Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Niezmiennie „drogi” dar natury

Pisząc o prognozach gospodarczych, każdy analityk staje w zasadzie przed koniecznością wróżenia z fusów. Prognozy dotyczące wody są również bardzo skomplikowane. Jak każdego towaru, cena wody także kształtowana jest przez popyt i podaż.

Niniejszy artykuł to próba logicznego spojrzenia na problem wody od strony konsumenta. Upraszczając, woda konieczna jest do:

 • celów spożywczych,
 • higieny mieszkańców,
 • utrzymania zieleni (parków, ogródków),
 • celów gospodarczych społeczeństwa,
 • produkcji artykułów spożywczych,
 • celów przemysłowych.

Za pierwsze cztery punkty płaci każdy obywatel, za dwa ostatnie – podmioty prawne. Woda przeznaczona do wszystkich celów niekoniecznie musi być uzdatniana jak do spożycia. Konieczny jest również taki rozdział wody, aby nie zawsze wytwarzane były ścieki.

Wodę do celów spożywczych i przemysłowych otrzymujemy z ujęć powierzchniowych i podziemnych. Pozostaje jednak jeszcze obszar zagospodarowania wód darowanych nam przez naturę – deszczu. Polska znajduje się na szarym końcu UE w tej dziedzinie, a jest to rocznie ok. 5500 m3 wody przypadającej na każdego mieszkańca, na ogół bezpowrotnie straconej. Ponad 20 razy więcej, niż wynoszą nasze zasoby wodne!

Opady w pewnym przedziale czasowym są raczej stałe. Ale problemy z zasobami wykorzystywanymi do poboru wody są coraz większe. Duża industrializacja powoduje nadmierną regulację rzek, zapominanie o funkcji nawodnień przez meliorację, karygodne uszczelnianie terenów bez pozostawiania powierzchni biologicznie czynnych. To powoduje nadmierne odprowadzanie ścieków deszczowych. Za zbrodnię przeciwko środowisku należy uznać zapisy o obowiązku odprowadzania wód deszczowych z osiedli jednorodzinnych. A za zbrodnię przeciwko naturze trzeba uznać brak terenów zielonych (z zielenią wysoką i średnią) w planowanych osiedlach.

Odłóżmy na bok analizę popytu. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do Rocznika Statystycznego GUS „Ochrona Środowiska”, skąd pochodzą cytowane dane.

Firmy wodociągowe wiele czasu poświęcają przygotowaniu taryf. Kwestią bezsporną są składowe „księgowe”, wymienię przykładowo koszty amortyzacyjne, koszty eksploatacyjne z opłatami środowiskowymi i zysk przeznaczony na ogół na sprawy odtworzeniowe i rozwojowe. Jednak kwestią budzącą największe emocje są koszty osobowe. Ta grupa wydatków po przeliczeniu na jednostkę poboru i uzdatniania wody jest prawie taka sama i raczej nie zależy od wielkości przedsiębiorstwa wodociągowego.

Zastanawiam się zawsze, dlaczego taryfikatorzy nie uwzgledniają stanu zasobów wodnych. Być może, biorąc pod uwagę ceny wody na Górnym Śląsku, mylę się – tam zdobycie wody już jest olbrzymim problemem. Mapy (rys. 1 i rys. 2) obrazują jednak beztroskę niektórych włodarzy, którzy postępują według zasady: ja mam, a co mnieinni obchodzą. Oczywiście do przesyłu i sprzedaży wody na większe odległości jeszcze nie dojrzeliśmy, lecz chwila ta jest już bliska. Takie przesyły wymuszą zwiększenie załogi.

Zatrudnienie musi być zgodne z przepisami Kodeksu pracy i BHP. Wiele czynności muszą wykonywać minimum dwie osoby (druga osoba
jako asekuracja). Otóż przy założeniu, że tylko na porannej zmianie zatrudniona jest druga osoba, liczba pracowników przedsiębiorstwa wodociągowego będzie przedstawiała się następująco:

 • Liczba roboczogodzin w roku: 8760 + 2920 dla drugiej osoby na porannej zmianie.
 • Dopuszczalna liczba roboczogodzin dla 1 pracownika: 2086 rbh.
 • Urlop ustawowy 26-dniowy: 208 rbh.
 • Średnio 2 dni urlopu okolicznościowego: 16 rbh.
 • Średnio 10 dni zwolnienia: 80 rbh.
 • Razem efektywnej pracy dla jednej osoby: 1782 rbh

Zatem do bezpośredniej obsługi nawet małej sieci wodociągowej konieczne jest 6,5 etatu. Kwestią wtórną jest efektywne wykorzystanie godzin pracy. Następuje tutaj pewna odwrotna zależność. Im mniejsza sieć, tym efektywność ta jest niestety mniejsza. W praktyce oznacza to, że im większa sieć, tym koszty osobowe przeliczane na jednostkę poboru winny być mniejsze. Czyli w gminach typu wiejskiego ceny te powinny być znacznie wyższe niż w dużych aglomeracjach.


Praktycznie każde odstępstwo od tej zasady oznacza naruszenie jakichś przepisów. Jednak z przyczyn czysto politycznych i obaw urzędników przed niezadowoleniem społeczeństwa w większości przedsiębiorstw sztucznie obniża się ceny. Organy kontrolne nie dostrzegają tutaj naruszania prawa.

Czasami stosuje się niestety zasadę nierównoprawności odbiorców. W jednym przypadku przemysł (podmioty prawne) płaci więcej niż osoby fizyczne. Co ciekawe, urząd gminy jest już na ogół traktowany ulgowo. W innym przypadku część kosztów jest ukryta w opłatach kanalizacyjnych. Często zdarza się, że daje się przywileje niektórym podmiotom prawnym w imię utrzymania zatrudnienia. Stosuje się też duże dopłaty budżetu gminy w imię „akceptowalności społecznej”.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl