Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Obliczanie długości trwania sezonu grzewczego

Sezon grzewczy - jak obliczyć długość trwania
Sezon grzewczy - jak obliczyć długość trwania
Purmo

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie zawsze precyzyjnie podaje wszystkie wzory niezbędne do obliczania pewnych wielkości wymaganych w tym dokumencie. Przed osobami wykonującymi obliczenia na podstawie arkuszy kalkulacyjnych pojawiają się czasami problemy trudne do rozwiązania. Autor spotkał się również z brakiem obliczeń długości czasu trwania sezonu grzewczego w niektórych programach komputerowych (czas ten jest przyjmowany na podstawie tabeli 19 rozporządzenia), co znacznie upraszcza obliczenia, ale jest przyczyną ich niedokładności.

Takie programy powinny być dyskwalifikowane przez potencjalnych odbiorców. Dla budynku niskoenergochłonnego sezon grzewczy może rozpocząć się w grudniu, a skończyć np. w lutym. Dlatego tak ważne jest, aby był on rzetelnie obliczany.

W rozporządzeniu dotyczącym metodologii sporządzania świadectwa energetycznego podano (1.10.4) następujący wzór dotyczący obliczania długości trwania sezonu ogrzewczego, niezbędnej do wyznaczania czasu pracy napędów pomocniczych (pomp, wentylatorów itp.):


Wynik obliczeń uzyskiwany jest w miesiącach będących sumą części miesięcy składających się na sezon grzewczy – fH,m. Wartości te dla poszczególnych miesięcy oblicza się w oparciu o udział potrzeb ogrzewczych budynku – γH, według procedury opisanej w rozporządzeniu (Czytaj więcej na ten temat). Polega ona na obliczeniu γH na początku i na końcu miesiąca m. Minima i maksyma tych wartości lub γH porównuje się z wartością graniczną γH,lim.

Wynik obliczeń LH nie jest w żadnym ze wzorów podanych w rozporządzeniu wykorzystywany bezpośrednio, można natomiast tę wielkość wykorzystać do rozdzielania rocznych strat (zysków) na zyski miesięczne przypisywane miesiącom grzewczym (artykuł na ten temat – w następnym numerze „RI”).

Natomiast we wzorze dotyczącym obliczania strat ciepła wykorzystywana jest wprost wielkość tSG – czas trwania sezonu grzewczego w godzinach. Brak jest w rozporządzeniu zależności wyjaśniającej, jak tę wielkość obliczyć. Można ją obliczyć z wielkości LH, mnożąc ją przez liczbę godzin w miesiącu, lecz popełnia się wtedy błąd, gdyż nie wiadomo, ile dni ma średni miesiąc sezonu grzewczego (zależy od liczby dni w miesiącach, na które składa się sezon grzewczy).

Istnieje natomiast prosta zależność, która umożliwia wykonanie tych obliczeń. Wystarczy pomnożyć liczbę godzin miesiąca (tM) przez część miesiąca będącą składową sezonu grzewczego (fH,m), którą tak pracowicie wyznaczamy według procedury opisanej w rozporządzeniu:

Czas trwania sezonu grzewczego jest sumą czasów działania instalacji w poszczególnych miesiącach:

Czas trwania sezonu grzewczego (tSG) można wykorzystać do wyznaczenia zysków ciepła przypadających na poszczególny miesiąc sezonu grzewczego w metodzie godzinowej. Przy wykonywaniu obliczeń części sezonu grzewczego napotyka się problemy związane z koniecznością zmiany wzorów do obliczania współczynnika efektywności wykorzystania zysków ciepła, gdy γH jest mniejsze lub równe 1.

Kolejny problem polega na zastępowaniu ujemnych wartości γH wartością dodatnią najbliższego miesiąca przy obliczeniach γH na początku i końcu miesiąca. Taka sytuacja występuje przy wykonywaniu obliczeń dla obiektów ogrzewanych z niską temperaturą wewnętrzną. Można uzyskać wynik zerowego zapotrzebowania na energię użytkową w danym miesiącu, a równocześnie uzyskuje się udział miesiąca równy 1.

Oznacza to, że należy grzać, ale bez efektu energetycznego – nielogiczne rozwiązanie. Poniżej przedstawiono sposób obliczeń z uwzględnieniem różnego podejścia dla wyeliminowania tej sytuacji.

   15.09.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl