Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Grzejniki w instalacjach c.o.
Grzejniki w instalacjach c.o.
JK

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

Straty ciepła w domu jednorodzinnym zależą głównie od jakości izolacji cieplnej przegród budowlanych i rodzaju stolarki okiennej i drzwiowej. To, jaką izolację przyjęto i jaką stolarkę, decyduje o ilości ciepła potrzebnej, aby w pomieszczeniach utrzymać odpowiednie temperatury. Może się tak zdarzyć, że przy bardzo dobrej izolacji i nowoczesnych oknach - szczelnych, z szybami o współczynniku U = 1,1 W/m2h (jest to współczynnik przenikania ciepła dla szyby, nie dla całego okna) - to nie ciepło tracone przez przegrody będzie decydowało o wielkości grzejników, ale ilość ciepła potrzebna do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Do kwestii wentylacji wrócimy w dalszej części. Teraz zajmijmy się sposobami ogrzewania, ale nie z punktu widzenia jego jakości, ale możliwości oszczędzania ciepła.

Wiele osób unika zlecania wykonania projektu centralnego ogrzewania i przy doborze grzejników opiera się na danych funkcjonujących na rynku. Zamiast obliczeń przyjmują wskaźnikowo ilość ciepła na 1 m2 ogrzewanej powierzchni. Na tej podstawie opierają późniejszy dobór grzejników i moc źródła ciepła. Najczęściej jest to 100 W/m2. Była to wartość przyjmowana przez instalatorów, gdy kotły gazowe wchodziły na polski rynek i w ogłoszeniach można było przeczytać: „kocioł mogący ogrzać 150 m2”, co oznaczało, że kocioł miał moc 15 kW. Od tego czasu wiele się w naszym budownictwie zmieniło. I tak, można orientacyjnie przyjąć do doboru kotła następujące wielkości:
  • budynek stary, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, stolarka okienna to tzw. okna zespolone – moc potrzebna to 130–150 W/m2;
  • budynek stary, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, z nowymi oknami - to ok. 100-130 W/m2;
  • ściany zewnętrzne z cegły z izolacją cieplną 40-60 mm - to 80-100 W/m2;
  • ściany z cegły dziurawki (pustak Max) i 80-100 mm izolacji - to 60-80 W/m2.

Wielkości te mogą nam dać przybliżoną odpowiedź na pytanie, jak duży kocioł będzie nam potrzebny. Jednak dobieranie w ten sposób grzejników lub ogrzewania podłogowego może być obarczone zbyt dużym błędem. W zasadzie można bez szkody dla całej instalacji dobrać grzejniki z dużym zapasem. Jednak grzejnik o przeszacowanych parametrach będzie droższy, w dodatku bardzo często trzeba go będzie dławić (zmniejszać dopływ wody grzejnej), co stanowić będzie źródło uciążliwego hałasu.

Źle zaprojektowana instalacja to nie tylko groźba powstawania hałasu, ale także stałe niepotrzebne zużywanie energii elektrycznej przez pompę obiegową. Po co najpierw wytwarzać ciśnienie, które później musi być dławione przez elementy regulacyjne? Ciśnienie dyspozycyjne (czynne) w instalacji centralnego ogrzewania, w idealnym przypadku, powinno być tylko takie, jakie jest potrzebne do zasilenia najbardziej niekorzystnego grzejnika.
   02.02.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl