Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 4)
Ciąg dalszy artykułu...

Stabilizacja ciśnienia w przewodzie powrotnym za przepompownią

Ciekawym rozwiązaniem związanym z pracą przepompowni w systemie ciepłowniczym jest sterowanie pracą pomp w przepompowni wody sieciowej w Kwidzynie [12]. W systemie tym  zastosowano węzły ciepłownicze zmieszania pompowego, które są predestynowane do stosowania w systemach ciepłowniczych średniej wielkości.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania ciepła w końcowej części sieci ciepłowniczej, a przede wszystkim z powodu wprowadzenia ogrzewania dyżurnego w katedrze [13], spadek ciśnienia w sieci ciepłowniczej znacznie wzrósł. Szczególnie konieczne zwiększenie przepływu wody sieciowej w czasie szybkiego nagrzewania katedry powodowało niekorzystne zmiany warunków hydraulicznych.

Aby nie dopuszczać do przekroczenia ciśnienia w przewodzie powrotnym w najbardziej odległym węźle ciepłowniczym (zmieszania pompowego) i zapobiegać otwieraniu się zaworów bezpieczeństwa, konieczne jest włączanie pompy w przepompowni.

Zastosowano algorytm sterowania stałowartościowego, tj. ciśnienie w przewodzie powrotnym między przepompownią a końcem sieci ciepłowniczej powinno wynosić Hp ≤ 58,0 m H2O.

Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwala na zachowanie niemal bez zmian parametrów pracy pomp obiegowych w źródle ciepła.

Podsumowanie

W artykule określono parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach w przypadku zastosowania przepompowni wody sieciowej w systemach ciepłowniczych. Przyczyną zastosowania przepompowni jest możliwość obniżenia mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Należy zwracać uwagę na uwarunkowania, które muszą być spełnione, aby bezpiecznie eksploatować system ciepłowniczy z przepompowniami wody sieciowej. Konieczne jest wprowadzenie monitoringu pracy systemu ciepłowniczego, który jest nieodzownym warunkiem uzyskiwania maksymalnych korzyści ekonomicznych takich przedsięwzięć. Istotne znaczenie ma zastosowanie odpowiedniego algorytmu sterowania pracą pomp w przepompowni.

Literatura

1. Śnieżyk R., O pompowaniu w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 1-2/2009.
2. Śnieżyk R., Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2009.
3. Śnieżyk R. Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2009.
4. Misiewicz A., Misiewicz W., Napędy regulowane w układach pompowych źródeł ciepła, Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA, 2008.
5. Nowak J., Modernizacja pompowni sieciowych, IX Fo rum Ciepłowników Polskich, Izba Gospodarcza CIEPŁOWNICTWO POLSKIE, Międzyzdroje 2005.
6. Goździkowski A., Piętka T., Mathea W., Analiza pracy układów pompowych w źródłach i węzłach cieplnych na podstawie sieci ciepłowniczych ECO SA, X Forum Użytkowników Pomp, Słok k. Bełchatowa 2003.
7. Chorążak B., Plutecki Z., Loch M., Ocena stanu rozwiązań technicznych kotłowni wodnych w komunalnych systemów ciepłowniczych, „Ciepłownictwo w Polsce i na świecie”, nr 5/6 z 2004 r.
8. Kiszko J., Układ hydrauliczny do wymiany ciepła i regulacji przepływu wody grzewczej w obiegu ciepłowniczym kotłowni z kotłami wodnymi, Urząd Patentowy RP, opis patentowy nr 173811, Warszawa 1994.
9. Śnieżyk R., Optymalizacja sieci ciepłowniczej m. Słupska, Wrocław 2004, opracowanie niepublikowane.
10. Śnieżyk R., Symulacja numeryczna zjawisk hydraulicznych sieci cieplnych przy stopniowej automatyzacji i w stanach awaryjnych, rozprawa doktorska, promotor: prof. S. Mańkowski, Politechnika Warszawska, Warszawa 1984.
11. Śnieżyk R., Sposób wykorzystania liczników energii cieplnej do sterowania węzłów ciepłowniczych, w: XI Konferencja Naukowo-Technicznej Air Conditioning, Air Protection & District Heating 2005, Wrocław – Szklarska Poręba, 23–26.06.2005 r., Oficyna Wydawnicza PWroc. 2005.
12. Śnieżyk R., Opracowanie koncepcji włączenia do miejskiego systemu ciepłowniczego Teatru, MOK i ZSZ nr 2 (około 2.0 MW) w Kwidzynie, Wrocław 1998, opracowanie niepublikowane.
13. Śnieżyk R., Rewitalizacja ogrzewania powietrznego zabytkowej katedry, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 2/2007.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl