Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Walka z globalnym ociepleniem – konieczność czy nonsens?

Widok okołosłonecznej orbity Ziemi
Widok okołosłonecznej orbity Ziemi
archiwum Autora

Od czasu szczytu energetycznego w Rio de Janeiro (1992 r.), a zwłaszcza uchwalenia Protokołu z Kioto (1997 r.) głosi się ex cathedra, że jeśli nie zmniejszymy znacznie emisji CO2, m.in. poprzez wydatne ograniczenie produkcji i zużycia energii, doprowadzimy do globalnego ocieplenia i katastrofy klimatycznej.

Głównym tematem ostatnich miesięcy była właśnie walka z globalnym ociepleniem poprzez zmniejszenie CO2 emitowanego przez ludzi. W Poznaniu odbyła się (1–12.12.2008 r.) 14. z kolei światowa konferencja klimatyczna, w Brukseli (11–12.12.2008 r.) miało miejsce posiedzenie szefów rządów państw UE w sprawie przyjęcia tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego. Przesłania, które stamtąd popłynęły w świat, sprowadzają się do wezwania: jeśli nie ograniczymy emisji CO2, to grozi nam:

 • znaczne podniesienie się poziomu mórz i oceanów,
 • nasilenie się gwałtownych zjawisk atmosferycznych (huragany, trąby powietrzne, powodzie, susze itp.).
 • Sposoby dochodzenia do powszechnego ograniczania emisji CO2 to:
 • propaganda w prasie, radiu, i telewizji – uświadomienie konieczności drastycznego oszczędzania energii,
 • środki administracyjne – nakazowe ograniczenia emisji CO2 dla przemysłu, energetyki i transportu, wprowadzanie i sukcesywne zmniejszanie limitów emisji oraz bardzo wysokie koszty ich przekraczania (konieczność zakupu – tzw. handel emisjami).

Hasło „walki z globalnym ociepleniem” stało się już dogmatem nowej religii. Należy je przyjmować na wiarę, zaś próby kwestionowania grożą wściekłymi atakami jej wyznawców i ekskomuniką. Z drugiej strony, odczuwalne skutki jego powszechnego stosowania to:

 • czekający nas drastyczny wzrost cen energii w krajach, w których energetyka i technologie przemysłowe oparte są na paliwach kopalnych i/lub innych surowcach powodujących emisję CO2 (np. CaCO3 w przemyśle cementowym),
 • już odczuwalne zmniejszenie się powierzchni upraw spożywczych i wzrost cen żywności wskutek powiększania powierzchni upraw pod rośliny energetyczne (biomasa, produkcja biopaliw).

Należy wiec spróbować racjonalnie odpowiedzieć na trzy pytania:

1. Czy istotnie postępuje globalne ocieplenie i jakie są jego przyczyny?
2. Czy ma sens walka z globalnym ociepleniem?
3. Dlaczego i jak należy oszczędzać energię?

Czy i jak zmieniał się klimat w historii Ziemi

Wiadomo od dość dawna, że klimat Ziemi ulegał wielokrotnym zmianom, począwszy od ery archaicznej. Występowały na przemian długie okresy zlodowaceń (epoki lodowcowe), gdy poziom mórz i oceanów znacznie się obniżał, i krótsze okresy cieplejsze, kiedy lodowce cofały  się, a poziom wód w oceanach podnosił się o 70–120 m.

Takie informacje można znaleźć nawet w popularnych małych encyklopediach sprzed 50 lat. Teraz jakoś przestano o tym mówić, tak jakby chciano wyrobić w społeczeństwach przekonanie, że przez długie lata panowała wyrównana temperatura, która 150 lat temu zaczęła się podnosić wskutek działalności człowieka. Skąd wiemy, jak najprawdopodobniej było naprawdę? Poniższe informacje pochodzą z bardzo ciekawej, wydanej w 2008 r. książki [1].

Począwszy od XVIII w., na coraz większą skalę prowadzono badania geologiczne, a od końca XVIII w. badania glacjologiczne, połączone z drobiazgowymi obserwacjami szczególnie ciekawych miejsc na kilku kontynentach. Pod koniec lat 20. XIX w. kilku badaczy wysnuło hipotezę, że lodowce alpejskie sięgały niegdyś znacznie dalej niż wówczas. L. Agassiz poszedł dalej i postawił tezę, że w historii Ziemi wielokrotnie występowały zlodowacenia (epoki lodowcowe) i następujące po nich ocieplenia.

J. Adhemar przedstawił koncepcję, że łączne skutki zmiany mimośrodu orbity Ziemi i kąta nachylenia jej osi obrotu odgrywają istotną rolę przy powstawaniu zlodowaceń. J. Croll rozwinął astronomiczną teorię odwiecznych, cyklicznych epok lodowcowych jako efektu zmian położenia Ziemi względem Słońca (z uwzględnieniem szeregu szczegółowych czynników, takich jak prądy oceaniczne, odbijanie promieni słonecznych przez pokrywy śnieżne itd.).

Wreszcie serbski matematyk Milutin Milenković w 1920 r. opublikował 1. wersję, a w 1941 r. kompletną matematyczną teorię klimatu Ziemi. Według niej za klimat na Ziemi odpowiedzialne są przede wszystkim zmiany natężenia promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi spowodowane trzema cyklicznymi zjawiskami, o okresie wynoszącym około:

 • 100 000 lat – zmienny mimośród eliptycznej orbity Ziemi,
 • 41 000 lat – zmienny (w granicach ±1,5°) kąt nachylenia osi do płaszczyzny orbity,
 • 23 000 lat – precesja osi Ziemi po powierzchni stożka o kącie rozwarcia 47° (rys. 2, rys. 3).

Cykle te nakładają się na siebie, powodując zmiany, w długich okresach, natężenia promieniowania docierającego do Ziemi w granicach nawet ±3%. Warto zauważyć, że zmiana natę-żenia tylko o 0,1% spowoduje różnicę w ilości energii docierającej do powierzchni Ziemi równą 10-krotności całej produkowanej na niej łącznie energii elektrycznej i ciepła.

Liczne wiercenia prowadzone od połowy XX w. w lodach Grenlandii i Antarktydy oraz w dnie oceanów, a następnie badania struktur osadów w uzyskanych w ten sposób bardzo długich rdzeniach (a więc sięgających odległej przeszłości) potwierdziły, że długotrwałe zmiany klimatu są zgodne z cyklami Milenkovicza. Takie potwierdzenie uzyskano m.in. w 1976 r. w wyniku badań zawartości różnych izotopów tlenu w osadach dennych. Do badań wykorzystywano też metodę węgla C 14, uwzględniano zmiany z biegiem czasu pola magnetycznego Ziemi, badano również skład pęcherzyków powietrza uwięzionych w lodzie.

   31.07.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl