Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Częstotliwość kontroli czystości instalacji klimatyzacyjnych oraz metody pomiarowe (cz. 2)

W artykule (część 1. – „RI” nr 7–8/2009) zamieszczono informacje dotyczące kontroli czystości instalacji pochodzące z oczekiwanej od dawna normy europejskiej (jeszcze w wersji roboczej) [11] oraz innych, dotychczas powszechnie stosowanych także w Polsce, wytycznych i norm zagranicznych. Przedstawiono zagadnienia związane z określaniem częstotliwości kontroli instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz omówiono metody kontroli stanu higienicznego instalacji ze względu na osadzone cząstki stałe oraz drobnoustroje.

Metody kontroli stanu higienicznego instalacji

Metody pomiaru grubości warstwy pyłu
Pomiar grubości warstwy pyłu metodą DTT – Deposit Thickness Test
Metoda ta została opisana w wydanych przez brytyjskie stowarzyszenie HVCA wytycznych [14] i zaproponowana jako alternatywna dla metody podciśnieniowej (patrz cz. 1 artykułu), szczególnie gdy osadzony pył jest tłusty lub mocno przywiera do badanej powierzchni [6].

Zasada działania urządzenia pomiarowego oparta jest na elektromagnetycznym pomiarze odległości pomiędzy powierzchnią warstwy pyłu a powierzchnią metalowego przewodu. Dokładność pomiaru powinna wynosić ±3 mm. Próbkę pyłu pobiera się z powierzchni o wymiarach 250×160 mm lub z miejsca o innych wymiarach przy zachowaniu tej samej powierzchni. Do zaznaczenia testowanego obszaru w przewodzie wykorzystuje się szablon oraz markery. Wykonuje się co najmniej 20 odczytów w przypadkowych punktach badanego obszaru, zapisując wartość największą, najmniejszą oraz średnią.

Następnie za pomocą impregnowanego żywicą materiału należy dokładnie usunąć osadzony pył z badanego obszaru, korzystając z oznaczeń wykonanych markerami, położyć szablon w tym samym miejscu i wykonać kolejnych 20 odczytów, zapisując wartości: największą, najmniejszą i średnią. W celu określenia grubości osadzonego pyłu należy od pierwszych wyników odjąć wyniki uzyskane podczas drugiego pomiaru. Wyniki podaje się w mikrometrach [14], [2]. Pomiar grubości warstwy pyłu służy do kontroli stanu instalacji przed ewentualnym czyszczeniem.

Zalecana lokalizacja punktów pomiarowych podczas pomiaru grubości warstwy pyłu [14]: nie mniej niż jeden punkt poboru próbki w prostym 50-metrowym odcinku przewodu wentylacyjnego w instalacji o długości do 300 m i nie mniej niż co 100 m pomiar w dalszej części instalacji. Miejscowe wysokie wartości grubości warstwy pyłu będą wskazaniem do czyszczenia danego odcinka instalacji.

Pomiar grubości warstwy pyłu metodą WFTT – Wet Film Thickness Test
Inną metodą poboru próbki zanieczyszczeń opisaną w [14] jest metoda stosowana do oceny stanu instalacji zatłuszczonych zwana Wet Film Thickness Test (WFTT). Metodę DTT także można stosować w przewodach zatłuszczonych, chociaż jest ona bardziej niezawodna w przypadku miękkiego lub mokrego osadu.

W tabeli 1 zamieszczono informacje dotyczące dopuszczalnej maksymalnej grubości warstwy tłustego osadu, którego grubość została oceniona z zastosowaniem metody WFTT zgodnie z wymaganiami opisanymi w [14].

Metody oceny mikrobiologicznego zanieczyszczenia instalacji
Stopień zanieczyszczenia drobnoustrojami jest zazwyczaj określany z wykorzystaniem odpowiednich metod ich hodowli, za pomocą których możliwa jest identyfikacja zarówno ilościowa, jak i jakościowa (gatunki i rodzaje drobnoustrojów). Zliczenie ilości zarodników grzybów oraz bakterii może być przeprowadzone poprzez pobranie pyłu z wnętrza instalacji za pomocą metody filtracyjnej (podciśnieniowej). Bezpośrednie zliczenie komórek za pomocą mikroskopu jest zazwyczaj niemożliwe z powodu znacznej grubości warstwy pyłów w próbce o różnych możliwościach odbicia światła [11].

Liczba drobnoustrojów powinna być określona w osadzie oraz w przepływającym przez instalację powietrzu. W razie odczuwania w pomieszczeniach wentylowanych czy klimatyzowanych nieprzyjemnego zapachu z wnętrza instalacji przydatne byłoby pobranie próbki pyłu z filtra lub fragmentu materiału filtracyjnego wraz z tzw. „ciastem filtracyjnym” (choć nie zawsze będzie to możliwe), gdyż zapach ten może być skutkiem rozwoju mikroorganizmów (grzybów pleśniowych i bakterii) na filtrze.

Ocena ilości drobnoustrojów w powietrzu wentylacyjnym i w pyle
Badania mikrobiologiczne powietrza przeprowadzane są metodą wolumetryczną przy użyciu urządzenia z kontrolowanym przepływem powietrza. W badaniu wykorzystywane są podłoża stałe. Pobrane próbki poddane zostają 48-godzinnej inkubacji w temperaturze 37°C w warunkach tlenowych [17].

Do poboru próbki zanieczyszczeń mikrobiologicznych (np. grzybów) z powierzchni przewodów stosować można również metodę odciskową, a uzyskany materiał przekazać do odpowiedniego laboratorium w celu przeprowadzenia identyfikacji jakościowej i ilościowej drobnoustrojów. Metoda odciskowa (kontaktowa) sprawdza się najlepiej podczas kontroli mikrobiologicznej płaskich i gładkich (równych) powierzchni.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl