Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja pomieszczeń

Zastosowanie w budownictwie bardzo szczelnych ścian (niektóre materiały izolacyjne nie przepuszczają powietrza) i stolarki o małej infiltracji powietrza spowodowało, że w wielu pomieszczeniach pojawiły się problemy, które wcześniej nie występowały.

Pierwszym problemem, który zwrócił uwagę projektantów na kwestię dopływu powietrza, była „niechęć do pracy” kotłów gazowych (indywidualnych kotłów dla jednego mieszkania). Przypominam problem trochę żartobliwie, ale wcale nie do śmiechu było instalatorom, stale wzywanym do zainstalowanych kotłów, które po krótkim okresie pracy wyłączały się i nie dawały się ponownie uruchomić. Po prostu zapomniano o dostarczeniu do mieszkania odpowiedniej ilości powietrza, która była potrzebna do spalania gazu w kotle centralnego ogrzewania. Jak ten problem rozwiązano, o tym w dalszej części artykułu.

Inną kwestią, z którą przyszło się zmierzyć projektantom, była wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Wilgotność, w powiązaniu z temperaturą, określa komfort cieplny panujący w pomieszczeniu. Aby stwierdzić, co wpływa na wzrost lub spadek wilgotności, trzeba przyjrzeć się, z czym mamy do czynienia w pomieszczeniach mieszkalnych.

Co się w nich dzieje, gdy następuje wydzielanie ciepła i wilgoci. Co jest ich źródłem w przeciętnym mieszkaniu? Ludzie, zwierzęta, urządzenia domowe, takie jak odbiorniki TV, lodówki czy oświetlenie. Gotowanie to nie tylko emisja ciepła, ale i wilgoci. Gdy wszystkie te źródła się zbilansuje, problem robi się poważny. I znowu natrafiamy na kwestię dostarczania powietrza, które przyrost ciepła i wilgoci pozwoliłoby zniwelować.

Rys. 1. Przekrój przez okno PVC z nawiewnikiem higrosterowanym

Problem regulacji wilgoci w pomieszczeniu od dawna zaprząta głowę naukowcom. Nie jest to sprawa prosta, bo w zimie w powietrzu zewnętrznym mamy wilgoci zbyt mało (przy –10°C i 100% wilgotności jest jej tylko 1,62 g/kg), a w lecie zbyt dużo (przy +30°C i 70% wilgotności jest jej aż 19 g/kg). Kiedyś, gdy ściany były budowane z cegły, przez którą następowała infiltracja powietrza do pomieszczenia, i mieszkania miały bardzo nieszczelną stolarkę okienną, zapewniało nam to wprawdzie niekontrolowany, ale występujący dopływ świeżego powietrza, które po zmieszaniu z powietrzem wewnętrznym zmieniało wilgotność panującą w pomieszczeniu.

W starym budownictwie jeszcze teraz można spotkać pod oknami nawiewniki specjalnej konstrukcji, których wydajność można było regulować ręcznie (tzw. szufladki szwedzkie). Kanały wentylacyjne w łazienkach miały za zadanie usunąć powietrze z pomieszczeń (szpary pod drzwiami lub otwory w drzwiach umożliwiały taką cyrkulację powietrza), zapewniając wymianę powietrza w mieszkaniu. Były to rozwiązania dopasowane do możliwości wentylacji grawitacyjnej. A czym dysponujemy teraz?

Rodzaje nawiewników

Ze względu na sposób regulacji przepływu powietrza, wyróżniamy nawiewniki:

  • o nieregulowanym przepływie powietrza,
  • o regulowanym przepływie powietrza.

W nawiewnikach o nieregulowanym przypływie powietrze przedostaje się przez otwór o stałej wielkości. Niektóre nawiewniki tego typu są wyposażone w przepustnicę, którą można zamknąć przepływ powietrza. Lepszym rozwiązaniem są nawiewniki o regulowanym przepływie powietrza. Dają one bowiem możliwość dostosowania strumienia powietrza do zmieniających się potrzeb i warunków.

   15.06.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl