Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Kocioł dwufunkcyjny ISOTWIN F H-MOD
Kocioł dwufunkcyjny ISOTWIN F H-MOD
Saunier Duval

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też uwzględniane przez architektów i projektantów oraz środowisko kominiarskie.

W 2003 roku dyskutowaliśmy z kolegami z branży kominiarskiej na łamach prasy specjalistycznej o problemach związanych z zastosowaniem w polskich instalacjach spalinowych kotłów kondensacyjnych nowych materiałów opartych na tworzywach sztucznych (Czytaj więcej na ten temat). Dyskusja zakończona została pozostaniem stron przy swoich poglądach, ale życie toczyło się dalej i po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawa ta nabrała szerszego kontekstu, bo zamknięcie się rynku na prawo wspólnotowe nie było już możliwe.


Argumenty przytaczane w artykule [2], nietraktowane wtedy przez oponentów poważnie, zostały w międzyczasie uwzględnione w normach, a nawet dyrektywach unijnych. Jednak śledząc dyskusję toczącą się w ostatnich miesiącach [3, 4, 5], można odnieść wrażenie, że fakt ten nie jest rozumiany jednakowo przez przedstawicieli różnych branż.

 

Nie jest to jednak tylko nasz krajowy problem, ponieważ obserwując dyskusje toczone na forum różnych Komitetów Technicznych CEN, można zauważyć, że problemy postrzegane są z perspektywy dyrektyw związanych ściśle z daną branżą, i obserwuje się niekiedy kompletny brak zrozumienia oponentów z racji nieznajomości specyfiki dyrektywy będącej podstawą działania branży pokrewnej.

Taka właśnie sytuacja ma miejsce w związku z dwiema dyrektywami: budowlaną (89/106/EWG) i dotyczącą urządzeń spalających paliwa gazowe (90/396/EWG). Z pierwszą dyrektywą związany jest bowiem Komitet Techniczny CEN/TC 166 opracowujący normy zharmonizowane dotyczące kominów, a z drugą – Komitet Techniczny CEN/TC 109 tworzący normy zharmonizowane dla kotłów gazowych.

W Polsce dyrektywa 89/106/EWG znalazła się w gestii Ministerstwa Infrastruktury, a dyrektywa 90/396/EWG – w kompetencjach Ministerstwa Gospodarki (wcześniej: Przemysłu). Systemy oceny zgodności w obu tych dyrektywach różnią się znacznie, co właśnie jest przyczyną nieporozumień środowiskowych. Z racji swojego przeznaczenia dla bardzo szerokiej grupy wyrobów dyrektywa budowlana ma kilka kategorii oceny zgodności (od I do IV) o zróżnicowanym zaangażowaniu jednostek notyfikowanych w procesie oceny – od badania typu i nadzorowania produkcji (I) do całkowitego braku uczestnictwa (IV).

 

 

Natomiast dyrektywa dotycząca urządzeń gazowych, a więc w porównaniu z dyrektywą budowlaną obejmująca stosunkowo wąską grupę wyrobów, jest bardziej restrykcyjna i pod względem systemu oceny zgodności może być porównywana jedynie do kategorii I. Biorąc pod uwagę zagrożenie dla otoczenia niewłaściwie skonstruowanego lub niezgodnie z typem wyprodukowanego urządzenia gazowego, restrykcyjność tego systemu oceny jest w pełni zrozumiała. Analizując dwie grupy wyrobów mocno ze sobą powiązanych, a więc kotły i przewody spalinowe (kominy), można wykazać analogiczne źródło nieporozumień.

 

Środowiska związane z użytkowaniem kotłów gazowych, których integralną częścią jest system powietrzno-spalinowy, uważają, że kierując się wymaganiami dyrektywy 90/396/EWG (wraz z odwołaniami do wymagań wynikających z innych dyrektyw), w sposób maksymalnie zorganizowany zapewniają bezpieczeństwo użytkowania tych urządzeń. Trudno im zrozumieć zarzuty braku nadzoru stawiane przez branżę kominiarską, której wyroby objęte są jedynie systemem II+, gdzie jednostki notyfikowane nadzorują produkcję, a badanie typu leży w gestii producenta.

Natomiast branża kominiarska, przywiązana do systemu, w którym przeprowadzenie badania typu pozostawia się producentowi, wpada w oburzenie, czytając zapisy odnoszące się w przepisach prawnych do instrukcji obsługi producenta, gdyż nie bierze pod uwagę, że ta instrukcja jest jednym z pierwszych elementów bezpieczeństwa objętych nadzorem dyrektywy 90/396/EWG i norm z nią zharmonizowanych. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że powyższe normy w przywołaniach odnoszą się również do norm dotyczących przewodów spalinowych, opracowywanych w CEN/TC 166.

Analiza nowych przepisów


Opisane powyżej zachowania można w naszym kraju dostrzec w reakcjach na nowo wprowadzone zmiany do rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych budynków oraz ich usytuowania [1]. Nowe zapisy powstawały długo w wyniku dyskusji nad kolejnymi projektami, by w końcu ukazać się w powyższej formie.
Jedną z najistotniejszych zmian są nowe regulacje dotyczące przewodów kominowych. Od lat trwała dyskusja, jakie powinny być przewody kominowe spalinowe o ciągu naturalnym.

Początkowo projekt zmian w § 140 ust. 3 przewidywał tylko redukcję najmniejszego wymiaru przekroju poprzecznego do 0,12 m dla przewodów kominowych i dymowych wykonanych z wkładów metalowych. Dopuszczał ponadto stosowanie wkładów metalowych, a nie tylko stalowych jak wcześniej, z uwagi na zmiany w Polskich Normach harmonizowanych z dyrektywą nr 89/106/EWG.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


12.05 startuje webinar dla Projektantów o  zestawach hydroforowych! Zapisz się już dziś »

webinar

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

 Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Mistrzowskie rozgrywki w sferze instalacji - jak to się robi »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Technologie dekarbonizacji ciepłownictwa
  • - Pompy ciepła w praktyce
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl