Sporządzanie świadectw energetycznych w praktyce

Audytor OZC 4.5 Pro
Audytor OZC 4.5 Pro, zakładka Ogólne informacje
Audytor OZC 4.5 Pro, zakładka Ogólne informacje

W artykule omówiono wspomagane komputerowo sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej na przykładzie programu Audytor OZC w wersji 4.5 Pro. Program umożliwia wykorzystanie opisu budynku wprowadzonego wcześniej w celu obliczenia obciążenia cieplnego do projektu instalacji c.o. lub określenia sezonowego zapotrzebowania na energię pod kątem audytu energetycznego.

Jeśli użytkownik dysponuje odpowiednim plikiem z opisem budynku, to sporządzenie świadectwa sprowadza się do uzupełnienia wymaganych danych. Wprowadzenie tych informacji dla typowego budynku nie powinno przekraczać 15–20 min. Jeśli jednak taki plik danych nie jest dostępny, to można zastosować uproszczony opis bryły budynku bez podziału na poszczególne pomieszczenia. Kolejność czynności w zależności od dostępności pliku z danymi pokazano na rysunku 1.

Większość dodatkowych danych wymaganych do świadectwa wprowadza się jako dane domyślne dla całego budynku w oknie Dane ogólne w zakładce Świadectwa energetyczne. Zakładka ta dzieli się na podzakładki:

 • Ogólne informacje,
 • Zyski ciepła,
 • Parametry obliczeń,
 • Ogrzewanie,
 • Wentylacja,
 • Cwu,
 • Oświetlenie (tylko dla budynków użyteczności publicznej),
 • Elektryczność,
 • Uwagi i propozycje zmian.

Później w razie potrzeby dane domyślne można zmodyfikować na poziomie strefy bądź grupy pomieszczeń (lokalu).

Ogólne informacje

Podstawowe informacje o budynku, dla którego sporządzane jest świadectwo energetyczne, wprowadza się w zakładce Ogólne informacje (rys. 2). Dużą część tych danych program przyjmuje automatycznie, sygnalizuje to kolor zielony. Natomiast informacje wpisane ręcznie wyświetlane są kolorem czarnym. Wbudowanie do programu mechanizmów automatycznego przyjmowania danych pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na przygotowanie świadectwa.

Zyski ciepła

W tej zakładce należy określić współczynnik zacienienia budynku oraz jednostkową moc wewnętrznych zysków ciepła (rys. 3). Współczynnik zacienienia można wpisać ręcznie w polu Z. Jednak wygodniej jest wybrać usytuowanie budynku z rozwijanej listy i wtedy program sam przyjmie odpowiednią wartość współczynnika zacienienia.

Aby określić jednostkową moc wewnętrznych zysków ciepła, należy najpierw wybrać z rozwijanej listy typ budynku. Wtedy program przyjmie wartość domyślną mocy zysków ciepła dla tego rodzaju budynku (pole qint). Następnie w razie potrzeby wartość tę można ręcznie skorygować w zakresie dopuszczalnego przedziału. W przypadku występowania znacznych zysków ciepła w budynku można wybrać typ Inny. Wówczas możliwe będzie określenie zysków ciepła w najszerszym przedziale (0–30 W/m2).

Parametry obliczeń

Opcje dostępne w zakładce Parametry obliczeń (rys. 4) pozwalają wpływać na sposób prowadzenia obliczeń przez program. Przykładowo obliczenia strat ciepła do gruntu zamiast błędnego i niekompletnego sposobu podanego w rozporządzeniu w sprawie metodologii [2], można obliczać zgodnie z Normą Europejską PN-EN ISO 13370.

Zestaw opcji dokładnie zgodnych z rozporządzeniem można uzyskać, klikając na przycisk Ustaw zgodnie z rozporządzeniem.

Ogrzewanie

W zakładce Ogrzewanie wprowadza się informacje nt. systemu ogrzewania. Zakładka ta posiada dwie podzakładki – Systemy instalacji (rys. 5) i Urządzenia pomocnicze (rys. 6). Na podstawie wybranych opcji program automatycznie przyjmuje orientacyjne wartości sprawności poszczególnych procesów i wyświetla je w kolorze zielonym. Następnie wartości te można skorygować ręcznie w zakresie dopuszczalnych przedziałów.

Dane wpisane ręcznie wyświetlane są w kolorze czarnym. Po wybraniu odpowiednich urządzeń w zakładce Urządzenia pomocnicze program automatycznie określi zużycie energii na podstawie orientacyjnych danych podanych w rozporządzeniu. Natomiast jeśli znane jest dokładne zużycie energii, można wybrać tzw. inne urządzenie. Przy czym zgodnie z dość dyskusyjną i nieprecyzyjną koncepcją przyjętą w cytowanym rozporządzeniu należy wprowadzić wskaźnik zużycia energii na m2 powierzchni.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym »  Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
 • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl