Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Ciepło na żądanie

 Purmo  
Wodne ogrzewanie podłogowe to system, który ze względu na wymagania techniczne trzeba zaplanować i wykonać na etapie budowy domu
Wodne ogrzewanie podłogowe to system, który ze względu na wymagania techniczne trzeba zaplanować i wykonać na etapie budowy domu
Purmo

Jeszcze nie tak dawno ogrzewanie podłogowe polecane było najczęściej przyszłym właścicielom domów jednorodzinnych. Konieczne było także precyzyjne planowanie takiej instalacji w całym budynku ze względu na trudność dokonywania zmian. Na szczęście nowoczesne technologie mają za zadanie ułatwiać nam życie – także w przypadku systemów grzewczych.

Do niedawna właściciel mieszkania, jeśli deweloper nie ujął tego w swoim projekcie, nie mógł nawet marzyć o ogrzewaniu za pomocą grzejnika podłogowego. Z kolei w domach jednorodzinnych podłogówkę instalowało się na etapie budowy i później nie było możliwości dostosowywania jej do zmieniających się potrzeb, np. dotyczących użytkowania poszczególnych pomieszczeń czy rozbudowy domu. Dziś na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na dużo większą elastyczność. Doskonałymi przykładami jest tu nowoczesny, radiowy system sterowania oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Wodne ogrzewanie podłogowe to system, który ze względu na wymagania techniczne trzeba zaplanować i wykonać na etapie budowy domu. Jego zmiana czy rozbudowa w późniejszym terminie to zadanie niezmiernie trudne. System radiowej automatyki daje natomiast możliwość sterowania pracą ogrzewania podłogowego na każdej pętli oddzielnie w zależności od potrzeb i może być instalowany w dowolnym momencie.

Ogrzewanie podłogowe, Fot. PurmoPodstawową zaletą automatyki radiowej jest fakt, ze nie wymaga ona kabli. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy modernizacji starego ogrzewania podłogowego lub do zamontowania systemu sterowania już po ułożeniu podłogówki, na przykład jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy w ogóle o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym, a budynek jest już wykończony – mówi Danuta Szutkowska, ekspert Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. – Zwykła automatyka wymaga poprowadzenia kabli pod tynkiem, co oznacza, że dołożenie jej już po wykończeniu mieszkania wymagałoby prucia ścian. Radiową można zaś zastosować w dowolnym momencie.

Jest to nie tylko wygoda. Czasem może uratować nas przed kosztownymi konsekwencjami wynikającymi z niedopatrzenia czy nieporozumienia z instalatorem. Za przykład niech posłuży jedna z pierwszych realizacji z użyciem automatyki radiowej Purmo, gdzie instalator po prostu zapomniał o zamontowaniu sterowania ogrzewaniem podłogowym zaplanowanego w projekcie dużego kompleksu rekreacyjnym z basenem. Pojawił się więc problem z odebraniem budynku, a położenie kabli pod tradycyjną automatykę w tak ogromnym budynku nie wchodziło w grę. Rozwiązaniem okazał się system radiowy, dzięki czemu można było w ciągu kilku dni przekazać ukończony obiekt inwestorowi.

Automatyka radiowa to oczywiście rozwiązanie dla tych właścicieli domów, którzy odpowiednio wcześniej pomyśleli o systemie podłogowym. Ale pozostali także nie muszą rezygnować z ciepłej podłogi! Dzięki elektrycznym matom podłogowym, na przykład Purmo Eljet, można ją mieć dosłownie wszędzie, nawet w mieszkaniu w bloku. System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem, wystarczy więc niewielki remont. Cienką, trzymilimetrową matę grzewczą Eljet można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi jako ogrzewanie uzupełniające, zapewniające ciepłą podłogę.

Jest to rozwiązanie funkcjonalne i bezpieczne, pod warunkiem, że wykonanie instalacji powierzymy specjaliście. Oszczędność i wygodę użytkowania gwarantuje termostat pokojowy wyposażony w zegar i działający w trybie tygodniowym. Dzięki temu urządzeniu można zarówno automatycznie, jak i ręcznie ustawiać pożądaną temperaturę podłogi, programując zmniejszone ogrzewanie w nocy czy podczas nieobecności domowników. Czujnik podłogowy monitoruje temperaturę, dzięki czemu mata grzejna jest włączana i wyłączana w odpowiednim momencie. Regulacja taka pozwala także na znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Purmo z matą Eljet jest także świetnym rozwiązaniem w budynkach, gdzie cała instalacja grzewcza w budynku jest zasilana prądem, a nie wodą grzewczą.

materiały: Purmo

   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl