomiast w przypadku medium o wyższej temperaturze stosuje się uszczelnienia metalowe. Do uszczelnienia trzpienia zwykle stosowane są uszczelki typu O-ring z elastycznej i odpornej na paliwa i smary gumy NBR70. Trzpień może być także wyposażony w dławik, który umożliwia łatwą kompensację ewentualnych luzów.

Dźwignia do ręcznego otwierania i zamykania zaworu może mieć formę rączki (klasycznej dźwigni) lub niewielkiego pokrętła skrzydełkowego („motylka”). Kierunek jej obrotu jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Dźwignię można obrócić ręcznie – aż do wyczuwalnego oporu zapewnionego przez ogranicznik. Dźwignie ręczne wykonuje się z aluminium lub ze stali (ta wersja jest mniej podatna na wygięcie czy złamanie) z powłoką z tworzywa sztucznego w odpowiednim kolorze. Dźwignie zaworów do instalacji wodnych mają najczęściej kolor niebieski (tylko do wody wodociągowej, np. do 40°C) lub czerwony, natomiast do instalacji gazowych – zawsze kolor żółty.

Czytaj też: Bezdotykowa armatura i wyposażenie sanitarne »

Zawory kulowe stosowane często do odcinania przepływu do części instalacji lub urządzeń, np. w instalacjach HVAC lub przemysłowych, mogą być napędzane pneumatycznie. Są one sterowane siłownikami (w trybie „otwarty/zamknięty” lub w trybie przełączania kierunku), a zamiast dźwigni mają napęd pneumatyczny. W takim wypadku za przełączenie pozycji – bez możliwości ustawienia pozycji pośrednich – odpowiada element sterujący (termostat lub przełącznik). Dostępne są także zawory ze sterowaniem elektrycznym.

Jakość zaworów kulowych

Zawory kulowe, od których wymaga się niezawodności i szczelności, muszą mieć odpowiednie badania i certyfikaty. Poddawane są kontroli szczelności, na korpusach muszą mieć odpowiednie (zgodne z normą) trwałe oznaczenia, natomiast w przypadku zaworów do wody pitnej konieczny jest dopuszczający takie zastosowanie atest PZH.

Prosta budowa zaworu kulowego przekłada się na jego niezawodność, jednak pod warunkiem, że wszystkie komponenty są wysokiej jakości, zostały wykonane z pełnowartościowych materiałów i prawidłowo wykończone. Inwestorzy czasem ulegają pokusie wyboru tańszego rozwiązania, szczególnie w przypadku „małych” zaworów dla instalacji budynkowych. Zawory kulowe niskiej jakości mogą ulec uszkodzeniu od razu po montażu (zwykle na skutek wady materiałowej – wykonania z zastosowaniem gorszych stopów stali czy uszczelek niskiej jakości), ale też po pewnym czasie eksploatacji, co zwykle związane jest z wadliwym wykonaniem.

Jak wynika z badań zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych sprzed kilku lat [3], awarie często spowodowane są niedokładnym wykonaniem gwintu stożkowego łączącego części korpusu zaworu. Są one związane z niskocyklową wytrzymałością zmęczeniową. Pęknięcia zaworów – a wraz z nimi awarie niedawno wykonanych instalacji – pojawiały się w obrębie połączenia po rozpoczęciu eksploatacji, w wyniku naprężeń oddziałujących na nierówną powierzchnię styku. Przy wyborze konkretnego zaworu należy więc kierować się nie tylko korzystną ceną, ale także renomą producenta i odpowiednią dokumentacją zaworów.

Wykonania zaworu kulowego dla różnych rozwiązań

W zależności od rodzaju instalacji, zastosowanego w niej materiału i sposobu łączenia przewodów, a także ich średnicy można dobrać odpowiednie wykonanie zaworu kulowego. W ofercie producentów są zawory nakrętno-nakrętne (obustronnie nakrętne), nakrętno-wkrętne, wkrętno-wkrętne (z obustronnym gwintem wewnętrznym), z półśrubunkiem, kołnierzowe (dla większych średnic instalacji), a także przeznaczone do lutowania. W miejscach, gdzie brakuje przestrzeni, stosuje się zawory kątowe.

Zawory kulowe mogą być wykonywane także jako czerpalne (z końcówką do podłączenia węża), spustowe (z kranikiem spustowym do odprowadzenia zatrzymanej cieczy) z uszczelkami lub bez, z odpowietrznikiem ręcznym i korkiem albo z króćcem (gwint metryczny) do podłączenia czujnika, np. temperatury.

Zawory kulowe dostępne są w bardzo szerokim zakresie średnic – od DN 15 do DN 200 i więcej. Na przykład zawór półcalowy (DN 15) często stosuje się przy podłączaniu wężyka hydraulicznego, zawór 3/4” (DN 20) przy wodomierzach mieszkaniowych, a zawory dwucalowe (DN 50) jako armaturę odcinającą w zestawie wodomierza głównego.

Zawory kulowe dla instalacji wodnych i glikolowych dostępne są dla różnych zakresów parametrów roboczych – maksymalne wytrzymałości na ciśnienie mogą wynosić 10, 15, 20, 25, 30, 35 i 45 barów, a zakres temperatury pracy wynosi od –30 do 180°C. Jeśli chodzi o dolną granicę temperatury roboczej, trzeba zauważyć małą odporność zaworu na niskie temperatury, co wiąże się jednak nie tyle z samą wytrzymałością temperaturową elementów zaworu, ile z zamarzaniem czynnika. Oblodzenie kuli może skutkować jej zniszczeniem i nieszczelnościami.

Czytaj też: Łazienka dla osób o ograniczonej mobilności »

Zawory kulowe dla różnych warunków pracy można podzielić także na zawory standardowe i typu ciężkiego. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z wykonaniem wzmocnionym o pełnym przelocie kuli – rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne gwarantujące podwyższone parametry pracy, np. wytrzymałość na ciśnienie powyżej 30 barów, podczas gdy dla zwykłej instalacji wodnej wystarcza wytrzymałość do 16 barów. Zwykle im wyższe są parametry pracy (np. ciśnienie do 40 barów i temperatura do 140°C dla instalacji solarnych, a więc zawierających roztwór glikolu w porównaniu do ciśnienia 16 barów i temperatury do 100°C dla klasycznych instalacji wodnych), tym dłuższej gwarancji na urządzenia udziela producent.

Zawory dla instalacji gazowych muszą zostać przebadane w odpowiednim laboratorium, np. Instytucie Nafty i Gazu, i mieć certyfikat stałości właściwości użytkowych. Powinny też spełniać wymagania odpowiednich polskich i europejskich norm.

Zawory mogą być wykonywane jako proste (2-drogowe) lub wielodrogowe (3-, 4- lub 5-drogowe). W przypadku zaworów wielodrogowych kula zamiast prostego otworu przelotowego ma otwór w kształcie umożliwiającym podział przepływającego medium na kilka strumieni. Zawory wielodrogowe znajdują zastosowanie głównie w przemyśle – najbardziej zaawansowane urządzenia wykonywane są ze stali nierdzewnej i wytrzymują ciśnienie znacznie przekraczające parametry instalacji budynkowych, sięgające 400–500 barów.

Rozwój zaworów kulowych

Wydaje się, że w zaworach kulowych – ze względu na ich wielokrotnie podkreślaną prostotę – nie ma szczególnie miejsca na rozwiązania innowacyjne. Jednak producenci wciąż dopracowują rozwiązania materiałowe pod kątem pozornie drobnych szczegółów. Na przykład zastosowanie mosiądzu CW617N-4MS przyczynia się do poprawy zarówno wytrzymałości zaworu, jak i jego bezpieczeństwa ekologicznego i sanitarnego. Wynika to z faktu, że stop ten zawiera niewielkie ilości ołowiu i niklu. Niska zawartość ołowiu ma pozytywny wpływ na wytrzymałość oraz walory zdrowotne zaworu pod kątem czystości przepływającej przez niego wody. W przypadku niskiej zawartości niklu ważny jest ten drugi aspekt – nikiel jest materiałem mogącym powodować lub nasilać alergię u osób wrażliwych na ten pierwiastek. Jego zaledwie śladowa obecność w częściach zaworu mających kontakt z wodą pitną jest więc bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ciekawymi cechami są też odpowiednie oznakowania zaworów, które umożliwiają instalatorom zarówno szybszy montaż (np. opaski do identyfikacji wody ciepłej/zimnej lub zasilania/powrotu), jak i (podczas zakupów) łatwy wybór odpowiedniego zaworu spośród wielu oferowanych rozwiązań.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019, poz. 1065, z późn. zm.)
  2. PN-EN 13828:2005 Armatura w budynkach. Ręcznie otwierane i zamykane kurki kulowe ze stopów miedzi i stali nierdzewnej do instalacji wodociągowych w budynkach. Badania i wymagania
  3. Czyżyk Mirosław, Bylicki Jan, Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych, „Rynek Instalacyjny” 12/2011
  4. Materiały techniczne firm: Deante, Ferro, Invena, KFA, Perfexim, Profec, Sferaco, Socla/Watts, Taconova, Tubes International

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Jak dobrać właściwy kocioł: poradnik inwestora

Jak dobrać właściwy kocioł: poradnik inwestora Jak dobrać właściwy kocioł: poradnik inwestora

Dobór źródła ciepła do nowobudowanego domu jest jedną z najważniejszych decyzji. Rzutuje to potem na kosztach eksploatacji. Nowoczesne budownictwo jest energooszczędne. Coraz częściej decydujemy się na...

Dobór źródła ciepła do nowobudowanego domu jest jedną z najważniejszych decyzji. Rzutuje to potem na kosztach eksploatacji. Nowoczesne budownictwo jest energooszczędne. Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W polskich warunkach klimatycznych zimy są mroźne, dlatego pomimo wielu korzyści, jakie niosą za sobą OZE, w wielu przypadkach konieczne jest zainwestowanie w szczytowe źródło ciepła, pracujące przy najwyższym obciążeniu cieplnym budynku, czyli np. kocioł.

Redakcja RI Kolektory słoneczne - przesłanki doboru

Kolektory słoneczne - przesłanki doboru Kolektory słoneczne - przesłanki doboru

Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i c.w.u. są obecnie bardzo duże. Szeroka oferta urządzeń na rynku oznacza ich większą dostępność ale jednocześnie utrudnia dokonanie wyboru....

Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i c.w.u. są obecnie bardzo duże. Szeroka oferta urządzeń na rynku oznacza ich większą dostępność ale jednocześnie utrudnia dokonanie wyboru. Jednymi z najbardziej popularnych obecnie urządzeń są kolektory słoneczne.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji...

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji wentylacji pożarowej, którą zaprojektowała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy (patrz: „Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym”, RI nr 3/2016, s.27).

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Redakcja RI Charakterystyka energetyczna budynków - przewodnik dla projektanta

Charakterystyka energetyczna budynków - przewodnik dla projektanta Charakterystyka energetyczna budynków - przewodnik dla projektanta

Projektant wykonując obliczenia zapotrzebowania na energię dla budynku może to robić bez głowy - czyli na siłę poustawiać wszystko tak w programie, aby na koniec wyszła odpowiednia wartość EP. Albo z głową...

Projektant wykonując obliczenia zapotrzebowania na energię dla budynku może to robić bez głowy - czyli na siłę poustawiać wszystko tak w programie, aby na koniec wyszła odpowiednia wartość EP. Albo z głową - czyli mając świadomość tego co liczy i wiedząc gdzie są luki i jak je naprawić, tak aby projekt był zgodny ze sztuką inżynierską. To samo tyczy się obliczeń instalacji. Przedstawiamy materiał, który jest zbiorem informacji przydatnych w codziennej pracy zebranych w artykułach publikowanych w...

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej

Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej

W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować...

W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować duży panel słoneczny albo ogniwo fotowoltaiczne?

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

Euroterm Zobacz wszystkie zawory F-Power marki RED by Ferro na Euroterm24

Zobacz wszystkie zawory F-Power marki RED by Ferro na Euroterm24 Zobacz wszystkie zawory F-Power marki RED by Ferro na Euroterm24

Zalety zaworów kulowych F-Power:

Zalety zaworów kulowych F-Power:

Euroterm Nowa linia zaworów kulowych Red F-Power od Ferro – trwałość i wydajność w każdych warunkach

Nowa linia zaworów kulowych Red F-Power od Ferro – trwałość i wydajność w każdych warunkach Nowa linia zaworów kulowych Red F-Power od Ferro – trwałość i wydajność w każdych warunkach

Firma Ferro wprowadziła na rynek nową serię zaworów kulowych w ramach marki Red, o nazwie F-Power. Nowa linia składa się z dziewiętnastu modeli w różnych rozmiarach. Ta seria stanowi doskonałą alternatywę...

Firma Ferro wprowadziła na rynek nową serię zaworów kulowych w ramach marki Red, o nazwie F-Power. Nowa linia składa się z dziewiętnastu modeli w różnych rozmiarach. Ta seria stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zaworów dostępnych na polskim rynku. Dostępne są u autoryzowanego dystrybutora, sieci hurtowni Euroterm24.pl, co zapewnia łatwy dostęp do tej innowacyjnej serii zarówno dla profesjonalistów, jak i klientów indywidualnych.

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

W branży armatury wodnej już od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne staje się podejście ekologiczne przejawiające się w ograniczaniu stosowania w produktach substancji toksycznych i uczulających. Doskonałym...

W branży armatury wodnej już od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne staje się podejście ekologiczne przejawiające się w ograniczaniu stosowania w produktach substancji toksycznych i uczulających. Doskonałym przykładem jest nowa linia zaworów kulowych F-Power firmy Ferro. Linia F-Power jest wyjątkowa również ze względu na jej wszechstronność i mnogość możliwych zastosowań. Oprócz instalacji wodnych, F-Power nadają się też do montażu w systemach sprężonego powietrza oraz chłodniczych i solarnych.

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Szperacz Słowo o naczyniach przeponowych

Słowo o naczyniach przeponowych Słowo o naczyniach przeponowych

Zostawiamy dygresje na boku i... wracamy do naszej kotłowni :) Mam nadzieję, że nie jesteście nią jeszcze wykończeni. Ja sam zachodzę w głowę, jak w jednej kotłowni można popełnić aż tyle uchybień i błędów.

Zostawiamy dygresje na boku i... wracamy do naszej kotłowni :) Mam nadzieję, że nie jesteście nią jeszcze wykończeni. Ja sam zachodzę w głowę, jak w jednej kotłowni można popełnić aż tyle uchybień i błędów.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Joanna Ryńska Kotły na wodór – badania i pilotażowe instalacje

Kotły na wodór – badania i pilotażowe instalacje Kotły na wodór – badania i pilotażowe instalacje

Kotły na wodór do ogrzewania budynków (szczególnie zasilane w 100% tym paliwem) postrzegane są zarówno jako ciekawostka techniczna, jak i rozwiązanie nieuniknione w przyszłym miksie energetycznym. Wykorzystanie...

Kotły na wodór do ogrzewania budynków (szczególnie zasilane w 100% tym paliwem) postrzegane są zarówno jako ciekawostka techniczna, jak i rozwiązanie nieuniknione w przyszłym miksie energetycznym. Wykorzystanie domowych kotłów i instalacji wodorowych testuje się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Prowadzone są także badania technologii miejscowej produkcji i magazynowania wodoru oraz zasilania nim kotłów osiedlowych.

Joanna Ryńska Instalacje HVAC w modernizowanych budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych

Instalacje HVAC w modernizowanych budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych Instalacje HVAC w modernizowanych budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych

Na rynku istnieje grupa rozwiązań grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które mają sprostać nie tylko szczególnym wymaganiom technicznym, ale także związanym z przeznaczeniem danego budynku oraz...

Na rynku istnieje grupa rozwiązań grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które mają sprostać nie tylko szczególnym wymaganiom technicznym, ale także związanym z przeznaczeniem danego budynku oraz jego architekturą i wystrojem wnętrz.

opr. red. Izolowanie akustyczne instalacji

Izolowanie akustyczne instalacji Izolowanie akustyczne instalacji

Izolacje techniczne pełnią zwykle przede wszystkim funkcję ochrony termicznej, jednak coraz więcej projektów wymaga także odpowiedniej izolacji akustycznej. Wymagania te będą rosły, warto zatem znać możliwości,...

Izolacje techniczne pełnią zwykle przede wszystkim funkcję ochrony termicznej, jednak coraz więcej projektów wymaga także odpowiedniej izolacji akustycznej. Wymagania te będą rosły, warto zatem znać możliwości, jakie dają zabezpieczenia akustyczne.

Redakcja RI news Targi GREENPOWER

Targi GREENPOWER Targi GREENPOWER

Targi GREENPOWER odbędą się w dniach 25-27.04.2022 r. w Poznaniu. Rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, OZE, energetyki, techniki grzewczej i instalacyjnej – tak pokrótce będzie wyglądał program zaplanowanego...

Targi GREENPOWER odbędą się w dniach 25-27.04.2022 r. w Poznaniu. Rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, OZE, energetyki, techniki grzewczej i instalacyjnej – tak pokrótce będzie wyglądał program zaplanowanego przez Grupę MTP wiosennego bloku targów.

HAP Armatura Otwórz swoją hurtownię instalacyjną

Otwórz swoją hurtownię instalacyjną Otwórz swoją hurtownię instalacyjną

Zawsze chciałeś założyć własną hurtownię hydrauliczną? Nie odkładaj marzeń na później, prościej nie będzie! Dołącz do sieci nowoczesnych hurtowni hydraulicznych i otwórz oddział partnerski, którym będziesz...

Zawsze chciałeś założyć własną hurtownię hydrauliczną? Nie odkładaj marzeń na później, prościej nie będzie! Dołącz do sieci nowoczesnych hurtowni hydraulicznych i otwórz oddział partnerski, którym będziesz zarządzał, nie ponosząc na start żadnych nakładów finansowych!

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Redakcja RI news Prenumerata Rynku Instalacyjnego w pakietach z prezentami!

Prenumerata Rynku Instalacyjnego w pakietach z prezentami! Prenumerata Rynku Instalacyjnego w pakietach z prezentami!

Redakcja Rynku Instalacyjnego przygotowała dla Państwa atrakcyjne pakiety prenumeraty z prezentami!

Redakcja Rynku Instalacyjnego przygotowała dla Państwa atrakcyjne pakiety prenumeraty z prezentami!

jr news Środki z programów rządowych na urządzenia i instalacje grzewcze

Środki z programów rządowych na urządzenia i instalacje grzewcze Środki z programów rządowych  na urządzenia i instalacje grzewcze

Trwający od 15 maja 2020 r. nowy nabór do „Czystego Powietrza” oraz działający od września 2019 r. „Mój Prąd” czy rozpoczęta 1 lipca br. „Moja Woda” umożliwiają m.in. zakup i montaż urządzeń oszczędzających...

Trwający od 15 maja 2020 r. nowy nabór do „Czystego Powietrza” oraz działający od września 2019 r. „Mój Prąd” czy rozpoczęta 1 lipca br. „Moja Woda” umożliwiają m.in. zakup i montaż urządzeń oszczędzających energię na ogrzewanie i ciepłą wodę oraz wentylację, a także mających mniejszy wpływ na środowisko. Oprócz szeregu wymogów formalnych w programach tych wskazano, jakie urządzenia objęte są dofinansowaniem.

Redakcja RI news REHVA odpowiada na pytania, jak eksploatować instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne w czasie epidemii COVID-19

REHVA odpowiada na pytania, jak eksploatować instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne w czasie epidemii COVID-19 REHVA odpowiada na pytania, jak eksploatować instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne w czasie epidemii COVID-19

Od pierwszej wersji dokumentu z poradnikiem REHVA, który został opublikowany 17 marca, wpłynęło kilka pytań i wniosków o wyjaśnienia od ekspertów branżowych, akademickich i rządowych. Autorzy dokumentu,...

Od pierwszej wersji dokumentu z poradnikiem REHVA, który został opublikowany 17 marca, wpłynęło kilka pytań i wniosków o wyjaśnienia od ekspertów branżowych, akademickich i rządowych. Autorzy dokumentu, starając się odpowiedzieć na te prośby, dodali sekcję FAQ, która będzie stale aktualizowana w miarę pojawiania się nowych pytań.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.