Powietrze rozprowadzane jest zgodnie z wyliczeniami do poszczególnych pomieszczeń w domu poprzez system dystrybucji. Wybierając system dystrybucji powietrza musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najlepiej pomyśleć o nim już w trakcie projektowania i budowy budynku, biorąc pod uwagę koszty inwestycji oraz późniejszej eksploatacji. Decydując się na system dystrybucji powietrza należy zwrócić szczególną uwagę na opór instalacji i urządzenie, z jakim dana instalacja ma współpracować, jak również możliwość eksploatacji systemu przez lata.
W jaki sposób transportować powietrze?
Transportując powietrze przez montaż systemu dystrybucji powietrza warto zastosować system rurowy. W zależności od potrzeb może być to system rur twardych typu spiro lub rur elastycznych zalewanych w wylewce. Pierwsze rozwiązanie to wykorzystanie przewodów sztywnych ze stali ocynkowanej, które są zwijane z paska blachy, których cena jest najbardziej wyważona. Grubość kanałów jest również umiarkowana ze względu na optymalny opór i gładką powierzchnię. Kanały można montować w dowolny sposób bez obawy o ich uszkodzenie lub utratę szczelności. Czyszczenie możliwe jest na wszystkie sposoby łącznie z rewizją i czyszczeniem mechanicznym. Dobrze zaprojektowana instalacja powinna mieć jak najmniejszą ilość kolan dzięki czemu opór systemu jest niski. Uszczelki w kształtkach gwarantują szczelność. Sztywna ściana kanału izoluje akustycznie nawet kiedy jesteśmy blisko kanału. Jest to rodzaj instalacji, który reprezentuje wysoką jakość i szczelność przy rozsądnej cenie. Jednak montaż jest najbardziej czasochłonny i wymaga największej wprawy, dlatego jego wykonanie może być droższe niż innych. Jednak taki system może nam służyć przez wiele lat.
![]() |
Porównaj centrale wentylacyjno - klimatyzacyjne » |
Drugi system to system wykorzystujący rury elastyczne. Przewody elastyczne (zalewane w wylewkach) mają kanał o małej średnicy, jest łatwy do schowania, nie ma łączeń. Montaż jest bardzo prosty, a czyszczenie odbywa się przez metodę płukania. System wykonany jest z materiałów antyseptycznych, dlatego gwarantuje higienę, jednak nie daje możliwości precyzyjnej regulacji ani rewizji. Kanał wymaga puszek rozdzielających. Jeśli nie zaplanujemy systemu na etapie projektowania lub wczesnej budowy budynku to zastosowanie tego systemu po zrobieniu wylewek będzie możliwe, ale bardzo drogie. Systemu nie można zastosować w wykończonym domu, ani adoptowanym. Koszt jest stosunkowo wysoki, ale system zyskuje coraz większą popularność ze względu na możliwość schowania praktycznie całej instalacji w wylewkach kondygnacji.
Co zrobić, aby system dystrybucji powietrza był trwały?
Warto skorzystać z systemów uznanych producentów, dzięki temu będziemy spokojniejsi o eksploatację i ewentualne awarie systemu. Jeśli nie jest to konieczne warto nie stosować w nadmiarze tzw. fleksów (przewodów elastycznych), ponieważ zwiększa to opór systemu i wyklucza możliwość czyszczenia. Fleksy są stosowane głównie na końcówkach przy podłączeniu anemostatów lub rekuperatora. Przewody elastyczne (fleksy okrągłe aluminiowe) mają stosunkowo słabą wytrzymałość mechaniczną, potrafią pękać, wykazywać nieszczelność, mają duży opór przepływu więc powinny być odpowiednio większe. Natomiast karby mogą zatrzymywać brud i wilgoć, potrafią być głośne, choć nadal są często stosowane ze względu na niską cenę. Taka instalacja może kosztować nawet 2 tysiące złotych mniej niż instalacja z twardych rur spiro. Jest tania i szybka w montażu, ale eliminuje całkowicie możliwość czyszczenia w przyszłości. Jest również trudna w regulacji i utrzymaniu.