Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Niezmiennie „drogi” dar natury

Pisząc o prognozach gospodarczych, każdy analityk staje w zasadzie przed koniecznością wróżenia z fusów. Prognozy dotyczące wody są również bardzo skomplikowane. Jak każdego towaru, cena wody także kształtowana jest przez popyt i podaż.

Niniejszy artykuł to próba logicznego spojrzenia na problem wody od strony konsumenta. Upraszczając, woda konieczna jest do:

 • celów spożywczych,
 • higieny mieszkańców,
 • utrzymania zieleni (parków, ogródków),
 • celów gospodarczych społeczeństwa,
 • produkcji artykułów spożywczych,
 • celów przemysłowych.

Za pierwsze cztery punkty płaci każdy obywatel, za dwa ostatnie – podmioty prawne. Woda przeznaczona do wszystkich celów niekoniecznie musi być uzdatniana jak do spożycia. Konieczny jest również taki rozdział wody, aby nie zawsze wytwarzane były ścieki.

Wodę do celów spożywczych i przemysłowych otrzymujemy z ujęć powierzchniowych i podziemnych. Pozostaje jednak jeszcze obszar zagospodarowania wód darowanych nam przez naturę – deszczu. Polska znajduje się na szarym końcu UE w tej dziedzinie, a jest to rocznie ok. 5500 m3 wody przypadającej na każdego mieszkańca, na ogół bezpowrotnie straconej. Ponad 20 razy więcej, niż wynoszą nasze zasoby wodne!

Opady w pewnym przedziale czasowym są raczej stałe. Ale problemy z zasobami wykorzystywanymi do poboru wody są coraz większe. Duża industrializacja powoduje nadmierną regulację rzek, zapominanie o funkcji nawodnień przez meliorację, karygodne uszczelnianie terenów bez pozostawiania powierzchni biologicznie czynnych. To powoduje nadmierne odprowadzanie ścieków deszczowych. Za zbrodnię przeciwko środowisku należy uznać zapisy o obowiązku odprowadzania wód deszczowych z osiedli jednorodzinnych. A za zbrodnię przeciwko naturze trzeba uznać brak terenów zielonych (z zielenią wysoką i średnią) w planowanych osiedlach.

Odłóżmy na bok analizę popytu. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do Rocznika Statystycznego GUS „Ochrona Środowiska”, skąd pochodzą cytowane dane.

Firmy wodociągowe wiele czasu poświęcają przygotowaniu taryf. Kwestią bezsporną są składowe „księgowe”, wymienię przykładowo koszty amortyzacyjne, koszty eksploatacyjne z opłatami środowiskowymi i zysk przeznaczony na ogół na sprawy odtworzeniowe i rozwojowe. Jednak kwestią budzącą największe emocje są koszty osobowe. Ta grupa wydatków po przeliczeniu na jednostkę poboru i uzdatniania wody jest prawie taka sama i raczej nie zależy od wielkości przedsiębiorstwa wodociągowego.

Zastanawiam się zawsze, dlaczego taryfikatorzy nie uwzgledniają stanu zasobów wodnych. Być może, biorąc pod uwagę ceny wody na Górnym Śląsku, mylę się – tam zdobycie wody już jest olbrzymim problemem. Mapy (rys. 1 i rys. 2) obrazują jednak beztroskę niektórych włodarzy, którzy postępują według zasady: ja mam, a co mnieinni obchodzą. Oczywiście do przesyłu i sprzedaży wody na większe odległości jeszcze nie dojrzeliśmy, lecz chwila ta jest już bliska. Takie przesyły wymuszą zwiększenie załogi.

Zatrudnienie musi być zgodne z przepisami Kodeksu pracy i BHP. Wiele czynności muszą wykonywać minimum dwie osoby (druga osoba
jako asekuracja). Otóż przy założeniu, że tylko na porannej zmianie zatrudniona jest druga osoba, liczba pracowników przedsiębiorstwa wodociągowego będzie przedstawiała się następująco:

 • Liczba roboczogodzin w roku: 8760 + 2920 dla drugiej osoby na porannej zmianie.
 • Dopuszczalna liczba roboczogodzin dla 1 pracownika: 2086 rbh.
 • Urlop ustawowy 26-dniowy: 208 rbh.
 • Średnio 2 dni urlopu okolicznościowego: 16 rbh.
 • Średnio 10 dni zwolnienia: 80 rbh.
 • Razem efektywnej pracy dla jednej osoby: 1782 rbh

Zatem do bezpośredniej obsługi nawet małej sieci wodociągowej konieczne jest 6,5 etatu. Kwestią wtórną jest efektywne wykorzystanie godzin pracy. Następuje tutaj pewna odwrotna zależność. Im mniejsza sieć, tym efektywność ta jest niestety mniejsza. W praktyce oznacza to, że im większa sieć, tym koszty osobowe przeliczane na jednostkę poboru winny być mniejsze. Czyli w gminach typu wiejskiego ceny te powinny być znacznie wyższe niż w dużych aglomeracjach.


Praktycznie każde odstępstwo od tej zasady oznacza naruszenie jakichś przepisów. Jednak z przyczyn czysto politycznych i obaw urzędników przed niezadowoleniem społeczeństwa w większości przedsiębiorstw sztucznie obniża się ceny. Organy kontrolne nie dostrzegają tutaj naruszania prawa.

Czasami stosuje się niestety zasadę nierównoprawności odbiorców. W jednym przypadku przemysł (podmioty prawne) płaci więcej niż osoby fizyczne. Co ciekawe, urząd gminy jest już na ogół traktowany ulgowo. W innym przypadku część kosztów jest ukryta w opłatach kanalizacyjnych. Często zdarza się, że daje się przywileje niektórym podmiotom prawnym w imię utrzymania zatrudnienia. Stosuje się też duże dopłaty budżetu gminy w imię „akceptowalności społecznej”.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl