Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Kocioł dwufunkcyjny ISOTWIN F H-MOD
Kocioł dwufunkcyjny ISOTWIN F H-MOD
Saunier Duval

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też uwzględniane przez architektów i projektantów oraz środowisko kominiarskie.

W 2003 roku dyskutowaliśmy z kolegami z branży kominiarskiej na łamach prasy specjalistycznej o problemach związanych z zastosowaniem w polskich instalacjach spalinowych kotłów kondensacyjnych nowych materiałów opartych na tworzywach sztucznych (Czytaj więcej na ten temat). Dyskusja zakończona została pozostaniem stron przy swoich poglądach, ale życie toczyło się dalej i po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawa ta nabrała szerszego kontekstu, bo zamknięcie się rynku na prawo wspólnotowe nie było już możliwe.


Argumenty przytaczane w artykule [2], nietraktowane wtedy przez oponentów poważnie, zostały w międzyczasie uwzględnione w normach, a nawet dyrektywach unijnych. Jednak śledząc dyskusję toczącą się w ostatnich miesiącach [3, 4, 5], można odnieść wrażenie, że fakt ten nie jest rozumiany jednakowo przez przedstawicieli różnych branż.

 

Nie jest to jednak tylko nasz krajowy problem, ponieważ obserwując dyskusje toczone na forum różnych Komitetów Technicznych CEN, można zauważyć, że problemy postrzegane są z perspektywy dyrektyw związanych ściśle z daną branżą, i obserwuje się niekiedy kompletny brak zrozumienia oponentów z racji nieznajomości specyfiki dyrektywy będącej podstawą działania branży pokrewnej.

Taka właśnie sytuacja ma miejsce w związku z dwiema dyrektywami: budowlaną (89/106/EWG) i dotyczącą urządzeń spalających paliwa gazowe (90/396/EWG). Z pierwszą dyrektywą związany jest bowiem Komitet Techniczny CEN/TC 166 opracowujący normy zharmonizowane dotyczące kominów, a z drugą – Komitet Techniczny CEN/TC 109 tworzący normy zharmonizowane dla kotłów gazowych.

W Polsce dyrektywa 89/106/EWG znalazła się w gestii Ministerstwa Infrastruktury, a dyrektywa 90/396/EWG – w kompetencjach Ministerstwa Gospodarki (wcześniej: Przemysłu). Systemy oceny zgodności w obu tych dyrektywach różnią się znacznie, co właśnie jest przyczyną nieporozumień środowiskowych. Z racji swojego przeznaczenia dla bardzo szerokiej grupy wyrobów dyrektywa budowlana ma kilka kategorii oceny zgodności (od I do IV) o zróżnicowanym zaangażowaniu jednostek notyfikowanych w procesie oceny – od badania typu i nadzorowania produkcji (I) do całkowitego braku uczestnictwa (IV).

 

 

Natomiast dyrektywa dotycząca urządzeń gazowych, a więc w porównaniu z dyrektywą budowlaną obejmująca stosunkowo wąską grupę wyrobów, jest bardziej restrykcyjna i pod względem systemu oceny zgodności może być porównywana jedynie do kategorii I. Biorąc pod uwagę zagrożenie dla otoczenia niewłaściwie skonstruowanego lub niezgodnie z typem wyprodukowanego urządzenia gazowego, restrykcyjność tego systemu oceny jest w pełni zrozumiała. Analizując dwie grupy wyrobów mocno ze sobą powiązanych, a więc kotły i przewody spalinowe (kominy), można wykazać analogiczne źródło nieporozumień.

 

Środowiska związane z użytkowaniem kotłów gazowych, których integralną częścią jest system powietrzno-spalinowy, uważają, że kierując się wymaganiami dyrektywy 90/396/EWG (wraz z odwołaniami do wymagań wynikających z innych dyrektyw), w sposób maksymalnie zorganizowany zapewniają bezpieczeństwo użytkowania tych urządzeń. Trudno im zrozumieć zarzuty braku nadzoru stawiane przez branżę kominiarską, której wyroby objęte są jedynie systemem II+, gdzie jednostki notyfikowane nadzorują produkcję, a badanie typu leży w gestii producenta.

Natomiast branża kominiarska, przywiązana do systemu, w którym przeprowadzenie badania typu pozostawia się producentowi, wpada w oburzenie, czytając zapisy odnoszące się w przepisach prawnych do instrukcji obsługi producenta, gdyż nie bierze pod uwagę, że ta instrukcja jest jednym z pierwszych elementów bezpieczeństwa objętych nadzorem dyrektywy 90/396/EWG i norm z nią zharmonizowanych. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że powyższe normy w przywołaniach odnoszą się również do norm dotyczących przewodów spalinowych, opracowywanych w CEN/TC 166.

Analiza nowych przepisów


Opisane powyżej zachowania można w naszym kraju dostrzec w reakcjach na nowo wprowadzone zmiany do rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych budynków oraz ich usytuowania [1]. Nowe zapisy powstawały długo w wyniku dyskusji nad kolejnymi projektami, by w końcu ukazać się w powyższej formie.
Jedną z najistotniejszych zmian są nowe regulacje dotyczące przewodów kominowych. Od lat trwała dyskusja, jakie powinny być przewody kominowe spalinowe o ciągu naturalnym.

Początkowo projekt zmian w § 140 ust. 3 przewidywał tylko redukcję najmniejszego wymiaru przekroju poprzecznego do 0,12 m dla przewodów kominowych i dymowych wykonanych z wkładów metalowych. Dopuszczał ponadto stosowanie wkładów metalowych, a nie tylko stalowych jak wcześniej, z uwagi na zmiany w Polskich Normach harmonizowanych z dyrektywą nr 89/106/EWG.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl