Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ochrona przeciwpożarowa elewacji szklanej budynku

Elewacja szklana
Elewacja szklana

Wysokie budynki z elewacją wykonaną ze szklanych płyt są coraz częściej widywane w naszych miastach. Dla konstruktorów i projektantów ochrony przeciwpożarowej stanowią wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć. W Polsce nie ma przepisów, na których można by się było oprzeć przy projektowaniu takich zabezpieczeń. Biuro projektów POL-CON Consulting Sp. z o.o. wykonało projekt instalacji ppoż. dla kompleksu budynków Rondo 1 w Warszawie, wykorzystując amerykańskie przepisy National Fire Protection Association (NFPA). Projekt ten przedstawiamy jako jedno z możliwych rozwiązań.

Ogólny opis nieruchomości

W skład kompleksu Rondo 1 wchodzą dwa budynki A i B połączone wspólnym dwukondygnacyjnym podziemiem. Budynek A jest budynkiem wysokim o funkcji usługowej, w którym znajduje się również infrastruktura uzupełniająca dla budynku B, takie jak parking, zjazd do podziemia, przyłącza energetyczne i sanitarne. Dodatkowo mieszczą się tu powierzchnie handlowe i pomieszczenia biurowe.

Budynek B jest budynkiem wysokościowym o funkcji biurowej z niewielkimi powierzchniami usługowymi na parterze (restauracje, bary). We wspólnym podziemiu zlokalizowane są urządzenia techniczne, powierzchnie magazynowe, luk rozładunkowy, pomieszczenie na śmieci i parkingi. Obydwa budynki połączone są na parterze ogrodem zimowym będącym ogólnodostępnym pasażem dla pieszych. Tematem artykułu jest ochrona budynku B (wysokiego).

Budynek B ma 40 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemne. Jego wysokość wynosi 158 m, a kubatura 240 tys. m3. Jest to budynek o konstrukcji żelbetowej z elementami stalowymi. Ściany osłonowe (zewnętrzne) wykonane są ze szkła bezpiecznego z okładziną aluminiową lub kamienną.

Instalacje tryskaczowe

Projekt wykonano w oparciu o NFPA 13 Standard for the Installation of Sprinkler Systems i NFPA 101 Life Safety Code w zakresie instalacji tryskaczowej oraz NFPA 20 Standard for the Installation of Stationary Pumps for Fire Protection w zakresie pompowni i sposobów zasilania w wodę.

Klasyfikacja zagrożenia pożarowego obiektu jest następująca:

  • garaże podziemne – Ordinary Hazard Group 1,
  • restauracje – Ordinary Hazard Group 1,
  • biura – Light Hazard,
  • atria – Light Hazard.

Tryskacze standardowe

Zaprojektowano dwustrefowe zasilanie instalacji tryskaczowej. Pierwsza strefa obsługująca część usługowo-biurową zasilana jest z pompowni pożarowej zlokalizowanej na kondygnacji –2. Służą do tego dwie pompy tryskaczowe główne 1 + 1 rezerwowa produkcji KSB, typ Etanorm 80-250, współpracujące z pompą uzupełniającą jockey, typ Movichrom N3/14 G2R.

Przeczytaj o podporze stałej na instalacji tryskaczowej »

Woda czerpana jest z dwóch zbiorników V1 = 111 m3, V2 = 117 m3 z poziomu –2. Zbiorniki napełniane są z zewnętrznej sieci wodociągowej przez dwa niezależne przyłącza wody. Dla awaryjnego zasilania instalacji wyprowadzono na zewnątrz budynku (na poziomie parteru) przewody DN 100 z dwoma nasadami DN 80 umożliwiające podanie wody bezpośrednio ze sprzętu straży pożarnej.

Druga strefa zasilana jest z pompowni tryskaczowej znajdującej się na poziomie +37. Przestrzenie biurowe na poziomach od +16 do +29 zasilane są grawitacyjnie bezpośrednio z dwóch zbiorników o pojemności 50 m3 każdy, z poziomu +37. Zbiorniki napełniane są z zestawu hydroforowego wody pitnej zlokalizowanego w pomieszczeniu przyłącza wody na poziomie –1.
Przewidziano dodatkowo możliwość uzupełniania wody w zbiornikach poprzez pion tryskaczowy drugiej strefy instalacji tryskaczy okiennych w atrium.

Poziomy biurowe od +30 do +36 oraz pomieszczenia techniczne i pomocnicze na poziomach od +37 do +39 zasilane są przy użyciu dwóch pomp tryskaczowych 1 + 1 rezerwowej i pompę uzupełniającą. Są to pompy wirowe odśrodkowe poziome produkcji KSB, typ Etanom MX 65-200, o wydatku 1400 l/min i ciśnieniu 0,49 MPa oraz pompa uzupełniająca o wydatku Q = 30 l/min i ciśnieniu H = 0,6 MPa typu KSB Movichrom V 2-8.

Poznaj Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym »

Tryskacze okienne

W oparciu o uzgodnioną „Strategię pożarową” budynku, w celu zapewnienia dwugodzinnej odporności ogniowej szklanej ścianie pomiędzy atrium a przestrzeniami biurowymi oraz szklanym ścianom pomostów komunikacyjnych w obrębie atrium, zaprojektowano dwustrefową instalację tryskaczy okiennych. Instalacja ta chroni ścianę szklaną po jej obydwu stronach. Zasilana jest z pompowni tryskaczowej na poziomie –2 przy użyciu dwustopniowego układu czterech pomp 2 + 2 rezerwowych produkcji KSB, typ CPK-SX 100-315. Pierwsza strefa obejmuje poziomy od 0 do +15, druga strefa – piętra od +16 do +29. Woda czerpana będzie z dwóch zbiorników o pojemności V3 = 134 m3 i V4 = 112 m3 z poziomu –2.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory systemy kanalizacyjne
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl