Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 4)
Ciąg dalszy artykułu...

Rzeczywisty system ciepłowniczy
Opisany wyżej modelowy system ciepłowniczy w praktyce nie istnieje. Najczęściej mamy do czynienia z mniej lub bardziej asymetrycznymi obciążeniami sieci ciepłowniczych. Posłużono się danymi systemu ciepłowniczego Słupska [9].

Analizując możliwość przyłączenia nowych odbiorców, wykonano odpowiednie obliczenia hydrauliczne za pomocą programu komputerowego [10].

W warunkach nominalnych konieczna wysokość ciśnienia rozporządzalnego powinna wynosić ΔHC = 165 m H2O. Takie ciśnienie rozporządzalne wymaga wysokości ciśnienia w przewodzie zasilającym: HCZ = 180 m H2O, czyli wyższego od ciśnienia dopuszczalnego, które jest równe Hdop ≤ 160 m H 2O (Pdop ≤1,6 MPa)! W źródle ciepła przepływ wody sieciowej wynosi GsC = 1300 m3/h.

Taki sposób postępowania umożliwia wykorzystywanie nawet niewłaściwych wyników obliczeń hydraulicznych do kształtowania wykresów ciśnień piezometrycznych.

 Stateczność hydrauliczna sieci ciepłowniczej (przy minimalnym ciśnieniu dyspozycyjnym w źródle ciepła ΔHwmin = 15,0 m H2O) wynosi:

 

Należy podkreślić, że otrzymana wartość stateczności  hydraulicznej jest stanowczo za niska do poprawnej eksploatacji systemu ciepłowniczego.

Wprowadzenie przepompowni wody sieciowej o ΔHpomp = 20 m H2O pozwala na obniżenie o taką wartość wysokości ciśnienia rozporządzalnego. Wydajność pomp w przepompowni wynosi Gspomp = 100 m3/h.

Przepompownię umieszczono w przewodzie powrotnym (obniżenie ciśnienia), w miejscu gdzie jest fragment promieniowy sieci ciepłowniczej, a ciśnienie dyspozycyjne jest większe od minimalnego (ΔHwmin = 15,0 m H2O). Należy podkreślić, że nie wolno umieszczać przepompowni wody sieciowej w pierścieniu, gdyż powoduje to dodatkowe krążenie wody w pierścieniu oraz większe zużycie energii elektrycznej do napędu pomp. Wykres ciśnień piezometrycznych w przypadku parametrów nominalnych oraz wpływ przepompowni na układ ciśnień pokazano na rysunku 4. Na podstawie wcześniej podanych zależności można wyznaczyć zmniejszenie mocy elektrycznej silników do napędu pomp.Moc silników elektrycznych NPO do napędu pomp obiegowych:


NPO = c x Δ Hc x Gs = 0,004077 x 165 x 1300,0 x 874,52 kW


Moc silników elektrycznych NPO+pomp do napędu pomp obiegowych i w przepompowni:


Zastosowanie przepompowni zmniejsza moc do napędu silników pomp o:


Poza uzyskaniem koniecznego obniżenia ciśnienia w przewodzie zasilającym w ciepłowni (ponirynekinstalacyjnyżej Hdop≤160 m H2O [Pdop ≤ 1,6 MPa]) zmniejszono moc silników do pompowania o ponad 11%.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl