Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego dostosowane do postaci występowania i parametrów fizyko-chemicznych produktu, wyrobu lub odpadu określanego jako biomasa.Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni stanowi biomasę, występowało zagrożenie pożarem lub wybuchem i wynikało ono z właściwości fizyko-chemicznych i postaci występowania takiego produktu, a do elektrociepłowni biomasa dostarczana jest w postaci niezmienionej, to znaczy, że w procesie transportu, składowania i spalania biomasy w elektrociepłowni zachować należy takie same zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego jak u pierwotnego wytwórcy.

Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni stanowi biomasę, występowało zagrożenie pożarem lub wybuchem i wynikało ono z właściwości fizyko-chemicznych i postaci występowania takiego produktu, a do elektrociepłowni biomasa dostarczana jest w postaci niezmienionej, to znaczy, że w procesie transportu, składowania i spalania biomasy w elektrociepłowni zachować należy takie same zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego jak u pierwotnego wytwórcy.

Dostarczanie do elektrociepłowni biomasy w postaci przetworzonej, np. w formie brykietu, nie zapewnia całkowitego bezpieczeństwa pod względem pożarowym lub wybuchowym. W procesie transportu, pryzmowania i składowania wydzielać się mogą duże ilości pyłów, które zalegać będą na konstrukcjach obiektów i w przypadku powstania miejscowych zawirowań powietrza tworzyć mogą wybuchowe mieszaniny pyłowo-powietrzne.

Należy również pamiętać o tym, że składowanie na przykład brykietu o różnym stopniu zawilgocenia lub zanieczyszczeń organicznych prowadzić może do powstania zjawiska samozapłonu. Zatem technologiczne stosowanie biomasy wymaga stosowania precyzyjnie zaprojektowanych układów technologicznych dostosowanych do parametrów fizyko-chemicznych i postaci występowania biomasy.

Zagrożenia pożarowe i wybuchowe w stosowaniu biomasy

Biomasa dostarczana jest do elektrowni najczęściej w postaci brykietu i pelet (drzewnych, ze słomy lub grubej śruty, z upraw leśnych) oraz rozdrobnionej śruty rzepakowej, otrębów pszennych i pyłu drzewnego. Tak szeroki program technologiczny i gama asortymentowa przewidzianej do spalania biomasy wskazuje jednoznacznie, że proces transportu, składowania i spalania biomasy wymagać będzie zasadniczego rozdzielenia instalacji technologicznych dla procesów spalania biomasy w zależności od postaci jej występowania. Postać występowania biomasy i jej parametry fizyko-chemiczne wpływają na rodzaj i charakter zagrożeń pożarowych i wybuchowych oraz na zakres koniecznych do zastosowania technicznych środków zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych.

W procesie transportu i składowania biomasy we wszystkich jej postaciach występować będzie duże zagrożenie pożarowe wynikające z jej właściwości łatwozapalnych oraz z wysokiej gęstości obciążenia ogniowego występującego w pomieszczeniach magazynowych, a wynikającego z pryzmowego składowania biomasy.

Zagrożenie wybuchem występować będzie zawsze w tych instalacjach technologicznych, które służyć będą do transportu, rozdrabniania lub odpylania instalacji związanych z dostawą rozdrobnionej biomasy do kotła. Ponadto zagrożenie wybuchem występować będzie również w magazynie biomasy w postaci zwartej i pochodzić będzie głównie od pyłów osiadłych oraz w instalacjach aspiracyjnych przeznaczonych do usuwania pyłów powstałych podczas rozładunku biomasy i kształtowania pryzm.

Przyjęcie i magazynowanie biomasy

Rodzaje biomasy używane w poszczególnych elektrociepłowniach uzależnione są od zasobów naturalnych występujących na terenach, na których elektrociepłownie są zlokalizowane. Zasadnicze rodzaje biomasy podzielić można na dwie grupy:

  • biomasa w postaci zwartej (brykiet, pelety, zrębki),
  • biomasa w postaci sypkiej (śruta rzepakowa, otręby pszenne, pył drzewny, wytłoki).

Każda z tych grup charakteryzuje się innym zagrożeniem pożarowym i wybuchowym i dlatego każda wymaga odmiennej technologii transportu, rozładunku i składowania.

Biomasa w postaci zwartej

W przypadku biomasy w postaci zwartej podczas dostawy i magazynowania występować będzie przede wszystkim zagrożenie pożarem wynikające z dużego miejscowego nagromadzenia materiału palnego w postaci pryzm biomasy. Natomiast zagrożenie wybuchem będzie zjawiskiem wtórnym wynikającym z możliwości nagromadzenia się pyłów osiadłych na elementach konstrukcyjnych budynku magazynu.

Właściwości fizyko-chemiczne poszczególnych rodzajów biomasy występującej w postaci zwartej są bardzo podobne i dlatego ich wspólne składowanie w obrębie jednego pomieszczenia jest dopuszczalne nawet na niewydzielonych w sposób budowlany polach składowych. Podczas dostawy biomasy w postaci zwartej oraz podczas jej rozładunku i formowania pryzmy nie będą wyznaczane strefy zagrożenia wybuchem.

Powstające niewielkie ilości lotnego pyłu, który mógłby stwarzać miejscowe chmury pyłu o koncentracji w okolicy dolnej granicy wybuchowości, powinny być usuwane z pomieszczenia magazynu poprzez system wentylacji aspiracyjnej w wykonaniu przeciwwybuchowym wyposażonej w komory kurzowe lub cyklony. Skutecznym zabezpieczeniem przed powstaniem ewentualnego wybuchu będzie dodatkowo wykonanie instalacji elektrycznej w stopniu ochrony IP. Pojazdy dokonujące formowania pryzm biomasy powinny posiadać atestowany, iskrobezpieczny układ wydechowy.

Wymagania przeciwpożarowe dla budynku magazynu biomasy w postaci zwartej powinny być określone na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1].

   15.06.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl