RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Grzejniki w instalacjach c.o.
JK
 

Grzejniki w instalacjach c.o.


JK


 

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

Zobacz także

REGULUS-system Wójcik s.j. Grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pompy ciepła? Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć...

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego.

REGULUS-system Wójcik s.j. REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Straty ciepła w domu jednorodzinnym zależą głównie od jakości izolacji cieplnej przegród budowlanych i rodzaju stolarki okiennej i drzwiowej. To, jaką izolację przyjęto i jaką stolarkę, decyduje o ilości ciepła potrzebnej, aby w pomieszczeniach utrzymać odpowiednie temperatury. Może się tak zdarzyć, że przy bardzo dobrej izolacji i nowoczesnych oknach - szczelnych, z szybami o współczynniku U = 1,1 W/m2h (jest to współczynnik przenikania ciepła dla szyby, nie dla całego okna) - to nie ciepło tracone przez przegrody będzie decydowało o wielkości grzejników, ale ilość ciepła potrzebna do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Do kwestii wentylacji wrócimy w dalszej części. Teraz zajmijmy się sposobami ogrzewania, ale nie z punktu widzenia jego jakości, ale możliwości oszczędzania ciepła.

Wiele osób unika zlecania wykonania projektu centralnego ogrzewania i przy doborze grzejników opiera się na danych funkcjonujących na rynku. Zamiast obliczeń przyjmują wskaźnikowo ilość ciepła na 1 m2 ogrzewanej powierzchni. Na tej podstawie opierają późniejszy dobór grzejników i moc źródła ciepła. Najczęściej jest to 100 W/m2. Była to wartość przyjmowana przez instalatorów, gdy kotły gazowe wchodziły na polski rynek i w ogłoszeniach można było przeczytać: „kocioł mogący ogrzać 150 m2”, co oznaczało, że kocioł miał moc 15 kW. Od tego czasu wiele się w naszym budownictwie zmieniło. I tak, można orientacyjnie przyjąć do doboru kotła następujące wielkości:

    • budynek stary, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, stolarka okienna to tzw. okna zespolone – moc potrzebna to 130–150 W/m2;
    • budynek stary, bez izolacji termicznej, z pustką powietrzną w ścianach zewnętrznych, z nowymi oknami - to ok. 100-130 W/m2;
    • ściany zewnętrzne z cegły z izolacją cieplną 40-60 mm - to 80-100 W/m2;
    • ściany z cegły dziurawki (pustak Max) i 80-100 mm izolacji - to 60-80 W/m2.

Wielkości te mogą nam dać przybliżoną odpowiedź na pytanie, jak duży kocioł będzie nam potrzebny. Jednak dobieranie w ten sposób grzejników lub ogrzewania podłogowego może być obarczone zbyt dużym błędem. W zasadzie można bez szkody dla całej instalacji dobrać grzejniki z dużym zapasem. Jednak grzejnik o przeszacowanych parametrach będzie droższy, w dodatku bardzo często trzeba go będzie dławić (zmniejszać dopływ wody grzejnej), co stanowić będzie źródło uciążliwego hałasu.

Źle zaprojektowana instalacja to nie tylko groźba powstawania hałasu, ale także stałe niepotrzebne zużywanie energii elektrycznej przez pompę obiegową. Po co najpierw wytwarzać ciśnienie, które później musi być dławione przez elementy regulacyjne? Ciśnienie dyspozycyjne (czynne) w instalacji centralnego ogrzewania, w idealnym przypadku, powinno być tylko takie, jakie jest potrzebne do zasilenia najbardziej niekorzystnego grzejnika.

Przykładowa realizacja

Dla domu jednorodzinnego wolno stojącego NATALIA II (rys. 1) zaprojektowano instalację centralnego ogrzewania z kotłem kondensacyjnym gazowym Junkers Cerasmart Modul ZBS 16/170-2 Solar (rys. 2) - pobór ciepła dla c.w.u. z dwóch kolektorów słonecznych Hewalex KS 2000 (fot. 1). Pierwsze obliczenia, wykonane dla instalacji jak na rysunku 3, pokazały, że na 17 grzejników aż 12 ma zbyt duże ciśnienie przed zaworem grzejnikowym i program Audytor C.O. zażądał zainstalowania dodatkowych elementów dławiących dopływ do tych grzejników. Po dokładnej analizie wyników i ustaleniu, dlaczego tak się dzieje, zmieniono podłączenie niektórych grzejników i nadmiar ciśnienia zniknął, a opór przepływu całej instalacji zmniejszył się o ok. 20%. Zmiana polegała na odłączeniu małych grzejników od rurociągu prowadzącego ciepło do dużych grzejników na końcu gałęzi. Zmiana taka spowodowała zmniejszenie strat ciśnienia na takiej gałęzi (mniej wody musi przepuścić), co wpływa na poziom wymaganego ciśnienia w całej instalacji (wspomniane zmniejszenie o 20%). Zabezpieczamy się w ten sposób przed powstawaniem hałasów, gdy zawory termostatyczne zaczynają dławić dopływ wody do grzejników, ponieważ w pomieszczeniu pojawiają się dodatkowe zyski ciepła (każda osoba obecna w pomieszczeniu wydziela tyle ciepła, ile dostarczało jedno żeberko grzejnika żeliwnego o wysokości 600 mm).

Dom jednorodzinny wolno stojący NATALIA II

Rys. 1. Dom jednorodzinny wolno stojący NATALIA II (katalog projektów MG-Projekt)


Źródło: archiwum autora


 

Instalacja

Rys. 2. Schemat instalacji


Źródło: archiwum autora

Instalacja c.o.

Rys. 3. Rozwinięcie instalacji c.o.


Źródło: archiwum autora


 

Kolektory słoneczne

Fot. 1. Kolektory słoneczne Hewalex


Źródło: archiwum autora


 

Coraz lepsza izolacja ścian zewnętrznych (w opisanym budynku 12-centrymetrowa warstwa styropianu) i szczelna stolarka spowodowały, że pokój, nawet duży, można by ogrzać jednym grzejnikiem, gdyby tylko jego moc o tym decydowała. Dobry projektant musi zadbać o mniej więcej równy rozdział ciepła dostarczanego do pokoju. Aby to osiągnąć, rozdzielamy potrzebną moc na dwa grzejniki lub więcej. W przykładzie potrzebna moc 2741 W (66 W/m2) została podzielona na trzy grzejniki (1×550 W i 2×1100 W, rys. 3) Mniejsze grzejniki to mniej wody grzejnej, która do takiego grzejnika dopływa. Mniej wody z kolei powoduje, że trudniej jest takim grzejnikiem sterować. I tu dochodzimy do głównego problemu, z którym projektant, jeżeli chce dobrze zaprojektować instalację, musi się zmierzyć. Jest to prawidłowy rozdział ciśnienia w instalacji. Jak to wcześniej pokazano na przykładzie, przy analizie wyników obliczeń wykonanych przy pomocy jednego z wielu dostępnych na rynku programów obliczeniowych (np. Audytor, Gredi), jednym z najczęściej spotykanych błędów w wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania jest wykonanie instalacji „na wyczucie” i pozostawienie jej, nawet bez jakiejkolwiek próby wyregulowania. Skutek? Część grzejników nie dogrzewa, a inna część przegrzewa. Gdy w instalacji jest ogrzewanie podłogowe, którego opór wewnętrzny jest inny niż grzejników, sprawa zaczyna się komplikować. Wzywani instalatorzy potrafią zaproponować jedynie „dołożenie” pompy. Czy tak powinno być, gdy chcemy oszczędzać energię?

Jak wcześniej wspomniano, ciepło potrzebne jest także do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Bez względu na to, jaką wentylację zrobimy - grawitacyjną czy mechaniczną - w bilansie musimy uwzględnić ciepło na ogrzanie powietrza zewnętrznego, które wpływa do pomieszczeń. W zależności od przyjętych założeń mogą to być nawet ilości dorównujące tym potrzebnym do ogrzania budynku. W tym miejscu powstaje pytanie, czy opłaci się wykonać instalację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperator), czy lepiej, ze względu na koszty, ograniczyć się tylko do dobrze działającej wentylacji grawitacyjnej? Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy budynek to różne warunki, z jakimi mamy do czynienia. Zatem dla każdego budynku powinno się zrobić dokładną analizę ekonomiczną. W analizie musimy porównać koszty inwestycyjne z kosztami eksploatacyjnymi i zobaczyć, jaki będzie okres zwrotu tych zwiększonych nakładów. Jeżeli wynik będzie się plasował w granicach 7-10 lat, warto się zastanowić, czy wentylację mechaniczną instalować. Pomijam tu argumenty inne niż techniczne. Jeżeli z jakichś powodów w pomieszczeniach wymagana jest większa niż normalnie wymiana powietrza, argument ekonomiczny schodzi na dalszy plan.

Możliwości oszczędności energii

Oszczędzać ciepło możemy na kilka sposobów. Posłużę się przykładami z wykorzystaniem kotłów gazowych, nie tylko dlatego, że są najczęściej stosowane, ale także dlatego, że najlepiej zilustrują one, na czym polega sterowanie i programowanie źródła ciepła, bo to właśnie od programu pracy kotła wiele zależy.

Zacznijmy od kotłów, które pracują na zasadzie „zapal/zgaś” i nie mają możliwości płynnej regulacji mocy. Zapalony kocioł rusza swoją pełną mocą i tak długo się pali, aż termostat kotła nie da znać, że temperatura wody w kotle osiągnęła nastawioną, wtedy się wyłączy. Ponowne włączenie nastąpi dopiero wtedy, gdy temperatura wody nie spadnie o nastawioną Dt. Im rzadziej kocioł się wyłącza i im krócej trwają przerwy w jego pracy, tym mniejsze są straty ciepła, tzw. straty kotłowe (gdy kocioł nie pracuje, przez komin przepływa powietrze i wychładza kocioł i komin). Aby to osiągnąć, temperatura wody wychodzącej z kotła powinna być zgodna z tzw. krzywą grzania, tzn. temperaturą odpowiadającą temperaturze na zewnątrz budynku. Dla lepszego zrozumienia tej zależności - parę słów o krzywej grzania, bo przyda się to także później, gdy będzie mowa o regulatorach centralnego ogrzewania.

Obliczenia mocy urządzeń grzejnych przyjmuje się dla temperatury zewnętrznej obliczeniowej np. –20°C i przyjęte parametry obliczeniowe instalacji (zasilenie-powrót) zadecydują o wielkości grzejników. Jeśli będą to, tak jak projektowano większość instalacji, 90/70/20°C, to przy temperaturze zewnętrznej –20°C z kotła powinna wychodzić woda o temperaturze 90°C. A jaka powinna być, gdy jest tylko –10°C? Odpowiedź na to pytanie da nam właśnie „krzywa grzania”, która pokazuje, dla różnych typów budynków, temperaturę zasilania grzejników (rys. 4). Co powinniśmy zrobić, gdy mamy wyżej opisany kocioł? Patrzeć na termometr na zewnątrz (lub na prognozę pogody) i zmieniać ręcznie nastawę termostatu kotłowego. Nie jest to zbyt wygodne i dlatego producenci pomyśleli o tym i wprowadzili na rynek termostaty pokojowe i regulatory pogodowe. Czym się one różnią? Przede wszystkim sposobem działania.

Krzywa grzania

Rys. 4. Krzywa grzania 90/70/20°C


Źródło: archiwum autora


 

Termostat pokojowy odczytuje temperaturę w swoim otoczeniu i gdy jest ona niższa od założonej, włącza kocioł, a gdy jest taka jak założona lub wyższa - wyłącza go. Jest to tylko pośrednie wpływanie na pracę kotła, w zależności od temperatury zewnętrznej. Pośrednie dlatego, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym szybciej pomieszczenie traci ciepło i domaga się dogrzewania, a więc kocioł będzie częściej załączany niż przy temperaturach wyższych. Termostat pokojowy nie ma wpływu na temperaturę wody wychodzącej z kotła. Może go tylko włączyć lub wyłączyć. Jest to operacja nazywana sterowaniem - w odróżnieniu od regulacji.

Regulatory centralnego ogrzewania są urządzeniami bardziej skomplikowanymi. Czujnik temperatury zewnętrznej przekazuje informację do regulatora, tam następuje porównanie go z wartością, jaką wskazuje nastawiona w nim „krzywa grzania”, i dopiero ten odczyt decyduje o temperaturze wody wychodzącej z kotła. Odbywa się to całkowicie automatycznie, nie musimy niczego odczytywać i nastawiać, wyręcza nas regulator. Musimy tylko prawidłowo wybrać krzywą grzania, która jest dobierana (najczęściej metodą prób i błędów) do charakterystyki cieplnej ogrzewanego budynku. Nasz kocioł nie reaguje już na wskazania termostatu kotłowego (chyba że na termostacie jest nastawiona temperatura niższa, niż wynikałoby to z krzywej grzania, wtedy wyłączy kocioł przed osiągnięciem potrzebnej temperatury zasilenia), ale na polecenia regulatora. Jeżeli kupiliśmy kocioł z płynną regulacją mocy, to sytuacja wygląda trochę inaczej. Kocioł taki po zapaleniu palnika sprawdza, z jaką mocą powinien pracować, aby wyłączać się jak najrzadziej. Kotły mają najczęściej zakres regulacji teoretyczny zakres kondensacji dla instalacji c.o. 90/70°C płynnej od 40 do 100% mocy nominalnej, ale ostatnio pojawiły się już kotły, których dolny zakres regulacji został obniżony do 30%. Już z tych danych widać, jak znacznie można ograniczyć straty kotłowe, a więc i stratę naszych pieniędzy. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o kupnie kotła.

Zarówno termostaty pokojowe, jak i regulatory pogodowe są wyposażone w zegar z programatorem dobowym lub nawet tygodniowym. Jest to urządzenie, które może zadecydować, jakie koszty ogrzewania ponosimy. Podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1°C, to... o 5–6% większe wydatki na ogrzewanie. Czy warto zatem ogrzewać dom, gdy nikogo w nim nie ma? Albo w nocy, gdy wszyscy śpią? Chyba nie?

Programatory czasowe pozwalają na zaprogramowanie temperatury tzw. dziennej, gdy jesteśmy w pomieszczeniu, obniżenie temperatury na tzw. nocną, gdy w domu nikogo nie ma lub wszyscy śpią. Programator tygodniowy pozwala nastawić cykl włączeń i wyłączeń dla każdego dnia tygodnia osobno (w soboty i niedziele jesteśmy często w domu cały dzień), dopasowując grzanie do zwyczajów mieszkańców. Możliwości programowania są bardzo duże i, moim zdaniem, właśnie w nich leżą największe możliwe oszczędności na kosztach ogrzewania.

Czy opłaca się inwestować w regulatory pogodowe, skoro nawet termostaty pokojowe można programować? Po co wydawać pieniądze nie tylko na sam regulator, ale jeszcze na jego instalowanie? Warto i należy zrobić to jak najszybciej, jeżeli kocioł ma tylko możliwość podłączenia regulatora. Oczywiście celowość takiej inwestycji w przypadku ogrzewania dużego mieszkania jest inna niż w przypadku domu. Termostat pokojowy przekazuje informacje o zmianie temperatury zewnętrznej pośrednio i z dużym opóźnieniem. Regulator pogodowy robi to natychmiast. Czasami może to być odbierane negatywnie, gdyż gwałtowna zmiana temperatury powoduje zmianę sygnału wychodzącego z regulatora, a nie uwzględnia akumulacji ciepła (chłodu) w ścianach. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy na zewnątrz temperatura rośnie. Regulator obniża już temperaturę zasilania, bo dopasowuje ją do nowych wartości, a w ścianach „wędruje” do nas chłód z poprzednich mroźnych dni. Gdy mamy uaktywniony dodatkowo termostat pokojowy, on skoryguje dane przesyłane do kotła, a jeżeli nie, to może się zdarzyć, że któreś grzejniki będą trochę chłodniejsze w stosunku do rzeczywistych potrzeb. Taka sytuacja ma jednak miejsce tylko przy gwałtownych zmianach temperatury. Korzyści z zamontowania regulatora pogodowego są jednak tak duże, że można zapomnieć o tych małych „niedogodnościach”. Oszczędzajmy więc ciepło i nasze pieniądze.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich...

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich dany obiekt się znajduje, preferencji i przyzwyczajeń użytkowników oraz uwarunkowań techniczno-ekonomicznych. W Polsce ok. 70% zużycia energii wiąże się z ogrzewaniem budynków [2] – w Wielkiej Brytanii ok. 58–60% [3, 4]. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w krajach o ciepłym klimacie,...

mgr inż. Konrad Rodacki, mgr inż. Małgorzata Mieszczak Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej...

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacji czy ogrzewania budynku. Elementy te projektowane są na ogół przez specjalistów z danej dziedziny inżynierii (architektura, konstrukcja, inżynieria sanitarna, ogrzewnictwo) i traktowane osobno. Jednak jedynie całościowe analizowanie wszystkich elementów zintegrowanych...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

kr Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii...

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

mgr inż. Hubert Denda, prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, dr inż. Michał Ryms Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta...

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta jest prosta, szybka i nie wymaga kosztownych pomiarów. Po ustaleniu się równowagi temperaturowej, co zajmuje kilkanaście minut, oraz wykonaniu i przetworzeniu termogramu uzyskujemy dane badanego obszaru bez konieczności czasochłonnego próbkowania tradycyjnymi miernikami temperatury.

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Kazimierz Zakrzewski Miedź czy tworzywo?

Miedź czy tworzywo? Miedź czy tworzywo?

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych...

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych są bezapelacyjne.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie...

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie różnych wzorów i wartości współczynników oraz nieuwzględnianie temperatury wody.

REGULUS-system Wójcik s.j. Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne...

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne i zlikwidować mostki cieplne. Po remoncie należy ponownie dobrać grzejniki, ich moc powinna być dostosowana do nowych potrzeb grzewczych, które trzeba dokładnie wyliczyć. Unikniemy w ten sposób przewymiarowania źródła ciepła, które wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami zakupu instalacji, ale też...

REGULUS-system Wójcik s.j. Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

Bardzo cienkie grzejniki Inspiro Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne...

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne kolory wg palety RAL w tej samej cenie

Damian Żabicki Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne i równoważące Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast...

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji.

inż. Michał Jarosiński, Michał Zarębski Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016 Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak...

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak domy studenckie, gdzie zużycie mediów czasem kilkukrotnie przekracza akceptowalne wielkości. Studenci Politechniki Warszawskiej przyjrzeli się bliżej poziomowi energii pochłanianej przez „akademiki”, mającemu zasadniczy wpływ na koszty ich eksploatacji. Wnioski z audytu mogą stanowić ważne przesłanki...

Redakcja RI Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Dlaczego warto stosować zawory równoważące? Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

mgr inż. Elżbieta Niemierka, mgr inż. Kamila Kozłowska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza...

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza parametrów GRWC jest podstawą wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz uzyskania zakładanych na etapie projektowania efektów, szczególnie w wypadku dużych i złożonych wymienników gruntowych. Modelowanie CFD dostarcza dużo dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera niż metody...

dr inż. Adrian Trząski, dr inż. Andrzej Wiszniewski Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku...

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku do innych rozwiązań, gdyby system energetyczny korzystał w dużej mierze z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i nie był obarczony tak wysokim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.