Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Częstotliwość kontroli czystości instalacji klimatyzacyjnych oraz metody pomiarowe (cz. 1)

W artykule zamieszczono informacje dotyczące kontroli czystości instalacji pochodzące z oczekiwanej od dawna normy europejskiej (jeszcze w wersji roboczej) oraz innych, dotychczas powszechnie stosowanych także w Polsce, wytycznych i norm zagranicznych. Przedstawiono zagadnienia związane z określaniem częstotliwości kontroli instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz omówiono metody kontroli stanu higienicznego instalacji ze względu na osadzone cząstki stałe oraz drobnoustroje.

Podstawowe wymagania dotyczące kontroli czystości zgodnie z prEN 15780:2008 (E)

 Standard prEN 15780:2008 (E) [11] nie został jeszcze przyjęty jako norma europejska. Dokument, z którego w artykule zostały zacytowane informacje, został rozesłany w czerwcu 2008 r. w celu wprowadzenia poprawek i przesłania komentarzy do CEN (The European Committee for Standardisation). A zatem norma, nad którą prace planuje się zakończyć w maju 2010 r., może różnić się od przywołanego tutaj tekstu. Ale ponieważ osoby zajmujące się stanem higienicznym instalacji na taką normę czekają już od dawna, autorka zdecydowała się skorzystać z dostępnej, roboczej wersji standardu.

Wśród wielu informacji w propozycji normy zamieszczone są m.in. dopuszczalne poziomy czystości i zanieczyszczenia przewodów wentylacyjnych. Podanie takich danych pozwoli nareszcie udzielić konkretnych i ujednoliconych dla krajów europejskich odpowiedzi na pytanie: „Czy przewód wentylacyjny jest już brudny, czy nadal jest czysty?”.

Określenie częstotliwości czyszczenia

 W propozycji normy prEN 15780:2008 (E) znajduje się zapis, zgodnie z którym odstęp czasu pomiędzy kolejnymi czyszczeniami powinien zostać zdefiniowany w dokumentacji instalacji,a dodatkowych informacji na ten temat należy szukać w publikacjach stowarzyszenia FEHVA (Federation of European Heating and Air-Conditioning Association) oraz EVHA (European Ventilation Hygiene Association), jak również w wytycznych poszczególnych państw, np. VDI 6022 [16] lub HVCA (Heating and Ventilating Contractors' Association, Wielka Brytania) [14].

W wytycznych niemieckich i angielskich znajdują się wymagania dotyczące częstotliwości kontroli czystości, a nie czyszczenia instalacji komfortowych (nieprzemysłowych). Jedynie w przypadku zatłuszczonych wyciągowych instalacji w profesjonalnych kuchniach w angielskich wytycznych podano częstotliwość ich czyszczenia. Ze względu na zagrożenie pożarowe jest to wymaganie powszechne, zapisane także w polskich przepisach (rozporządzenie [12]). Istotna różnica między wymaganiami polskimi i angielskimi dotyczy częstotliwości czyszczenia takich instalacji.

Według polskich wymagań czyścić je należy co najmniej jeden raz w ciągu roku, niezależnie od czasu użytkowania i obciążenia instalacji kuchennych. Według wytycznych angielskich – zależnie od obciążenia instalacji kuchennych (czasu użytkowania kuchni) częstotliwość czyszczenia zawiera się w zakresie od 3 do 12 miesięcy.

W jednej z proponowanych poprawek do normy prEN 15780 (autorstwa specjalistów z Wielkiej Brytanii) znajduje się propozycja, aby zawarty w niej, skomentowany powyżej zapis uzupełnić o stwierdzenie, że odstęp czasowy powinien zostać potwierdzony przez okresowe kontrole stanu higienicznego. Jest to bowiem najlepsza metoda, umożliwiająca utrzymanie instalacji w wymaganej, regularnie kontrolowanej czystości, bez konieczności jej czyszczenia w sytuacji, gdy ilość zanieczyszczeń nie przekracza dopuszczalnych, maksymalnych wartości.

Ocena skuteczności czyszczenia

Metody pomiarowe służące do kontroli podczas oceny stanu czystości instalacji przed czyszczeniem, czyli określenia konieczności lub braku potrzeby czyszczenia, mogą być również stosowane do oceny skuteczności wykonanego czyszczenia.


Częstotliwość kontroli czystości instalacji
W propozycji normy europejskiej prEN 15780, w informacyjnym załączniku A zdefiniowano trzy klasy (poziomy) czystości instalacji, w zależności od przeznaczenia budynku, w którym zostały zainstalowane (tab. 1).

Trzy klasy czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
Tabela 1. Trzy klasy czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych [11]
   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


"Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl