Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Triki automatyki

Centrala wentylacyjna, wentylacja nawiewno-wywiewna
Centrala wentylacyjna, wentylacja nawiewno-wywiewna
Kaldo

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

Czasy, kiedy sterowanie urządzeniami wentylacyjnymi odbywało się za pomocą przekaźników i termostatów, bezpowrotnie odeszły. Obecnie, gdy elektronika nie jest już droga, a ceny energii wciąż rosną, sterowanie urządzeniami pochłaniającymi energię jest coraz ważniejsze i coraz częściej brane pod uwagę przez inwestorów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku central wentylacyjnych wyposażonych w nagrzewnice i chłodnice, bo nawet 1°C ciepła lub chłodu, który można zaoszczędzić, przekłada się znacznie na koszty eksploatacji.

Darmowy chłód z nocy

Chłód jest najdroższym medium – obniżenie w pomieszczeniach temperatury nawet o 1°C jest kosztowne, dlatego szukanie oszczędności w tym obszarze jest szczególnie ważne.

Prostym sposobem na uzyskanie chłodu jest nocne przewietrzanie. Najlepiej wykorzystać do tego czujnik temperatury zewnętrznej i porównać jej poziom w określonych godzinach nocnych z temperaturą panującą w pomieszczeniu. Kiedy Tzewnętrzna < Tpomieszczenia i Tpomieszczenia > 18°C, następuje włączenie wentylacji w celu schłodzenia pomieszczenia. Oczywiście temperatura 18°C to wartość umowna, powinna być ona zadawana ze sterownika i zależeć od poczucia komfortu i od specyfiki pomieszczeń wentylowanych (zysków cieplnych).

W sytuacji kiedy niemożliwe jest zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej, należałoby w harmonogramie czasowym sterownika wpisać włączanie wentylacji we wczesnych godzinach porannych i jej pracę do momentu osiągnięcia temperatury zadanej w pomieszczeniach lub do zrównania temperatury w pomieszczeniach z temperaturą nawiewu. Przy przewietrzaniu należy pilnować minimalnej temperatury nawiewu, na poziomie np. 12°C, regulując ją tylko przepustnicami, bez wykorzystania nagrzewnicy. Gdy instalacja nie ma przepustnic mieszających, przewietrzanie można przeprowadzać, kiedy temperatura zewnętrzna jest wyższa od 12°C.

Przepustnice

W przypadku układu nawiewno-wywiewnego z trzema przepustnicami (nawiew, wywiew i recyrkulacja) sterowanymi siłownikami proporcjonalnymi, mając informacje o temperaturach pomieszczenia (wywiewnej), nawiewu i temperaturze zewnętrznej, możemy skutecznie oszczędzać energię, sterując otwarciem przepustnic. Przepustnica nawiewu (od strony czerpni) jest sprzężona z przepustnicą recyrkulacji w taki sposób, że stopień otwarcia przepustnicy recyrkulacji = 100% – stopień otwarcia przepustnicy nawiewu.

Gdy chcemy pomieszczenie schłodzić i Tzewnętrzna < Tpomieszczenia, otwieramy maksymalnie przepustnicę nawiewu, pilnując dolnego ograniczenia temperatury nawiewu, aby nie dostarczać powietrza o temperaturze niższej niż 16°C. Kiedy musimy pomieszczenie ogrzać i Tzewnętrzna > Tpomieszczenia, również otwieramy maksymalnie przepustnicę nawiewu.

W obydwu przypadkach wykorzystujemy tę funkcję do momentu zrównania się temperatur pomieszczenia i zewnętrznej i gdy już Tzewnętrzna wyrówna się z Tpomieszczenia, a nadal Tpomieszczenia ≠ Tzadana, należy wykorzystać drugi stopień kaskady, czyli klimatyzację przy chłodzeniu i nagrzewnicę przy grzaniu. Zawsze jednak oszczędzamy energię potrzebną na schłodzenie lub dogrzanie pomieszczenia.

Sterowanie przepustnicami odbywa się poprzez sterownik wykorzystujący regulację PID, więc stopień otwarcia przy temperaturze pomieszczenia zrównanej z zadaną ustala sterownik z ograniczeniem zamknięcia przepustnicy świeżego powietrza do ilości odpowiadającej liczbie projektowanych wymian.

Silniki i falowniki

W wielu centralach wentylacyjnych zastosowane są silniki wielobiegowe, ale w większości przypadków wykorzystywane są tylko najwyższe biegi lub ich przełączanie jest wykonywane jedynie przełącznikiem ręcznym – to błąd. Aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej, biegi silnika lub jego obroty (sterowane płynnie falownikiem) powinny być uzależnione od jakości powietrza w danym obszarze, badanej czujnikiem jakości powietrza VOC, oraz od różnicy temperatur w pomieszczeniu i temperatury zadanej w ten sposób, że im większa różnica, tym więcej wymian dla szybszego uzyskania komfortu (pod warunkiem Tnawiewu > Tpomieszczenia przy grzaniu oraz Tnawiewu < Tpomieszczenia przy chłodzeniu). Należy przy tym zawsze pamiętać o minimalnej liczbie wymian dla danego rodzaju pomieszczeń.

Opisane powyżej sposoby optymalizacji energetycznej nie wymagają żadnych nakładów sprzętowych i polegają jedynie na zastosowaniu inteligentnego oprogramowania w sterowniku. Jeśli wykorzystujemy swobodnie programowalne sterowniki PLC, należy zadbać, by programista zastosował omówione rozwiązania w pisanym algorytmie.

Stosując sterowniki dedykowane, tzn. z fabrycznie „zaszytą” aplikacją sterującą, należy przy ich wyborze kierować się jakością zaimplementowanego w nich oprogramowania uwzględniającego wykorzystanie wspomnianych powyżej funkcji, gdyż przyniesie to wymierne korzyści finansowe.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl