Sporządzanie świadectw energetycznych w praktyce

Audytor OZC 4.5 Pro, zakładka Ogólne informacje
Audytor OZC 4.5 Pro, zakładka Ogólne informacje
Ciąg dalszy artykułu...

Wentylacja

W zakładce Wentylacja należy wprowadzić informację, czy budynek wyposażony jest w wentylację mechaniczną, opis instalacji oraz wybrać typ występujących wentylatorów w celu oszacowania zużycia energii pomocniczej. Podobnie jak w przypadku ogrzewania program automatycznie określa zużycie energii pomocniczej na podstawie orientacyjnych danych podanych w rozporządzeniu. Natomiast jeśli znane jest precyzyjne zużycie energii, można wybrać tzw. inne urządzenie i wprowadzić wskaźnik zużycia energii na m2 powierzchni oraz czas pracy wentylatorów.

C.W.U.

Zakładka dotycząca ciepłej wody użytkowej (rys. 7) podzielona jest na trzy podzakładki:

 • Systemy instalacji,
 • Urządzenia pomocnicze,
 • Użytkowanie instalacji.

W zakładce Systemy instalacji określa się nośnik energii i tzw. współczynnik nakładu oraz sprawności poszczególnych procesów składowych przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Zakładka Urządzenia pomocnicze, podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych systemów, umożliwia oszacowanie zapotrzebowania na energię pomocniczą wykorzystywaną przez system przygotowania ciepłej wody.

Natomiast w zakładce Użytkowanie instalacji wprowadza się parametry związane z wykorzystaniem ciepłej wody:

 • jednostkowe dobowe zużycie ciepłej wody,
 • liczba jednostek odniesienia (np. liczba mieszkańców),
 • czas użytkowania,
 • przerwy urlopowe i wyjazdy,
 • temperatura ciepłej wody w zaworze czerpalnym (standardowo 55°C),
 • temperatura wody zimnej (standardowo 10°C).

Pole Liczba jednostek odniesienia wyświetla się w zakładce Użytkowanie instalacji tylko na poziomie grupy pomieszczeń (lokalu). Wartość tę należy wprowadzić osobno dla każdego lokalu.

Aby oceniać budynek wraz z jego instalacjami, a nie użytkowników, liczba jednostek odniesienia powinna być wielkością w miarę możliwości niezależną od aktualnego sposobu użytkowania budynku. Na przykład dla budynków mieszkalnych liczba mieszkańców mogłaby być przyjmowana w ujednolicony sposób w zależności od liczby pokoi. Takie rozwiązanie proponowano w projekcie rozporządzenia.

Niestety w ostatecznej wersji zapisano, że liczbę mieszkańców należy przyjmować zgodnie z projektem budynku, a dla budynków istniejących – na podstawie stanu rzeczywistego. Rzeczywista liczba mieszkańców przed sprzedażą budynku może być zupełnie niemiarodajna dla sytuacji po takiej transakcji. Jeśli na przykład w jednym budynku jednorodzinnym mieszka jedna osoba, to budynek ten uzyska lepsze świadectwo niż identyczny budynek zamieszkały przez pięć osób.

Podobny problem występuje w przypadku jednostkowego dobowego zużycia ciepłej wody. Powinno to być zużycie „normatywne” w zależności od typu budynku. Natomiast rozporządzenie przewiduje również określanie jednostkowego dobowego zużycia ciepłej wody na podstawie dokumentacji projektowej oraz pomiarów w obiekcie istniejącym.

Należy zwrócić uwagę, że mimo iż wykorzystanie pomiarów wydaje się bardzo atrakcyjne, ponieważ umożliwia uzyskanie bardziej miarodajnych wyników zużycia energii, to oceniany będzie wówczas nie tylko budynek i jego instalacje, ale również w dużej mierze jego użytkownicy (mieszkańcy). W tej sytuacji nagradzane będzie małe zużycie ciepłej wody, zgodnie z zasadą „mniej się myj, to dostaniesz lepsze świadectwo”.

Poza tym dla uniknięcia wątpliwości należy podkreślić, że powyższe zużycie dotyczy wody dopływającej gałęzią ciepłej wody przed zmieszaniem. Zużycie wody po zmieszaniu w bateriach jest najczęściej około dwukrotnie większe. Czas użytkowania i przerwy urlopowe należy ustalić w zależności od typu budynku. Dla budynków mieszkalnych rozporządzenie zaleca przyjmować czas użytkowania 365 dni w roku, zmniejszony o 10% w celu uwzględnienia wyjazdów.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl