RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przegląd i konserwacja systemu DGP

Wentylator (turbina kominkowa) przeznaczony do przesyłania gorącego powietrza w systemach Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP)
 

Wentylator (turbina kominkowa) przeznaczony do przesyłania gorącego powietrza w systemach Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP)


 

Powietrzna instalacja grzewcza, tak jak i inne rodzaje ogrzewania, wymaga konserwacji i okresowego sprawdzenia. Czynności te należy przeprowadzać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Część prac może wykonać sam użytkownik. Jednak by instalacja działała prawidłowo, powinna być okresowo konserwowana przez wyspecjalizowaną firmę.

Zobacz także

Systema Polska Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur

Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur

Zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych typu Rooftop do ogrzewania i wentylacji średnich i wielkokubaturowych obiektów przemysłowych zapewnia komfort cieplny pracy ludzi oraz minimalizuje wysokie...

Zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych typu Rooftop do ogrzewania i wentylacji średnich i wielkokubaturowych obiektów przemysłowych zapewnia komfort cieplny pracy ludzi oraz minimalizuje wysokie koszty utrzymania obiektu.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Królewska jakość Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika. Możesz wybrać między prostym w obsłudze i tanim w zakupie silnikiem AC a energooszczędnym, przynoszącym...

Królewska jakość Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika. Możesz wybrać między prostym w obsłudze i tanim w zakupie silnikiem AC a energooszczędnym, przynoszącym korzyści finansowe w trakcie eksploatacji, nowoczesnym silnikiem EC.

VTS Polska Sp. z o.o. Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Firma instalująca system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) powinna dostarczyć klientowi instrukcję użytkowania wraz z informacją, które czynności konserwacyjne użytkownik może wykonać sam, a co powinien powierzyć specjaliście. Wskazane jest, aby w instrukcji znajdowało się wolne miejsce na wpisy o terminach poszczególnych przeglądów i czyszczeń instalacji.

Przegląd należy wykonać przed każdym sezonem grzewczym. Powinien obejmować: wymianę filtrów na wylotach, czyszczenie filtrów metalowych na wlocie, sprawdzenie poprawności działania i oczyszczenie wentylatora, w miarę możliwości czyszczenie przewodów instalacji i sprawdzenie ich drożności oraz kontrolę poprawności działania całej instalacji. Te czynności może wykonać sam użytkownik.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości, których użytkownik nie może usunąć sam, lub nagromadzenia się osadów kurzu na przewodach należy skorzystać z usług specjalistycznej firmy. Zakres prac konserwatorskich wykonywanych przez taką firmę powinien obejmować: sprawdzenie drożności przewodów doprowadzających powietrze do kominka, konserwację i czyszczenie przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze, czyszczenie lub wymianę filtrów, skontrolowanie poprawności działania i ewentualną regulację systemu oraz sprawdzenie drożności przewodów spalinowych.

Doprowadzenie powietrza

Dla prawidłowego funkcjonowania systemu DGP doprowadzenie powietrza jest najważniejsze. Przed sezonem grzewczym należy sprawdzić, czy przewód jest drożny i czy jego wylot pod kominkiem nie został zastawiony (np. drewnem czy innymi przedmiotami). Jeśli w kasecie dolotowej pod kominkiem zamontowano filtr, należy go wymienić lub wyczyścić.

Sprawny filtr zapobiegnie powstawaniu plam kurzu na wylotach kratek wywiewnych nad kominkiem. Należy ponadto wyczyścić znajdującą się na ścianie zewnętrznej czerpnię powietrza oraz siatkę chroniącą przed wlotem owadów. Niedrożny wlot świeżego powietrza i zanieczyszczony filtr na wylocie przewodu doprowadzającego powietrze do kominka mogą powodować niebezpieczne sytuacje, gdyż kominek, potrzebujący do spalania dużo powietrza, może pobierać je z otworów wentylacyjnych wywiewnych (np. kratek łazienkowych), zaburzając działanie wentylacji. W skrajnych przypadkach kominek może zasysać spaliny z przewodów spalinowych (wywołując w nich ciąg wsteczny).

System DGP

Konserwację systemu należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Pierwszym działaniem powinno być sprawdzenie drożności wszystkich odnóg systemu. Jest to szczególnie ważne w instalacjach wykonanych z przewodów elastycznych. W instalacjach wyposażonych w elementy regulacyjne można, zamykając przepustnice na poszczególnych odnogach i ograniczając przepływ powietrza np. do jednej odnogi, bardzo precyzyjnie sprawdzić drożność.

Jeśli na danym odcinku instalacji występują duże opory przepływu, należy sprawdzić, czy przewody nie uległy deformacji, np. w wyniku przypadkowego zagniecenia. Następnie należy ocenić stan filtrów i w razie potrzeby wymienić je. Ilość powietrza przepływająca przez system DGP podczas sezonu grzewczego jest bardzo duża i przewody mogą być pokryte warstwą kurzu.

Sprawdź wymagania prawne dot. kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych »

Jeśli przewody są zabezpieczone skutecznymi filtrami, to nie trzeba co roku czyścić instalacji. Korzystne jest wykonanie instalacji z przewodów sztywnych, które łatwo poddają się czyszczeniu i nie ulegają zagnieceniom.

Czyszczenie przewodów przeprowadzane jest różnymi metodami, w zależności od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane, i ich kształtu. Może być wykonywane za pomocą sprężonego powietrza – przy użyciu specjalnych, kulistych dysz, które wprowadza się do wnętrza przewodów.

Czyścić można także metodą szczotkowania, używając miękkich obrotowych szczotek usuwających osady kurzu na ściankach przewodów. Ważny jest sprawny odbiór zanieczyszczeń na wylocie czyszczonego odcinka instalacji, tak aby nie przedostały się one do pomieszczenia. Wychwytywać je można np. za pomocą odkurzacza przemysłowego z przejściówką szczelnie zakrywającą otwór nawiewny.

Podczas czyszczenia jednego odcinka instalacji pozostałe otwory nawiewne powinny być zabezpieczone przed przedostawaniem się kurzu do pomieszczeń. W tym celu wprowadza się do nich specjalne balony, które po nadmuchaniu skutecznie blokują jakikolwiek ruch powietrza w przewodach.

Należy wyczyścić również przepustnice i wentylator. Przed czyszczeniem wentylatora trzeba go odłączyć od zasilania elektrycznego, przewodu zasilającego z kominka oraz wlotowego do systemu dystrybucji gorącego powietrza, po czym oczyścić komorę gorącą (w której znajduje się wirnik). Czyszczenie wentylatora i przepustnic polega na ich odkurzeniu, a następnie oczyszczeniu szmatką zwilżoną wodą z detergentem i wytarciu do sucha.

W taki sam sposób należy czyścić kratki i anemostaty, a filtry zamontowane na zakończeniach przewodów nawiewnych w razie potrzeby trzeba wymienić. Te elementy powinny być tak zamontowane, aby możliwe było łatwe ich wyjęcie, bez użycia jakichkolwiek narzędzi, i by mógł tego dokonać sam użytkownik.

Przegląd instalacji powinien objąć również regulację systemu. Należy ją przeprowadzić po wymianie filtrów i oczyszczeniu przewodów. W regulacji strumieni powietrza docierającego do pomieszczeń pomocne są wskazówki użytkowników wynikające z eksploatacji systemu w poprzednim sezonie grzewczym. Regulację łatwo jest przeprowadzić, jeśli instalacja została wyposażona w elementy regulujące dopływ powietrza do poszczególnych odcinków. Jeśli nie ma przepustnic, instalację reguluje się za pomocą kratek i anemostatów.

Odprowadzanie spalin

Wprawdzie instalacja odprowadzania spalin z kominka nie jest częścią instalacji dystrybucji gorącego powietrza, ale także wymaga sprawdzenia drożności przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Konserwację i czyszczenie komina powinien przeprowadzać kominiarz, co najmniej cztery razy w roku. Osoby nieuprawnione mogą jedynie oczyścić komin na poziomie drzwiczek rewizyjnych i opróżnić gromadzące się tam zanieczyszczenia.

Komentarze

Powiązane

prof. dr hab. inż. Stanisław Gumuła, mgr Katarzyna Stanisz Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi...

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi dolne źródło ciepła dla pompy, ładowany jest za pomocą absorberów słonecznych i gromadzi ciepło w okresie letnim. Przez pierwszą część sezonu grzewczego budynek ogrzewany jest poprzez wymianę ciepła pomiędzy akumulatorem ciepła a budynkiem bez udziału pompy ciepła. Dopiero w drugiej części sezonu...

Roman Strzelczyk Grzejniki higieniczne

Grzejniki higieniczne Grzejniki higieniczne

Grzejniki wprowadzane na polski rynek, podobnie jak inne wyroby budowlane, muszą spełniać określone wymagania. Jednak wymogi te nie zawsze są jednoznacznie sformułowane w przepisach i normach, dotyczy...

Grzejniki wprowadzane na polski rynek, podobnie jak inne wyroby budowlane, muszą spełniać określone wymagania. Jednak wymogi te nie zawsze są jednoznacznie sformułowane w przepisach i normach, dotyczy to m.in. tak zwanych grzejników higienicznych, nazywanych również szpitalnymi.

Jerzy Kosieradzki Para wodna jako nośnik ciepła

Para wodna jako nośnik ciepła Para wodna jako nośnik ciepła

Para wodna jako nośnik energii stosowana była od czasu skonstruowania pierwszego silnika parowego. Większość zakładów przemysłowych, w których takie silniki były wykorzystywane do napędu maszyn, korzystało...

Para wodna jako nośnik energii stosowana była od czasu skonstruowania pierwszego silnika parowego. Większość zakładów przemysłowych, w których takie silniki były wykorzystywane do napędu maszyn, korzystało także z pary wodnej do ogrzewania pomieszczeń, jednak obecnie takie rozwiązania są bardzo rzadko spotykane. Para ma jednak nadal wiele zastosowań w instalacjach przemysłowych, zwłaszcza w przemyśle spożywczym.

Waldemar Joniec Bariery dla powietrza

Bariery dla powietrza Bariery dla powietrza

Zadaniem kurtyn jest zapobieganie niekontrolowanemu wydostawaniu się powietrza ogrzanego lub chłodnego z pomieszczeń i są one w stanie ograniczyć te straty nawet o 80%. Za ich pomocą można tworzyć w pomieszczeniach...

Zadaniem kurtyn jest zapobieganie niekontrolowanemu wydostawaniu się powietrza ogrzanego lub chłodnego z pomieszczeń i są one w stanie ograniczyć te straty nawet o 80%. Za ich pomocą można tworzyć w pomieszczeniach strefy, które usprawniają komunikację, gdyż nie stanowią fizycznej przeszkody dla ludzi i pojazdów, a są jednocześnie skuteczną barierą dla niekontrolowanego przepływu powietrza.

dr inż. Michał Strzeszewski Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006 Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej...

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej EN 12831:2003 [12]. Norma europejska w wielu miejscach znacząco zmienia dotychczasową metodykę obliczania zapotrzebowania na moc cieplną do ogrzewania budynków, jak również może prowadzić do innych wyników obliczeń. Zmianę tę trudno – zdaniem autora – uzasadnić zdecydowaną przewagą nowego sposobu...

dr inż. Grzegorz Czerski Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody...

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody wciąż są najpopularniejsze. Od niedawna oferowane są ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania. Stosowanie tych urządzeń eliminuje możliwość pojawienia się w pomieszczeniu produktów spalania mogących zawierać toksyczny tlenek węgla, a ich dodatkowym atutem jest wyższa efektywność energetyczna.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Redakcja RI Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Nowoczesne kotły na paliwa stałe Nowoczesne kotły na paliwa stałe

W dostępnych na rynku kotłach na paliwa stałe stosuje się coraz nowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji i wygodną obsługę. Urządzenia te mają wyższą sprawność i automatyczną regulację...

W dostępnych na rynku kotłach na paliwa stałe stosuje się coraz nowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji i wygodną obsługę. Urządzenia te mają wyższą sprawność i automatyczną regulację spalania, tak aby paliwo spalało się całkowicie bez wysokiej emisji szkodliwych spalin i jednocześnie w ilości, która zaspokoi aktualne zapotrzebowanie na energię instalacji c.o. i c.w.u.

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie....

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie. Szczególnie ciekawy jest kanadyjski projekt Drake Landing Solar Community, w ramach którego z energii słonecznej pozyskano ponad 60% ciepła do ogrzewania osiedla domów jednorodzinnych. W publikacji podano rzeczywiste parametry pracy tego systemu w ciągu roku.

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce...

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce inżynierskiej projektant niejednokrotnie konfrontowany jest z nietypowymi obiektami, których specyfika sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań i wymagań, by poprawnie opracować koncepcję techniczną. Do takich budynków należą niewątpliwie również pomieszczenia służące do hodowli...

Jerzy Kosieradzki Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą...

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą 98% (wartość odniesiona do całkowitego ciepła zawartego w paliwie) i na razie nic nie wskazuje, żeby ten wynik można było polepszyć.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Kawitacja w pompach wirowych

Kawitacja w pompach wirowych Kawitacja w pompach wirowych

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone...

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone zjawisko). Istnieją jednak zagadnienia, które wciąż budzą wątpliwości użytkowników pomp, m.in. definicje poszczególnych nadwyżek antykawitacyjnych i relacji między nimi oraz kawitacyjnego wyróżnika szybkobieżności.

dr hab. inż. Mariusz Filipowicz, mgr inż. Paweł Wajss, dr inż. Magdalena Dudek, inż. German Rico, mgr inż. Andrzej Raźniak, dr inż. Alicja Rapacz-Kmita Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego

Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego

W artykule opisano instalację dydaktyczno-badawczą, która powstała na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Służy ona studentom do mierzenia parametrów pracy niskotemperaturowych...

W artykule opisano instalację dydaktyczno-badawczą, która powstała na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Służy ona studentom do mierzenia parametrów pracy niskotemperaturowych systemów grzewczych, ale może być także wykorzystana do monitoringu rzeczywistych systemów grzewczych, np. w budynkach jednorodzinnych. Uzyskane wyniki mogą być przydatne przy opracowywaniu systemów sterowania instalacjami niskotemperaturowymi.

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie

Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie

Projektanci, instalatorzy a także inwestorzy niejednokrotnie staja przed trudnym zadaniem ogrzania obiektów nietypowych, których specyfika użytkowania sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie...

Projektanci, instalatorzy a także inwestorzy niejednokrotnie staja przed trudnym zadaniem ogrzania obiektów nietypowych, których specyfika użytkowania sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań oraz wymagań danego budynku, by prawidłowo opracować koncepcję techniczną. Do takich niestandardowych obiektów należą np. budynki stadniny koni.

Marcin Kotas Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.) Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana...

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się również ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

Maciej Danielak Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku....

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku. Jednak dobrze dobrany system regulacji umożliwia oszczędną pracę systemu grzewczo-chłodzącego, co wiąże się z relatywnie małymi kosztami eksploatacyjnymi, a w konsekwencji lepszą pozycją danego hotelu na rynku.

dr inż. Michał Strzeszewski Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków...

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków higienicznych i oszczędność energii. Dzięki obniżeniu temperatury wody (w porównaniu do ogrzewań tradycyjnych) możliwe jest efektywne wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak energia solarna czy geotermalna.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania...

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania w późniejszym czasie (w okresach przejściowych i zimą). W instalacjach tych wykorzystywano standardowe, płaskie lub próżniowe kolektory słoneczne. Tymczasem na rynku pojawiły się już rozwiązania technologiczne, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do nowych celów, również w tradycyjnych...

Mirosław Wiktorczyk Lutowanie instalacji miedzianych

Lutowanie instalacji miedzianych Lutowanie instalacji miedzianych

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Piotr Bertram Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze PE-RT KAN-therm Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji,...

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji, gdyż są to elementy trwale umieszczone w konstrukcjach budowlanych. Nowe niebieskie rury KAN-therm Blue Floor wytwarzane są z najwyższej jakości polietylenu o podwyższonej odporności na wysokie temperatury PE-RT typ II (Dowlex 2388).

Redakcja RI Kurtyny powietrzne STAVOKLIMA

Kurtyny powietrzne STAVOKLIMA Kurtyny powietrzne STAVOKLIMA

Aktualna oferta kurtyn powietrznych, znajdujących się w ofercie firmy Ventia.

Aktualna oferta kurtyn powietrznych, znajdujących się w ofercie firmy Ventia.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.