Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Izolacje cieplne przewodów

Izolacja rurociągu
Izolacja rurociągu
Paroc

Podejmując decyzję, jakiej izolacji cieplnej użyć, projektant powinien zastanowić się, czy zaproponowane przez niego rozwiązanie jest najlepsze pod względem technicznym. Nie bez znaczenia jest także cena. Jak postępować, by podjąć prawidłową decyzję?

Izolacja cieplna budynków nie dotyczy bezpośrednio branży ogrzewniczej, bo leży w gestii konstruktora czy architekta. Wysoka izolacja cieplna przekłada się na mniejsze moce kotłów i grzejników zainstalowanych w budynku. Nie zwalnia to jednak instalatora od zadbania o dobrą izolację rurociągów i urządzeń.

Dotyczy to także izolacji rurociągów zimnej wody, gdyż w lecie, gdy zawartość wilgoci w powietrzu jest duża, kondensacja pary wodnej na rurociągach zimnej wody jest nie do uniknięcia. Nie wystarczy otulić taki rurociąg „jakąś” izolacją. Należy się zastanowić, czy para wodna nie będzie kondensować się w izolacji lub pod nią. Szczególnie ten ostatni przypadek jest groźny, bo niewidoczny z zewnątrz (Czytaj więcej na ten temat). Często dopiero skorodowany rurociąg lub zawór wywołuje zainteresowanie stanem izolacji.

Sposób doboru izolacji cieplnej rurociągów reguluje norma PN-B-02421:2000. Są w niej podane zasady obliczania grubości izolacji, nadal aktualne, gdyż są to wzory określające wymianę ciepła. Wystarczy jednak wejść na stronę internetową któregoś z producentów, by otrzymać potrzebne informacje, pozwalające dobrze zaprojektować izolację.

Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1] mówi: „Izolacja cieplna instalacji ogrzewczej wodnej powinna odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej izolacji cieplnej rurociągów, armatury i urządzeń (...)”. Oznacza to obowiązek zastosowania normy PN-B-02421:2000 Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń. Wymagania i badania odbiorcze, a nie dowolność w jej stosowaniu.

Rozporządzenie mówi także: „izolacje cieplne i akustyczne zastosowane w instalacjach: wodociągowej, kanalizacyjnej i ogrzewczej powinny być wykonane w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia”.

Jednym z najważniejszych parametrów materiału izolacyjnego jest jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (W/(mK)). Najczęściej określany jest dla pewnego przedziału temperatur oraz warunków, w jakich będzie materiał pracował (warunki średniowilgotne czy wilgotne). Dla niektórych materiałów, np. styropianu, warunki pracy nie zmieniają wartości tego współczynnika. W kartach informacyjnych producentów materiałów izolacyjnych zawsze można sprawdzić, jaka jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła lub wartość współczynnika przejmowania ciepła „U” (W/(m2K)) dla konkretnego rodzaju i typu izolacji.

Jakich izolacji używać – wełny mineralnej (inaczej: wełny kamiennej), pianek poliuretanowych (sztywnych) czy pianek polietylenowych (elastycznych)? Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety i nie ma rozwiązań uniwersalnych. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju izolacji warto skorzystać z materiałów firmowych jej producentów. Rozwój technologii produkcji materiałów izolacyjnych oraz sposobów ich mocowania jest tak szybki, że nawet ci, którzy materiały izolacyjne już stosowali, powinni od czasu do czasu sprawdzić, czy nie pojawiło się nic nowego w tej dziedzinie – to na pewno się opłaci, gdyż nic nie kosztuje.

Według Wytycznych [2] grubości warstw izolacyjnych odniesione do współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/(mK) nie powinny być mniejsze niż podane w tabeli 1.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl