Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kotłownie na biopaliwa stałe

Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym
Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym
Ciąg dalszy artykułu...

Przy wyliczaniu efektywnej kubatury magazynowania pelet i brykietu należy uwzględnić to, że paliwa te usypują się w stożek. Dla opisanego powyżej domu o pow. 100 m2 i zapotrzebowaniu 180 kWh/m2/rok będziemy potrzebowali rocznie 82 GJ energii (65 GJ na ogrzewanie i 17,5 GJ na c.w.u.). W 1 m3 pelet zmagazynowane jest ok. 11 GJ energii. Jedna tona pelet to ok. 18 GJ. Będziemy zatem potrzebowali rocznie ok. 4,5 ton pelet, tj. 4500 kg. Zakładamy wysokość nasypową pryzmy pelet 1,5 m, co daje powierzchnię:


To niewielka powierzchnia w porównaniu ze składem wymaganym dla drewna opałowego. Warto zaprojektować magazyn na pelety takiej wielkości, aby zapewnić efektywność kosztów przy dostawie opału, czyli powinien on pomieścić ładunek jednej ciężarówki/cysterny. Najkorzystniej jest bowiem kupować pelety na cały rok, gdy są one najtańsze.

Dostępne są także pelety produkowane ze słomy i wytłoków nasion roślin oleistych, które różnią się wartością opałową, a tym samym wymagają innych powierzchni do zmagazynowania. Dlatego już na etapie projektu warto przewidzieć dla opisywanego powyżej domu większy magazyn, o pow. ok 12 m2, który umożliwi optymalizację kosztów z uwagi na różnice cen w poszczególnych porach roku i okresową dostępność taniego opału.

Magazyny pelet, zwłaszcza w piwnicy, powinny zabezpieczać paliwo przed wilgocią i być dobrze wentylowane, aby zapobiegać pleśnieniu i rozpadowi materiału. Magazyn należy oczyszczać z pyłu drzewnego, którego nagromadzenie może grozić zapłonem, powinien być też oddzielony od kotłowni niepalną przegrodą lub ścianą.

Pelety są dostarczane cysternami lub w workach. Z cysterny paliwo wdmuchiwane jest do magazynu przewodem o długości kilkunastu metrów, co nie pociąga za sobą konieczności wykonania podjazdu pod sam magazyn. Rozładunek zawsze powinien się odbywać przy wygaszonym kotle – może bowiem dojść do zapłonu pyłu i paliwa. W czasie rozładunku z cysterny należy umożliwić wylot pyłu z magazynu, ale tak, aby nie osiadał on w kotłowni.

Kotłownie na zrębki

Zrębki to drobne ścinki drewna produkowane przez specjalne rębaki, które ujednolicają ich wielkość. Jakość energetyczna zależy od jakości surowca, tj. od wartości opałowej rozdrobnionego drewna. Ważne jest, czy są to gałęzie, czy drewno, jakiej grubości i o jakiej zawartości wilgoci. Przy wyborze tego paliwa trzeba mieć świadomość, że transport jest opłacalny tylko na niewielkie odległości i należy zapewnić sobie lokalnego dostawcę.

Rys. 3. Widok kotłowni i magazynu pelet z podawaniem pneumatycznym

Zrębki, podobnie jak drewno opałowe, są dostarczane wilgotne. Mokre zrębki, a zwłaszcza zawierające pewne ilości liści, w przypadku usypania grubych warstw zagrożone są samozapłonem, podobnie jak sterty mokrej słomy. Zrębki leśne i z upraw energetycznych zawierają ok. 40–50% wilgoci (tartaczne nawet powyżej 50% i nie nadają się do małych kotłów stosowanych w domach jednorodzinnych).

Gęstość nasypowa zrębków wynosi ok. 200–250 kg/m3. Zatem jedna tona zrębków to ok. 4–5 m3. Z jednej tony można uzyskać ok. 10 GJ. Zrębki leśne w zadaszonym i przewiewnym magazynie osiągają wilgotność na poziomie ok. 30% przeważnie po trzech miesiącach składowania. Tym samym nie ma konieczności zapewniania powierzchni magazynowych dla zapasu tego paliwa na cały rok, ale należy zadbać o ich odpowiednią ilość w szczycie sezonu grzewczego.

   15.06.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl