Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kotłownie na biopaliwa stałe

Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym
Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym
Ciąg dalszy artykułu...

Nowoczesne sterowniki umożliwiają m.in. sterowanie wieloma obiegami z mieszaczami, regulację w układzie pogodowym, sterowanie instalacją ciepłej wody użytkowej i instalacją solarną oraz ich współpracę z dodatkowym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym. Sterowniki mogą również kontrolować poziom paliwa w zasobniku i wysyłać oraz odbierać komunikaty za pomocą linii telefonicznych i modemu lub telefonii komórkowej.

Kotły z podajnikami paliwa wyposażane są w różne zabezpieczenia przeciw cofnięciu się płomienia poprzez podajnik do zbiornika. Są to np. czujniki, które po wykryciu podwyższonej temperatury w podajniku powodują przerwę w podawaniu paliwa oraz otwarcie zaworów zbiornika z wodą i wygaszenie kotła i żaru w podajniku. Oferowane są także kotły z automatycznym zapłonem i systemem podtrzymania ognia po osiągnięciu żądanej temperatury.

Wymagania ogólne dla kotłowni na paliwa stałe

Projektowanie i budowę kotłowni c.o. reguluje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [8] oraz norma PN-B 02411:1987 [10]. Zgodnie z normą ze względu na moc cieplną można podzielić kotłownie na te o mocy do 25 kW i powyżej. W przypadku kotłowni o mocy do 25 kW rozporządzenie i norma zawierają jedynie ogólne wymagania. Jednak doświadczenia wynikające z praktyki wskazują na potrzebę uwzględniania w kotłowniach do 25 kW wielu rozwiązań dotyczących kotłów o większych mocach. Także producenci kotłów coraz częściej bardzo szczegółowo określają wymagania wobec kotłowni i nie ograniczają się tylko do minimalnych wymagań. Kotłownie o mocy do 25 kW powinny spełniać następujące wymagania:

Kocioł powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym, zlokalizowanym w piwnicy, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, lub w innym pomieszczeniu, w którym mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych. Wysokość pomieszczenia nie jest ściśle określona, o ile zapewnia możliwość czyszczenia kotła, może być równa wysokości kondygnacji, na której znajduje się kotłowania i powinna wynosić co najmniej 2,2 m. W istniejących budynkach dopuszcza się wysokość pomieszczenia kotłowni min. 1,9 m.

Pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł, powinno mieć oświetlenie sztuczne, zalecane jest również oświetlenie naturalne. Drzwi wejściowe do kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz. Wskazane jest wykonanie ich z materiału niepalnego i wyposażenie w zamknięcie bezklamkowe, tak aby otwierały się na zewnątrz pod naciskiem siły.

Skład paliwa może znajdować się w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest kocioł. Zaleca się jednak oddzielenie składu ścianką, a najbardziej wskazane jest umiejscowienie składu w pobliżu pomieszczenia kotłowni w wydzielonym pomieszczeniu. Powierzchnia składu opału powinna umożliwiać zgromadzenie opału na cały sezon grzewczy. Popiół należy przechowywać w metalowych pojemnikach.

Podłoga kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych lub obita blachą stalową grubości 0,7 mm na odległość min. 0,5 m od krawędzi kotła. Kocioł należy umieścić na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych, wystającym 0,05 m ponad poziom podłogi i okrawędziowanym stalowymi kątownikami. W podłodze pomieszczenia kotłowni powinien znajdować się wpust podłogowy.

W budynkach wyposażonych w instalację kanalizacyjną w pomieszczeniu kotła powinien znajdować się wpust podłączony do kanalizacji. W budynkach, w których nie jest możliwe podłączenie wpustu do kanalizacji, wymagane jest urządzenie do opróżniania z wody instalacji ogrzewania, np. poprzez studzienkę zbiorczą i pompę ręczną. Nie należy łączyć bezpośrednio instalacji wodociągowej z instalacją centralnego ogrzewania.

Odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Wprawdzie obowiązujące prawo wymaga zachowania jedynie 1 metra pomiędzy przegrodą a przodem kotła, jednak w przypadku kotłów z tradycyjnym podawaniem paliwa wskazana jest odległość min. 2 m. Wskazane jest też zachowanie przynajmniej 0,7 m pomiędzy tyłem kotła a przegrodą oraz odległości nie mniejszej niż 1,0 m od boku kotła od ściany. Odległości te zapewnić mają nie tylko wygodną i sprawną obsługę kotła oraz jego konserwację, ale też warunkowane są względami bhp. Posadowienie kotła i odległości od przegród powinny też zapewniać swobodny dostęp i wygodną obsługę instalacji wyposażonej w zawory i pompę obiegową oraz zasobnik c.w.u.

W pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest kocioł, powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotła z mocą cieplną nominalną oraz nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni. Otwór wentylacyjny nawiewny nie może mieć powierzchni mniejszej niż 200 cm2 i nie może być zamykany. Wskazane jest umiejscowienie wylotu otworu w pomieszczeniu kotłowni, tak aby znajdował się on na poziomie nie wyższym od 1 m i w pobliżu tylnej części kotła.

Wentylacja wywiewna w pomieszczeniu powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14×14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Otwór wlotowy oraz kanał wywiewny nie mogą mieć urządzeń do ich zamykania. Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedozwolone.

Kocioł na paliwa stałe może być przyłączony wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego wymiary co najmniej 0,14×0,14 m lub średnicę 0,15 m. W dolnej części komina powinien się znajdować otwór wyczystny ze szczelnymi drzwiczkami. Należy też sprawdzić, czy wysokość komina gwarantuje uzyskanie podciśnienia wymaganego przez producenta kotła. Jeśli jest ono za niskie, należy podwyższyć komin, a jeśli jest to niemożliwe, trzeba zastosować kocioł innego typu.

Najwięcej kontrowersji budził dotychczas fakt, że niektóre kotły na paliwa stałe, w tym na biopaliwa, zabezpieczanych było naczyniem wzbiorczym przeponowym, a tym samym nie spełniały one postanowień § 133 pkt 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [8]. Wymagania dotyczące zabezpieczeń instalacji systemu otwartego zawarte są w normie PN-B-02413:1991 [13]. Norma ta wymaga, aby instalacje wyposażone były w podstawowe urządzenia zabezpieczające: naczynie wzbiorcze, rury zabezpieczające, rurę przelewową i odpowietrzającą.

   15.06.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl