Sporządzanie świadectw energetycznych w praktyce

Audytor OZC 4.5 Pro
Audytor OZC 4.5 Pro, zakładka Ogólne informacje
Audytor OZC 4.5 Pro, zakładka Ogólne informacje

W artykule omówiono wspomagane komputerowo sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej na przykładzie programu Audytor OZC w wersji 4.5 Pro. Program umożliwia wykorzystanie opisu budynku wprowadzonego wcześniej w celu obliczenia obciążenia cieplnego do projektu instalacji c.o. lub określenia sezonowego zapotrzebowania na energię pod kątem audytu energetycznego.

Jeśli użytkownik dysponuje odpowiednim plikiem z opisem budynku, to sporządzenie świadectwa sprowadza się do uzupełnienia wymaganych danych. Wprowadzenie tych informacji dla typowego budynku nie powinno przekraczać 15–20 min. Jeśli jednak taki plik danych nie jest dostępny, to można zastosować uproszczony opis bryły budynku bez podziału na poszczególne pomieszczenia. Kolejność czynności w zależności od dostępności pliku z danymi pokazano na rysunku 1.

Większość dodatkowych danych wymaganych do świadectwa wprowadza się jako dane domyślne dla całego budynku w oknie Dane ogólne w zakładce Świadectwa energetyczne. Zakładka ta dzieli się na podzakładki:

 • Ogólne informacje,
 • Zyski ciepła,
 • Parametry obliczeń,
 • Ogrzewanie,
 • Wentylacja,
 • Cwu,
 • Oświetlenie (tylko dla budynków użyteczności publicznej),
 • Elektryczność,
 • Uwagi i propozycje zmian.

Później w razie potrzeby dane domyślne można zmodyfikować na poziomie strefy bądź grupy pomieszczeń (lokalu).

Ogólne informacje

Podstawowe informacje o budynku, dla którego sporządzane jest świadectwo energetyczne, wprowadza się w zakładce Ogólne informacje (rys. 2). Dużą część tych danych program przyjmuje automatycznie, sygnalizuje to kolor zielony. Natomiast informacje wpisane ręcznie wyświetlane są kolorem czarnym. Wbudowanie do programu mechanizmów automatycznego przyjmowania danych pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na przygotowanie świadectwa.

Zyski ciepła

W tej zakładce należy określić współczynnik zacienienia budynku oraz jednostkową moc wewnętrznych zysków ciepła (rys. 3). Współczynnik zacienienia można wpisać ręcznie w polu Z. Jednak wygodniej jest wybrać usytuowanie budynku z rozwijanej listy i wtedy program sam przyjmie odpowiednią wartość współczynnika zacienienia.

Aby określić jednostkową moc wewnętrznych zysków ciepła, należy najpierw wybrać z rozwijanej listy typ budynku. Wtedy program przyjmie wartość domyślną mocy zysków ciepła dla tego rodzaju budynku (pole qint). Następnie w razie potrzeby wartość tę można ręcznie skorygować w zakresie dopuszczalnego przedziału. W przypadku występowania znacznych zysków ciepła w budynku można wybrać typ Inny. Wówczas możliwe będzie określenie zysków ciepła w najszerszym przedziale (0–30 W/m2).

Parametry obliczeń

Opcje dostępne w zakładce Parametry obliczeń (rys. 4) pozwalają wpływać na sposób prowadzenia obliczeń przez program. Przykładowo obliczenia strat ciepła do gruntu zamiast błędnego i niekompletnego sposobu podanego w rozporządzeniu w sprawie metodologii [2], można obliczać zgodnie z Normą Europejską PN-EN ISO 13370.

Zestaw opcji dokładnie zgodnych z rozporządzeniem można uzyskać, klikając na przycisk Ustaw zgodnie z rozporządzeniem.

Ogrzewanie

W zakładce Ogrzewanie wprowadza się informacje nt. systemu ogrzewania. Zakładka ta posiada dwie podzakładki – Systemy instalacji (rys. 5) i Urządzenia pomocnicze (rys. 6). Na podstawie wybranych opcji program automatycznie przyjmuje orientacyjne wartości sprawności poszczególnych procesów i wyświetla je w kolorze zielonym. Następnie wartości te można skorygować ręcznie w zakresie dopuszczalnych przedziałów.

Dane wpisane ręcznie wyświetlane są w kolorze czarnym. Po wybraniu odpowiednich urządzeń w zakładce Urządzenia pomocnicze program automatycznie określi zużycie energii na podstawie orientacyjnych danych podanych w rozporządzeniu. Natomiast jeśli znane jest dokładne zużycie energii, można wybrać tzw. inne urządzenie. Przy czym zgodnie z dość dyskusyjną i nieprecyzyjną koncepcją przyjętą w cytowanym rozporządzeniu należy wprowadzić wskaźnik zużycia energii na m2 powierzchni.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl