Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Jak dobrać kocioł gazowy?

Kocioł grzewczy
Kocioł grzewczy
Viessmann

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Sprawa, wbrew pozorom, nie jest taka prosta. Dlaczego? Bo możemy zrobić duży błąd, jeżeli doradzimy komuś coś, co nie ma najmniejszego sensu w jego sytuacji. A możliwości jest bardzo wiele. Pierwsze pytanie powinno dotyczyć mocy kotła. Dobrze, gdy klient wie mniej więcej, po jaki kocioł przyszedł, bo powiedział mu to instalator, który instalację centralnego ogrzewania wykonał.

 

 

Czy informacja podana przez instalatora jest prawdziwa? Może nie powinniśmy się nad tym zastanawiać, bo ostatecznie instalator wie, co robi. Czy rzeczywiście? Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie projektu centralnego ogrzewania, w którym obliczono całą instalację wraz doborem grzejników i określeniem mocy kotła wraz z parametrami wody grzejnej.

Niestety, zlecanie wykonania projektu c.o. nie jest częste. Trudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Błędy w instalacji odbijają się potem na kosztach eksploatacji (Czytaj więcej na te temat). Oszczędności na projekcie bardzo szybko okazują się oszczędnościami pozornymi. Co więc w takiej sytuacji, gdy nie ma projektu, robić? Przecież nie odeślemy klienta do projektanta, bo wiemy, że zamiast do niego, pójdzie do innej hurtowni i tam mu kocioł sprzedadzą.

Aby ustalić wielkość kotła, możemy posłużyć się pewnymi informacjami wynikającymi z wcześniej zrobionych projektów. Dotyczą one potrzebnej mocy kotła odniesionej do 1 m2 powierzchni domu. Podane wielkości są tylko wielkościami orientacyjnymi, bo już wykonanie izolacji cieplnej (40 mm styropianu lub wełny mineralnej) może bardzo obniżyć zapotrzebowanie na ciepło.

Jakie są wymagania jakości powietrza w przedszkolach i szkołach na 2021 rok? Pobierz bezpłatny e-book »

Te orientacyjne dane wyglądają następująco:

  • budynek stary, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, stolarka okienna to tzw. okna zespolone – moc potrzebna to 130–150 W/m2,
  • jw., lecz z nowymi oknami, to ok. 100–130 W/m2,
  • ściany zewnętrzne z cegły z izolacją cieplną 40–60 mm to 80–100 W/m2,
  • ściany z cegły dziurawki (pustak Max) i 80– 100 mm izolacji to 60–80 W/m2.
Fot. Viessmann
Kocioł wiszący z zasobnikiem c.w.u.

Przy dobrej izolacji cieplnej (styropian lub wełna mineralna grubości 80–120 mm) powietrze wentylacyjne, a dokładniej mówiąc, ciepło potrzebne do jego ogrzania, może w większym stopniu decydować o zapotrzebowaniu na ciepło niż straty ciepła przez przegrody. Pomnożenie powierzchni, którą mamy ogrzać przez przyjęte dla danego rodzaju budynku zapotrzebowanie na ciepło, daje nam orientacyjną moc kotła.

Następne pytanie, które powinien zadać handlowiec, to: A co z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej? Czy mam dobrać kocioł c.o. dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody?
W tym miejscu warto wtrącić uwagę, że jeżeli odległość kotła od odbiorników ciepłej wody przekracza 8–10 m lub w domu mogą być używane jednocześnie dwa duże odbiorniki (np. wanna i kabina prysznicowa), to nie powinniśmy polecać kotła dwufunkcyjnego, bo będą problemy z jednoczesnym dostarczeniem ciepłej wody do obu miejsc.

Nowoczesne kotły mają w swoim oprogramowaniu tzw. pierwszeństwo ciepłej wody i dlatego nie dodaje się do mocy kotła potrzebnej na ogrzewanie budynku mocy potrzebnej do przygotowania ciepłej wody. Na czas przygotowania ciepłej wody staje pompa obiegowa c.o. i cała moc kotła może być wykorzystana do podgrzania wody w zasobniku c.w.

Mamy ustaloną moc kotła i jego rodzaj (jedno lub dwufunkcyjny) i teraz powinniśmy ustalić parametry instalacji grzewczej. W tym miejscu handlowiec musi być przygotowany na zdziwienie klienta, który nie bardzo rozumie pytanie o parametry instalacji.

Powiemy o nich więcej w następnym odcinku poradnika. Dzisiaj zajmiemy się tylko wartościami, bez analizy, jak wpływają one na wielkość instalacji i dobór elementów grzejnych (grzejniki, podłogówka).
Przyjmowane kiedyś parametry to 90/70/20°C (temperatura zasilenia/powrotu/w pomieszczeniu). Teraz najczęściej przyjmowane wartości to 70/55/20°C – dla kotłów tradycyjnych i 55/45/20°C – dla kotłów kondensacyjnych.

 

 

Pamiętajmy: jeżeli grzejniki zostały dobrane na inne parametry niż założone dla kotła, będą kłopoty. Jeżeli parametry kotła są niższe niż przyjęte dla grzejników – instalacja będzie nie dogrzewać, jeżeli odwrotnie, grzejniki będą przyjęte na parametry niższe niż kocioł (powierzchnia grzejników będzie przewymiarowania) – nie grozi nam niedogrzanie, ale instalacja nie będzie pracować ekonomicznie. Koszty eksploatacji będą wyższe, niż powinny być.

Nie zapominajmy także o tym, że niepotrzebnie zainwestowano w zbyt duże grzejniki. Wiedząc (zakładam, że tak jest), z jakimi wielkościami mamy do czynienia, możemy przystąpić do prezentacji kotłów. Powodzenia!

 

   18.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


12.05 startuje webinar dla Projektantów o  zestawach hydroforowych! Zapisz się już dziś »

webinar

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

 Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Mistrzowskie rozgrywki w sferze instalacji - jak to się robi »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Technologie dekarbonizacji ciepłownictwa
  • - Pompy ciepła w praktyce
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl