Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak dobrać kocioł gazowy?

Kocioł grzewczy
Kocioł grzewczy
Viessmann

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Sprawa, wbrew pozorom, nie jest taka prosta. Dlaczego? Bo możemy zrobić duży błąd, jeżeli doradzimy komuś coś, co nie ma najmniejszego sensu w jego sytuacji. A możliwości jest bardzo wiele. Pierwsze pytanie powinno dotyczyć mocy kotła. Dobrze, gdy klient wie mniej więcej, po jaki kocioł przyszedł, bo powiedział mu to instalator, który instalację centralnego ogrzewania wykonał.

 

 

Czy informacja podana przez instalatora jest prawdziwa? Może nie powinniśmy się nad tym zastanawiać, bo ostatecznie instalator wie, co robi. Czy rzeczywiście? Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie projektu centralnego ogrzewania, w którym obliczono całą instalację wraz doborem grzejników i określeniem mocy kotła wraz z parametrami wody grzejnej.

Niestety, zlecanie wykonania projektu c.o. nie jest częste. Trudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Błędy w instalacji odbijają się potem na kosztach eksploatacji (Czytaj więcej na te temat). Oszczędności na projekcie bardzo szybko okazują się oszczędnościami pozornymi. Co więc w takiej sytuacji, gdy nie ma projektu, robić? Przecież nie odeślemy klienta do projektanta, bo wiemy, że zamiast do niego, pójdzie do innej hurtowni i tam mu kocioł sprzedadzą.

Aby ustalić wielkość kotła, możemy posłużyć się pewnymi informacjami wynikającymi z wcześniej zrobionych projektów. Dotyczą one potrzebnej mocy kotła odniesionej do 1 m2 powierzchni domu. Podane wielkości są tylko wielkościami orientacyjnymi, bo już wykonanie izolacji cieplnej (40 mm styropianu lub wełny mineralnej) może bardzo obniżyć zapotrzebowanie na ciepło.

Te orientacyjne dane wyglądają następująco:

  • budynek stary, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, stolarka okienna to tzw. okna zespolone – moc potrzebna to 130–150 W/m2,
  • jw., lecz z nowymi oknami, to ok. 100–130 W/m2,
  • ściany zewnętrzne z cegły z izolacją cieplną 40–60 mm to 80–100 W/m2,
  • ściany z cegły dziurawki (pustak Max) i 80– 100 mm izolacji to 60–80 W/m2.
Fot. Viessmann
Kocioł wiszący z zasobnikiem c.w.u.

Przy dobrej izolacji cieplnej (styropian lub wełna mineralna grubości 80–120 mm) powietrze wentylacyjne, a dokładniej mówiąc, ciepło potrzebne do jego ogrzania, może w większym stopniu decydować o zapotrzebowaniu na ciepło niż straty ciepła przez przegrody. Pomnożenie powierzchni, którą mamy ogrzać przez przyjęte dla danego rodzaju budynku zapotrzebowanie na ciepło, daje nam orientacyjną moc kotła.

Następne pytanie, które powinien zadać handlowiec, to: A co z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej? Czy mam dobrać kocioł c.o. dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody?
W tym miejscu warto wtrącić uwagę, że jeżeli odległość kotła od odbiorników ciepłej wody przekracza 8–10 m lub w domu mogą być używane jednocześnie dwa duże odbiorniki (np. wanna i kabina prysznicowa), to nie powinniśmy polecać kotła dwufunkcyjnego, bo będą problemy z jednoczesnym dostarczeniem ciepłej wody do obu miejsc.

Nowoczesne kotły mają w swoim oprogramowaniu tzw. pierwszeństwo ciepłej wody i dlatego nie dodaje się do mocy kotła potrzebnej na ogrzewanie budynku mocy potrzebnej do przygotowania ciepłej wody. Na czas przygotowania ciepłej wody staje pompa obiegowa c.o. i cała moc kotła może być wykorzystana do podgrzania wody w zasobniku c.w.

Mamy ustaloną moc kotła i jego rodzaj (jedno lub dwufunkcyjny) i teraz powinniśmy ustalić parametry instalacji grzewczej. W tym miejscu handlowiec musi być przygotowany na zdziwienie klienta, który nie bardzo rozumie pytanie o parametry instalacji.

Powiemy o nich więcej w następnym odcinku poradnika. Dzisiaj zajmiemy się tylko wartościami, bez analizy, jak wpływają one na wielkość instalacji i dobór elementów grzejnych (grzejniki, podłogówka).
Przyjmowane kiedyś parametry to 90/70/20°C (temperatura zasilenia/powrotu/w pomieszczeniu). Teraz najczęściej przyjmowane wartości to 70/55/20°C – dla kotłów tradycyjnych i 55/45/20°C – dla kotłów kondensacyjnych.

Pamiętajmy: jeżeli grzejniki zostały dobrane na inne parametry niż założone dla kotła, będą kłopoty. Jeżeli parametry kotła są niższe niż przyjęte dla grzejników – instalacja będzie nie dogrzewać, jeżeli odwrotnie, grzejniki będą przyjęte na parametry niższe niż kocioł (powierzchnia grzejników będzie przewymiarowania) – nie grozi nam niedogrzanie, ale instalacja nie będzie pracować ekonomicznie. Koszty eksploatacji będą wyższe, niż powinny być.

Nie zapominajmy także o tym, że niepotrzebnie zainwestowano w zbyt duże grzejniki. Wiedząc (zakładam, że tak jest), z jakimi wielkościami mamy do czynienia, możemy przystąpić do prezentacji kotłów. Powodzenia!

 

   18.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl