RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 4)

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Artykuł jest kontynuacją publikacji [1], [2] i [3]. Podobnie jak poprzednio, często przywoływana jest praca [4], która zasługuje na dużą uwagę. W artykule [3] skupiono się na analizie ciśnienia rozporządzalnego w źródle ciepła. Należy pamiętać, że pompy obiegowe w układzie „klasycznym” muszą pokonywać opory hydrauliczne na terenie ciepłowni, w szczególności kotłów. W propozycjach zmian schematu technologicznego ciepłowni (patrz prace [5]–[8]) mogą być wykorzystywane wnioski wysnute na podstawie rozważań zamieszczonych w niniejszym cyklu artykułów, a zmierzające do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych.

Systemy ciepłownicze są bardzo zróżnicowane ze względu na wielkość charakteryzowaną przez ich moc szczytową oraz odpowiadającą jej ilość wody sieciowej. Różna jest również struktura sieci ciepłowniczej oraz lokalizacja źródła ciepła.

Analizy przeprowadzono dla systemu ciepłowniczego  równomiernie obciążonego, a źródło ciepła znajduje się w jego środku. Oczywiście w rzeczywistości takie systemy ciepłownicze występują bardzo rzadko. Skrajnym przykładem nieregularnej sieci ciepłowniczej może być zasilanie Redzikowa z systemu ciepłowniczego Słupska [9].

Obciążenie systemu ciepłowniczego

Rys. 1. Obciążenie modelowego systemu ciepłowniczego wzdłuż sieci

Przepompownie wody sieciowej w systemie ciepłowniczym

Przepompownie wody sieciowej stosowane są w Polsce niemal zawsze w warunkach wymuszonych przez ukształtowanie terenu. W pracy [2] przedstawiono przykłady takich rozwiązań w Gdańsku i Bydgoszczy. Obecnie, kiedy konkurencja na rynku ciepła jest bardzo duża (gaz sieciowy, olej opałowy, kogeneracja rozproszona), maksymalne obniżanie kosztów w systemach ciepłowniczych jest niezbędne. Jedną z metod obniżenia kosztów w ciepłownictwie jest stosowanie przepompowni wody sieciowej.

System ciepłowniczy równomiernie obciążony

W analizowanym modelowym systemie ciepłowniczym zapotrzebowanie mocy (w warunkach obliczeniowych) wynosi: Qobl = 72 MW, a przepływ wody sieciowej (maksymalny) G smax = 1075 m3/h. Założono również, że obciążenie wzdłuż sieci ciepłowniczej jest zmienne, pokazano to na rysunku 1. Wstępnie oszacowano średnice poszczególnych fragmentów sieci ciepłowniczej.

Wykres ciśnień piezometrycznych

Rys. 2. Wykres ciśnień piezometrycznych przy maksymalnym przepływie wody sieciowej Gsmax

Na rysunku 2 przedstawiono wykres ciśnień piezometrycznych w typowym, równomiernie obciążonym systemie ciepłowniczym, którego charakterystykę przedstawiono wyżej.

Do modelowego systemu ciepłowniczego o założonym rozkładzie przepływu wody sieciowej dobrano dwie przepompownie wody sieciowej w połowie długości sieci ciepłowniczej. Wykres ciśnień piezometrycznych w systemie ciepłowniczym z dwoma przepompowniami, jednej w przewodzie zasilającym, a drugiej w powrotnym, pokazano na rysunku 3.

Wysokość podnoszenia przepompowni wynosi ΔHpomp = 15,0 m H2O w przewodzie zasilającym i powrotnym. Pozwala to na obniżenie ciśnienia rozporządzalnego w ciepłowni z ΔHC = 80,0 m H2O do ΔHCp = 50,0 m H2O.

Rys. 3. Wykres ciśnień piezometrycznych w systemie ciepłowniczym

Rys. 3. Wykres ciśnień piezometrycznych w systemie ciepłowniczym z przepompowniami

Wydajność pomp obiegowych w ciepłowni wynosi: Gsmax = 1075,0 m3/h. Wydajność pomp w przepompowniach wynosi Gsp max = 538,5 m3/h.

Na podstawie parametrów pomp obiegowych i w przepompowni można wyliczyć moc silników elektrycznych do ich napędu. Obliczenia przeprowadzono z ogólnie znanej zależności służącej do wyznaczenia mocy silnika elektrycznego NPO do napędu pompy:

NPO = c × ΔHC ×Gs

Oznaczenia w powyższej zależności:

c – współczynnik proporcjonalności zależny odjednostek,
ΔHC – wysokość podnoszenia pomp obiegowych [m H2O],
Gs – przepływ wody sieciowej [m3/h].

Moc silników elektrycznych NPO do napędu pomp obiegowych:

NPo = c x  ΔHc x Gs = 0,004077 x 80,0 x 1075,0 = 350,62kW

Moc silników elektrycznych NPO+pomp do napędu pomp obiegowych i w przepompowni:

NPOpomp = c x ( ΔHCp x Gs + ΔHpomp x Gspmax) NPOpomp = 0,004077 x (50,0 x 1075,0 + 30,0 x 538,5) = 0,004077 x (53750 + 16155) = 285,00kW

Zastosowanie przepompowni zmniejsza moc silników do napędu pomp o:

W celu zilustrowania wpływu przepompowni wody sieciowej założono, że system ciepłowniczy jest zlokalizowany w terenie płaskim o równomiernym obciążeniu cieplnym, jest w pełni zautomatyzowany, a źródło ciepła znajduje się w centrum struktury sieci ciepłowniczej.

Rzeczywisty system ciepłowniczy

Opisany wyżej modelowy system ciepłowniczy w praktyce nie istnieje. Najczęściej mamy do czynienia z mniej lub bardziej asymetrycznymi obciążeniami sieci ciepłowniczych. Posłużono się danymi systemu ciepłowniczego Słupska [9].

Analizując możliwość przyłączenia nowych odbiorców, wykonano odpowiednie obliczenia hydrauliczne za pomocą programu komputerowego [10].

W warunkach nominalnych konieczna wysokość ciśnienia rozporządzalnego powinna wynosić ΔHC = 165 m H2O. Takie ciśnienie rozporządzalne wymaga wysokości ciśnienia w przewodzie zasilającym: HCZ = 180 m H2O, czyli wyższego od ciśnienia dopuszczalnego, które jest równe Hdop ≤ 160 m H2O (Pdop ≤1,6 MPa)! W źródle ciepła przepływ wody sieciowej wynosi GsC = 1300 m3/h.

Taki sposób postępowania umożliwia wykorzystywanie nawet niewłaściwych wyników obliczeń hydraulicznych do kształtowania wykresów ciśnień piezometrycznych.

Stateczność hydrauliczna sieci ciepłowniczej (przy minimalnym ciśnieniu dyspozycyjnym w źródle ciepła ΔHwmin = 15,0 m H2O) wynosi:

 Stateczność hydrauliczna sieci ciepłowniczej

Wykres ciśnień piezometrycznych

Rys. 4. Wykres ciśnień piezometrycznych bez przepompowni wody sieciowej i z przepompownią (Słupsk)

Należy podkreślić, że otrzymana wartość stateczności  hydraulicznej jest stanowczo za niska do poprawnej eksploatacji systemu ciepłowniczego.

Wprowadzenie przepompowni wody sieciowej o ΔHpomp = 20 m H2O pozwala na obniżenie o taką wartość wysokości ciśnienia rozporządzalnego. Wydajność pomp w przepompowni wynosi Gspomp = 100 m3/h.

Przepompownię umieszczono w przewodzie powrotnym (obniżenie ciśnienia), w miejscu gdzie jest fragment promieniowy sieci ciepłowniczej, a ciśnienie dyspozycyjne jest większe od minimalnego (ΔHwmin = 15,0 m H2O). Należy podkreślić, że nie wolno umieszczać przepompowni wody sieciowej w pierścieniu, gdyż powoduje to dodatkowe krążenie wody w pierścieniu oraz większe zużycie energii elektrycznej do napędu pomp. Wykres ciśnień piezometrycznych w przypadku parametrów nominalnych oraz wpływ przepompowni na układ ciśnień pokazano na rysunku 4. Na podstawie wcześniej podanych zależności można wyznaczyć zmniejszenie mocy elektrycznej silników do napędu pomp.

Moc silników elektrycznych NPO do napędu pomp obiegowych:

NPO = c x Δ Hc x Gs = 0,004077 x 165 x 1300,0 x 874,52 kW

Moc silników elektrycznych NPO+pomp do napędu pomp obiegowych i w przepompowni:

Moc silników elektrycznych NPO+pomp do napędu pomp

Zastosowanie przepompowni zmniejsza moc do napędu silników pomp o:

zmniejsza moc do napędu silników pomp o:

Poza uzyskaniem koniecznego obniżenia ciśnienia w przewodzie zasilającym w ciepłowni (ponirynekinstalacyjnyżej Hdop≤160 m H2O [Pdop ≤ 1,6 MPa]) zmniejszono moc silników do pompowania o ponad 11%.

Parametry pracy przepompowni

Wprowadzenie do systemu ciepłowniczego przepompowni wody sieciowej wymaga opracowania sposobu sterowania parametrami pracy pomp w przepompowniach. Należy również pamiętać o konieczności zabezpieczenia sieci ciepłowniczej przed skutkami ewentualnego uderzenia hydraulicznego spowodowanego przez zanik napięcia zasilania silników pomp w przepompowni. Opis metod zabezpieczania przepompowni wykracza poza zakres niniejszego artykułu.

Sposób sterowania pompami w przepompowni

W zależności od dostępnych środków technicznych można zastosować dwa algorytmy sterowania.

Stabilizacja ciśnienia dyspozycyjnego na końcu sieci ciepłowniczej

Jeżeli w systemie ciepłowniczym są możliwości zdalnego pomiaru ciśnienia dyspozycyjnego na końcu sieci ciepłowniczej, to jest to najlepsza metoda sterowania pompami w przepompowni. W celu minimalizacji zużycia energii elektrycznej do napędu pomp należy stabilizować ciśnienie dyspozycyjne na końcu sieci ciepłowniczej za przepompownią.

Ponieważ zakres zmian przepływu wody sieciowej w czasie sezonu ogrzewczego, a także latem jest bardzo duży, to taka metoda sterowania jest najmniej energochłonna.

Sterowanie pompami w zależności od przepływu wody sieciowej

W przypadku braku możliwości zdalnego pomiaru ciśnienia dyspozycyjnego na końcu sieci ciepłowniczej można wykorzystać pomiar przepływu wody sieciowej w przepompowni.

Metoda ta wymaga wyznaczenia zależności pomiędzy ciśnieniem dyspozycyjnym na końcu sieci ciepłowniczej (za przepompownią) a przepływem wody sieciowej. Ogólnie znaną i często stosowaną zależnością, którą można wykorzystać, jest funkcja:

 ΔHpomp  = S x G2spomp - ΔHw

ΔHpomp – wysokość podnoszenia ciśnienia w przepompowni [m H2O (MPa)],

S – oporność (rezystancja) hydrauliczna sieci ciepłowniczej za przepompownią [m H2O/[(m3/s)2]],

Gspomp – przepływ wody sieciowej w przepompowni [m3/s],

ΔHw – minimalne ciśnienie dyspozycyjne przed przepompownią [m H2O].

Przepływ wody sieciowej powinien być mierzony w przewodzie między przepompownią a końcem sieci ciepłowniczej. Do tych pomiarów można wykorzystać licznik ciepła. Sposób wykorzystywania liczników ciepła do sterowania opisano w [11].

Ta metoda sterowania jest przybliżona i może powodować dość duże różnice w zużyciu energii elektrycznej w porównaniu z pierwszą metodą. Wynika to ze zróżnicowania charakteru poszczególnych odbiorców ciepła i niejednoczesności poboru energii.

Stabilizacja ciśnienia w przewodzie powrotnym za przepompownią

Ciekawym rozwiązaniem związanym z pracą przepompowni w systemie ciepłowniczym jest sterowanie pracą pomp w przepompowni wody sieciowej w Kwidzynie [12]. W systemie tym  zastosowano węzły ciepłownicze zmieszania pompowego, które są predestynowane do stosowania w systemach ciepłowniczych średniej wielkości.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania ciepła w końcowej części sieci ciepłowniczej, a przede wszystkim z powodu wprowadzenia ogrzewania dyżurnego w katedrze [13], spadek ciśnienia w sieci ciepłowniczej znacznie wzrósł. Szczególnie konieczne zwiększenie przepływu wody sieciowej w czasie szybkiego nagrzewania katedry powodowało niekorzystne zmiany warunków hydraulicznych.

Aby nie dopuszczać do przekroczenia ciśnienia w przewodzie powrotnym w najbardziej odległym węźle ciepłowniczym (zmieszania pompowego) i zapobiegać otwieraniu się zaworów bezpieczeństwa, konieczne jest włączanie pompy w przepompowni.

Zastosowano algorytm sterowania stałowartościowego, tj. ciśnienie w przewodzie powrotnym między przepompownią a końcem sieci ciepłowniczej powinno wynosić Hp ≤ 58,0 m H2O.

Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwala na zachowanie niemal bez zmian parametrów pracy pomp obiegowych w źródle ciepła.

Podsumowanie

W artykule określono parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach w przypadku zastosowania przepompowni wody sieciowej w systemach ciepłowniczych. Przyczyną zastosowania przepompowni jest możliwość obniżenia mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Należy zwracać uwagę na uwarunkowania, które muszą być spełnione, aby bezpiecznie eksploatować system ciepłowniczy z przepompowniami wody sieciowej. Konieczne jest wprowadzenie monitoringu pracy systemu ciepłowniczego, który jest nieodzownym warunkiem uzyskiwania maksymalnych korzyści ekonomicznych takich przedsięwzięć. Istotne znaczenie ma zastosowanie odpowiedniego algorytmu sterowania pracą pomp w przepompowni.

Literatura

  1. Śnieżyk R., O pompowaniu w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 1-2/2009.
  2. Śnieżyk R., Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2009.
  3. Śnieżyk R. Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2009.
  4. Misiewicz A., Misiewicz W., Napędy regulowane w układach pompowych źródeł ciepła, Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA, 2008.
  5. Nowak J., Modernizacja pompowni sieciowych, IX Fo rum Ciepłowników Polskich, Izba Gospodarcza CIEPŁOWNICTWO POLSKIE, Międzyzdroje 2005.
  6. Goździkowski A., Piętka T., Mathea W., Analiza pracy układów pompowych w źródłach i węzłach cieplnych na podstawie sieci ciepłowniczych ECO SA, X Forum Użytkowników Pomp, Słok k. Bełchatowa 2003.
  7. Chorążak B., Plutecki Z., Loch M., Ocena stanu rozwiązań technicznych kotłowni wodnych w komunalnych systemów ciepłowniczych, „Ciepłownictwo w Polsce i na świecie”, nr 5/6 z 2004 r.
  8. Kiszko J., Układ hydrauliczny do wymiany ciepła i regulacji przepływu wody grzewczej w obiegu ciepłowniczym kotłowni z kotłami wodnymi, Urząd Patentowy RP, opis patentowy nr 173811, Warszawa 1994.
  9. Śnieżyk R., Optymalizacja sieci ciepłowniczej m. Słupska, Wrocław 2004, opracowanie niepublikowane.
  10. Śnieżyk R., Symulacja numeryczna zjawisk hydraulicznych sieci cieplnych przy stopniowej automatyzacji i w stanach awaryjnych, rozprawa doktorska, promotor: prof. S. Mańkowski, Politechnika Warszawska, Warszawa 1984.
  11. Śnieżyk R., Sposób wykorzystania liczników energii cieplnej do sterowania węzłów ciepłowniczych, w: XI Konferencja Naukowo-Technicznej Air Conditioning, Air Protection & District Heating 2005, Wrocław – Szklarska Poręba, 23–26.06.2005 r., Oficyna Wydawnicza PWroc. 2005.
  12. Śnieżyk R., Opracowanie koncepcji włączenia do miejskiego systemu ciepłowniczego Teatru, MOK i ZSZ nr 2 (około 2.0 MW) w Kwidzynie, Wrocław 1998, opracowanie niepublikowane.
  13. Śnieżyk R., Rewitalizacja ogrzewania powietrznego zabytkowej katedry, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 2/2007.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI WFOŚiGW w Katowicach stawia na ciepło i chłód

WFOŚiGW w Katowicach stawia na ciepło i chłód WFOŚiGW w Katowicach stawia na ciepło i chłód

Śląsk chce zadbać o stan swojego powietrza, dlatego przeprowadza modernizację systemów ciepłowniczych. Dlatego też podmioty ze Śląska mogą ubiegać się o granty na realizację projektów związanych z efektywną...

Śląsk chce zadbać o stan swojego powietrza, dlatego przeprowadza modernizację systemów ciepłowniczych. Dlatego też podmioty ze Śląska mogą ubiegać się o granty na realizację projektów związanych z efektywną dystrybucją ciepła i chłodu. To szansa dla tych, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się do tej pory na udział w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Redakcja RI Danfoss rozwija się w Polsce

Danfoss rozwija się w Polsce Danfoss rozwija się w Polsce

3 września 2018 roku organizacja sprzedażowa Sondex Polska w Warszawie weszła w struktury sprzedażowe Danfoss Poland. Od tego dnia wyłącznie Danfoss Poland będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie...

3 września 2018 roku organizacja sprzedażowa Sondex Polska w Warszawie weszła w struktury sprzedażowe Danfoss Poland. Od tego dnia wyłącznie Danfoss Poland będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wymienników ciepła Sondex®, w ramach segmentu Danfoss Ogrzewnictwo.

Redakcja RI Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów

Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów

W Warszawie jest szansa na uzyskanie miejskiej dotacji na wymianę kotła jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Jego wysokość może...

W Warszawie jest szansa na uzyskanie miejskiej dotacji na wymianę kotła jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Jego wysokość może wynieść nawet do 100 proc. kosztów wymiany kotła.

Redakcja RI Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku

Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło odbiorcom na terenie miasta blisko 1,4 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w Płocku...

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło odbiorcom na terenie miasta blisko 1,4 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w Płocku 12 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi inwestycje w rozwój sieci o wartości blisko 8 mln zł oraz prace modernizacyjne za ponad 4 mln zł.

Redakcja RI Produkować chłód za pomocą ciepła

Produkować chłód za pomocą ciepła Produkować chłód za pomocą ciepła

Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z ekspertami firmy energetycznej Fortum badają możliwość wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu.

Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z ekspertami firmy energetycznej Fortum badają możliwość wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu.

Redakcja RI 27 mln zł na sieci ciepłownicze w Rzeszowie

27 mln zł na sieci ciepłownicze w Rzeszowie 27 mln zł na sieci ciepłownicze w Rzeszowie

Ponad 12 mln zł unijnej dotacji wyłoży NFOŚiGW na ekologiczny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Rzeszów Sp. z o.o. Budowa nowych sieci ciepłowniczych, przyłączy i węzłów za blisko...

Ponad 12 mln zł unijnej dotacji wyłoży NFOŚiGW na ekologiczny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Rzeszów Sp. z o.o. Budowa nowych sieci ciepłowniczych, przyłączy i węzłów za blisko 27 mln zł potrwa do końca 2022 r.

Redakcja RI Szykują się przejęcia w branży ciepłowniczej

Szykują się przejęcia w branży ciepłowniczej Szykują się przejęcia w branży ciepłowniczej

2018 rok może przynieść konsolidację w branży ciepłowniczej. Jak prognozuje "Rzeczpospolita", mniejsze podmioty zostaną pochłonięte przez największe firmy działające na tym rynku.

2018 rok może przynieść konsolidację w branży ciepłowniczej. Jak prognozuje "Rzeczpospolita", mniejsze podmioty zostaną pochłonięte przez największe firmy działające na tym rynku.

mgr inż. Marek Sidorczyk, dr inż. Piotr Jadwiszczak Wykorzystanie generatorów termoelektrycznych do lokalnego wytwarzania energii pomocniczej w systemach cieplnych

Wykorzystanie generatorów termoelektrycznych do lokalnego wytwarzania energii pomocniczej w systemach cieplnych Wykorzystanie generatorów termoelektrycznych do lokalnego wytwarzania energii pomocniczej w systemach cieplnych

W artykule autorzy przedstawiają możliwości wykorzystania generatorów termoelektrycznych w lokalnych systemach cieplnych zwracając uwagę na wymiarowanie termoelektrycznych zespołów zasilających.

W artykule autorzy przedstawiają możliwości wykorzystania generatorów termoelektrycznych w lokalnych systemach cieplnych zwracając uwagę na wymiarowanie termoelektrycznych zespołów zasilających.

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

Marcin Klimczak , mgr inż. Daria Sztuka Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację...

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację budynków zużycie ciepła sieciowego w Polsce zmniejszyło się o 18%. A jak termomodernizacja wpływa na wielkość strat ciepła w sieciach?

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie...

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie kotłów gazowych do wytwarzania ciepła na potrzeby chwilowe.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.