RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Energy performance of multi-flat residential buildings with respect to the requirements in years 2017–2021

Wzór fragmentu strony dokumentu świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego
Rys. arch. redakcji

Wzór fragmentu strony dokumentu świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego


Rys. arch. redakcji

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu wymaganego przepisami techniczno-budowlanymi.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Od wprowadzenia systemu oceny energetycznej budynków minęło osiem lat, w których trakcie nastąpiło wiele istotnych zmian.

Obecnie obowiązki związane z wydawaniem i przekazywaniem świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz przeprowadzaniem okresowych kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji w budynkach reguluje ustawa o charakterystyce energetycznej budynków z 2014 r. [15].

Przyjęty w kolejnym roku „Krajowy plan mający na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii” [14] określa kierunki działań zapewniające i promujące energooszczędność oraz zwiększenie pozyskania energii ze źródeł odnawialnych.

Przez „budynek o niskim zużyciu energii” należy rozumieć budynek spełniający wymagania związane z oszczędnością energii i izolacyjnością cieplną zawarte w przepisach techniczno-budowlanych [3] obowiązujące od 1 stycznia 2021 r., a dla budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością od 1 stycznia 2019 r. [14].

Zgodnie z przyjętym harmonogramem etapem pośrednim są zmiany w zakresie wymagań minimalnych obowiązujące od 1 stycznia 2017.

Od 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej [10]. Reguluje ono sposób wyznaczania tej charakterystyki, także metodą opartą na faktycznie zużytej ilości energii, obliczeniach dotyczących wielkości emisji CO2 oraz udziale OZE w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [11] nakłada w nowelizacji rozszerzony obowiązek wzięcia pod uwagę przed rozpoczęciem budowy (o ile są dostępne) technicznych, środowiskowych i ekonomicznych możliwości realizacji wysokoefektywnych systemów alternatywnych z wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, w tym z pomp ciepła.

Należy również mieć na uwadze zmieniające rynek urządzeń rozporządzenia Komisji Europejskiej wydawane na podstawie przepisów dyrektywy 2009/125/WE [1] ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią. Obowiązujące przepisy wykonawcze dotyczą m.in. ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych, podgrzewaczy wody i zasobników ciepłej wody, pomp, systemów wentylacyjnych, klimatyzatorów i wentylatorów.

Przykładowym efektem wprowadzonych wymagań w zakresie efektywności energetycznej jest praktyczne wycofanie z obrotu kotłów niekondensacyjnych na paliwa ciekłe i gazowe o znamionowej mocy cieplnej do 400 kW.

Analiza charakterystyki energetycznej wielorodzinnego budynku mieszkalnego została przeprowadzona przez autorkę w początkowej fazie wdrażania systemu oceny energetycznej budynków [16].

Dynamiczne zmiany w regulacjach prawnych spowodowały konieczność ponownego spojrzenia na to zagadnienie. Ocena możliwości spełnienia zaostrzonych wymagań w zakresie wskaźnika EP budynku jednorodzinnego przeprowadzona w pracy [2] wskazała na znaczenie wyboru wysokosprawnego źródła ciepła, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także odpowiedniego ukształtowania bryły budynku.

W odniesieniu do budynku mieszkalnego wielorodzinnego zwrócono ponadto uwagę na konieczność poniesienia znaczących kosztów inwestycyjnych związanych z wprowadzanymi usprawnieniami oraz prawdopodobne zmniejszenie powierzchni użytkowej [2,12].

Wykazano, że zastosowanie alternatywnych źró­deł energii może być korzystniejsze od rozwiązań konwencjonalnych, zarówno pod względem wysokości nakładów inwestycyjnych, jak i kosztów w cyklu życia. Konieczność zastosowania źródeł odnawialnych, w tym w zakresie energii elektrycznej (systemy PV) do zasilania urządzeń pomocniczych w systemach technicznych, podkreślono również w pracy [17].

Celem opracowania jest analiza charakterystyki energetycznej przykładowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przeprowadzona w perspektywie wymagań 2017–2021. Wskazano w niej elementy mające wpływ na zapotrzebowanie budynku na energię użytkową, końcową i nieodnawialną energię pierwotną (wskaźnik EP). Zidentyfikowano jednocześnie możliwe problemy ze spełnieniem wymagań określonych w przepisach techniczno-budowlanych oraz wskazano ścieżki prowadzące do osiągnięcia założonego celu, jakim jest „budynek o niskim zużyciu energii”.

Założenia i metodyka obliczeń

  • Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi maksymalna wartość wskaźnika EP [kWh/(m2 · rok)] określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia jest wyznaczana następująco:

EP = EPH+W + ΔEPC + ΔEPL   (1)

gdzie:

EPH+W – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej,

ΔEPC – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby chłodzenia,

ΔEPL – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby oświetlenia.

  • W rozważanym przypadku ∆EPC = 0 (budynek bez instalacji chłodzenia) oraz ∆EPL = 0 (nie dotyczy budynków mieszkalnych), a zatem EP = EPH+W.
  • Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EPH+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej zgodne z warunkami technicznymi [3] podano w tab. 1.
Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EPH+W

Tabela 1. Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EPH+W [3]

  • Standardy ochrony cieplnej wprowadzane w kolejnych latach oznaczono odpowiednio: WT2014, WT2017, WT2021.
  • Stopniowe zaostrzanie wymagań przewiduje obniżenie wartości granicznej EPH+W o 19% w 2017 roku i 38% w 2021 roku względem wartości obowiązującej w latach 2014–2016.
  • Zmiany przewidywane w dość krótkiej jak na procesy inwestycyjne, bo kilkuletniej perspektywie można uznać za radykalne.
  • W przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością perspektywa ta jest jeszcze krótsza (2019).

W dalszej części pracy przyjęto oznaczenie wymaganych przepisami maksymalnych wartości wskaźnika EPmax = EPH+W,max.

Wymagania minimalne określone rozporządzeniem [3] obejmują także izolacyjność cieplną przegród budowlanych wyrażoną współczynnikiem przenikania ciepła UC(max) [W/(m2 · K)]. Wybrane maksymalne wartości tego współczynnika podano w tab. 2. Wartości te przyjęto w obliczeniach uwzględniających standard ochrony cieplnej analizowanego budynku.

Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych przy temperaturze pomieszczenia ogrzewanego ti ≥ 16°C

Tabela 2. Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych przy temperaturze pomieszczenia ogrzewanego ti ≥ 16°C [3]

Przedmiotem analizy jest podpiwniczony budynek mieszkalny wielorodzinny zlokalizowany w Gdańsku.

  • Bryła budynku ma uproszczoną architekturę przedstawioną na widoku elewacji (rys. 1).
  • Ogólną charakterystykę budynku podano w tab. 3.
  • Współczynnik kształtu wyrażony przez stosunek powierzchni obudowy do kubatury mierzonej po obrysie zewnętrznym wynosi 0,383.
  • W budynku znajduje się 20 lokali mieszkalnych zamieszkiwanych łącznie przez 50 osób (2,5 osoby na mieszkanie).
Widok elewacji analizowanego budynku

Rys. 1. Widok elewacji analizowanego budynku;


rys. archiwum autorki

Ogólna charakterystyka analizowanego budynku

Tabela 3. Ogólna charakterystyka analizowanego budynku

  • Średnia temperatura stref ogrzewanych w budynku wynosi 20°C.
  • Dane klimatyczne sporządzone dla typowych lat meteorologicznych przyjęto zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa [13].
  • Obliczenia wskaźników rocznego zapotrzebowania budynku na energię użytkową (EU), energię końcową (EK) oraz nieodnawialną energię pierwotną (EP) wykonano zgodnie z procedurą opisaną w rozporządzeniu w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej [10].
  • Współczynniki przenikania ciepła przegród budowlanych wyznaczono zgodnie z normą PN-EN ISO 6946 [7], przy czym zapewniono taki dobór materiałów, aby uzyskać wartości maksymalne wymagane przepisami budowlanymi [3] i podane w tab. 2.
    Przy wyznaczaniu współczynników przenoszenia ciepła ze strefy ogrzewanej Htr [W/K] zastosowano procedurę normy PN-EN 12831 [6].
    Założono brak liniowych mostków cieplnych.
  • Przy obliczaniu współczynnika przenikania ciepła przez wentylację Hve [W/K] wykorzystano uśrednione w czasie strumienie powietrza wentylacyjnego, uwzględniając podstawowy strumień powietrza zewnętrznego oraz strumień dodatkowy zależny od rodzaju wentylacji i szczelności budynku.
  • Przy określaniu poszczególnych strumieni powietrza wykorzystano wskazówki rozporządzenia [10] oraz norm PN-EN ISO 13790 [9] i PN-EN ISO 13789 [8].

Przy wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej ciągłej podstawowy strumień wentylacji według rozporządzenia [10] wynosi 0,32 · 10–3 m3/(s · m2). Na każde mieszkanie przypada zatem strumień powietrza wynoszący ok. 80 m3/h, co odpowiada sumie normatywnych strumieni powietrza dla łazienki (50 m3/h) oraz kuchni z kuchenką elektryczną w mieszkaniach zamieszkiwanych przez maksymalnie trzy osoby (30 m3/h) [5]. Ponadto zapewnia każdemu użytkownikowi 32 m3/h powietrza świeżego.

Minimalna wartość wymagana przepisami techniczno-budowlanymi [3] wynosi 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt stały w projekcie budowlanym.

  • Przy wentylacji mechanicznej z osłabieniem w nocy uśredniony w czasie strumień podstawowy dla lokali mieszkalnych wynosi 0,28 · 10–3 m3/(s · m2) [10]. Odpowiada on ograniczeniu strumienia powietrza wywiewanego w ciągu ośmiu godzin nocnych do 60% wartości zapewnianej w ruchu ciągłym.
  • W wariancie podstawowym założono, że w budynku nie przeprowadzono próby szczelności. W takim przypadku krotność wymiany powietrza w budynku przy różnicy ciśnienia 50 Pa wynosi n50 = 4 h–1 [10].
  • W całkowitych zyskach ciepła uwzględniono zyski od nasłonecznienia i zyski wewnętrzne. Przy wyznaczaniu zysków od nasłonecznienia założono montaż okien podwójnie szklonych z powłoką selektywną o współczynniku przepuszczalności energii promieniowania słonecznego ggl = 0,67 dla wymagań WT2014 i WT2017 oraz okien potrójnie szklonych z powłoką niskoemisyjną ggl = 0,50 dla wymagań WT2021 [3, 9].
  • Przyjęto obciążenie cieplne pomieszczeń wewnętrznymi zyskami ciepła wynoszące 7,1 W/m2 [10].
  • Współczynniki wykorzystania zysków ciepła w strefie ogrzewanej w poszczególnych miesiącach roku wyznaczano zgodnie z PN-EN ISO 13790 [9].

O rocznym zapotrzebowaniu na energię użytkową do przygotowania ciepłej wody użytkowej decyduje przede wszystkim objętość wody zużywanej przez użytkowników w ciągu doby. Zgodnie z metodologią wyznaczania charakterystyki energetycznej [10] jednostkowe dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę wynosi 1,6 dm3/(m2 · d). W rozważanym budynku odpowiada to zużyciu 41 dm3 /(j.o. · d) wody o temperaturze 55°C.

Rozpatrywano sześć prostych systemów technicznych (wykorzystujących jeden rodzaj źródła energii, zasilanych jednym rodzajem nośnika energii lub energii) oraz dwa złożone systemy techniczne (wykorzystujące więcej niż jeden rodzaj źródła energii).

Wyszczególnienie analizowanych wariantów źródeł ciepła podano w tab. 4.

Zestawienie wariantów wyposażenia budynku w źródła ciepła

Tabela 4. Zestawienie wariantów wyposażenia budynku w źródła ciepła

  • Poszczególne źródła zasilane są nieodnawialnymi paliwami kopalnymi (węgiel, gaz ziemny), ciepłem sieciowym z kogeneracji, paliwami odnawialnymi (biomasa, biogaz), energią słoneczną lub energią elektryczną w przypadku sprężarkowej pompy ciepła glikol/woda z gruntowym wymiennikiem jako dolnym źródłem ciepła.

Instalacja centralnego ogrzewania wodnego w budynku wyposażona jest w grzejniki płytowe oraz regulację centralną i miejscową z zaworami termostatycznymi.

Zestawienie wartości sprawności całkowitej systemów technicznych oraz współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej

Tabela 5. Zestawienie wartości sprawności całkowitej systemów technicznych oraz współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej

Lokalne źródła ciepła są zainstalowane w przestrzeni ogrzewanej, podobnie jak zaizolowane przewody, armatura i urządzenia. Zasobnik ciepła (bufor) zastosowano jedynie w układzie z pompą ciepła. Średnią sezonową sprawność całkowitą systemu ogrzewania hH,tot wyznaczono jako iloczyn sprawności cząstkowych, przyjętych w oparciu o dane zamieszczone w rozporządzeniu [10]. Wyznaczone sprawności całkowite systemu ogrzewania podano w tab. 5.

Budynek jest wyposażony w instalację centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej z obiegiem cyrkulacyjnym oraz zaizolowanymi pionami i przewodami rozprowadzającymi.

  • Układ pojemnościowy (zasobnik) przewidziano we wszystkich systemach technicznych poza węzłem ciepłowniczym, zgodnie z typowymi rozwiązaniami przyjmowanymi w takich źródłach.
  • Średnią sezonową sprawność całkowitą systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej hW,tot wyznaczono jako iloczyn sprawności cząstkowych, przyjętych w oparciu o dane zamieszczone w rozporządzeniu [10].
  • Wyznaczone sprawności całkowite systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej podano w tab. 5.
Zestawienie wariantów w zakresie wentylacji, szczelności budynku i przygotowania ciepłej wody

Tabela 6. Zestawienie wariantów w zakresie wentylacji, szczelności budynku i przygotowania ciepłej wody

Wartości współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi (tab. 5) przyjęto zgodnie z rozporządzeniem [10]. Sieć elektroenergetyczna systemowa stanowi źródło zasilania w energię elektryczną systemów technicznych w budynku.

W obliczeniach uwzględniono roczne zapotrzebowanie na energię pomocniczą końcową dostarczoną do poszczególnych systemów technicznych budynku.

  • Zapotrzebowanie na moc elektryczną do napędu urządzeń przyjęto częściowo w oparciu o dane rozporządzenia [10] oraz kierując się doświadczeniem projektowym autorki.
  • Czas trwania sezonu grzewczego wyznaczono zgodnie z normą PN-EN ISO 13790 [9].
  • Czas pracy urządzeń działających okresowo określono stosownie do przyjętego sposobu ich pracy.

Dla każdego standardu ochrony cieplnej oraz wariantu źródła ciepła wymienionego w tab. 4 rozważano warianty w zakresie wentylacji, szczelności budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wyszczególnione w tab. 6.

Dyskusja wyników

  • Wartości wskaźnika EPH+W określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej wyznaczone dla rozważanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego pokazano na rys. 2.
  • Objaśnienie skrótów literowych poszczególnych wariantów źródeł ciepła podano w tab. 4.
  • Dla każdego systemu technicznego określono wartości wskaźnika EP reprezentujące różne standardy ochrony cieplnej wymagane przepisami techniczno-budowlanymi [3], wprowadzane sukcesywnie w kolejnych latach i oznaczone odpowiednio WT2014, WT2017, WT2021 (patrz: tab. 2).
Wartości wskaźnika EPH+W w zależności od źródła ciepła zasilającego systemy techniczne i standardu ochrony cieplnej budynku

Rys. 2. Wartości wskaźnika EPH+W w zależności od źródła ciepła zasilającego systemy techniczne i standardu ochrony cieplnej budynku;


rys. archiwum autorki

  • Wykres sporządzono przy założeniu wentylacji grawitacyjnej w budynku.

Linie ciągłe reprezentują graniczne wartości wskaźnika EP obowiązujące w kolejnych latach (patrz: tab. 1). Pomiędzy poszczególnymi wariantami źródeł ciepła widoczne są istotne różnice.

Wskaźnik EP budynku z systemem zasilanym z kotłowni opalanej drewnem (KD) jest niższy o 76% w stosunku do systemu zasilanego z kotłowni węglowej (KW). Ten ostatni system jest dla analizowanego budynku jedynym, który nie spełnił wymagań WT2014.

W późniejszym okresie, w związku z zaostrzeniem wymagań w zakresie oszczędności energii pierwotnej, dają się zauważyć możliwe problemy ze spełnieniem warunków WT2017 w przypadku kotłowni gazowej kondensacyjnej obsługującej system ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej (KGK).

Wartości wymagane od 2021 roku (WT2021) mogą już być trudne do spełnienia dla sprężarkowej pompy ciepła (PC) jako jedynego źródła zasilającego oba systemy techniczne.

Zastosowanie kogeneracji (ciepła sieciowego) oraz odnawialnych źródeł energii – samodzielnie lub we współpracy ze źródłem zasilanym energią/paliwami konwencjonalnymi – stwarza warunki umożliwiające spełnienie wymagań określonych przepisami [3].

Wartości wskaźników EU, EK i EP budynku wyposażonego w systemy techniczne zasilane z różnych źródeł ciepła

Rys. 3. Wartości wskaźników EU, EK i EP budynku wyposażonego w systemy techniczne zasilane z różnych źródeł ciepła;


rys. archiwum autorki

Wyniki uzyskiwane przy różnych źródłach ciepła zależą od relacji między współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi a sprawnością całkowitą danego systemu technicznego htot. W systemach złożonych relacje te są bardziej skomplikowane i zależne od udziału poszczególnych układów w pokryciu rocznego zapotrzebowania na energię.

Znaczący może być także udział energii pomocniczej z uwagi na wysoki współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wynoszący 3,0 przy zasilaniu z sieci elektroenergetycznej systemowej.

Uszeregowanie źródeł ciepła według wskaźników zapotrzebowania na energię końcową EK różni się od uszeregowania według wskaźników zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, co pokazano na rys. 3 na przykładzie obliczeń odpowiadających wymaganiom WT2017.

Wielkość rocznego zapotrzebowania na energię użytkową EU jest jednakowa dla wszystkich układów i wynosi 56,2 kWh/(m2 · rok).

Wskaźnik EK jest najniższy w instalacjach wyposażonych w pompę ciepła (PC), a najwyższy w przypadku kotłowni na paliwa stałe, zarówno kopalne (KW), jak i odnawialne (KD). Systemy te charakteryzują się odpowiednio najwyższą i najniższą średnią sezonową sprawnością całkowitą na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Udział systemu ogrzewania oraz systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej w całkowitym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną budynku

Rys. 4. Udział systemu ogrzewania oraz systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej w całkowitym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną budynku;


rys. archiwum autorki

Współczynniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej odwracają tę sytuację: sprężarkowa pompa ciepła zasilana energią elektryczną (wel = 3,0) wyraźnie traci swoją pozycję na rzecz kotłowni na biomasę drzewną (wi = 0,2).

Dążąc do opracowania takiej konfiguracji systemów technicznych, która pozwoli na spełnienie wymagań minimalnych określonych w warunkach technicznych [3], warto przyjrzeć się poszczególnym składnikom wskaźnika EP = EPH+W.

Jak wynika z rys. 4, zarówno ogrzewanie i wentylacja (składowa EPH), jak i przygotowanie ciepłej wody użytkowej (składowa EPW) mogą wpływać istotnie na całkowite roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną wielorodzinnego budynku mieszkalnego. W warunkach wymagań WT2017 udział składowej EPH waha się od 40 do 56% (rys. 4).

Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną wywiewną z osłabieniem nocnym powoduje zmniejszenie udziału tego składnika do 32–53%, podobnie jak zwiększenie standardu ochrony cieplnej budynku stosownie do wymagań WT2021 (37–53%).

Zastosowanie kolektorów słonecznych w systemie przygotowania ciepłej wody użytkowej zwiększa udział składowej EPH w bilansie.

Wpływ standardu ochrony cieplnej budynku na roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną prezentują wykresy na rys. 2 i rys. 5, przedstawiające odpowiednio wskaźnik EPH+W oraz składową EPH.

Oba wykresy wykonano przy założeniu, że budynek ma wentylację grawitacyjną.

W porównaniu do warunków WT2014 zwiększenie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych w 2017 r. skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na energię do ogrzewania i wentylacji o 7–9%.

Zmiana wprowadzona w 2021 r. powoduje obniżenie EPH o kolejne 8–12%.

Wartości wskaźnika EPH odpowiadające różnym standardom ochrony cieplnej budynku przy zasilaniu z różnych źródeł ciepła

Rys. 5. Wartości wskaźnika EPH odpowiadające różnym standardom ochrony cieplnej budynku przy zasilaniu z różnych źródeł ciepła;


rys. archiwum autorki

Różnice w skumulowanym wskaźniku EPH+W są mniejsze i wynoszą odpowiednio 3–5 oraz 4–6%. Porównanie to wskazuje na drugorzędną rolę zwiększania standardu ochrony cieplnej w kształtowaniu wskaźnika EP analizowanego budynku w porównaniu z rodzajem źródła ciepła/nośnika energii, szczególnie w świetle obniżenia wymaganej maksymalnej wartości tego wskaźnika (rys. 2).

Udział przenikania przez przegrody Qtr oraz wentylacji Qve w całkowitej ilości ciepła przenoszonej ze strefy ogrzewanej budynku QH,ht

Tabela 7. Udział przenikania przez przegrody Qtr oraz wentylacji Qve w całkowitej ilości ciepła przenoszonej ze strefy ogrzewanej budynku QH,ht

Współczynniki przenikania ciepła przegród budowlanych mogą zyskać na znaczeniu w przypadku takiej konfiguracji wyposażenia technicznego, która lokuje obliczeniowy wskaźnik EP blisko wartości granicznej.

Wpływ sposobu wentylacji na zapotrzebowanie na energię rozważanego wielorodzinnego budynku mieszkalnego zbadano dla systemów wentylacyjnych wyszczególnionych w tab. 7.

Udział energii użytkowej do ogrzewania i wentylacji EUH w całkowitym zapotrzebowaniu na energię użytkową budynku EUH+W

Tabela 8. Udział energii użytkowej do ogrzewania i wentylacji EUH w całkowitym zapotrzebowaniu na energię użytkową budynku EUH+W

Zmiana wentylacji grawitacyjnej na kontrolowaną wentylację mechaniczną powoduje zmianę struktury bilansu ciepła przenoszonego ze stref ogrzewanych budynku do otoczenia.

W odniesieniu do wymagań WT2017 udział wentylacyjnej straty ciepła obniża się z 62% przy wentylacji grawitacyjnej do 49% przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

  • W rozważanym przypadku średnioroczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła wynosi 50%, co odpowiada minimalnej wartości wymaganej rozporządzeniem [3].
  • Udział ciepła przenoszonego ze strefy ogrzewanej przez wentylację rośnie o 6–7% wraz ze wzrostem izolacyjności termicznej przegród budowlanych od warunków WT2014 do WT2021.

Zmiana systemu wentylacyjnego powoduje także zmianę w strukturze całkowitego zapotrzebowania na energię użytkową budynku EU = EUH+W, uwzględniającego ogrzewanie i wentylację (EUH) oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Przy wentylacji grawitacyjnej około połowę wskaźnika EU zajmuje składowa EUH, natomiast przy zastosowaniu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła dominują potrzeby związane z przygotowaniem ciepłej wody, sięgające 68–78% całkowitego zapotrzebowania budynku. Odpowiednie zestawienie pokazano w tab. 8.

Wpływ sposobu wentylacji na osiągane wartości wskaźnika EPH zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania i wentylacji pokazano na rys. 6.

Objaśnienia symboli opisujących systemy wentylacji budynku podano w tab. 7.

Przedstawione wyniki odpowiadają standardowi ochrony cieplnej WT2017.

Wartości wskaźnika EPH odpowiadające różnym sposobom wentylacji przy zasilaniu z różnych źródeł ciepła

Rys. 6. Wartości wskaźnika EPH odpowiadające różnym sposobom wentylacji przy zasilaniu z różnych źródeł ciepła;


rys. archiwum autorki

W przypadku źródeł ciepła zasilanych paliwami konwencjonalnymi (KW, KGK), energią elektryczną (PC) lub ciepłem sieciowym (WC) wskaźnik EPH uzyskuje najwyższe wartości w budynku wyposażonym w wentylację grawitacyjną (WGr); przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej wywiewnej ciągłej (WW) jest mniejszy o 7–17%, a przy wentylacji mechanicznej wywiewnej z osłabieniem nocnym (WWlim) – mniejszy o 23–31%.

Redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną przy zastosowaniu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (WNWOC) zależy od sprawności odzysku ciepła oraz dodatkowej energii pomocniczej związanej z napędem wentylatorów.

Przy średniorocznej sprawności odzysku ciepła z wentylacji wynoszącej 50% wskaźnik EPH obniżył się o 13–31% względem przypadku z wentylacją grawitacyjną, a przy sprawności 70% był niższy o 29–47%.

Szczególnie korzystnie kształtują się zatem rozwiązania z wentylacją mechaniczną wywiewną z nocnym ograniczeniem strumienia powietrza oraz wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. W przypadku źródeł ciepła zasilanych paliwami odnawialnymi (KB, KD) charakteryzujących się niskimi współczynnikami nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wentylacja mechaniczna zasilana energią elektryczną może wpływać niekorzystnie na wartość wskaźnika EPH.

Sposób wentylacji budynku wpływa na całkowity wskaźnik EPH+W zależnie od struktury zapotrzebowania na energię pierwotną (udziału składowych EPH i EPW).

Na rys. 7a i rys. 7b przedstawiono porównanie obliczeniowych i dopuszczalnych wartości wskaźnika EP budynku wyposażonego w różne systemy wentylacji, przy różnych standardach ochrony cieplnej odpowiadającym wymaganiom WT2017 i WT2021.

Wartości wskaźnika EPH+W odpowiadające różnym sposobom wentylacji, przy zasilaniu systemów technicznych z różnych źródeł ciepła, przy standardzie ochrony cieplnej odpowiadającym wymaganiom WT2017

Rys. 7a. Wartości wskaźnika EPH+W odpowiadające różnym sposobom wentylacji, przy zasilaniu systemów technicznych z różnych źródeł ciepła, przy standardzie ochrony cieplnej odpowiadającym wymaganiom WT2017;


rys. archiwum autorki

Wartości wskaźnika EPH+W odpowiadające różnym sposobom wentylacji, przy zasilaniu systemów technicznych z różnych źródeł ciepła, przy standardzie ochrony cieplnej odpowiadającym wymaganiom WT2021

Rys. 7b. Wartości wskaźnika EPH+W odpowiadające różnym sposobom wentylacji, przy zasilaniu systemów technicznych z różnych źródeł ciepła, przy standardzie ochrony cieplnej odpowiadającym wymaganiom WT2021;


rys. archiwum autorki

Wskaźniki wyznaczone dla wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła odpowiadają średniorocznej sprawności temperaturowej wynoszącej 50%.

W porównaniu z wentylacją grawitacyjną (WGr) wskaźniki EPH+W przy wentylacji mechanicznej wywiewnej (WW) są dla większości źródeł ciepła (od KW do PC+KS) niższe o 3–8%, przy wentylacji mechanicznej wywiewnej z osłabieniem nocnym (WWlim) – niższe o 9–17%, a przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (WNWOC) – niższe o 5–15%.

Znaczący udział przygotowania ciepłej wody użytkowej w zapotrzebowaniu na energię pierwotną budynku redukuje wpływ działań oszczędnościowych w zakresie wentylacji na skumulowany wskaźnik EPH+W.

W rozważanym wielorodzinnym budynku mieszkalnym zmiana sposobu wentylacji przyczyniła się do poprawy wskaźnika EPH+W na tyle, że przy zastosowaniu kotłowni gazowej kondensacyjnej (KGK) obliczeniowe wartości EP zbliżyły się do wymagań rozporządzenia WT2017.

Przy wentylacji mechanicznej wywiewnej z osłabieniem nocnym deficyt wyniósł ok. 4%.

Warunki WT2021 zostały spełnione przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej w przypadku kotłowni gazowej kondensacyjnej wspomaganej kolektorami słonecznymi do przygotowania ciepłej wody użytkowej (KGK+KS).

Zapewnienie większej skuteczności odzysku ciepła w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej może się przyczynić do spełnienia wymagań rozporządzenia [3].

Jak pokazano na rys. 8, przy średniej sezonowej sprawności odzysku ciepła wynoszącej 70% zapewniono spełnienie wymagań WT2017 budynku zasilanego z kotłowni gazowej kondensacyjnej (KGK) oraz zbliżono się do wartości granicznej WT2021 w przypadku pompy ciepła (PC) (deficyt wynosi 8%).

Dalszą poprawę można uzyskać przez zastosowanie wstępnego podgrzania powietrza w gruntowym wymienniku ciepła, a także przy nocnym ograniczeniu strumienia powietrza.

W dotychczasowych rozważaniach zakładano, że w budynku nie przeprowadzono próby szczelności, a krotność wymian przy różnicy ciśnienia 50 Pa wynosiła n50 = 4 h–1 (wartość równoważna obliczeniowej krotności wymiany powietrza w budynku spowodowanej infiltracją powietrza przez nieszczelności obudowy budynku w warunkach eksploatacyjnych n = 0,2 [10]).

Wartości wskaźnika EPH+W przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła

Rys. 8. Wartości wskaźnika EPH+W przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (ηOC = 0,7), przy zasilaniu systemów technicznych z różnych źródeł ciepła i różnym standardzie ochrony cieplnej;


rys. archiwum autorki

Zapewnienie wysokiej szczelności budynku potwierdzonej przeprowadzoną próbą szczelności z wynikiem n50 = 1,5 h–1 spowodowało poprawę wskaźnika EPH+W w zakresie 1–10%.

Wartości wskaźnika EPH+W przy różnych systemach wentylacji, w warunkach wysokiej szczelności budynku

Rys. 9a. Wartości wskaźnika EPH+W przy różnych systemach wentylacji, w warunkach wysokiej szczelności budynku (n50 = 1,5 h1), przy standardzie ochrony cieplnej odpowiadającym wymaganiom WT2017;


rys. archiwum autorki

W systemach zasilanych przez kotłownię gazową kondensacyjną (KGK) spełnienie wymagań WT2017 można wówczas osiągnąć z zastosowaniem wentylacji mechanicznej wywiewnej z osłabieniem nocnym (WWlim) lub wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (WNWOC) o średniorocznej skuteczności 50% (rys. 9a).

Podobną poprawę EP uzyskano w odniesieniu do WT2021 (rys. 9b), przy czym spełnienie wymagań budynku o niskim zużyciu energii gwarantuje dopiero zastosowanie źródeł ciepła przynajmniej częściowo wspomaganych odnawialnymi źródłami energii lub opartych na kogeneracji, niezależnie od rodzaju zastosowanej wentylacji mechanicznej.

Dla systemów zasilanych sprężarkową pompą ciepła deficyt wyniósł ok. 8% przy układach wentylacyjnych WWlim/WNWOC.

Jak wykazano powyżej, system przygotowania ciepłej wody użytkowej odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną budynku EPH+W.

Wartości wskaźnika EPH+W przy różnych systemach wentylacji, w warunkach wysokiej szczelności budynku

Rys. 9b. Wartości wskaźnika EPH+W przy różnych systemach wentylacji, w warunkach wysokiej szczelności budynku (n50 = 1,5 h–1), przy standardzie ochrony cieplnej odpowiadającym wymaganiom WT2021;


rys. archiwum autorki

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową o określonej temperaturze obliczeniowej jest zdeterminowane funkcją budynku. Możliwych oszczędności można poszukiwać jedynie na poziomie energii końcowej i energii pierwotnej.

W kształtowaniu wskaźnika cząstkowego EPW decydującą funkcję pełni rodzaj źródła ciepła i nośnika energii.

Różnice między skrajnymi wartościami tego wskaźnika pokazanymi na rys. 10 (od kotłowni na węgiel KW do kotłowni na drewno KD) wynoszą 79%.

Najkorzystniejsze wyniki uzyskano przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, biomasa, biogaz) i kogeneracji (ciepło sieciowe).

Wartości wskaźnika EPW przy różnej sprawności przesyłu ciepła ze źródła ciepła do punktów czerpalnych

Rys. 10. Wartości wskaźnika EPW przy różnej sprawności przesyłu ciepła ze źródła ciepła do punktów czerpalnych;


rys. archiwum autorki

Wśród czynników mających wpływ na średnią całkowitą sprawność systemu przygotowania ciepłej wody zwraca uwagę sprawność dystrybucji związana z przesyłem ciepła z jego źródła do punktów czerpalnych.

Wartości wskaźnika EPH+W przy sprawności przesyłu ciepła ze źródła ciepła do punktów czerpalnych 85%

Rys. 11. Wartości wskaźnika EPH+W przy sprawności przesyłu ciepła ze źródła ciepła do punktów czerpalnych 85%, przy zasilaniu systemów technicznych z różnych źródeł ciepła i różnym standardzie ochrony cieplnej;


rys. archiwum autorki

Jeżeli w obliczeniach szczegółowych udałoby się potwierdzić wyższą sprawność dystrybucji – sięgającą np. 85% – to można uzyskać poprawę wskaźnika EPW o 15–17% w stosunku do sprawności 70% stanowiącej wartość wyjściową do obliczeń (rys. 10).

Podane na rys. 2 wartości skumulowanego wskaźnika EPH+W uległyby poprawie o 7–11%, przyczyniając się do zmniejszenia deficytu lub osiągnięcia wartości maksymalnych wymaganych przepisami [3]. Pokazano je na rys. 11 przy sprawności dystrybucji wynoszącej 85%.

