Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Tryskacze suche – instalowanie i eksploatacja

Tryskacze suche - instalacja
Tryskacze suche - instalacja
www.fire-fighter.pl

W artykule zawarto m.in. najważniejsze zmiany w normie NFPA 25, w stosunku do poprzedniej edycji. Omówiono specyfikę budowy instalacji z tryskaczami suchymi oraz najczęstsze przyczyny zakłóceń w pracy instalacji. Doświadczenia z eksploatacji suchych instalacji tryskaczowych wskazują, że właściciele obiektów m.in. wypełniając postanowienia znowelizowanej ustawy o ochronie przeciwpożarowej powinni zdemontować tryskacze suche po 10 latach ich eksploatacji w urządzeniu tryskaczowym, celem przeprowadzenia ich oceny technicznej. Właściwej oceny może dokonać osoba kompetentna w tym zakresie, np. rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych lub uznana jednostka. Potwierdzenie zachowania przez tryskacze suche podstawowych parametrów z pewnością zapewni właściwe zabezpieczenie mienia i zagwarantuje ich zadziałanie w razie pożaru.

Od wielu lat zajmuję stanowisko, że jeśli stałe urządzenie tryskaczowe zostało wytworzone w oparciu o standard amerykański NFPA 13 Standard for the Installation of Sprinkler Systems [4], to przeglądy okresowe instalacji należy przeprowadzać zgodnie z normą z nim związaną, tj. wg standardu NFPA 25 dotyczącego sprawdzania, badania i konserwacji wodnych systemów ochrony przeciwpożarowej [3]. Ostatnia edycja tej normy pochodzi z 2002 r. W tym roku pojawił się na rynku amerykańskim poradnik omawiający szczegółowo standard NFPA 25 [5].

Poradnik ten zawiera wiele wskazówek dla personelu technicznego (prowadzącego czynności konserwacyjne), zapewniając tym samym utrzymanie technicznych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych na najwyższym poziomie (Czytaj więcej na ten temat). W stosunku do edycji NFPA 25 z 1999 r., komitet techniczny zaostrzył wymagania odpowiedzialności za utrzymywanie w ciągłej gotowości urządzenie tryskaczowe.

Rozdział 4. poprzedniej edycji standardu wskazywał jasno, że za zgodność ze wszystkimi częściami normy odpowiedzialny jest właściciel budynku. Nowa jego edycja [3] w § 4.1.4. rozszerza zapis o odpowiedzialności: Właściciel lub mieszkaniec muszą bezzwłocznie usunąć lub naprawić braki, uszkodzone części lub niesprawności ujawnione podczas przeprowadzania inspekcji, badania lub konserwacji.

Aneks A (formalnie załącznik A) stanowi, że wyroby wycofane z rynku z powodu wykrytych wad powinny być wymienione lub naprawione. Dodatkowo, punkt 4.1.4.1. głosi, że: Korekty lub naprawy muszą być dokonywane przez wykwalifikowany personel lub przez wykwalifikowanego wykonawcę [3].

Z perspektywy eksperta w zakresie badań kwalifikacyjnych tryskaczy, najistotniejszą zmianą w najnowszej edycji NFPA 25 jest wymaganie okresowego sprawdzania lub nawet wymiany tryskaczy suchych po 10 latach ich eksploatacji w urządzeniu tryskaczowym.

Specyfika tryskaczy suchych

 Tryskacze suche, zgodnie z PN-EN 12259 [6], są to tryskacze zaopatrzone w rurę wypełnioną powietrzem z zaworem na jej końcu, uniemożliwiającym przedostanie się wody do rurki przed uruchomieniem tryskacza. Tryskacze suche powinny mieć otwór odwadniający w gnieździe, który umożliwia usunięcie wody przeciekającej przez uszczelnienie wlotowe.

Typowy wlot i wylot tryskacza suchego w przekroju przedstawia rys. 1. Tryskacze suche stosowane są w celu zapewnienia ochrony tryskaczowej w nieogrzewanych przestrzeniach bądź np. w chłodniach, gdzie mogą być wystawione na działanie drastycznie niskich temperatur. W zależności od pozycji montażowej również te tryskacze dzielimy na stojące, wiszące oraz przyścienne.

Rys. M. Leszczak
Rys. 1. Przekroje tryskaczy suchych: a) wiszącego, b) stojącego


Zakres stosowania

Tryskacze suche stosowane są w dwóch omówionych poniżej systemach: powietrznym i wodnym. Instalacja tryskaczowa powietrzna potocznie nazywana jest instalacją suchą.

Instalacje powietrzne przeznaczone są do zabezpieczenia przestrzeni, w których występuje ryzyko zamarznięcia lub wyparowania wody. Najczęściej w systemach powietrznych instalowane są tryskacze stojące. Dodatkowo wymagany jest odpowiedni spadek przewodów rurowych w celu odwodnienia instalacji po jej zadziałaniu.

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl