Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Awaryjne zasilanie kotłów

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania wyposażane są w rozbudowaną elektronikę. Moduły elektroniczne powinny być standardowo zabezpieczane przed zakłóceniami w zasilaniu elektrycznym. Jednak nie zawsze są to zabezpieczenia gwarantujące bezawaryjną pracę kotła w każdych warunkach.Więcej na str. 45 Rynku Instalacyjnego 9/2009

W przypadku braku zasilania lub obniżenia napięcia w sieci w niektórych kotłach dochodzić może do restartu systemu operacyjnego sterownika, a nawet przywrócenia wartości fabrycznych. Przepięcia w sieci mogą skutkować uszkodzeniem sterownika. Z kolei całkowity brak zasilania powoduje nie tylko brak ciepłej wody i wychłodzenie domu, ale w przypadku długich przerw w dostawie energii elektrycznej również zagrożenie zamarznięcia instalacji c.o.

Przerwy w dostawie energii elektrycznej w czasie sezonu grzewczego występują przeważnie w okresach gwałtownych zjawisk atmosferycznych, którym towarzyszą duże spadki temperatury i silne wiatry powodujące szybsze wychładzanie domów. Powstanie korka lodowego w instalacji c.o. może nastąpić już po kilku godzinach przerwy w pracy kotła, na odcinkach instalacji wadliwie lub w ogóle niezaizolowanych, np. w pobliżu otworów nawiewnych.

Jak zagwarantować zasilanie w energię elektryczną budynku w każdym momencie? Jak uniknąc awarii?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Długa przerwa w pracy kotła zasilającego instalację c.o., zwłaszcza pod nieobecność domowników w czasie ferii zimowych, grozi zniszczeniem instalacji, a gdy w budynku jest także wodna instalacja ogrzewania podłogowego, koszty awarii mogą być bardzo wysokie.

W tym roku na rynku pojawiły się pierwsze zasilacze awaryjne przeznaczone do współpracy z gazowymi kotłami centralnego ogrzewania, układami sterowania i automatyki pomp oraz kominkami z tzw. płaszczem wodnym. Są to zasilacze UPS Ever Specline, których zadaniem jest ochrona przed zanikiem napięcia, brakiem zasilania, przepięciami i innymi zagrożeniami wynikającymi z nieprawidłowego zasilania z sieci energetycznej.

Zasilacze mają moc 200 W pracy ciągłej i 400 W pracy chwilowej. Wyróżniają się nowatorskimi rozwiązaniami: Clear Digital Sinus (CDS) i Cool Battery Charging (CBC). Pierwsze umożliwia wytworzenie na wyjściu z zasilacza napięcia o czystym, sinusoidalnym kształcie sygnału i zapewnia stabilną i bezawaryjną pracę urządzeń czułych na kształt napięcia zasilającego, tj. elektronika sterująca pracą kotłów c.o. i pomp.

Z kolei Cool Battery Charging to szybki i sprawny układ ładowania akumulatora, który skraca czas ładowania oraz wydłuża okres eksploatacji akumulatora zasilacza awaryjnego. System CBC to nowe rozwiązanie w tej klasie urządzeń, stosowane dotychczas tylko w zasilaczach urządzeń laboratoryjnych i medycznych. Wydłużenie czasu pracy zasilaczy możliwe jest także poprzez dokładanie dodatkowych modułów bateryjnych firmy Ever (maks. 3×12 V/42 Ah) lub alternatywne zastosowanie akumulatora samochodowego 12 V o pojemności do 150 Ah.

Zasilacze wyposażone są w funkcję „zimny start”, która umożliwia ich uruchomienie bez udziału zasilania z sieci energetycznej. Jest to szczególnie ważne dla instalacji wodnego ogrzewania centralnego, zwłaszcza płaszczyznowego, w przypadkach długiego braku energii elektrycznej. Czas podtrzymania dla mocy 100 W przy trzech modułach bateryjnych wynosi 13 godzin pracy. Zasilacz posiada dźwiękową sygnalizację rozładowania baterii, mikroprocesorową kontrolę wszystkich parametrów i system pasywnych filtrów sieciowych.

Ever Specline ma również zabezpieczenia przeciążeniowe – sygnalizuje przeciążenie dla obciążenia powyżej 110% mocy znamionowej zasilacza przy pracy na baterii. Zasilacz w zakresie 200–400 W wyłącza się po 30 sekundach, a powyżej 400 W – w ciągu 5 sekund. Zabezpieczenie przeciwzwarciowe to bezpiecznik topikowy na wejściu sieci oraz bezpiecznik elektroniczny na wyjściu. Bezpiecznik elektroniczny działa tylko przy pracy bateryjnej.

Zabezpieczenie nadnapięciowe akumulatora stosuje się na wypadek podłączenia akumulatora o napięciu wyższym niż znamionowe. W takim przypadku przepaleniu ulegnie samochodowy bezpiecznik topikowy typu UNIVAL 19 mm 40 A. Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora powoduje przepalenie się bezpiecznika samochodowego i uszkodzenie diody zabezpieczającej.


Zabezpieczenie nadprądowe akumulatora stosuje się na wypadek przekroczenia jego maksymalnego prądu. Są to dwa zabezpieczenia: elektroniczne i bezpiecznikiem samochodowym.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl