RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Inteligentne liczniki. Ciepłomierze

Inteligentne liczniki. Ciepłomierze
www.materna-communications.com

Inteligentne liczniki. Ciepłomierze


www.materna-communications.com

Dobry ciepłomierz jest możliwie dokładny, bezawaryjny i wyposażony w opcję zdalnego odczytu. Jeszcze lepiej, gdy producent dostarcza urządzenie razem z odpowiednim oprogramowaniem, wtedy zarządca budynku lub sieci sam może dokonywać odczytów. System może stanowić uzupełnienie inteligentnego budynku – takie rozwiązania są możliwe dzięki rozwojowi elektroniki i automatyki procesów.

Zobacz także

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym

Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy  PolluCom® F z odczytem zdalnym

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten...

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich zainstalowanych urządzeń. Warto wybrać rozwiązanie, które zapewnia najszersze możliwości odczytu danych i gwarantuje najwyższą jakość pracy.

Testo Sp. z o.o. Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją...

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją szybkość i precyzję działania, a ponadto oferują szereg funkcji mających zastosowanie np. do bezkontaktowego pomiaru wilgotności powierzchni w branży budowlanej lub do pomiarów w wyjątkowo wysokich zakresach temperatur, nawet do +1500°C, np. w przemyśle szklarskim, ceramicznym i metalowym.

Żeby podać wartość oddanego przez instalację ciepła, konieczna jest znajomość takich parametrów, jak temperatura wody na zasilaniu i powrocie oraz jej strumień. Koniecznymi zatem elementami układu oprócz samego ciepłomierza są dwa czujniki, przetwornik przepływu z wyjściami impulsowymi, przed którym zamontowany będzie filtr, przelicznik oraz zawory odcinające.

Ponieważ zdalny odczyt w nowych budynkach jest już standardem, dodatkowo stosuje się technologię M-Bus. Przy pomocy urządzeń wyposażonych w ten interfejs komunikacja może się odbywać przewodowo lub bezprzewodowo, w zależności od tego, jaki moduł wbudowany jest w licznik.

W starszym budownictwie stosuje się inne rozwiązania, takie jak wyposażanie liczników w karty GPRS, dzięki czemu możliwy jest odczyt danych za pomocą sieci internetowej.

M-Bus

Sieć magistralna M-Bus pracuje na zasadzie master–slave. Liczniki pełnią funkcję węzłów (slave) zależnych od węzła (master) zarządzającego siecią. Za pomocą określonego adresu wydaje on polecenia do wszystkich węzłów lub do poszczególnych wybranych. Centrala realizuje także funkcję bramki komunikującej się z siecią, np. Ethernet czy WiFi, przesyłając dane do urządzeń gromadzących dane, takich jak komputer PC, laptop czy przenośny terminal [1].

Połączenie z centralą realizowane jest za pomocą dwużyłowego przewodu. Dla niezakłócania pomiarów jest ono niezależne od polaryzacji, a samo złącze do centrali jest galwanicznie odseparowane. Prędkość transmisji wynosi 300 lub 2400 bodów, co oznacza, że w ciągu 1 sekundy emitowanych jest 300 lub 2400 sygnałów.

Wartość odczytana z ciepłomierzy wyświetlana jest bezpośrednio na module lub może być przesłana do specjalnego, połączonego z centralą programu. Dane gromadzone są w postaci plików, np. w formacie ASCII, co pozwala na ich obróbkę w programach komputerowych i sporządzanie rachunków.

Bezprzewodowy M‑Bus można podzielić na dwa podtypy:

  • pierwszy jest wykorzystywany do odczytów wykonywanych podczas jazdy samochodem, kiedy osoba upoważniona zbiera wszystkie dane z modułu z włączonym trybem C1 za pomocą terminalu.
  • drugi polega na odczycie stacjonarnym, tzn. ze wszystkich liczników informacje zbierane są w jednym miejscu, do którego dostęp nie narusza prywatności mieszkańców budynku (tryb OMS).

Podstawowymi zaletami systemu wykorzystującego komunikację przez M-Bus są dostęp do danych bez wchodzenia do mieszkania, możliwość zdalnej diagnozy awarii, stały dozór nad siecią, a także całkowite wyeliminowanie błędów wynikających z odczytu ręcznego.

Smart Metering

Inteligentny system opomiarowania (SM – smart metering) jest konsekwencją wprowadzenia do użytku urządzeń umożliwiających zdalny odczyt. Niektórzy producenci urządzeń pomiarowych nawiązali współpracę z firmami dostarczającymi oprogramowanie, np. z Microsoftem. W jej ramach powstały specjalne narzędzia pozwalające wpisywać się w międzynarodową politykę oszczędności energii przy równoczesnej poprawie jakości jej dystrybucji.

Pojęcie to obecnie głównie kojarzone jest z dostarczaniem energii elektrycznej, jednak idea może się przenieść również na energię cieplną oraz zużycie gazu. SM powinien zapewniać dokładny pomiar zużycia energii, infrastrukturę transmisji danych, a także środowisko informatyczne służące transmisji, zoptymalizowany system fakturowania oraz informacje o bieżącym zużyciu energii [1].

Zintegrowany system opomiarowania oparty na M-Bus pozwala na pełną kontrolę wydatków, co motywuje również konsumentów do mniejszego zużycia energii. Monitoring zwiększa też jakość świadczenia usług przez dostawcę, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów pracy w terenie. Zbiorcze gromadzenie informacji jest istotne z punktu widzenia pełnej kontroli nad siecią, serwisowania oraz zredukowania do minimum przypadków kradzieży energii.

SM poprawi z pewnością system rozliczeniowy – klient mając dostęp do danych o zużyciu energii, będzie wiedział, za co płaci, a do tej pory koszty oparte były na systemie prognozowania.

Do 2020 r. państwa UE mają wyposażyć 80% odbiorców w inteligentne liczniki energii elektrycznej i gazu. Przyszłość taka czeka również ciepłomierze - na razie rozwiązania te nie wychodzą poza projekty pilotażowe, ale być może już niedługo trafią na rynek.

Wprowadzenie nowej idei w życie wymaga poniesienia pewnych kosztów inwestycyjnych (urządzenia, oprogramowanie) i trudno oszacować, kiedy zaczną się one zwracać. Jedno jest pewne – w inteligentnych licznikach upatrywać można wielu zalet. 

Literatura

  1. Kubiak Z., Urbaniak A., Idzie nowe w elektroenergetyce, „Rynek Energii” nr 10/2009.
  2. Materiały firm: Antap, Itron, Kamstrup, Mirometr.
  3. www.materna-communications.com.

Komentarze

Powiązane

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

BMETERS POLSKA sp. z o.o. Aplikacja HYDROLINK Mobile oraz BMETERING NFC CONFIG dla systemu zdalnego odczytu urządzeń BMETERS

Aplikacja HYDROLINK Mobile oraz BMETERING NFC CONFIG dla systemu zdalnego odczytu urządzeń BMETERS Aplikacja HYDROLINK Mobile oraz BMETERING NFC CONFIG dla systemu zdalnego odczytu urządzeń BMETERS

Poznaj zintegrowany system zdalnego odczytu urządzeń BMETERS, który ułatwia i przyspiesza proces odczytu oraz konfiguracji naszych urządzeń. To wszechstronne rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu,...

Poznaj zintegrowany system zdalnego odczytu urządzeń BMETERS, który ułatwia i przyspiesza proces odczytu oraz konfiguracji naszych urządzeń. To wszechstronne rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu, redukcję błędów i zwiększenie bezpieczeństwa odczytu.

BMETERS POLSKA sp. z o.o. Nowoczesne zarządzanie odczytami inkasenckimi (Walk-by) i online

Nowoczesne zarządzanie odczytami inkasenckimi (Walk-by) i online Nowoczesne zarządzanie odczytami inkasenckimi (Walk-by) i online

Hydrolink Online to nowy portal Bmeters, który rewolucjonizuje zarządzanie odczytami wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników wykonywanych online, a także metodą inkasencką. Platforma umożliwia zwizualizowanie...

Hydrolink Online to nowy portal Bmeters, który rewolucjonizuje zarządzanie odczytami wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników wykonywanych online, a także metodą inkasencką. Platforma umożliwia zwizualizowanie odczytów bieżących i historycznych, zarówno za pośrednictwem zamontowanych w budynku koncentratorów (online), jak i za pomocą danych uzyskanych w ramach odczytów radiowych inkasenckich (Walk-by).

Joanna Ryńska Zdalny odczyt zużycia mediów jako element inteligentnych budynków i zrównoważonego rozwoju

Zdalny odczyt zużycia mediów jako element inteligentnych budynków i zrównoważonego rozwoju Zdalny odczyt zużycia mediów jako element inteligentnych budynków i zrównoważonego rozwoju

Wiedza o faktycznym zużyciu mediów, takich jak zimna i ciepła woda, energia cieplna czy chłód, daje użytkownikom końcowym motywację do zmiany zachowań na sprzyjające oszczędzaniu, a zarządcom budynków...

Wiedza o faktycznym zużyciu mediów, takich jak zimna i ciepła woda, energia cieplna czy chłód, daje użytkownikom końcowym motywację do zmiany zachowań na sprzyjające oszczędzaniu, a zarządcom budynków informacje na temat obszarów, gdzie możliwa jest optymalizacja zużycia wody i energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Systemy indywidualnego opomiarowania ze zdalnym odczytem są bardzo pomocnym i skutecznym narzędziem w realizacji tych zadań.

Joanna Ryńska Zdalny odczyt ciepłomierzy jako element budynków inteligentnych

Zdalny odczyt ciepłomierzy jako element budynków inteligentnych Zdalny odczyt ciepłomierzy jako element budynków inteligentnych

Zgodnie z dyrektywą EED jednym ze sposobów zwiększania efektywności energetycznej budynków jest powszechne stosowanie w obiektach wielolokalowych urządzeń służących do rozliczania zużytego ciepła lub chłodu...

Zgodnie z dyrektywą EED jednym ze sposobów zwiększania efektywności energetycznej budynków jest powszechne stosowanie w obiektach wielolokalowych urządzeń służących do rozliczania zużytego ciepła lub chłodu ze zdalnym odczytem ich wskazań. Nowelizacja polskiego prawa, na czele z Prawem energetycznym, umożliwiła implementację konkretnych postanowień tej dyrektywy.

Joanna Ryńska Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać...

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać zdalny odczyt wskazań, albo będą musiały zostać wyposażone w tę funkcjonalność wkrótce.

Waldemar Joniec Opomiarowanie zużycia mediów i zdalny odczyt

Opomiarowanie zużycia mediów i zdalny odczyt Opomiarowanie zużycia mediów i zdalny odczyt

Ten rok przyniósł wiele wydarzeń, które zmienią budownictwo i branżę usług komunalnych. Ograniczenia spowodowane pandemią przyspieszą m.in. proces digitalizacji w przedsiębiorstwach wodociągowych i ciepłowniczych....

Ten rok przyniósł wiele wydarzeń, które zmienią budownictwo i branżę usług komunalnych. Ograniczenia spowodowane pandemią przyspieszą m.in. proces digitalizacji w przedsiębiorstwach wodociągowych i ciepłowniczych. Także administracja i obsługa budynków przejdą przyspieszony proces cyfryzacji zarządzania i nadzoru nad instalacjami. Paradoksalnie pandemia nie zahamuje rozwoju, ale przyczyni się do szybszego wdrażania unijnych zaleceń dotyczących opomiarowania i zużycia mediów oraz inteligentnych budynków.

Michał Domin Detekcja gazów w kuchniach, lokalach i strefach gastronomicznych (food courtach)

Detekcja gazów w kuchniach, lokalach i strefach gastronomicznych (food courtach) Detekcja gazów w kuchniach, lokalach i strefach gastronomicznych (food courtach)

Lokale i obiekty gastronomiczne wymagają sprawnej i wydajnej wentylacji, a w strefach z instalacjami i urządzeniami gazowymi – systemów detekcji współpracujących z wentylacją. Umiejętne połączenie tych...

Lokale i obiekty gastronomiczne wymagają sprawnej i wydajnej wentylacji, a w strefach z instalacjami i urządzeniami gazowymi – systemów detekcji współpracujących z wentylacją. Umiejętne połączenie tych zadań, czyli zapewnienia bezpieczeństwa oraz odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego, sprzyja wydajnej pracy, a także zadowoleniu klientów. Dobre systemy wentylacji i detekcji umożliwiają również optymalizację zużycia energii na wentylację.

Redakcja RI news Zawory do gazu

Zawory do gazu Zawory do gazu

Ferro oferuje nowe typy zaworów kulowych do instalacji gazowych: KGN, KGS i KGMS, spełniające wymagania norm europejskich.

Ferro oferuje nowe typy zaworów kulowych do instalacji gazowych: KGN, KGS i KGMS, spełniające wymagania norm europejskich.

Redakcja RI URE wydał komunikat dotyczący stawek za gaz w rozliczeniach ze spółdzielniami

URE wydał komunikat dotyczący stawek za gaz w rozliczeniach ze spółdzielniami URE wydał komunikat dotyczący stawek za gaz w rozliczeniach ze spółdzielniami

W ostatnich dniach pojawiło się wiele pytań i wątpliwości dotyczących stosowania taryf dla paliw gazowych dostarczanych do budynku, którego odbiorcą jest właściciel lub zarządca. Dlatego Urząd Regulacji...

W ostatnich dniach pojawiło się wiele pytań i wątpliwości dotyczących stosowania taryf dla paliw gazowych dostarczanych do budynku, którego odbiorcą jest właściciel lub zarządca. Dlatego Urząd Regulacji Energetyki wystosował komunikat, w którym wyjaśnia powyższe kwestie.

Redakcja RI Zapraszamy na 39. Zjazd Gazowników

Zapraszamy na 39. Zjazd Gazowników Zapraszamy na 39. Zjazd Gazowników

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS), Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego (SITPNiG) oraz Izba Gospodarcza Gazownictwa...

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS), Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego (SITPNiG) oraz Izba Gospodarcza Gazownictwa (IGG) wspólnie organizują 39. Zjazd Gazowników, który odbędzie się w dniach 14 – 15 marca 2019 r. w Warszawie.

Redakcja RI Jubileuszowa konferencja GAZTERM

Jubileuszowa konferencja GAZTERM Jubileuszowa konferencja GAZTERM

Rozpoczęła się rejestracja uczestników jubileuszowej, XX Konferencji GAZTERM 2017, która odbędzie się w Międzyzdrojach w Hotelu Amber Baltic w dn. 15-17 maja 2017 r.

Rozpoczęła się rejestracja uczestników jubileuszowej, XX Konferencji GAZTERM 2017, która odbędzie się w Międzyzdrojach w Hotelu Amber Baltic w dn. 15-17 maja 2017 r.

Michał Marona, Maciej Tomczak Dynamiczne taryfy energii – wyzwania i rozwiązania techniczne

Dynamiczne taryfy energii – wyzwania i rozwiązania techniczne Dynamiczne taryfy energii – wyzwania i rozwiązania techniczne

Historia energetyki w Polsce zapisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy pojawiły się w naszym kraju ujemne ceny energii. Zjawisko to nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania...

Historia energetyki w Polsce zapisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy pojawiły się w naszym kraju ujemne ceny energii. Zjawisko to nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania sektora energetycznego. Taka sytuacja nie jest jednorazowym wyjątkiem, a raczej zapowiedzią nowej rzeczywistości. Jest jednak także dobrą okazją do zastanowienia się, jak należałoby planować energetyczną przyszłość Polski, szczególnie w kontekście mających obowiązywać od przyszłego roku...

Redakcja RI Kongres PORT PC - Dom bez rachunków

Kongres PORT PC - Dom bez rachunków Kongres PORT PC - Dom bez rachunków

28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbędzie się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) pod hasłem „Dom bez rachunków”.

28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbędzie się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) pod hasłem „Dom bez rachunków”.

Redakcja RI Nowy sterownik LG ACP 5

Nowy sterownik LG ACP 5 Nowy sterownik LG ACP 5

LG w odpowiedzi na coraz wyższe wymagania klientów wprowadza na rynek nowy, technologicznie przełomowy sterownik ACP 5. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, model ten oferuje wyjątkowo inteligentny...

LG w odpowiedzi na coraz wyższe wymagania klientów wprowadza na rynek nowy, technologicznie przełomowy sterownik ACP 5. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, model ten oferuje wyjątkowo inteligentny system zarządzania oraz rozszerzone możliwości i funkcje znacznie zwiększające wydajność operacyjną urządzenia.

Redakcja RI Termomodernizacja bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim z dofinansowaniem

Termomodernizacja bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim z dofinansowaniem Termomodernizacja bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim z dofinansowaniem

Mieszkańcy bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim liczą, że gruntowna termomodernizacja przyniesie im oszczędność zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, a co za tym idzie zmniejszy ich rachunki....

Mieszkańcy bloków w Szczecinie i Nowym Dworze Gdańskim liczą, że gruntowna termomodernizacja przyniesie im oszczędność zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, a co za tym idzie zmniejszy ich rachunki. Remont energetyczny przeprowadzony przez zarządców bloków w obu miastach będzie możliwy, dzięki dofinansowaniu NFOŚiGW.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Redakcja RI Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Minister Środowiska poinformował, że w zaledwie 2 tygodnie od startu programu Czyste Powietrze złożono ok. 2 tys. wniosków o pomoc finansową. Z programu antysmogowego najwięcej osób chce skorzystać na...

Minister Środowiska poinformował, że w zaledwie 2 tygodnie od startu programu Czyste Powietrze złożono ok. 2 tys. wniosków o pomoc finansową. Z programu antysmogowego najwięcej osób chce skorzystać na Mazowszu i Śląsku.

Redakcja RI Zaproszenie na seminarium internetowe #DecarBuilding

Zaproszenie na seminarium internetowe #DecarBuilding Zaproszenie na seminarium internetowe #DecarBuilding

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) zaprasza na webminar nt. najlepszych praktyk z konkursu Heat Pump City of the Year oraz unijnych projektów promujących innowacyjne rozwiązania dla dekarbonizacji...

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) zaprasza na webminar nt. najlepszych praktyk z konkursu Heat Pump City of the Year oraz unijnych projektów promujących innowacyjne rozwiązania dla dekarbonizacji sektora ogrzewania i chłodzenia w Europie, który odbędzie się 2 października o godzinie 10.30.

Redakcja RI Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach

Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach

Smog ma całkowicie zniknąć po dziesięciu latach - powiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie już wówczas emitować bardzo czyste...

Smog ma całkowicie zniknąć po dziesięciu latach - powiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie już wówczas emitować bardzo czyste spaliny z ogrzewania.

Redakcja RI Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września!

Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września! Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września!

Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. W najbliższych tygodniach w każdej gminie zostaną przeprowadzone specjalne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów programu -...

Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. W najbliższych tygodniach w każdej gminie zostaną przeprowadzone specjalne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów programu - zapowiedział w poniedziałek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.