Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Izolacje cieplne przewodów

Izolacja rurociągu
Izolacja rurociągu
Paroc

Podejmując decyzję, jakiej izolacji cieplnej użyć, projektant powinien zastanowić się, czy zaproponowane przez niego rozwiązanie jest najlepsze pod względem technicznym. Nie bez znaczenia jest także cena. Jak postępować, by podjąć prawidłową decyzję?

Izolacja cieplna budynków nie dotyczy bezpośrednio branży ogrzewniczej, bo leży w gestii konstruktora czy architekta. Wysoka izolacja cieplna przekłada się na mniejsze moce kotłów i grzejników zainstalowanych w budynku. Nie zwalnia to jednak instalatora od zadbania o dobrą izolację rurociągów i urządzeń.

Dotyczy to także izolacji rurociągów zimnej wody, gdyż w lecie, gdy zawartość wilgoci w powietrzu jest duża, kondensacja pary wodnej na rurociągach zimnej wody jest nie do uniknięcia. Nie wystarczy otulić taki rurociąg „jakąś” izolacją. Należy się zastanowić, czy para wodna nie będzie kondensować się w izolacji lub pod nią. Szczególnie ten ostatni przypadek jest groźny, bo niewidoczny z zewnątrz (Czytaj więcej na ten temat). Często dopiero skorodowany rurociąg lub zawór wywołuje zainteresowanie stanem izolacji.

Sposób doboru izolacji cieplnej rurociągów reguluje norma PN-B-02421:2000. Są w niej podane zasady obliczania grubości izolacji, nadal aktualne, gdyż są to wzory określające wymianę ciepła. Wystarczy jednak wejść na stronę internetową któregoś z producentów, by otrzymać potrzebne informacje, pozwalające dobrze zaprojektować izolację.

Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1] mówi: „Izolacja cieplna instalacji ogrzewczej wodnej powinna odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej izolacji cieplnej rurociągów, armatury i urządzeń (...)”. Oznacza to obowiązek zastosowania normy PN-B-02421:2000 Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń. Wymagania i badania odbiorcze, a nie dowolność w jej stosowaniu.

Rozporządzenie mówi także: „izolacje cieplne i akustyczne zastosowane w instalacjach: wodociągowej, kanalizacyjnej i ogrzewczej powinny być wykonane w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia”.

Jednym z najważniejszych parametrów materiału izolacyjnego jest jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (W/(mK)). Najczęściej określany jest dla pewnego przedziału temperatur oraz warunków, w jakich będzie materiał pracował (warunki średniowilgotne czy wilgotne). Dla niektórych materiałów, np. styropianu, warunki pracy nie zmieniają wartości tego współczynnika. W kartach informacyjnych producentów materiałów izolacyjnych zawsze można sprawdzić, jaka jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła lub wartość współczynnika przejmowania ciepła „U” (W/(m2K)) dla konkretnego rodzaju i typu izolacji.

Jakich izolacji używać – wełny mineralnej (inaczej: wełny kamiennej), pianek poliuretanowych (sztywnych) czy pianek polietylenowych (elastycznych)? Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety i nie ma rozwiązań uniwersalnych. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju izolacji warto skorzystać z materiałów firmowych jej producentów. Rozwój technologii produkcji materiałów izolacyjnych oraz sposobów ich mocowania jest tak szybki, że nawet ci, którzy materiały izolacyjne już stosowali, powinni od czasu do czasu sprawdzić, czy nie pojawiło się nic nowego w tej dziedzinie – to na pewno się opłaci, gdyż nic nie kosztuje.

Według Wytycznych [2] grubości warstw izolacyjnych odniesione do współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/(mK) nie powinny być mniejsze niż podane w tabeli 1.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl