RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kotłownie na biopaliwa stałe

Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym

Widok kotłowni i magazynu na pelet z podajnikiem ślimakowym

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Zobacz także

Hoval Sp. z o.o. Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej...

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki...

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki zużycia energii pochodzącej z instalacji PV.

Różnice pomiędzy węglem a biopaliwami stałymi to m.in. niska wartość opałowa biopaliw w przeliczeniu na jednostkę objętości i wysoka zawartość wilgoci oraz substancji w spalinach powodujących zagrożenie wystąpienia szybszej korozji kotła i komina.

Jakość biopaliw stałych

Oferowane na rynku biopaliwa stałe, ze względu na liczne i rozproszone źródła pochodzenia surowca, różnią się znacznie jakością. W materiałach promujących te biopaliwa podawane są często maksymalne wskaźniki wartości opałowej i to w odniesieniu do suchej masy, a nie rzeczywistej wilgotności oferowanego paliwa. Trudno jest dociec, czy brykiet lub pelety mają wartość opałową deklarowaną przez producenta. Wystarczy, że zmieni on nieco skład surowca, a wartość opałowa może wahać się w granicach nawet 15–20%.

Już sam fakt, że biopaliwa stałe mają wartość opałową nawet kilkakrotnie niższą niż ta sama objętość węgla, determinuje wielkość składu tych paliw. Przy wyliczeniach kubatury kotłowni i składu biopaliwa projektant powinien brać pod uwagę objętości biopaliw w stosunku do sezonowego zapotrzebowania, gdyż pozwala to na zakup paliw w okresie, gdy ceny są najniższe, a nie w szczycie sezonu grzewczego.

Następnie, zwłaszcza dla drewna w postaci szczap, należy objętość tę skorygować z uwagi na zasadność utrzymywania przynajmniej rocznego zapasu drewna, tak aby uzyskało ono wilgotność zapewniającą jego ekonomiczne spalanie z wysoką sprawnością. Drewno w postaci szczap i wałków lub polan może być suszone na wolnym powietrzu lub w zadaszonych, przewiewnych pomieszczeniach.

Na wolnym powietrzu drewno schnie dwa lata, tym samym należy uwzględnić odpowiednią powierzchnię na zmagazynowanie przynajmniej dwuletniego zapasu drewna. W przewiewnych wiatach lub pod zadaszeniem drewno schnie ok. roku i w tym przypadku zapas drewna powinien wynosić min. 1,5 roku. Są to okresy, po których wilgotność drewna spada poniżej 20%, i z jego spalania uzyskujemy maksymalną ilość energii – w praktyce ok. 16 MJ/kg. Uzyskanie 19 MJ/kg, która to wartość jest często przytaczana w materiałach promocyjnych, jest możliwe tylko z drewna całkowicie pozbawionego wilgoci.

O tym, jak duże znacznie ma wilgotność drewna opałowego, niech świadczy fakt, że z drewna o wilgotności 50% uzyskujemy tylko ok. 8–9 MJ/kg, a powyżej 60% wilgotności wartość opałowa spada poniżej 6 MJ/kg. Zatem jeśli będziemy spalać mokre drewno, spalimy go nawet dwukrotnie więcej, co przełoży się na wyższe koszty ogrzewania. Im większa zawartość wody w drewnie opałowym, tym niższa temperatura spalania, a to oznacza brak całkowitego spalania części lotnych – niespalone gazy uciekają przez komin, a smoła i sadza osadzają się w kominie i na wymienniku kotła, obniżając dodatkowo jego sprawność i przyspieszając korozję.

Kotły na biopaliwa stałe

Biopaliwa stałe zawierają duże ilości składników lotnych. Blisko 80% suchej masy drewna odparowuje podczas ogrzewania (suchej destylacji) i spala się nad rusztem, a tylko 20% tej masy zawiera nielotne związki węgla, które spalają się na ruszcie. Aby w pełni wykorzystać energię zawartą w biopaliwach stałych, kotły muszą mieć odpowiednią budowę, zapewniającą maksymalne wykorzystanie energii z substancji lotnych.

Kotły na biopaliwa stałe to głównie kotły wodne, niskotemperaturowe. Na rynku oferowane są kotły wykorzystujące różne technologie spalania biopaliw stałych, poczynając od jednostopniowych kotłów, w których może być spa lany węgiel lub drewno, poprzez spalanie fazowe (suszenie, gazyfikacja i spalanie, dopalanie węgla drzewnego). Kotły na pelety, brykiety i zrębki dla domów jednorodzinnych są wykonywane ze zintegrowanymi zasobnikami paliwa. Mogą być też zasilane podajnikiem ślimakowym o zasięgu kilku metrów, doprowadzającym paliwo z magazynu.

kotły

Fot. 1. Używanie kotłów na drewno wymaga zapewnienia miejsca na składowanie, przygotowanie oraz suszenie paliwa, tak aby nie wpływało to na estetykę otoczenia

Największe możliwości sterowania mają kotły na brykiety, pelety i zrębki oraz zboża. Sterowniki w tych kotłach pozwalają na określanie ilości podawanego paliwa i doprowadzanego powietrza oraz regulację i optymalizację procesu spalania. Podawanie biopaliwa realizowane jest najczęściej poprzez podajnik z dozownikiem ślimakowym napędzanym silnikiem elektrycznym.

Nowoczesne sterowniki umożliwiają m.in. sterowanie wieloma obiegami z mieszaczami, regulację w układzie pogodowym, sterowanie instalacją ciepłej wody użytkowej i instalacją solarną oraz ich współpracę z dodatkowym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym. Sterowniki mogą również kontrolować poziom paliwa w zasobniku i wysyłać oraz odbierać komunikaty za pomocą linii telefonicznych i modemu lub telefonii komórkowej.

Kotły z podajnikami paliwa wyposażane są w różne zabezpieczenia przeciw cofnięciu się płomienia poprzez podajnik do zbiornika. Są to np. czujniki, które po wykryciu podwyższonej temperatury w podajniku powodują przerwę w podawaniu paliwa oraz otwarcie zaworów zbiornika z wodą i wygaszenie kotła i żaru w podajniku. Oferowane są także kotły z automatycznym zapłonem i systemem podtrzymania ognia po osiągnięciu żądanej temperatury.

Wymagania ogólne dla kotłowni na paliwa stałe

Projektowanie i budowę kotłowni c.o. reguluje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [8] oraz norma PN-B 02411:1987 [10]. Zgodnie z normą ze względu na moc cieplną można podzielić kotłownie na te o mocy do 25 kW i powyżej. W przypadku kotłowni o mocy do 25 kW rozporządzenie i norma zawierają jedynie ogólne wymagania. Jednak doświadczenia wynikające z praktyki wskazują na potrzebę uwzględniania w kotłowniach do 25 kW wielu rozwiązań dotyczących kotłów o większych mocach. Także producenci kotłów coraz częściej bardzo szczegółowo określają wymagania wobec kotłowni i nie ograniczają się tylko do minimalnych wymagań. Kotłownie o mocy do 25 kW powinny spełniać następujące wymagania:

Kocioł powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym, zlokalizowanym w piwnicy, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, lub w innym pomieszczeniu, w którym mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych. Wysokość pomieszczenia nie jest ściśle określona, o ile zapewnia możliwość czyszczenia kotła, może być równa wysokości kondygnacji, na której znajduje się kotłowania i powinna wynosić co najmniej 2,2 m. W istniejących budynkach dopuszcza się wysokość pomieszczenia kotłowni min. 1,9 m.

Pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł, powinno mieć oświetlenie sztuczne, zalecane jest również oświetlenie naturalne. Drzwi wejściowe do kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz. Wskazane jest wykonanie ich z materiału niepalnego i wyposażenie w zamknięcie bezklamkowe, tak aby otwierały się na zewnątrz pod naciskiem siły.

Skład paliwa może znajdować się w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest kocioł. Zaleca się jednak oddzielenie składu ścianką, a najbardziej wskazane jest umiejscowienie składu w pobliżu pomieszczenia kotłowni w wydzielonym pomieszczeniu. Powierzchnia składu opału powinna umożliwiać zgromadzenie opału na cały sezon grzewczy. Popiół należy przechowywać w metalowych pojemnikach.

Podłoga kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych lub obita blachą stalową grubości 0,7 mm na odległość min. 0,5 m od krawędzi kotła. Kocioł należy umieścić na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych, wystającym 0,05 m ponad poziom podłogi i okrawędziowanym stalowymi kątownikami. W podłodze pomieszczenia kotłowni powinien znajdować się wpust podłogowy.

W budynkach wyposażonych w instalację kanalizacyjną w pomieszczeniu kotła powinien znajdować się wpust podłączony do kanalizacji. W budynkach, w których nie jest możliwe podłączenie wpustu do kanalizacji, wymagane jest urządzenie do opróżniania z wody instalacji ogrzewania, np. poprzez studzienkę zbiorczą i pompę ręczną. Nie należy łączyć bezpośrednio instalacji wodociągowej z instalacją centralnego ogrzewania.

Odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Wprawdzie obowiązujące prawo wymaga zachowania jedynie 1 metra pomiędzy przegrodą a przodem kotła, jednak w przypadku kotłów z tradycyjnym podawaniem paliwa wskazana jest odległość min. 2 m. Wskazane jest też zachowanie przynajmniej 0,7 m pomiędzy tyłem kotła a przegrodą oraz odległości nie mniejszej niż 1,0 m od boku kotła od ściany. Odległości te zapewnić mają nie tylko wygodną i sprawną obsługę kotła oraz jego konserwację, ale też warunkowane są względami bhp. Posadowienie kotła i odległości od przegród powinny też zapewniać swobodny dostęp i wygodną obsługę instalacji wyposażonej w zawory i pompę obiegową oraz zasobnik c.w.u.

W pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest kocioł, powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotła z mocą cieplną nominalną oraz nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni. Otwór wentylacyjny nawiewny nie może mieć powierzchni mniejszej niż 200 cm2 i nie może być zamykany. Wskazane jest umiejscowienie wylotu otworu w pomieszczeniu kotłowni, tak aby znajdował się on na poziomie nie wyższym od 1 m i w pobliżu tylnej części kotła.

Wentylacja wywiewna w pomieszczeniu powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14×14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Otwór wlotowy oraz kanał wywiewny nie mogą mieć urządzeń do ich zamykania. Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedozwolone.

Kocioł na paliwa stałe może być przyłączony wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego wymiary co najmniej 0,14×0,14 m lub średnicę 0,15 m. W dolnej części komina powinien się znajdować otwór wyczystny ze szczelnymi drzwiczkami. Należy też sprawdzić, czy wysokość komina gwarantuje uzyskanie podciśnienia wymaganego przez producenta kotła. Jeśli jest ono za niskie, należy podwyższyć komin, a jeśli jest to niemożliwe, trzeba zastosować kocioł innego typu.

Najwięcej kontrowersji budził dotychczas fakt, że niektóre kotły na paliwa stałe, w tym na biopaliwa, zabezpieczanych było naczyniem wzbiorczym przeponowym, a tym samym nie spełniały one postanowień § 133 pkt 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [8]. Wymagania dotyczące zabezpieczeń instalacji systemu otwartego zawarte są w normie PN-B-02413:1991 [13]. Norma ta wymaga, aby instalacje wyposażone były w podstawowe urządzenia zabezpieczające: naczynie wzbiorcze, rury zabezpieczające, rurę przelewową i odpowietrzającą.

Najnowsza nowelizacja rozporządzenia, która ukazała się w kwietniu br. i wejdzie w życie w lipcu br. [14], dopuszcza stosowanie kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, lecz tylko kotłów o mocy nominalnej do 300 kW i pod warunkiem posiadania przez nie urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła. Jeśli kocioł nie posiada takiego urządzenia, to instalacja musi być nadal zabezpieczana naczyniem otwartym.

Wymagania wynikające z cech biopaliw stałych

Stosowanie kotłów na biopaliwa stałe łączy się z wieloma ograniczeniami, które nie dotyczą kotłów gazowych i olejowych, a nawet węglowych. Mała gęstość usypowa biopaliw stałych determinuje konieczność zapewnienia dużych powierzchni pomieszczenia kotłowni i magazynu paliwa. Projektowanie kotłowni na biopaliwa stałe w domach jednorodzinnych powinno uwzględniać m.in. to, czy kocioł będzie z ręcznym, czy z automatycznym podawaniem paliwa, i jakie to będzie biopaliwo. Transport paliwa z magazynu do kotła podajnikiem ślimakowym narzuca określone aranżacje kotłowni oraz ogranicza swobodę w zakresie ustawiania kotła [2].

Schemat lokalizacji zasobnika

Rys. 1. Schemat lokalizacji zasobnika na pelety obok budynku

Magazyn paliwa powinien się znajdować na tej samej wysokości co pomieszczenia kotłowni lub jedną kondygnację powyżej. Powinien być tak zlokalizowany, aby jedna z jego ścian była ścianą zewnętrzną, ze swobodną możliwością dojazdu pojazdu dostarczającego biopaliwo. Otwór załadunkowy lub drzwi do magazynu biopaliwa powinny zapewniać wygodny rozładunek materiału opałowego. Jeśli do spalania wykorzystowane się pelety, ich rozładunek może być pneumatyczny i niektóre wymagania wobec lokalizacji magazynu nie mają tu zastosowania.

Przy projektowaniu wielkości pomieszczeń składu paliwa i kotłowni na biopaliwa stałe można posiłkować się wskaźnikiem masy usypowej. Jednak duże rozpiętości tych wartości nakazują ostrożne wykorzystywanie tego parametru dla drewna opałowego, gdyż wartość ta waha się w tym przypadku od 200 do 500 kg/m3. Można też skorzystać z praktycznej zależności, że domo powierzchni ogrzewanej 100 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło 100 kWh/m2 powinien zużyć w kotle o sprawności 75% nie więcej niż 10 m3 drewna rocznie.

Schemat lokalizacji magazynu

Rys. 2. Schemat lokalizacji magazynu i kotłowni na pelety przy dostawach cysterną (rys. ÖkoFen PelletsHeizung)

Projektowanie kotłowni i magazynu paliwa powinno uwzględniać także to, że magazyny wymagają wydajnej wentylacji i nie mogą być zawilgocone. Wydajna wentylacja pomieszczenia magazynu paliwa, zwłaszcza przy korzystaniu z drewna opałowego i zrębków, może stać w sprzeczności z dążeniem do dobrej izolacji budynku i unikania strat ciepła.

Zatem w takich przypadkach warto zastanowić się nad wydzieleniem magazynu paliwa z budynku ogrzewanego i zaplanowaniem w nim tylko pomieszczenia kotłowni wraz z podręcznym magazynem suchego paliwa. Reszta zaś może być składowana, suszona i przygotowywana w odrębnym, przewiewnym budynku gospodarczym lub w przewiewnym pomieszczeniu (np. wiacie lub pod zadaszeniem) przylegającym do garażu.

Zatem projekt domu z ogrzewaniem centralnym zasilanym kotłem na biopaliwa stałe, jak i domów ogrzewanych kominkami, powinien uwzględniać specyfikę poszczególnych rodzajów biopaliw, tak aby nie było później potrzeby wykorzystywania garażu lub składowania drewna pod oknami sąsiadów i zeszpecania estetyki otoczenia domu, lub ponoszenia nieuzasadnionych kosztów częstego zakupu mokrego paliwa.

Kotłownie na drewno opałowe

Powierzchnię i kubaturę składu drewna opałowego możemy wyliczyć, przyjmując szacunkowo, że 1 metr przestrzenny [mp] drewna opałowego to ok. 0,65 m3 drewna (bez pustych przestrzeni). Wartość opałowa drewna o wilgotności 20% w zależności od jego rodzaju waha się od 7,36 GJ/m3 dla drewna ze świerka do 10,49 GJ/m3 dla drewna bukowego [1]. Zatem w 1 mp bukowego drewna opałowego o wilgotności 20% mamy zmagazynowane 6,8 GJ (1 mp×0,65 m3×10,49 GJ/m3 = 6,8 GJ = 1888 kWh).

Wiemy już, ile możemy zmagazynować energii w jednym metrze przestrzennym suchego drewna. Musimy jeszcze określić sezonowe zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania, jego powierzchnię oraz sprawność kotła. Duża grupa budynków jednorodzinnych zużywa od 100 do 180 kWh/m2/rok. Do obliczeń przyjmiemy górną wartość. Zatem dla budynku o powierzchni 100 m2 możemy wyliczyć minimalną powierzchnię magazynową w następujący sposób:

Przyjmijmy sprawność kotła na poziomie 80%. Zatem 65 GJ + 13 GJ daje nam 78 GJ. Jest to ilość energii, jaką potrzebujemy do ogrzewania naszego budynku. Tę ilość energii możemy zmagazynować w drewnie bukowym o objętości ok. 11,5 mp. Jednak wymagany dwuletni zapas drewna, aby uzyskał odpowiednio niską wilgotność, zajmie już 23 mp. Gdybyśmy palili surowym, mokrym drewnem, spalilibyśmy go prawie dwukrotnie więcej, a tym samym koszty ogrzewania wzrosłyby dwukrotnie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej powierzchni do jego składowania i suszenia.

Wspomniane 23 mp to ilość drewna, jaką potrzebujemy tylko na ogrzewanie. Pozostała jeszcze energia potrzebna do przygotowania c.w.u. Przyjmijmy minimum, tj. 40 dm3 c.w.u. na osobę w rodzinie czteroosobowej. Na dobę potrzebować będziemy 4×40 dm3 = 160 dm3. Rocznie będziemy potrzebować 160 dm3×365 = 58 400 dm3 ciepłej wody, tj. 58,4 m3. Przyjmujemy, że do ogrzania 1 m3 wody potrzebujemy 0,3 GJ, zatem na potrzeby podgrzewu ciepłej wody powinniśmy zgromadzić w drewnie 17,5 GJ energii. Tu też powinniśmy przyjąć dwuletni zapas dla uzyskania odpowiednio niskiej wilgotności drewna. Zatem 17,5 GJ×2 = 35 GJ. Tę ilość energii możemy zmagazynować w ok. 5 mp drewna bukowego. Wraz z drewnem na potrzeby ogrzewania daje to nam 23 + 5 = 28 mp.

Należy się zastanowić, jaką ilość drewna powinniśmy magazynować w kotłowni, a jaką w zadaszonym, przewiewnym miejscu, wiacie czy też pod zadaszeniem budynku gospodarczego lub garażu, przy zachowaniu estetyki otoczenia. Pod zadaszeniem należy też zaplanować miejsce, w którym drewno opałowe w wałkach i szczapach będzie cięte i rąbane do postaci polan.

W pomieszczeniu przylegającym do kotłowni warto zgromadzić zapas suchego drewna przynajmniej na cztery miesiące sezonu grzewczego, czyli w naszym przypadku wyniesie to ok. 6 mp. Taką ilość drewna w postaci polan możemy ułożyć na powierzchni ok. 5 m2, gdyż sążeń polan może mieć wysokość nawet 1,8 m. Jeśli polana będą luźno zrzucone bez układania, zajmą znacznie większą powierzchnię.

Na wielkość kotłowni wpłynie też pojemność zasobnika ciepłej wody lub zasobnika akumulacyjnego. Zasobnik ciepłej wody użytkowej powinien pokryć minimum dwudniowe zapotrzebowanie na c.w.u., tak aby poza sezonem grzewczym nie trzeba było codziennie rozpalać. Najkorzystniej jest usadowić zasobnik c.w.u. w pozycji pionowej. Warto dobrać taki zasobnik ciepłej wody, aby pełnił on jednocześnie rolę zasobnika akumulacyjnego w sezonie grzewczym. W tym celu powinien mieć kilkakrotnie większą pojemność niż tylko dla potrzeb c.w.u., tak aby ciepła woda z niego mogła zasilać instalację c.o. w godzinach nocnych, po wygaśnięciu kotła. Należy to uwzględnić zwłaszcza przy projektowaniu kotłowni z kotłem na ręczny załadunek drewna.

Kotłownie na pelety i brykiet

Lokalizację kotła należy zoptymalizować z położeniem komina oraz magazynu paliwa. Jest to szczególnie ważne, gdy kocioł nie będzie korzystał z kompaktowego zasobnika, ale paliwo będzie dostarczane podajnikiem z magazynu. Plan kotłowni powinien też uwzględniać odpowiednią ilość miejsca dla bieżącej obsługi oraz konserwacji i ewentualnych napraw.

Pelety to paliwo stanadaryzowane, o określonej wielkości i wilgotności. Jednocześnie brykiet i pelety są najbardziej podatne na zaniżanie wartości opałowej w procesie produkcji, np. poprzez bardzo duży udział kory, co nie łatwo zauważyć w momencie zakupu. Ceny brykietu różnią się jednak znacznie, nawet do 30–40%. Tylko nieliczni informują o ich gwarantowanej wartości opałowej, częściej podawany jest skład (liściaste, iglaste, domieszka kory). Na rynku oferowane są też brykiety ze słomy, trocin i węgla brunatnego, a także z torfu oraz wytłoków odpadów przemysłu spożywczego.

Wartość opałowa pelet z drewna wynosi ok. 17–18 MJ/kg, przy gęstości nasypowej ok. 650–700 kg/m3. Zajmują zatem niewiele miejsca do składowania w porównaniu z innymi biopaliwami stałymi. Powierzchnię składu paliwa dla kotłowni wbudowanej na pelety lub brykiet można wyliczyć ze wzoru wykorzystywanego do obliczania powierzchni magazynowych dlakotłowni węglowych:

gdzie:

B – ilość magazynowanego paliwa [kg],

ρ – gęstość nasypowa magazynowanego paliwa [kg/m3],

h – wysokość warstwy magazynowanego paliwa [m],

a – powierzchnia na komunikację (zaleca się 0,25) [m].

Przy wyliczaniu efektywnej kubatury magazynowania pelet i brykietu należy uwzględnić to, że paliwa te usypują się w stożek. Dla opisanego powyżej domu o pow. 100 m2 i zapotrzebowaniu 180 kWh/m2/rok będziemy potrzebowali rocznie 82 GJ energii (65 GJ na ogrzewanie i 17,5 GJ na c.w.u.). W 1 m3 pelet zmagazynowane jest ok. 11 GJ energii. Jedna tona pelet to ok. 18 GJ. Będziemy zatem potrzebowali rocznie ok. 4,5 ton pelet, tj. 4500 kg. Zakładamy wysokość nasypową pryzmy pelet 1,5 m, co daje powierzchnię:

To niewielka powierzchnia w porównaniu ze składem wymaganym dla drewna opałowego. Warto zaprojektować magazyn na pelety takiej wielkości, aby zapewnić efektywność kosztów przy dostawie opału, czyli powinien on pomieścić ładunek jednej ciężarówki/cysterny. Najkorzystniej jest bowiem kupować pelety na cały rok, gdy są one najtańsze.

Dostępne są także pelety produkowane ze słomy i wytłoków nasion roślin oleistych, które różnią się wartością opałową, a tym samym wymagają innych powierzchni do zmagazynowania. Dlatego już na etapie projektu warto przewidzieć dla opisywanego powyżej domu większy magazyn, o pow. ok 12 m2, który umożliwi optymalizację kosztów z uwagi na różnice cen w poszczególnych porach roku i okresową dostępność taniego opału.

Magazyny pelet, zwłaszcza w piwnicy, powinny zabezpieczać paliwo przed wilgocią i być dobrze wentylowane, aby zapobiegać pleśnieniu i rozpadowi materiału. Magazyn należy oczyszczać z pyłu drzewnego, którego nagromadzenie może grozić zapłonem, powinien być też oddzielony od kotłowni niepalną przegrodą lub ścianą.

Pelety są dostarczane cysternami lub w workach. Z cysterny paliwo wdmuchiwane jest do magazynu przewodem o długości kilkunastu metrów, co nie pociąga za sobą konieczności wykonania podjazdu pod sam magazyn. Rozładunek zawsze powinien się odbywać przy wygaszonym kotle – może bowiem dojść do zapłonu pyłu i paliwa. W czasie rozładunku z cysterny należy umożliwić wylot pyłu z magazynu, ale tak, aby nie osiadał on w kotłowni.

Kotłownie na zrębki

Zrębki to drobne ścinki drewna produkowane przez specjalne rębaki, które ujednolicają ich wielkość. Jakość energetyczna zależy od jakości surowca, tj. od wartości opałowej rozdrobnionego drewna. Ważne jest, czy są to gałęzie, czy drewno, jakiej grubości i o jakiej zawartości wilgoci. Przy wyborze tego paliwa trzeba mieć świadomość, że transport jest opłacalny tylko na niewielkie odległości i należy zapewnić sobie lokalnego dostawcę.

Widok kotłowni i magazynu pelet

Rys. 3. Widok kotłowni i magazynu pelet z podawaniem pneumatycznym

Zrębki, podobnie jak drewno opałowe, są dostarczane wilgotne. Mokre zrębki, a zwłaszcza zawierające pewne ilości liści, w przypadku usypania grubych warstw zagrożone są samozapłonem, podobnie jak sterty mokrej słomy. Zrębki leśne i z upraw energetycznych zawierają ok. 40–50% wilgoci (tartaczne nawet powyżej 50% i nie nadają się do małych kotłów stosowanych w domach jednorodzinnych).

Gęstość nasypowa zrębków wynosi ok. 200–250 kg/m3. Zatem jedna tona zrębków to ok. 4–5 m3. Z jednej tony można uzyskać ok. 10 GJ. Zrębki leśne w zadaszonym i przewiewnym magazynie osiągają wilgotność na poziomie ok. 30% przeważnie po trzech miesiącach składowania. Tym samym nie ma konieczności zapewniania powierzchni magazynowych dla zapasu tego paliwa na cały rok, ale należy zadbać o ich odpowiednią ilość w szczycie sezonu grzewczego.

Jeśli dostawy paliwa są gwarantowane, wystarczy, w przypadku opisywanego wcześniej domu o rocznym zapotrzebowaniu 82 GJ, utrzymywać zapas ok. 4 ton zrębków, które zajmą kubaturę ok. 20 m3. Magazyn na zrębki powinien być zaprojektowany tak, aby umożliwić ich dostawę wywrotką. Zasadniczą kwestią dla takich magazynów jest ich skuteczna wentylacja, zwłaszcza pomieszczeń poniżej terenu. Nieumiejętne magazynowanie może bowiem doprowadzić do powstania pleśni i grzybów w paliwie, a następnie w konstrukcji budynku.

Widok kotłowni i magazynu

Rys. 4. Widok kotłowni i magazynu pelet z podajnikiem ślimakowym

Reasumując, zastosowanie kotłów na zrębki w budynkach jednorodzinnych wymaga gwarancji dostaw paliwa z najbliższej okolicy oraz przewiewnych powierzchni magazynowych, najlepiej poza obiektem ogrzewanym lub w pomieszczeniu do niego przylegającym, albo składowania ich w silosach, co nie zawsze jest możliwe na małych działkach.

Kotłownie na zboże i słomę

Zboża jako paliwo mają wiele zalet w stosunku do innych biopaliw stałych. Nie wymagają specjalnego przygotowania czy przetworzenia – po zbiorze mamy gotowy produkt. Są też łatwe w transporcie i magazynowaniu i tym samym nie wymagają uwzględniania przy projektowaniu kotłowni tylu czynników, co w przypadku drewna, zrębków czy nawet pelet.

Kotły na zboże – podobnie jak na pelety – są łatwe w sterowaniu i w prosty sposób można podawać do nich automatycznie paliwo. Jednak inwestycje w stosunkowo drogie kotły z wysokosprawnymi palnikami na zboże mogą być ryzykowne. Jeszcze parę lat temu najtańszym biopaliwem był owies. Ale rosnące zapotrzebowanie na zboże, głównie jako surowiec do produkcji bioetanolu, spowodowało znaczny wzrost cen na rynkach światowych i w kraju.

Ceny tego biopaliwa zmieniają się znacznie na przestrzeni paru lat, a nawet miesięcy, np. z powodu nieurodzaju, i inwestycje w takie kotły dla inwestorów nieposiadających własnego paliwa mogą być nieopłacalne.

Wykorzystywanie słomy do celów grzewczych w domach jednorodzinnych ogranicza się praktycznie do gospodarstw rolnych, gdyż wymagany jest bardzo duży i zadaszony skład paliwa z zapasem na ok. 2 lata i konieczna jest częsta obsługa kotła. W zasadzie nie istnieje rynek słomy jako paliwa, choć pojawiają się oferty sprzedaży balotów, ale ich transport jest opłacalny tylko na odległość do paru kilometrów.

Literatura:

  1. Ebert H.–P., Palenie drewnem we wszystkich rodzajach pieców, SA, Białystok 2003.
  2. Ojczyk G., Kotłownie na biomasę, „Inżynier Budownictwa” nr 12/2008.
  3. Nowak B., Odnawialna energia do kotła, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2005.
  4. Moczkodan J., Nowak B., Mała kotłownia na drewno, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2008.
  5. Płuciennik M., Kotły na paliwa stałe w zamkniętych układach c.o. – droga do życiowych przepisów, „Polski Instalator” nr 1/2004.
  6. Drążkiewicz J., Kotłownie na paliwa stałe w budynkach jednorodzinnych (cz. 6). Rozwiązania alternatywne, „Rynek Instalacyjny” nr 1/2005.
  7. Joniec W., Kotły na biopaliwa stałe, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2005.
  8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.).
  9. PN-B-02414:1990 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi. Wymagania.
  10. PN-87/B-02411 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwo stałe. Wymagania.
  11. PN-EN 12809:2002 Kotły grzewcze na paliwo stałe. Nominalna moc cieplna do 50 kW. Wymagania i badania.
  12. Specyfikacja techniczna PKN-CEN/TS 14688:2005. Biopaliwa stałe. Terminologia, definicje i określenia.
  13. PN-B-02413:1991 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo – Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego – Wymagania.
  14. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 56, poz. 461).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Materiały PR Jak chronić instalację przed korozją?

Jak chronić instalację przed korozją? Jak chronić instalację przed korozją?

Złożoność i różnorodność rozwiązań oraz różne wymagania wobec instalacji skłaniają projektantów i użytkowników do dbałości o ich niezawodność i żywotność. Największym zagrożeniem dla instalacji jest korozja....

Złożoność i różnorodność rozwiązań oraz różne wymagania wobec instalacji skłaniają projektantów i użytkowników do dbałości o ich niezawodność i żywotność. Największym zagrożeniem dla instalacji jest korozja. Wynalezienie stali nierdzewnej i nierdzewnych stopów dawało przekonanie, że problem ten został rozwiązany. Okazało się jednak, że korozja atakuje bez wyjątku wszystkie metale, a nawet tworzywa.

dr inż. Jacek Zawistowski Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła...

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania...

dr inż. Władysław Węgrzyn Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane...

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego dostosowane do postaci występowania i parametrów fizyko-chemicznych produktu, wyrobu lub odpadu określanego jako biomasa.Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni...

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Testo Sp. z o.o. Analizatory spalin Testo

Analizatory spalin Testo Analizatory spalin Testo

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy...

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy instalatorów i serwisantów jest sprawny i precyzyjny analizator spalin. Umożliwi on szybkie i wiarygodne pomiary, niezbędne do właściwego ustawienia pracy kotła grzewczego.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Jerzy Kosieradzki Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych...

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych budynków, wykonywania kontroli kotłów i systemów klimatyzacji. Z ostatnim dniem grudnia br. kończy się okres przejściowy i do stycznia 2009 r. wymagania tej dyrektywy są obowiązkowe. Obowiązek okresowych kontroli kotłów wdrożyła do polskiego prawa zmiana w ustawie Prawo budowlane wprowadzona...

Olgierd Romanowski Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać? Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu...

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu zużycia energii w budynkach: certyfikację energetyczną budynków i okresową kontrolę kotłów grzewczych, a także jednorazową kontrolą instalacji grzewczych, w których kotły pracują dłużej niż 15 lat. Jednak zawarte w polskich przepisach szczegółowe wymagania są nieprecyzyjne i osoby zobowiązane do ich...

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Leszek Pacuła Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Siłownie ORC – ciekawa alternatywa Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami,...

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami, mającymi wymierną wartość rynkową. Kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o biomasę jest atrakcyjną alternatywą dla powszechnych w Polsce kotłowni węglowych, zasilających nieduże organizmy miejskie, osiedla satelickie większych miast czy obiekty przemysłowe, w których generowane...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające...

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

ROTH POLSKA Sp. z o.o. ROTH... życie pełne energii

ROTH... życie pełne energii ROTH... życie pełne energii

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg...

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg działania, a której rozwój nastąpił bardzo szybko – budowa pierwszej hali produkcyjnej, poszerzenie palety produktów, znaczne zwiększenie zatrudnienia, wreszcie rozpoczęcie działalności na szerokim europejskim rynku. Obecnie ROTH Industries GmbH & Co. jest koncernem posiadającym 24 oddziały i biura...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.) Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania...

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Jak nie łączyć kotła z kominem

Jak nie łączyć kotła z kominem Jak nie łączyć kotła z kominem

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar...

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar powietrza pogarsza kondensację pary wodnej) oraz szczelność przewodu oprowadzającego spaliny.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Dawid Pantera Wymiana kotła olejowego na gazowy

Wymiana kotła olejowego na gazowy Wymiana kotła olejowego na gazowy

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle...

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle wymienić palnik z olejowego na gazowy i czy jest to uzasadnione ekonomicznie (ile w przybliżeniu mogłoby to kosztować)? 2. Czy nie lepiej zainwestować w kocioł gazowy kondensacyjny? 3. Jakich zmian w kominie i kotłowni (wentylacja itd.) będzie wymagać zainstalowanie kondensacyjnego kotła...

Jerzy Kosieradzki Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą...

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą 98% (wartość odniesiona do całkowitego ciepła zawartego w paliwie) i na razie nic nie wskazuje, żeby ten wynik można było polepszyć.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.