Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kotłownie na biopaliwa stałe

Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym
Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym
Ciąg dalszy artykułu...

Najnowsza nowelizacja rozporządzenia, która ukazała się w kwietniu br. i wejdzie w życie w lipcu br. [14], dopuszcza stosowanie kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, lecz tylko kotłów o mocy nominalnej do 300 kW i pod warunkiem posiadania przez nie urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła. Jeśli kocioł nie posiada takiego urządzenia, to instalacja musi być nadal zabezpieczana naczyniem otwartym.

Wymagania wynikające z cech biopaliw stałych

Stosowanie kotłów na biopaliwa stałe łączy się z wieloma ograniczeniami, które nie dotyczą kotłów gazowych i olejowych, a nawet węglowych. Mała gęstość usypowa biopaliw stałych determinuje konieczność zapewnienia dużych powierzchni pomieszczenia kotłowni i magazynu paliwa. Projektowanie kotłowni na biopaliwa stałe w domach jednorodzinnych powinno uwzględniać m.in. to, czy kocioł będzie z ręcznym, czy z automatycznym podawaniem paliwa, i jakie to będzie biopaliwo. Transport paliwa z magazynu do kotła podajnikiem ślimakowym narzuca określone aranżacje kotłowni oraz ogranicza swobodę w zakresie ustawiania kotła [2].

Rys. 1. Schemat lokalizacji zasobnika na pelety obok budynku

Magazyn paliwa powinien się znajdować na tej samej wysokości co pomieszczenia kotłowni lub jedną kondygnację powyżej. Powinien być tak zlokalizowany, aby jedna z jego ścian była ścianą zewnętrzną, ze swobodną możliwością dojazdu pojazdu dostarczającego biopaliwo. Otwór załadunkowy lub drzwi do magazynu biopaliwa powinny zapewniać wygodny rozładunek materiału opałowego. Jeśli do spalania wykorzystowane się pelety, ich rozładunek może być pneumatyczny i niektóre wymagania wobec lokalizacji magazynu nie mają tu zastosowania.

Przy projektowaniu wielkości pomieszczeń składu paliwa i kotłowni na biopaliwa stałe można posiłkować się wskaźnikiem masy usypowej. Jednak duże rozpiętości tych wartości nakazują ostrożne wykorzystywanie tego parametru dla drewna opałowego, gdyż wartość ta waha się w tym przypadku od 200 do 500 kg/m3. Można też skorzystać z praktycznej zależności, że dom
o powierzchni ogrzewanej 100 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło 100 kWh/m2 powinien zużyć w kotle o sprawności 75% nie więcej niż 10 m3 drewna rocznie.

Rys. 2. Schemat lokalizacji magazynu i kotłowni na pelety przy dostawach cysterną (rys. ÖkoFen PelletsHeizung)

Projektowanie kotłowni i magazynu paliwa powinno uwzględniać także to, że magazyny wymagają wydajnej wentylacji i nie mogą być zawilgocone. Wydajna wentylacja pomieszczenia magazynu paliwa, zwłaszcza przy korzystaniu z drewna opałowego i zrębków, może stać w sprzeczności z dążeniem do dobrej izolacji budynku i unikania strat ciepła.

Zatem w takich przypadkach warto zastanowić się nad wydzieleniem magazynu paliwa z budynku ogrzewanego i zaplanowaniem w nim tylko pomieszczenia kotłowni wraz z podręcznym magazynem suchego paliwa. Reszta zaś może być składowana, suszona i przygotowywana w odrębnym, przewiewnym budynku gospodarczym lub w przewiewnym pomieszczeniu (np. wiacie lub pod zadaszeniem) przylegającym do garażu.

   15.06.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl