RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Budynki wielorodzinne według wymagań WT 2021

Multi-family residential buildings according to the regulations of WT 2021

Rys. 1. Zrzut ekranu – model 3D budynku; Audytor Edu OZC 6.8 Pro

Rys. 1. Zrzut ekranu – model 3D budynku; Audytor Edu OZC 6.8 Pro

Wszystkie nowe budynki od 2021 roku mają być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Wymagania dla nich zostały określone w Warunkach Technicznych – m.in. izolacyjność cieplna przegród oraz wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Sprostanie tym wymogom nie będzie proste.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

W artykule:

• Model obliczeniowy

• Charakterystyka energetyczna

• Usprawnienia

Budynki wielorodzinne z uwagi na stosowane źródła ciepła, większą liczbę mieszkańców, mniejszy współczynnik kształtu i ograniczoną dostępność odnawialnych źródeł energii mają inną niż domy jednorodzinne charakterystykę energetyczną. Jakie usprawnienia należy wprowadzić w procesie projektowania, aby spełnić wymagania na rok 2021? Czy konieczne jest wykorzystanie OZE? Dyrektywa EPBD wymaga, żeby wszystkie nowe budynki powstające od roku 2021 (a w przypadku budynków użyteczności publicznej od 2019 roku) były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii (NZEB). W Polsce wymagania dotyczące standardu NZEB zostały określone w Warunkach Technicznych [2]. Dotyczą one między innymi izolacyjności cieplnej przegród oraz wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Ich realizacja, pomimo że wartości wskaźnika EP są większe od zera, wcale nie jest prosta. Powstało już wiele artykułów pokazujących, jak optymalizować projekty budynków mieszkalnych jednorodzinnych w celu spełnienia tych wymagań, jednak liczba opracowań dotyczących budynków wielorodzinnych jest wciąż niewielka. Tymczasem budynki te z uwagi na stosowane źródła ciepła, większą liczbę mieszkańców, mniejszy współczynnik kształtu i ograniczoną dostępność odnawialnych źródeł energii (OZE) mają inną charakterystykę energetyczną.

W ramach przeprowadzonej analizy podjęto próbę określenia, jakie usprawnienia należy wprowadzić, aby spełnić wymagania na rok 2021. Obliczenia wykonano dla całej Polski w odniesieniu do dwóch różnych źródeł ciepła – sieci ciepłowniczej lub kotła gazowego. Szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie OZE. Charakterystykę energetyczną określono dla budynku wielorodzinnego zlokalizowanego kolejno we wszystkich miastach wojewódzkich oraz w Suwałkach i Koszalinie. Następnie dokonano analizy otrzymanych wyników i zaproponowano ulepszenia dla tych lokalizacji, gdzie wartość wskaźnika EP nie spełnia wymagań WT 2021. 

Model obliczeniowy

Projektowany budynek wielorodzinny to obiekt punktowy, dziewięciokondygnacyjny z dwiema kondygnacjami podziemnymi, zaprojektowany w konstrukcji żelbetowej (rys. 1). Część mieszkalna zlokalizowana jest na wszystkich dziewięciu kondygnacjach nadziemnych. Mieszkania zostały zaprojektowane w układzie klatkowym. W części podziemnej oprócz garażu zaprojektowano komórki lokatorskie, a także pomieszczenia techniczne i gospodarcze. W mieszkaniach zaprojektowano instalację wentylacji mechanicznej wywiewnej. Instalacja grzewcza została wykonana na potrzeby systemu ogrzewania wodnego grzejnikowego, podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji. 

Dla poszczególnych kondygnacji powtarzalnych wyliczono średnie temperatury części mieszkalnej. Obliczenia wykonano w oparciu o powierzchnię danych typów pomieszczeń. W łazienkach założono normową temperaturę 24°C, a dla pozostałych pomieszczeń temperaturę 20°C [1]. Na rys. 2 pokazano przyjęty sposób podziału wszystkich kondygnacji na strefy. Strefa nr 1 (oznaczona kolorem szarym) jest strefą mieszkalną o wyliczonej średniej temperaturze, natomiast strefa nr 2 (oznaczona kolorem żółtym) to klatka schodowa o założonej w programie temperaturze 8°. Przyjęto, że kondygnacje podziemne są nieogrzewane.

Rzut kondygnacji mieszkalnej

Rys. 2. Rzut powtarzanej kondygnacji mieszkalnej, kolor żółty – klatka schodowa.
Źródło: program Audytor Edu OZC 6.8 Pro

Wszystkie przegrody projektowanego budynku spełniają wymagania co do maksymalnego współczynnika przenikania ciepła, określonego w Warunkach Technicznych na rok 2021 (tabela 1). Maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach wielorodzinnych wynosi 65 kWh/(m2 rok) [2].

Współczynniki przenikania ciepła

Tabela. 1. Zestawienie współczynników przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych

Nakłady nieodnawialnej energii

Tabela. 2. Zestawienie współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla miejskich sieci ciepłowniczych

Charakterystyka energetyczna

Pierwszym, jednocześnie bardzo trudnym etapem analizy było określenie współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej (wi) dla ciepła dostarczanego z miejskich systemów ciepłowniczych. Nie wszystkie przedsiębiorstwa ciepłownicze udostępniają szersze dane na ten temat – w wielu przypadkach konieczny był bezpośredni kontakt autorów z pracownikami danej firmy. Ostatecznie udało się ustalić wartość wi dla wszystkich 18 miast obejmujących terytorium całej Polski (tabela 2).

Na rys. 3 przedstawiono mapę prezentującą wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP uzyskane dla budynku wielorodzinnego zlokalizowanego kolejno we wszystkich osiemnastu miastach. Kolorem zielonym zaznaczono wartości, które spełniają wymagania ujęte w Warunkach Technicznych, natomiast kolorem czerwonym te, które nie spełniają tych wymagań. Budynek jest zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Mapa wskaźnika EP

Rys. 3. Mapa wartości wskaźnika EP [kWh/(m2K)] dla Polski przy założeniu podłączenia do sieci ciepłowniczej dla przegród spełniających wymagania WT 2021. Źródło: Bing Maps

Kolejnym krokiem było obliczenie EP dla budynku wyposażonego w kocioł gazowy kondensacyjny, gdzie nośnikiem energii końcowej jest gaz ziemny. Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi jest taki sam dla każdej lokalizacji i wynosi 1,10.

W przypadku zastosowania kotła gazowego otrzymane wyniki są znacznie gorsze niż dla miejskiej sieci ciepłowniczej (rys. 4). Żadna z lokalizacji nie spełnia wymagań WT 2021 w odniesieniu do zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Tylko w Bydgoszczy, Kielcach i Koszalinie rekomendowane jest zastosowanie kotłowni gazowej. W pozostałych miastach zaleca się podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Co więcej, w Gdańsku, Białymstoku, Zielonej Górze, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie i Katowicach osiągnięcie standardu NZEB nie wymaga żadnych dodatkowych usprawnień. Wystarczające jest takie zaprojektowanie przegród, aby ich współczynniki przenikania ciepła nie przekraczały wartości maksymalnych na rok 2021.

Wartości wskaźnika EP

Rys. 4. Mapa wartości wskaźnika EP dla Polski przy założeniu podłączenia kotła gazowego dla przegród spełniających wymagania WT 2021 Źródło: Bing Maps

Z uzyskanych charakterystyk energetycznych odczytano składowe wskaźnika EP, czyli wartości zapotrzebowania na energię do ogrzewania i wentylacji (EPH), a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPW) – tabela 3. Okazuje się, że większość energii wykorzystywana jest do przygotowania c.w.u. (ok. 65%) i to w tym systemie należałoby w pierwszej kolejności szukać możliwych oszczędności. Polepszenie izolacyjności cieplnej przegród ma niewielki wpływ na uzyskane wyniki. Korzystniej wypada system oparty na przyłączeniu do miejskich sieci ciepłowniczych.

Zestawienie wskaźnika EP

Tabela. 3. Zestawienie wartości wskaźnika EP i jego składowych dla każdej z lokalizacji

Usprawnienia

Dalszą analizę wykonano dla miast, w których wartość wskaźnika EP była najniższa oraz najwyższa spośród wartości niespełniających wymagań Warunków Technicznych.

W przypadku budynku, dla którego źródłem ciepła jest miejska sieć ciepłownicza, do analizy wybrano lokalizacje:

  • Warszawa – wartość EP minimalna, niespełniająca Warunków Technicznych;

  • Kielce – wartość EP maksymalna, niespełniająca Warunków Technicznych.

W przypadku gdy źródłem ciepła jest kotłownia gazowa, do analizy wybrano lokalizacje:

  • Szczecin – wartość EP minimalna, niespełniająca Warunków Technicznych;

  • Suwałki – wartość EP maksymalna, niespełniająca Warunków Technicznych.

Budynek zlokalizowany w Warszawie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej charakteryzuje się wartością EP wynoszącą 74,1 kWh/(m2 rok), z czego 65% stanowi zapotrzebowanie na c.w.u. Biorąc to pod uwagę, w pierwszej kolejności przeanalizowano możliwości wykorzystania kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych do podgrzania ciepłej wody. W obu przypadkach konieczne było obliczenie, ile kolektorów lub paneli danego typu zmieści się na dachu budynku. Założono, że kolektory płaskie będą zajmowały połowę powierzchni dachu (wynoszącej 408 m2), aby pozostawić miejsce na inne urządzenia techniczne i kominy. Kolektory będą zamocowane na konstrukcji wsporczej i nachylone w kierunku południowym pod kątem 45°. Przyjęto siedem kolektorów ustawionych w sześciu rzędach, co łącznie daje liczbę czterdziestu dwóch kolektorów o powierzchni 2,33 m2 każdy. Pokrycie zapotrzebowania na energię na potrzeby c.w.u. obliczono za pomocą programu Solo 2018. Procentowy udział pokrycia wyniósł 37,2%. Do obliczeń założono, że energia będzie w 65% pochodzić z sieci ciepłowniczej, a w 35% z instalacji kolektorów słonecznych (udział zmniejszono w stosunku do obliczeniowego). Przyjęte usprawnienie jest wystarczające, by obniżyć wskaźnik EP do 57,7 kWh/(m2rok) i spełnić wymagania na rok 2021.

Podobnie jak dla kolektorów przyjęto, że panele PV będą zajmowały połowę powierzchni dachu. Panele będą zamocowane na konstrukcji wsporczej i nachylone w kierunku południowym pod kątem 45°. Przyjęto jedenaście paneli fotowoltaicznych ustawionych w siedmiu rzędach, co łącznie daje siedemdziesiąt siedem paneli o powierzchni 1,64 m2 każdy. Ilość wyprodukowanej energii, która wyniosła 18 000 kWh, określono za pomocą informacji zawartych w portalu Photovoltaic Geographical Information System. Wartość ta stanowi 17% rocznego zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u. Do obliczeń założono, że energia będzie w 83% pochodzić sieci ciepłowniczej, a w 17% z instalacji PV. Otrzymano wartość wskaźnika EP na poziomie 66,3 kWh/(m2 rok), co nie pozwala spełnić wymagań na rok 2021.

W przypadku budynku zlokalizowanego w Kielcach podłączonego do miejskiej sieci ciepłowniczej wartość EP wynosi 117,2 kWh/(m2 rok). Ponawiając tok obliczeń jak w przypadku lokalizacji w Warszawie, przy zastosowaniu kolektorów słonecznych otrzymano wartość wskaźnika EP na poziomie 91,6 kWh/(m2 rok). Konieczne okazało się zastosowanie kolejnych usprawnień w obszarze systemu wentylacji. Przyjęto do obliczeń wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła o projektowanej sprawności na poziomie 70%. Zwiększono również szczelność powietrzną budynku do poziomu n50 równego 1,5 h–1 [21]. Opisane usprawnienia nie umożliwiły uzyskania wyniku spełniającego wymagania WT 2021, a wskaźnik EP wyniósł 67,2 kWh/(m2 rok). Zwiększono zatem sprawność odzysku ciepła do 80% oraz sprawność przesyłu (dystrybucji) ciepła w instalacji c.w.u. z 0,6 na 0,7 poprzez zwiększenie grubości izolacji oraz skrócenie czasu krążenia ciepłej wody w obiegu cyrkulacyjnym. Przyjęte usprawnienia pozwoliły obniżyć wskaźnik EP do 57,7 kWh/(m2 rok) i spełnić wymagania dla standardu NZEB. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych i pozostałych uprawnień nie pozwala na spełnienie wymagań WT 2021.

Budynki, dla których źródłem ciepła jest kotłownia gazowa, wymagają zastosowania kompleksowych usprawnień. Same kolektory słoneczne lub panele PV nie są w stanie wystarczająco obniżyć wartości EP. Dopiero zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, podwyższenie szczelności oraz zwiększenie sprawności dystrybucji c.w.u. daje pożądane efekty.

standard NZEB

Tabela. 4. Stopień trudności spełnienia wymagań standardu NZEB

Podsumowanie i wnioski

Przedstawioną analizę wpływu usprawnień na charakterystykę energetyczną wykonano analogicznie dla wszystkich miast. W tabeli 4 określono również stopień trudności spełnienia wymagań standardu NZEB. W tabeli 5 przedstawiono zalecane usprawnienia dla każdej z lokalizacji w przypadku podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub zainstalowania kotłowni gazowej wraz ze stopniem trudności (w skali z tabeli 4). Szczegółowe objaśnienie skrótów użytych w tym zestawieniu podano w tabeli 6.

Zalecenia dla budynku

Tabela. 5. Zalecenia dla budynku podłączonego do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz kotłowni gazowej w zależności od lokalizacji dla Warunków Technicznych od 2021 roku

Objaśnienia do tabeli 5

Tabela. 6. Objaśnienia skrótów użytych w tabeli 5

Jak pokazały obliczenia, w przypadku ana­lizowanego budynku wielorodzinnego najłatwiej będzie spełnić wymagania WT 2021 w miastach posiadających efektywny system ciepłowniczy, charakteryzujący się współczynnikiem wi poniżej 0,70. Tam, gdzie współczynnik ten jest wyższy, ale nie przekracza 1,0, konieczne jest zastosowanie kolektorów słonecznych do podgrzewania c.w.u. W pozostałych przypadkach należy dodatkowo wprowadzić wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła o projektowanej sprawności na poziomie 70% oraz podwyższyć szczelność powietrzną budynku do wartości n50 równej 1,5 h–1. Alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie paneli PV i wykorzystanie produkowanej energii na potrzeby c.w.u. Takie usprawnienie wymaga jednak wyższej sprawności odzysku ciepła w systemie wentylacji – na poziomie 80% oraz zwiększenia sprawności dystrybucji w instalacji c.w.u. do wartości 0,7.

Przy kotłowni gazowej spełnienie wymagania WT 2021 jest trudne i w większości lokalizacji wymaga zamontowania kolektorów słonecznych oraz wentylacji z odzyskiem ciepła i podwyższenia szczelności budynku. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych wraz z wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła o sprawności 80%, podwyższenie szczelności i zwiększenie sprawności dystrybucji w instalacji c.w.u. W trzech lokalizacjach (Olsztyn, Białystok, Suwałki), stosując panele fotowoltaiczne, nie zdołano spełnić wymagań. Z punktu widzenia standardu NZEB zastosowanie kotłowni gazowej wypada korzystniej tylko w Bydgoszczy, Kielcach i Koszalinie. Wyniki analiz prezentowane w artykule dotyczą jednego typu budynku wielorodzinnego, niepodzielonego na indywidualne mieszkania. Obliczenia wykonane dla innych projektów lub oddzielnie dla każdego mieszkania mogą dawać inne wyniki [22]. W przyszłości analizie poddany zostanie również rzeczywisty wpływ poszczególnych rozwiązań na środowisko naturalne [23].

Literatura

1. PN-EN 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego.

2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2017, poz. 2285).

3. System ciepłowniczy Szczecin, SEC – Szczecińska Energetyka Cieplna, 2018, https://sec.com.pl/do_pobrania/projektant (dostęp: czerwiec 2019).

4. Współczynnik wi dla miejskiej sieci ciepłowniczej, Grupa GPEC, https://grupagpec.pl/dla-projektanta (dostęp: czerwiec 2019).

5. Wskaźniki efektywności energetycznej dla sieci ciepłowniczej w Olsztynie za rok 2015, MPEC Olsztyn, 2016, http://mpec.olsztyn.pl/pl/o_firmie/wskazniki-efektywnosci-energetycznej-dla-sieci-cieplowniczej-w-olsztynie-za-rok-2015 (dostęp: czerwiec 2019).

6. Informacja o wskaźnikach dla sieci ciepłowniczej, Enea, 2018, https://www.enea.pl/spolki-grupy-enea/enea-cieplo/system-cieplowniczy/aktualizacja/strona-enea-aktualizacja-danych-za-2017-rok.docx?t=1533655424 (dostęp: czerwiec 2019).

7. Francuz R., Ciepło, cieplej... chłodno, Jasny podział korzyści i ciepło bez węgla, „Teraz Środowisko”, 2015, https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Cieplo-cieplej-chlodno-1355.html (dostęp: czerwiec 2019).

8. Ciepło systemowe dla Poznania, Veolia Energia Poznań, 2017, http://www.energiadlapoznania.pl/cieplo-systemowe/zielone-cieplo (dostęp: czerwiec 2019).

9. Informacje własne autorów pozyskane od Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bydgoszczy.

10. Ciepło systemowe dla Warszawy, Veolia Energia Warszawa, 2017, http://www.energiadlawarszawy.pl/cieplo-systemowe/dla-audytorow (dostęp: czerwiec 2019).

11. Informacje własne autorów pozyskane od Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., http://www.kogeneracja.com.pl/pl.

12. Ciepło systemowe dla Łodzi, Veolia Energia Łódź, 2017, https://energiadlalodzi.pl/dane-kluczowe/dane-techniczne (dostęp: czerwiec 2019).

13. Informacje własne autorów pozyskane od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kielcach.

14. Wskaźniki dla audytorów, Efektywność energetyczna lubelskiego systemu ciepłowniczego, Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., 2016, http://www.lpec.pl/cieplo-systemowe/wskazniki-dla-audytorow (dostęp: czerwiec 2019).

15. Informacje własne autorów pozyskane od Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA, http://www.ecosa.pl.

16. Struktura paliw, Tauron Ciepło, Katowice 2016, http://www.tauron-cieplo.pl/SiteCollectionDocuments/struktura-paliw/WPc_2016.pdf (dostęp: czerwiec 2019).

17. Wskaźniki efektywności energetycznej dla sieci ciepłowniczej MPEC S.A. w Krakowie za rok 2017, MPEC Kraków, 2018, https://www.mpec.krakow.pl/download/wskaniki_efektywnoci_energetycznej_dla_sieci_ciepowniczej_MPEC_S.A._za_rok_2017.pdf (dostęp: czerwiec 2019).

18. Informacje własne autorów pozyskane od MPEC Rzeszów.

19. Materiały PEC Suwałki, 2018, http://pec.suwalki.pl/pliki/20180403081441-22-wspolczynnik1_2017.pdf (dostęp: czerwiec 2019).

20. Informacje własne autorów pozyskane od Miejskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Koszalinie.

21. Firląg Szymon, Miszczuk Artur, Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2015, s. 56–62, www.rynekinstalacyjny.pl.

22. Kaliszuk-Wietecka Agnieszka, Miszczuk Artur, Rozkład zapotrzebowania na energię pierwotną i końcową w budynku wielorodzinnym, „Materiały Budowlane” nr 12/2013, s. 68–70.

23. Król Piotr, Firląg Szymon, Węglarz Arkadiusz, Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2013, s. 20–25, www.rynekinstalacyjny.pl.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • SprytnyJan SprytnyJan, 30.01.2020r., 07:44:35 Czyli ceny nowych mieszkań pójdą w górę jeszcze bardziej i taj już podrożały.
  • Superbruk Superbruk, 06.07.2020r., 08:59:41 Teraz wszystko idzie do góry, a takie samowystarczalne budynki to świetna sprawa.

Powiązane

mgr inż. Justyna Skrzypek, dr inż. Andrzej Górka Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania...

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania konstrukcji i wyposażenia. W artykule przedstawione zostały wybrane narzędzia, zarówno samodzielne, jak i współpracujące z zewnętrznym modelem BIM obiektu.

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.