Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

Sambud – komin „na raty”

KOMINflex
KOMINflex

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Z reguły zakładamy, że będziemy mieli kominek, a jako podstawowe źródło ciepła bliżej nieokreślony rodzaj kotła, może wspomagany urządzeniami wykorzystującymi energię odnawialną. Jeżeli nawet z góry wiemy, jakie konkretnie będą to urządzenia, to z pewnością trudno jest nam określić dokładne miejsce ich zabudowy czy wskazać jednoznacznie umiejscowienie otworów podłączeniowych do komina czy wentylacji.

Wykorzystując gotowe projekty budowlane, zwykle spotkamy się z tradycyjnymi kominami podciśnieniowymi, które w końcowej fazie inwestycji należy w sposób kosztowny dostosowywać do konkretnie wybranych urządzeń grzewczych. Można jednak uniknąć nadmiernych kosztów. Firma Komin-Flex oferuje uniwersalne rozwiązanie typu Sambud zwane kominem „na raty”. Komin ten składa się z systemu pustaków kominowych, wentylacyjnych lub kominowo-wentylacyjnych stanowiących obudowę dowolnego rodzaju wkładu kominowego wykonanego ze stali kwasoodpornej.

Fot. Kominflex

Wkład kominowy jest tak skonstruowany, aby mógł być wygodnie zamontowany do gotowej obudowy „od góry” – z poziomu dachu. W trakcie budowy domu wznosimy na fundamencie najpierw słupek obudowy komina, mogący zawierać odpowiednią ilość kanałów wentylacyjnych, bez konieczności podejmowania na tym etapie inwestycji decyzji co do rodzaju urządzenia grzewczego, które będziemy w przyszłości do niego podłączali.

Zdecydujemy o tym w trakcie wykańczania budynku, gdy dobrane zostaną określone urządzenia grzewcze i znane będzie miejsce ich zabudowy. Wtedy, kierując się wymaganiami dobranych urządzeń grzewczych, „uzbrajamy” obudowę w stalowy wkład kominowy, uzyskując w ten sposób trwały i właściwie dobrany komin.

Dzięki takiej konfiguracji możemy uzyskać komin do oprowadzania spalin z kotła opalanego paliwami stałymi, np. kominka (wkład żaroodporny lub kwasoodporny), kotła węglowego (wkład kwasoodporny), grzewczego urządzenia gazowego lub olejowego z otwartą komorą spalania – „atmosferyczny” (wkład kwasoodporny podciśnieniowy) lub z zamkniętą komorą spalania (wkład kwasoodporny uszczelniany nadciśnieniowy).

Taki komin doskonale sprawdza się również w przypadku kotłów kondensacyjnych. System Sambud umożliwia w sposób prosty i tani wykonanie układów spalinowych rozdzielnych (SPS) lub współosiowych (WSPS), tzw. „rura w rurze”. Do odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego oraz dostarczenia niezbędnej ilości powietrza podczas spalania możemy użyć jedynie pojedynczy kanał obudowy, wykorzystując go zarówno jako miejsce umieszczenia przewodu spalinowego, jak i przeznaczając pozostałą wewnątrz przestrzeń do zasysania powietrza bezpośrednio do kotła.

Fot. Kominflex

W tym przypadku kocioł kondensacyjny łączymy z kominem łącznikiem współosiowym (WSPS) i poprzez uszczelnianą rozetę wprowadzamy do kanału obudowy komina już tylko pojedynczy przewód spalinowy. Rozwiązanie znacznie obniża koszty inwestycji, gdyż wykorzystywane są w znacznej części pojedyncze elementy systemu SPS.

System Sambud jest również rozwiązaniem uniwersalnym i elastycznym, gdyż w każdej chwili poprzez zmianę wkładu umożliwia nam dostosowanie do potrzebnych funkcji, np. instalacji innego typu urządzenia grzewczego. W trakcie budowy warto zastanowić się nad rozbudową obudowy o kilka kanałów wentylacyjnych, które z pewnością przydadzą się np. jako rozprowadzenie ciepłego powietrza, lub wykorzystaniem ich na piony techniczne do prowadzenia różnych instalacji.

logo

Komin-Flex Sp. z o.o.
43-200 Pszczyna, ul. Górnośląska 1
tel. 032 210 11 44
e-mail:
www.kominflex.com.pl
   19.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl