Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 4)
Ciąg dalszy artykułu...

Stabilizacja ciśnienia w przewodzie powrotnym za przepompownią

Ciekawym rozwiązaniem związanym z pracą przepompowni w systemie ciepłowniczym jest sterowanie pracą pomp w przepompowni wody sieciowej w Kwidzynie [12]. W systemie tym  zastosowano węzły ciepłownicze zmieszania pompowego, które są predestynowane do stosowania w systemach ciepłowniczych średniej wielkości.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania ciepła w końcowej części sieci ciepłowniczej, a przede wszystkim z powodu wprowadzenia ogrzewania dyżurnego w katedrze [13], spadek ciśnienia w sieci ciepłowniczej znacznie wzrósł. Szczególnie konieczne zwiększenie przepływu wody sieciowej w czasie szybkiego nagrzewania katedry powodowało niekorzystne zmiany warunków hydraulicznych.

Aby nie dopuszczać do przekroczenia ciśnienia w przewodzie powrotnym w najbardziej odległym węźle ciepłowniczym (zmieszania pompowego) i zapobiegać otwieraniu się zaworów bezpieczeństwa, konieczne jest włączanie pompy w przepompowni.

Zastosowano algorytm sterowania stałowartościowego, tj. ciśnienie w przewodzie powrotnym między przepompownią a końcem sieci ciepłowniczej powinno wynosić Hp ≤ 58,0 m H2O.

Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwala na zachowanie niemal bez zmian parametrów pracy pomp obiegowych w źródle ciepła.

Podsumowanie

W artykule określono parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach w przypadku zastosowania przepompowni wody sieciowej w systemach ciepłowniczych. Przyczyną zastosowania przepompowni jest możliwość obniżenia mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Należy zwracać uwagę na uwarunkowania, które muszą być spełnione, aby bezpiecznie eksploatować system ciepłowniczy z przepompowniami wody sieciowej. Konieczne jest wprowadzenie monitoringu pracy systemu ciepłowniczego, który jest nieodzownym warunkiem uzyskiwania maksymalnych korzyści ekonomicznych takich przedsięwzięć. Istotne znaczenie ma zastosowanie odpowiedniego algorytmu sterowania pracą pomp w przepompowni.

Literatura

1. Śnieżyk R., O pompowaniu w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 1-2/2009.
2. Śnieżyk R., Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2009.
3. Śnieżyk R. Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2009.
4. Misiewicz A., Misiewicz W., Napędy regulowane w układach pompowych źródeł ciepła, Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA, 2008.
5. Nowak J., Modernizacja pompowni sieciowych, IX Fo rum Ciepłowników Polskich, Izba Gospodarcza CIEPŁOWNICTWO POLSKIE, Międzyzdroje 2005.
6. Goździkowski A., Piętka T., Mathea W., Analiza pracy układów pompowych w źródłach i węzłach cieplnych na podstawie sieci ciepłowniczych ECO SA, X Forum Użytkowników Pomp, Słok k. Bełchatowa 2003.
7. Chorążak B., Plutecki Z., Loch M., Ocena stanu rozwiązań technicznych kotłowni wodnych w komunalnych systemów ciepłowniczych, „Ciepłownictwo w Polsce i na świecie”, nr 5/6 z 2004 r.
8. Kiszko J., Układ hydrauliczny do wymiany ciepła i regulacji przepływu wody grzewczej w obiegu ciepłowniczym kotłowni z kotłami wodnymi, Urząd Patentowy RP, opis patentowy nr 173811, Warszawa 1994.
9. Śnieżyk R., Optymalizacja sieci ciepłowniczej m. Słupska, Wrocław 2004, opracowanie niepublikowane.
10. Śnieżyk R., Symulacja numeryczna zjawisk hydraulicznych sieci cieplnych przy stopniowej automatyzacji i w stanach awaryjnych, rozprawa doktorska, promotor: prof. S. Mańkowski, Politechnika Warszawska, Warszawa 1984.
11. Śnieżyk R., Sposób wykorzystania liczników energii cieplnej do sterowania węzłów ciepłowniczych, w: XI Konferencja Naukowo-Technicznej Air Conditioning, Air Protection & District Heating 2005, Wrocław – Szklarska Poręba, 23–26.06.2005 r., Oficyna Wydawnicza PWroc. 2005.
12. Śnieżyk R., Opracowanie koncepcji włączenia do miejskiego systemu ciepłowniczego Teatru, MOK i ZSZ nr 2 (około 2.0 MW) w Kwidzynie, Wrocław 1998, opracowanie niepublikowane.
13. Śnieżyk R., Rewitalizacja ogrzewania powietrznego zabytkowej katedry, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 2/2007.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jesteś instalatorem zainteresowanym atrakcyjną ofertą handlową?

projektowanie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl