RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wilgotność powietrza wewnętrznego

Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna z wkładami nawilżania adiabatycznego. Źródło: Carel

Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna z wkładami nawilżania adiabatycznego. Źródło: Carel

Rośnie świadomość znaczenia odpowiedniej wilgotności powietrza dla jakości środowiska wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Osiągnięcie i utrzymanie właściwej wilgotności względnej w celu zapewnienia komfortu cieplnego, ale także zdrowia, samopoczucia i produktywności osób przebywających w budynkach rekomendują zarówno branżowe organizacje techniczne, jak i przedstawiciele środowiska medycznego.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

W artykule:

• Odzysk wilgoci dzięki wymiennikom regeneracyjnym

Płytowe wymienniki entalpiczne dla central domowych

Nawilżanie powietrza wewnętrznego

Według normy PN-EN 16798-1:2019-06 [1] wilgotność względna (RH – Relative Humidity) wpływa zarówno na komfort termiczny i jakość powietrza wewnętrznego (np. zawartość ładunków elektrostatycznych w powietrzu), jak i ochronę konstrukcji budynku (skraplanie pary wodnej na przegrodach, rozwój pleśni itp.). Ma też wpływ na ogólne samopoczucie i zdrowie użytkowników pomieszczeń, co znajduje potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych już w latach 80. ubiegłego wieku [2].

Zbyt niska wilgotność powoduje wysychanie oczu i błon śluzowych dróg oddechowych oraz zwiększone ryzyko infekcji, w tym tzw. infekcji sezonowych oraz chorób przenoszonych przez nowe wirusy, a także astmy i alergii [2–7]. W powietrzu o wilgotności poniżej 20–30% powstają warunki sprzyjające utrzymywaniu się jąder kondensacji zawierających wirusy, powstających po odparowaniu aerozolu wodnego emitowanego z górnych dróg oddechowych podczas kichania i kaszlu (a także innych aktywności) [8, 9].

Wilgotność poniżej 30–40% powoduje wyraźne zaburzenia w działaniu glikokaliksu – ochronnej warstwy błony śluzowej, złożonej z wielocukrów (glikanów). Wilgotność powietrza odpowiednia dla prawidłowego działania tej warstwy powinna wynosić ok. 50% w temperaturze pokojowej [6].

Z kolei zbyt wysoka wilgotność względna – powyżej 80% – zwiększa narażenie na grypę i ryzyko chorób reumatycznych, stwarza dobre warunki do utrzymywania się jąder kondensacji oraz rozwoju roztoczy, a także wyraźnie wpływa na zwiększoną emisję lotnych związków organicznych z materiałów budowlanych oraz rozwój grzybów pleśniowych ze wszystkimi tego następstwami [2, 8].

Wspólnym mianownikiem większości prac badawczych dotyczących wpływu wilgotności na zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków jest wartość zalecana także przez normę PN-B-03421 [11], powołaną w Warunkach Technicznych [12]:

§ 149.4. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, wentylowanych w sposób mechaniczny lub klimatyzowanych, wartości temperatury, wilgotności względnej i prędkości ruchu powietrza w pomieszczeniach należy przyjmować do obliczeń zgodnie z Polską Normą dotyczącą parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego.

Według tej normy wilgotność względna w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi latem powinna wynosić przy niskim i średnim poziomie metabolizmu 40–55%, a przy jego wysokim poziomie – 40–60%. Taką samą wartość (40–60%) powinna przybierać, niezależnie od aktywności użytkowników pomieszczeń, zimą.

Znaczenie wilgotności względnej dla warunków pracy i jej związek z prawidłową wentylacją akcentuje (choć w sposób ogólnikowy) rozporządzenie dotyczące BHP w miejscach pracy [13], które wskazuje, że:

§ 32.1. W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

wplyw wilgotnosci wzglednej

Rys. 1. Diagram Scofielda–Sterlinga obrazujący wpływ wilgotności względnej na czynniki biologiczne i chemiczne w otoczeniu człowieka (wielkości pasków orientacyjne) [2] 

drogi ddechowe

Rys. 2. Wyniki badań Instytutu Fraunhofera na grupie ponad 100 pracowników biurowych. Ocena stopnia wysychania błon śluzowych dróg oddechowych (a) i podrażnienia oczu (b) w środowisku pracy [10] 

wirnik wymiennika

Fot. 1. Wirnik wymiennika regeneracyjnego (obrotowego) z warstwą sorpcyjną (higroskopijną). Źródło: Klingenburg

Norma PN-EN 16798-1:2019-06 [1] zaleca, żeby wilgotność bezwzględna nie była wyższa niż 12 g/kg – taką samą wartość wskazano w standardzie ASHRAE 55-2017 [14]. Podano w niej także projektowe wartości wilgotności względnej dla pomieszczeń z dodatkowymi wymaganiami – do których norma zalicza np. muzea czy wybrane obiekty opieki zdrowotnej – w przypadku stosowania nawilżania lub osuszania (tabela 1).

Jednocześnie norma wskazuje, że w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi i bez dodatkowych wymagań zwykle nie jest potrzebne nawilżanie lub osuszanie powietrza. Zgodnie z rekomendacją normy, w bardzo zimnym klimacie, jeśli zalecany strumień powietrza wentylacyjnego miałby spowodować wysuszenie powietrza, należy zastosować odzysk wilgoci.

Na rynku znaleźć można bogatą ofertę central wentylacyjnych wyposażonych w regeneracyjne lub entalpiczne wymienniki ciepła, które umożliwiają odzyskiwanie wilgoci nawet w mniejszych instalacjach wentylacyjnych.

Zobacz także: Wentylacja hal basenowych

wilgotnosc wzgledna

Tabela 1. Wymagania dotyczące wilgotności względnej w pomieszczeniach z zastosowanym nawilżaniem lub osuszaniem (tabela B.16 normy PN-EN 16798-1:2019-06) [1]

Odzysk wilgoci dzięki wymiennikom regeneracyjnym

Wymienniki regeneracyjne są odmianą wymienników obrotowych, w których wirnik zbudowany jest z aluminium o wysokiej przewodności cieplnej pokrytego warstwą higroskopijną (sorpcyjną) – zapewniony jest dzięki temu odzysk zarówno ciepła jawnego, jak i utajonego (zawartego w wilgoci).

W przypadku regeneratora istotne jest gromadzenie (akumulowanie) ciepła i wilgoci z jednego strumienia powietrza, a następnie oddawanie zgromadzonej energii drugiemu strumieniowi. Dlatego konstrukcja wymiennika opiera się na tworzeniu tzw. masy akumulacyjnej. Wirnik wymiennika obraca się między strumieniem powietrza zewnętrznego (świeżego) i wywiewanego z pomieszczeń. Zimą powietrze zewnętrzne odbiera ciepło jawne i utajone (w postaci wilgoci) z jednej połowy masy akumulacyjnej (nagrzanej wcześniej przez strumień powietrza wywiewanego) – dzięki temu powietrze wywiewane oddaje ciepło jawne i utajone do podgrzania i nawilżenia powietrza zewnętrznego przed jego nawiewem do pomieszczeń. Latem proces ten jest odwrócony, dzięki czemu temperatura i wilgotność powietrza nawiewanego jest obniżana przed jego napływem do pomieszczeń.

Na sprawność odzysku ciepła jawnego wpływa lamelowa konstrukcja wymiennika. Grubość i wysokość lameli wpływają na powierzchnię wymiany ciepła (a więc sprawność wymiennika). Większą powierzchnię wymiany zapewniają małe wysokości lamel.

centrala rekuperacyjna

Fot. 2. Centrala rekuperacyjna z entalpicznym wymiennikiem płytowym. Źródło: Pro-Vent 

entalpiczny wymiennik

Fot. 3. Entalpiczny wymiennik ciepła do rekuperatora. Źródło: Filtryaero.pl

O odzysku wilgotności decyduje powłoka sorpcyjna, wykonywana najczęściej z żeli krzemionkowych lub zeolitów. Zeolity cechują się lepszą selektywnością niż krzemionka – dobrze przepuszczają wodę i parę wodną, a jednocześnie uniemożliwiają przechodzenie zanieczyszczeń między strumieniami powietrza (np. substancji odpowiedzialnych za zapachy). Im mniejsze są cząstki zeolitu tworzącego powłokę, tym większą selektywność, powierzchnię i szybkość wymiany wilgoci zapewnia powłoka, przy jednoczesnym zachowaniu małych oporów przepływu. Powłoka zeolitowa cechuje się też dobrą przyczepnością oraz odpornością na czyszczenie wymiennika, nawet pod wysokim ciśnieniem.

Wymienniki obrotowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie – mają od 300 do 8000 mm średnicy (dane jednego z producentów), a ich całoroczna sprawność całkowita (odzysku entalpii) wynosi zwykle ok. 80–85%, przy czym dla urządzeń wysokiej klasy sprawność odzysku wilgoci może nawet przekraczać 90%. Pozostając w ruchu i odzyskując wilgoć, są one w bardzo małym stopniu narażone na szronienie czy zamarzanie, gdyż nie dochodzi w nich do powstawania kondensatu.

W wymienniku obrotowym występują tzw. przecieki między strumieniem powietrza nawiewanego i wywiewanego. Przyjmuje się, że bezpieczeństwo higieniczne zostaje zachowane, jeśli wartość EATR (współczynnik przenikania powietrza wywiewanego – Exhaust Air Transfer Ratio) wynosi od 0,5 do 5% [15]. Na EATR wpływa różnica ciśnienia powstająca na wymienniku między strumieniem powietrza nawiewanego i wywiewanego – zależna od warunków pracy – oraz prędkość obrotowa wirnika. Dlatego w przypadku centrali z wymiennikiem obrotowym bardzo ważne jest jej prawidłowe wyregulowanie. W ofercie producentów można także spotkać tzw. komory płuczące (śluzy powietrza) zapobiegające mieszaniu się strumieniu powietrza. W rozwiązaniu tym niewielka ilość świeżego powietrza kierowana jest do kanału wylotowego powietrza wywiewanego przy zachowaniu różnicy ciśnień między powietrzem świeżym i wywiewanym – nie następuje dzięki temu mieszanie się strumieni.

Płytowe wymienniki entalpiczne dla central domowych

Obok wymienników regeneracyjnych – popularnych w większych inwestycjach – coraz większa grupa producentów oferuje także wymienniki płytowe, zapewniające oprócz odzysku ciepła również odzysk wilgoci. Wymienniki takie, wykonywane ze specjalnie zaprojektowanych materiałów, noszą nazwę entalpicznych (ERV – enthalpy/energy recovery ventilation).

chlodnica wyparna

Fot. 4. Chłodnica wyparna łącząca funkcje nawilżania bezpośredniego i chłodzenia powietrza. Źródło: Condair

W płytowym wymienniku entalpicznym płyty aluminiowe lub kompozytowe zastąpione są przez lamele wykonane z materiału o odpowiedniej przewodności cieplnej, ale jednocześnie przepuszczalnego dla wody. Płyty wymiennika składają się z rdzenia (podłoża) i powłoki (membrany) zewnętrznej. Membrana musi być selektywna, dzięki czemu zapewnia swobodny transfer pary wodnej pod wpływem różnicy ciśnienia pary, ale podobnie jak w przypadku wymiennika regeneracyjnego nie przepuszcza innych substancji. Membrana taka powinna być jak najcieńsza, by nie zakłócać efektywnej wymiany ciepła jawnego [16]. W nowoczesnych wymiennikach entalpicznych stosuje się głównie tworzywa sztuczne, np. mikroporowate materiały z PE wypełnione krzemionką, materiały oparte na poliolefinach, a nawet PVC. Są one wytrzymałe mechanicznie i skuteczne pod względem przepuszczalności wilgoci. Wcześniej stosowano papier powlekany i celulozę – obecnie można je spotkać w tańszych wymiennikach. Z badań wynika, że w przypadku rdzenia wymiennika wykonanego z odpowiedniego kompozytu efektywność odzysku ciepła utajonego jest o ok. 60% wyższa niż dla klasycznego wymiennika wykonywanego z celulozy [17].

W wymienniku stosuje się często także dodatki biobójcze [16] zapobiegające pojawieniu się i wzrostowi pleśni i bakterii. Membrana selektywna może się składać z szeregu różnych polimerów, w tym: celulozy i jej pochodnych, polieterów, alkoholi winylowych, poliakryli, poliakryloamidów i kompozytów (kopolimerów). Wybór materiału jest kompromisem między przepuszczalnością, wytrzymałością mechaniczną i ceną określonego materiału (np. membrany laminowane znacznie zwiększają koszt wymiennika) – te o dobrych własnościach przepuszczalnych mają gorszą wytrzymałość mechaniczną i odwrotnie (pewnym rozwiązaniem może być stosowanie domieszek zwiększających wytrzymałość mechaniczną) [18]. Z użytkowego punktu widzenia cenna jest możliwość zmiany wymiennika klasycznego w już zamontowanym urządzeniu na entalpiczny – jeśli producent oferuje oba rodzaje wymienników, wymiana jest bardzo prosta.

Całkowita sprawność temperaturowa wymiennika entalpicznego jest niższa niż klasycznego, ale porównywalna z wymiennikiem regeneracyjnym i wynosi 80–85%. Strumień powietrza nawiewanego uzyskuje temperaturę niższą niż w wymienniku klasycznym ze względu na przyjmowanie dodatkowej masy pary wodnej, choć właśnie ten składnik jest nośnikiem ciepła utajonego. Jednocześnie zgodnie z zapisami normy badawczej PN-EN 13141-7 [19] ciepła utajonego nie uwzględnia się w wynikach pomiarowych efektywności odzysku, co jednak ma szansę się zmienić ze względu na rosnącą popularność tego rodzaju wymienników i konsultacje branżowe na poziomie europejskim [20].

centrala nawilzanie adiabatyczne

Fot. 5. Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna z wkładami nawilżania adiabatycznego. Źródło: Carel

W trakcie badań dotyczących odzysku ciepła w wymiennikach entalpicznych stwierdzono, że sprawność odzysku zarówno ciepła utajonego, jak i jawnego maleje razem ze wzrostem strumienia powietrza przepływającego przez wymienniki. Sprawność odzysku ciepła utajonego spada także wraz ze zwiększeniem wilgotności względnej strumienia powietrza nawiewanego [21, 22]. Rekuperatory z wymiennikami entalpicznymi zaleca się stosować w krajach o chłodniejszym i suchym klimacie. Wymiennik taki może też spełnić swoją funkcję w warunkach letnich, wspomagając działanie klimatyzacji lub gruntowego wymiennika ciepła – strumień ciepłego, wilgotnego powietrza może zostać wstępnie osuszony i ochłodzony. Im wyższa temperatura powietrza nawiewanego, tym większa sprawność transferu wilgoci, a więc osuszania powietrza. Ze względu na brak kondensatu znacznie ograniczone jest ryzyko szronienia wymiennika i spadku jego sprawności, co przyczynia się także do zwiększenia całorocznej sprawności centrali – w porównaniu do wymiennika klasycznego można oszczędzić ok. 85% energii potrzebnej na pracę nagrzewnicy wstępnej [4].

Nawilżanie powietrza wewnętrznego

W niektórych rodzajach budynków konieczne może się okazać zastosowanie nawilżania powietrza jako rozwiązania alternatywnego bądź uzupełniającego dla odzysku wilgoci. Połączenie tych dwóch rozwiązań oznacza obniżenie kosztów ponoszonych na nawilżanie powietrza. Powietrze można nawilżać centralnie poprzez sekcję nawilżania w centrali lub urządzenie kanałowe, a także lokalnie za pomocą urządzenia zamontowanego i działającego bezpośrednio w danym pomieszczeniu. W Polsce problem ze zbyt niską wilgotnością może wystąpić głównie zimą, szczególnie w okresie panowania mrozów.

Wymagania prawne dotyczące nawilżaczy koncentrują się na ich ochronie przed zanieczyszczeniami i na tym, by same te urządzenia nie stanowiły wtórnego źródła zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Zgodnie z § 154.6. i 154.7 Warunków Technicznych [12] nawilżacze muszą być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu zewnętrznym i ewentualnie obiegowym (filtrem klasy co najmniej F6) i nie mogą powodować ucieczki wody na zewnątrz czy do dalszej części wentylacji.

nawilzanie wodne dysze

Fot. 6. Nawilżanie wodne z systemami dysz sprężonego powietrza. Źródło: Condair

Na rynku dostępne są nawilżacze adiabatyczne i parowe. W adiabatycznych (ewaporacyjnych, wyparnych) zachodzi parowanie dyfuzyjne z powierzchni wody. Stosowane rozwiązania techniczne to: komory zraszania i złoża zraszane, rozpylanie mechaniczne – najczęściej przez dysze rozpylające, dostępne są także np. wirujące dyski – oraz generatory UV, w których parowanie zachodzi dzięki kawitacji (procesowi wrzenia w niskiej temperaturze, w wyniku którego powstaje wysoko rozproszona mgła). W nawilżaczach nie może dochodzić do powstawania zastoisk wody, żeby nie rozwijały się grzyby ani bakterie Legionella – z tego powodu w przypadku urządzeń rozpylających nie stosuje się obiegów zamkniętych z recyrkulacją wody. Urządzenia te powinny być cyklicznie opróżniane i płukane, a do ich zasilania należy stosować wodę zdemineralizowaną i zdezynfekowaną, np. w procesie odwróconej osmozy uzupełnionym zastosowaniem promieni UV lub jonów srebra (dodatkowa dezynfekcja).

Ciekawą formą stosowania nawilżaczy adiabatycznych jest wykorzystanie własnych zysków ciepła. Coraz częściej stosuje się je np. w centrach danych, gdzie ważne staje się nie tylko odebranie dużych zysków ciepła od urządzeń, ale też ich ekonomiczne wykorzystanie. Może być nim np. przekazanie energii do realizacji parowania wody w nawilżaczu adiabatycznym. Ponieważ wilgotność względna w centrum danych musi być monitorowana i regulowana, jej spadek poniżej określonej wartości powoduje kierowanie części powietrza obiegowego do nawilżacza (najczęściej złoże zraszane). Dla powietrza o temperaturze ok. 30°C wilgotność może wzrosnąć o 4–5 g/kg [23]. Proces nawilżania powietrza powoduje także jego schłodzenie.

dachowe urzadzenia

Fot. 7. Dachowe urządzenia wentylacyjne z funkcją chłodzenia adiabatycznego. Źródło: COLT

W nawilżaczach parowych wytwornica pary produkuje suchą, sterylną parę wodną, wprowadzaną bezpośrednio do pomieszczeń. Zaletą tych urządzeń są szerokie możliwości regulacji i wysoka sterylność procesu, jednak wysokie zużycie energii przez wytwornicę pary zwiększa koszty ich eksploatacji. Większość technologii produkcji pary (wyjątkiem jest nawilżanie elektrodowe, gdzie konieczna jest odpowiednia przewodność wody) wymaga wody o niskiej twardości, co oznacza najczęściej konieczność jej demineralizacji i zmiękczania.

Literatura

1. PN-EN 16798-1:2019-06 – wersja angielska Charakterystyka energetyczna budynków. Wentylacja budynków. Część 1: Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego do projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków w odniesieniu do jakości powietrza wewnętrznego, środowiska cieplnego, oświetlenia i akustyki. Moduł M1-6

2. Arundel Anthony et al., Indirect health effects of relative humidity in indoor environments, „Environmental Health Perspectives” 65, 1986, p. 351–361, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1474709/pdf/envhper00436-0331.pdf (dostęp: 25.10.2022)

3. Wyon David et al., Impact of indoor air temperature and humidity in an office on perceived air quality, SBS symptoms and performance, „Indoor Air” 14, 7, 2004, p. 74-81, DOI: 10.1111/j.1600-0668.2004.00276.x

4. Kim Seoung Won et al., Effects of humidity and other factors on the generation and sampling of a coronavirus aerosol, „Aerobiologia” 23, 2007, p. 239–248, DOI: 10.1007/s10453-007-9068-9

5. Taylor Stephanie, Tasi Michael, Low indoor-air humidity in an assisted living facility is correlated with increased patient illness and cognitive decline, Proceedings of „Indoor Air” 2018, p. 1–8

6. Kudo Eriko, Son Eric, Yockey Laura et al., Low ambient humidity impairs barrier function, innate resistance against influenza infection, „Proceedings of the National Academy of Sciences” 116(22), p. 10905–10910, DOI: 10.1073/pnas.1902840116

7. Anforderungen an die Raumluftfeuchtigkeit zur Reduktion des Infektionsrisikos über den Luftweg AHA + L + Feuchte, „Fachverband Gebäude-Klima e.V.” 404 – 04/2022, FGK-Status-Report 58 – Raumluftfeuchtigkeit und Infektionsrisiko

8. Hugentobler Walter., Our noses are our climate control units, https://www.condair.com.ro/opinion-doctor-air-humidification

9. Moriyama Miyu, Hugentobler Walter, Iwasaki Akiko, Seasonality of Respiratory Viral Infections, „Annual Review of Virology” 7/2020, https://doi.org/10.1146/annurev-virology-012420-022445

10. Rief Stefan, Jurecic Mitja, Air humidity in th office workplace. Study on the significance of air humidity in the office, Fraunhofer Institute For Industrial Engineering (IAO), Stuttgart 2014

11. PN-B-03421:1978 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi

12. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019, poz. 1065)

13. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU 2003, nr 169, poz. 1650, z późn. zm.)

14. ANSI/ASHRAE, Thermal Environmental Conditions for Human Occupancy (Standard 55 2017), ASHRAE 2017

15. Limiting internal air leakages across the rotary heat exchanger, REHVA, 2020

16. Coated membranes for enthalpy exchange and other applications, opis patentu firmy CORE, https://patents.google.com/patent/US9255744B2/en (dostęp: 27.09.2022)

17. Zhang Li-Zhi, Heat and mass transfer in plate-fin enthalpy exchangers with different plate and fin materials, „International Journal of Heat and Mass Transfer”, 52, 11–12/2009, p. 2704-2713, https://doi.org/10.1016/j.ijheatmasstransfer.2008.12.014

18. Kozák Pavol, Košičanová Danica, Investigation of the use of various materials for the construction of an enthalpy exchanger, „Selected Scientific Papers – Journal of Civil Engineering” 15(2)/2020, p. 75–94, https://doi.org/10.1515/sspjce-2020-0021

19. PN-EN 13141-7 Wentylacja budynków. Badanie właściwości elementów/wyrobów do wentylacji budynków mieszkalnych. Część 7: Badanie właściwości urządzeń wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (z odzyskiwaniem ciepła) do wentylacji mechanicznej budynków jednorodzinnych

20. Wymiennik entalpiczny, czyli jak usprawnić wentylację nie tylko zimą, https://strefainstalatora.pl/material-partnera/wymiennik-entalpiczny-czyli-jak-usprawnic-wentylacje-nie-tylko-zima (dostęp: 27.10.2022)

21. Kassai Miklos, Al-Hyari Laith, Investigation of Ventilation Energy Recovery with Polymer Membrane Material-Based Counter-Flow Energy Exchanger for Nearly Zero-Energy Buildings, „Energies” 12(9)/2019, https://doi.org/10.3390/en12091727

22. Liang Chang, Experiments Investigation of the Parallel-plates Enthalpy Exchangers, „Energy Procedia”, 61/2014, p. 2699-2703, https://doi.org/10.1016/j.egypro.2014.12.281

23. Pandelidis Demis, Pacak Anna, Nawilżanie powietrza a zużycie energii, „Rynek Instalacyjny” 5/2018, rynekinstalacyjny.pl

24. Materiały techniczne firm: Alnor, Carel, COLT, Condair, Core, Dantherm, Frapol, Klingenburg, Komfovent, Paul Heat Recovery, Pro-Vent, Ventia, Zehnder

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska news Jakość powietrza wewnętrznego

Jakość powietrza wewnętrznego Jakość powietrza wewnętrznego

Konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce” (Warszawa, 27–28 listopada), od 28 lat organizowana przez zespół z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, tradycyjnie...

Konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce” (Warszawa, 27–28 listopada), od 28 lat organizowana przez zespół z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, tradycyjnie przyciągnęła specjalistów z różnych branż i dyscyplin.

Redakcja RI Czym oddychamy w naszych domach

Czym oddychamy w naszych domach Czym oddychamy w naszych domach

Badania przeprowadzone przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Krakowski Alarm Smogowy wskazują, że stężenia pyłów wewnątrz budynków są niższe, choć i tak pozostają na wysokim poziomie.

Badania przeprowadzone przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Krakowski Alarm Smogowy wskazują, że stężenia pyłów wewnątrz budynków są niższe, choć i tak pozostają na wysokim poziomie.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wybrane zagadnienia projektowe i eksploatacyjne w kontekście zachowania właściwej jakości powietrza wewnętrznego

Wybrane zagadnienia projektowe i eksploatacyjne w kontekście zachowania właściwej jakości powietrza wewnętrznego Wybrane zagadnienia projektowe i eksploatacyjne w kontekście zachowania właściwej jakości powietrza wewnętrznego

Jakość powietrza wewnętrznego to nie tylko pochodna jakości powietrza zewnętrznego, ale również materiałów użytych do budowy budynku i jego wyposażenia, a także zastosowanego systemu wentylacji. Projektując...

Jakość powietrza wewnętrznego to nie tylko pochodna jakości powietrza zewnętrznego, ale również materiałów użytych do budowy budynku i jego wyposażenia, a także zastosowanego systemu wentylacji. Projektując pomieszczenia w domach jednorodzinnych, warto zwrócić uwagę na spodziewane zanieczyszczenia od materiałów konstrukcji i wyposażenia budynku oraz tak zorganizować system wentylacji, aby zapewnić czyste powietrze, wolne m.in. od produktów rozpadu radonu.

Michał Majewski Inspekcja i czyszczenie instalacji wentylacyjnych okiem eksperta

Inspekcja i czyszczenie instalacji wentylacyjnych okiem eksperta Inspekcja i czyszczenie  instalacji wentylacyjnych okiem eksperta

Bez prawidłowo działającej wentylacji nie może funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biuro, restauracja, przychodnia, szpital czy zakład przemysłowy....

Bez prawidłowo działającej wentylacji nie może funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biuro, restauracja, przychodnia, szpital czy zakład przemysłowy. Poprawne wykonanie instalacji to element niezbędny dla jej prawidłowego funkcjonowania, tak samo jak późniejsza eksploatacja, uwzględniająca nie tylko serwis urządzeń, ale i kontrolę stanu czystości, a w razie potrzeby czyszczenie.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja szkolnych sal gimnastycznych

Wentylacja szkolnych sal gimnastycznych Wentylacja szkolnych sal gimnastycznych

Jednym z obowiązków szkół publicznych jest konieczność zapewnienia uczniom miejsca i warunków do realizacji zajęć wychowania fizycznego. Miejscami takimi są szkolne boiska sportowe i sale gimnastyczne....

Jednym z obowiązków szkół publicznych jest konieczność zapewnienia uczniom miejsca i warunków do realizacji zajęć wychowania fizycznego. Miejscami takimi są szkolne boiska sportowe i sale gimnastyczne. W artykule omówiono wentylację małych, szkolnych sal gimnastycznych, problemy z nią związane i sposoby ich rozwiązywania.

inż. Anna Ludwiczak, dr inż. Katarzyna Ratajczak Wentylacja placówek dydaktyczno-edukacyjnych - Przegląd wybranych polskich i zagranicznych wymagań dotyczących strumienia powietrza i stężenia CO2

Wentylacja placówek dydaktyczno-edukacyjnych - Przegląd wybranych polskich i zagranicznych wymagań dotyczących strumienia powietrza i stężenia CO2 Wentylacja placówek  dydaktyczno-edukacyjnych - Przegląd wybranych polskich i zagranicznych wymagań dotyczących strumienia powietrza i stężenia CO2

Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach szkolnych i przedszkolnych uznaje się za czynnik wpływający na poprawę wyników nauczania uczniów. W trakcie projektowania instalacji wentylacyjnej...

Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach szkolnych i przedszkolnych uznaje się za czynnik wpływający na poprawę wyników nauczania uczniów. W trakcie projektowania instalacji wentylacyjnej istotne jest przestrzeganie wymagań określonych w normach i przepisach, ale również zwrócenie uwagi na dobre praktyki, w tym przyjęte w innych krajach.

mgr inż. Szymon Łochyński, dr inż. Katarzyna Ratajczak Jakość powietrza w budynku użytkowanym jako żłobek

Jakość powietrza w budynku użytkowanym jako żłobek Jakość powietrza w budynku użytkowanym jako żłobek

Pomieszczenia przeznaczone na żłobki powinny spełniać wysokie wymagania w zakresie temperatury, wilgotności i jakości powietrza. Spełnienie wymogów stawianych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych...

Pomieszczenia przeznaczone na żłobki powinny spełniać wysokie wymagania w zakresie temperatury, wilgotności i jakości powietrza. Spełnienie wymogów stawianych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych i w rozporządzeniu w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, nie gwarantuje zapewnienia właściwiej jakości powietrza w pomieszczeniu z wentylacją naturalną (grawitacyjną). Skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie...

mgr inż. Tomasz Pietrucha Systemy ogrzewania powietrznego zintegrowane z kominkami jako źródło zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego

Systemy ogrzewania powietrznego zintegrowane z kominkami jako źródło zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego Systemy ogrzewania powietrznego zintegrowane z kominkami jako źródło zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego

Prawidłowa eksploatacja kominków oraz systemów dystrybucji ciepłego powietrza wymaga ich regularnego czyszczenia w celu zapobiegania emisji zanieczyszczeń do powietrza wewnętrznego, powstających m.in. w...

Prawidłowa eksploatacja kominków oraz systemów dystrybucji ciepłego powietrza wymaga ich regularnego czyszczenia w celu zapobiegania emisji zanieczyszczeń do powietrza wewnętrznego, powstających m.in. w wyniku spiekania się kurzu na zewnętrznych powierzchniach wkładu kominkowego oraz przewodu kominowego.

mgr inż. Monika Wysocka, inż. Maciej Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną sprawia, że coraz więcej osób aktywnie spędza czas na siłowniach czy w klubach fitness. W budynkach przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji należy zwrócić...

Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną sprawia, że coraz więcej osób aktywnie spędza czas na siłowniach czy w klubach fitness. W budynkach przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji należy zwrócić szczególną uwagę na parametry powietrza wewnętrznego oraz właściwy mikroklimat, które są czynnikami odpowiadającymi za dobre samopoczucie i komfort trenujących osób.

dr inż. Magorzata Basińska, dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Radosław Górzeński Stan systemu wentylacyjnego w budynku edukacyjnym i jego wpływ na jakość powietrza – analiza przypadku

Stan systemu wentylacyjnego w budynku edukacyjnym i jego wpływ na jakość powietrza – analiza przypadku Stan systemu wentylacyjnego w budynku edukacyjnym i jego wpływ na jakość powietrza – analiza przypadku

W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza...

W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza zewnętrznego nie skutkuje polepszeniem jakości powietrza wewnętrznego. W obiektach szkolnych o zakresie prac modernizacyjnych decydują często ograniczone środki inwestycyjne, a w trakcie eksploatacji wentylacja pomieszczeń jest nierzadko świadomie ograniczana w celu obniżenia kosztów ogrzewania budynku.

dr inż. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB, prof. dr hab. inż. Józefa Wiater Badanie mikroklimatu w salach dydaktycznych

Badanie mikroklimatu w salach dydaktycznych Badanie mikroklimatu w salach dydaktycznych

Badania przeprowadzone w tej samej sali lekcyjnej przed i po częściowej termomodernizacji obiektu wskazują, że wymaga ona kompleksowych działań w zakresie instalacji ogrzewania i wentylacji oraz izolacji...

Badania przeprowadzone w tej samej sali lekcyjnej przed i po częściowej termomodernizacji obiektu wskazują, że wymaga ona kompleksowych działań w zakresie instalacji ogrzewania i wentylacji oraz izolacji termicznej przegród, żeby zapewnić efektywność energetyczną, odpowiednią jakość powietrza oraz poczucie komfortu osób przebywających w pomieszczeniach.

dr inż. Magorzata Basińska, dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Radosław Górzeński Jakość powietrza - wymagania i klasyfikacje dotyczące zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych

Jakość powietrza - wymagania i klasyfikacje dotyczące zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych Jakość powietrza - wymagania i klasyfikacje dotyczące zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych

Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach wg obowiązujących przepisów zawartych w normach i rozporządzeniach, klasyfikację zanieczyszczeń chemicznych oraz przepisy dotyczące...

Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach wg obowiązujących przepisów zawartych w normach i rozporządzeniach, klasyfikację zanieczyszczeń chemicznych oraz przepisy dotyczące mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowości i trendy w klimatyzacji

Nowości i trendy w klimatyzacji Nowości i trendy w klimatyzacji

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych,...

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych, małych sklepach, a nawet w budownictwie mieszkaniowym.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

Waldemar Joniec Ogrzewanie dużych obiektów

Ogrzewanie dużych obiektów Ogrzewanie dużych obiektów

Obiekty wielkokubaturowe pełnią różne funkcje i mają odmienne wymagania wobec systemów ogrzewania i wentylacji. Łączy je jedno – obecne ceny energii sprawiają, że ogrzewanie i wentylacja stanowią znaczącą...

Obiekty wielkokubaturowe pełnią różne funkcje i mają odmienne wymagania wobec systemów ogrzewania i wentylacji. Łączy je jedno – obecne ceny energii sprawiają, że ogrzewanie i wentylacja stanowią znaczącą część ich kosztów eksploatacyjnych, niekiedy mając istotny wpływ nawet na koszty produkcji lub usług. Skłania to coraz więcej firm do optymalizacji systemów grzewczych i wentylacyjnych.

Maciej Danielak Odczuwalna jakość powietrza a zapachy

Odczuwalna jakość powietrza a zapachy Odczuwalna jakość powietrza a zapachy

W ostatnich latach problem odczuwalnej jakości powietrza wewnętrznego bardzo zyskał na znaczeniu. Źródłem zanieczyszczenia powietrza i zapachów w pomieszczeniach budynków są m.in. elementy ich wyposażenia,...

W ostatnich latach problem odczuwalnej jakości powietrza wewnętrznego bardzo zyskał na znaczeniu. Źródłem zanieczyszczenia powietrza i zapachów w pomieszczeniach budynków są m.in. elementy ich wyposażenia, jak meble, materiały podłogowe, farby, kleje itp. Zdarza się też, że to sama instalacja wentylacyjna jest źródłem zanieczyszczeń lub czerpie zanieczyszczone powietrze i doprowadza je do pomieszczeń.

prof. dr hab. Ewa Karwowska, dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, dr inż. Piotr Grzybowski Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a...

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach, dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a tym samym stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków przebywania i aktywności fizycznej użytkowników. Jednak w wielu przypadkach pomieszczenia treningowe i siłownie zlokalizowane są w obiektach starego typu, wyposażonych jedynie w instalację wentylacyjną grawitacyjną lub mechaniczną. Istnieją uzasadnione...

dr inż. Anna Charkowska Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z...

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z zawartych w niej zapisów mogą zostać zmienione, ale warto się z nią zapoznać, by zorientować się, jakie zmiany w projektowaniu nas czekają. Zarówno dla projektantów korzystających do tej pory z krajowych wytycznych projektowania szpitali ogólnych z 1984 r., jak i dla osób opierających swoje projekty...

Waldemar Joniec Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie...

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej...

dr inż. Michał Strzeszewski Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków...

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków higienicznych i oszczędność energii. Dzięki obniżeniu temperatury wody (w porównaniu do ogrzewań tradycyjnych) możliwe jest efektywne wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak energia solarna czy geotermalna.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.