Na koniec warto wspomnieć o czynnikach mających wpływ na spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika EP budynku, lecz niemożliwych do kształtowania przez projektanta. Należy do nich: lokalizacja budynku na terenie Polski i związane z nią warunki meteorologiczne.

Budynki położone w rejonach charakteryzujących się statystycznie niższymi temperaturami zewnętrznymi osiągają w ciągu roku mniej korzystne wyniki, stąd spełnienie wymagań przepisów techniczno-budowlanych może być dla nich większym wyzwaniem.

Wnioski

Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że rodzaj źródła ciepła i nośnika energii zasilającego systemy techniczne ma decydujący wpływ na roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Istotna jest przy tym relacja współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej do średniej całkowitej sprawności systemu.

  • W związku z zaostrzeniem wymagań w odniesieniu do wskaźnika EP w 2017 r. zarysował się problem z kotłownią gazową kondensacyjną jako jedynym źródłem ciepła w budynku, a w perspektywie 2021 (lub 2019 w budynkach zajmowanych przez władze publiczne) podobny problem może dotyczyć sprężarkowej pompy ciepła zasilanej z systemowej sieci elektroenergetycznej.
  • Zarówno zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej mają istotny wpływ na kształtowanie wskaźnika EP budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Jednocześnie większe możliwości poprawy kryją się w systemie ogrzewania i wentylacji.
  • Sposób wentylacji budynku zmienia znacząco zapotrzebowanie na energię użytkową, a także energię pierwotną do ogrzewania i wentylacji. Korzystnie kształtują się systemy wentylacji mechanicznej z ograniczaniem strumienia powietrza i odzyskiem ciepła o wysokiej skuteczności.
    Wpływ sposobu wentylacji na całkowity wskaźnik EP budynku zależy od struktury bilansu energii pierwotnej.
    Znaczący udział potrzeb związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej redukuje wpływ działań oszczędnościowych w zakresie wentylacji.
    Daje się także zauważyć negatywny wpływ dodatkowej energii pomocniczej związanej z napędem wentylatorów.
  • Pozostałe rozważane warianty ukierunkowane na podniesienie standardu ochrony cieplnej czy zapewnienie wysokiej szczelności budynku mają pozytywny, ale mniej wyraźny wpływ na wskaźnik EP budynku.
  • W systemie przygotowania ciepłej wody użytkowej, poza kluczowym wyborem rodzaju źródła ciepła i nośnika energii, warto zapewnić wysoką sprawność przesyłu ciepła ze źródła do punktów czerpalnych oraz akumulacji ciepła w układach pojemnościowych.

W perspektywie 2017 roku efektywne może się okazać łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwoli zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do wartości wymaganej przepisami techniczno-budowlanymi.

Przyszłe wymagania w zakresie wskaźnika EP, obowiązujące od 2021 roku, mogą zostać spełnione przy znaczącym udziale lub wyłącznym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz kogeneracji, zgodnie ze standardem „budynku o niskim zużyciu energii”. Natomiast zgodnie z aktualnymi trendami wybór optymalnego rozwiązania powinien uwzględniać ocenę ekonomiczną przedsięwzięcia w całym cyklu życia.

Literatura

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.Urz. UE L 285/10 z 31.10.2009, z późn. zm.).
  2. Jadwiszczak P., Trząski A., Wentylacja i ogrzewanie w nowych przepisach. Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki – stan na 2017 i 2021 r., Grupa Medium, Warszawa 2016.
  3. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015, poz. 1422).
  4. PN-B-02403:1982 Ogrzewnictwo. Temperatury obliczeniowe zewnętrzne.
  5. PN-B-03430:1983/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.
  6. PN-EN 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego.
  7. PN-EN ISO 6946:2008 Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania.
  8. PN-EN ISO 13789:2008 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Współczynniki wymiany ciepła przez przenikanie i wentylację. Metoda obliczania.
  9. PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.
  10. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2015, poz. 376).
  11. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU 2012, poz. 462, z późn. zm.).
  12. Trząski A., Wymagania dla budynków po 2020 r. a rozwiązania konwencjonalne i OZE, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2015, s. 20–26.
  13. Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków, http://mib.gov.pl/2-Wskazniki_emisji_wartosci_opalowe_paliwa.htm (12.12.2016).
  14. Uchwala nr 91 Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie przyjęcia „Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii” (M.P. 2015, poz. 614).
  15. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (DzU 2014, poz. 1200, z późn. zm.).
  16. Zaborowska E., Analiza wpływu parametrów budynku i źródeł energii na zapotrzebowanie na energię pierwotną budynku mieszkalnego wielorodzinnego, „Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja” nr 3/2010, s. 92–97.
  17. Życzyńska A., Dyś G., Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2016, s. 68–71.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Justyna Skrzypek, dr inż. Andrzej Górka Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania...

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania konstrukcji i wyposażenia. W artykule przedstawione zostały wybrane narzędzia, zarówno samodzielne, jak i współpracujące z zewnętrznym modelem BIM obiektu.

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.