Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 3)
Moc cieplna ciepłowni w zależności od zasilanego obszaru
Moc cieplna ciepłowni w zależności od zasilanego obszaru

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono na podstawie parametrów pracy rzeczywistego systemu ciepłowniczego. Szczególną uwagę zwrócono na lokalizację punktu w sieci ciepłowniczej, w którym najlepiej stabilizować ciśnie dyspozycyjne do sterowania wysokością podnoszenia pomp obiegowych w ciepłowni.Artykuł jest kontynuacją publikacji [1] i [2]. Podobnie jak poprzednio, często przywoływana jest w nim praca [3], która zasługuje na dużą uwagę, gdyż stanowi cenne źródło wiedzy z zakresu ciepłownictwa. Na podkreślenie zasługuje podanie wielu istotnych informacji, których nie można znaleźć w innych publikacjach.W artykule [2] opisano sposób wyznaczania parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach, tzw. układ klasyczny z kotłami wodnorurkowymi (La Monta, WR) wymagającymi niemal stałego (Δgk = ±5%) przepływu wody kotłowej.

Artykuł jest kontynuacją publikacji [1] i [2]. Podobnie jak poprzednio, często przywoływana jest w nim praca [3], która zasługuje na dużą uwagę, gdyż stanowi cenne źródło wiedzy z zakresu ciepłownictwa. Na podkreślenie zasługuje podanie wielu istotnych informacji, których nie można znaleźć w innych publikacjach.

W artykule [2] opisano sposób wyznaczania parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach, tzw. układ klasyczny z kotłami wodnorurkowymi (La Monta, WR) wymagającymi niemal stałego (Δgk = ±5%) przepływu wody kotłowej.

W istniejących sieciach ciepłowniczych zasilanych z ciepłowni (i elektrociepłowni) kształtowanie wykresów ciśnień piezometrycznych znacznie odbiega od przedstawionych w poprzednim artykule założeń. Wysokość podnoszenia pomp obiegowych powinna być, w przybliżeniu, równa sumie spadku ciśnienia w kotłach, powinna pokrywać spadek ciśnienia w układzie hydraulicznym ciepłowni oraz zapewniać wysokość ciśnienia dyspozycyjnego niezbędnego do odpowiedniej dostawy ciepła do wszystkich odbiorców.

Analizy przeprowadzono dla równomiernie obciążonego systemu ciepłowniczego, ze źródłem ciepła znajdującym się w środku systemu. Oczywiście w rzeczywistości takie systemy ciepłownicze występują bardzo rzadko. Skrajnym przykładem nieregularnej sieci ciepłowniczej może być zasilanie Redzikowa z systemu ciepłowniczego Słupska [4].

Parametry pracy pomp obiegowych w rzeczywistym systemie ciepłowniczym

Systemy ciepłownicze są bardzo zróżnicowane ze względu na wielkość charakteryzowaną przez ich moc szczytową oraz odpowiadającą jej ilość wody sieciowej. Różna jest również struktura odbiorców energii cieplnej, geometria sieci ciepłowniczej, przyjęty wykres centralnej regulacji i stopień zautomatyzowania.

Analizowany system ciepłowniczy zasilany jest z ciepłowni wyposażonej w trzy kotły WR-25 o całkowitej mocy cieplnej QC1 = 87,2 MW. Moc cieplna odbiorców ciepła całego systemu ciepłowniczego wynosi około Qzam = 132 MW. Ciepłownia ta pracuje jako źródło podstawowe, a przy większym zapotrzebowaniu mocy włączana jest druga ciepłownia. Obliczeniowa temperatura zewnętrzna wynosi tz obl = –16°C (I strefa klimatyczna).

Na rysunkach oznaczenie z indeksem „12” odnosi się do czasu, w którym pracują dwie ciepłownie, a indeks „1” do sytuacji, kiedy ciepłownia nr 1 zasila cały system ciepłowniczy.

Moc cieplna

Praca na dwa obszary jest widoczna na wykresach mocy produkowanej przez ciepłownię podstawową w zależności od temperatury zewnętrznej (rys. 1). W warunkach obliczeniowych (tz obl = –16°C) zapotrzebowanie mocy Qs dla całego systemu wynosi:


Natomiast dla fragmentu systemu ciepłowniczego zasilanego przez ciepłownię wynosi:


 

Przepływ wody sieciowej

Przepływ wody sieciowej w sezonie ogrzewczym 2003/2004 zmieniał się w zakresie Gs = 180–1235 t/h. Na rysunku 2 pokazano przepływ wody sieciowej w zależności od temperatury zewnętrznej.

   15.06.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


"Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl