Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rozwiązania instalacyjne i architektoniczne a zapotrzebowanie na ciepło

Zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest jednym z najbardziej istotnych wskaźników doboru elementów systemu grzewczego
Zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest jednym z najbardziej istotnych wskaźników doboru elementów systemu grzewczego
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Inaczej także następuje ocena wybranego systemu. Wymiarowanie i projektowanie systemu powinno bowiem zapewniać:

 • utrzymanie temperatury, wilgotności, czystości i jakości powietrza,
 • prędkość i rozdział powietrza w pomieszczeniu,
 • rodzaju czynnika pośredniczącego będącego nośnikiem energii cieplnej i chłodniczej (systemy freonowe, wodne, powietrzne),
 • parametry klimatu i lokalnych warunków pogodowych, średniej temperatury promieniowania,
 • wymagań związanych z układem ciśnienia w budynku (układ zbilansowany, nadciśnienie lub podciśnienie w pomieszczeniu),
 • obciążeń cieplnych (wymagane chłodzenie lub ogrzewanie wynikające z analizy obciążeń cieplnych pomieszczenia),
 • nadmiarowości rozumianej jako ewentualność dublowania układów lub elementów ze względu na konieczność zapewnienia warunków w przypadku awarii systemu, wykorzystywanej przez system przestrzeń budynku,
 • możliwości zastosowania elementów systemu w kontekście wymagań architektonicznych dla pomieszczenia, kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych oraz związanych z utrzymaniem systemu i jego konserwacją,
 • zużycia energii na potrzeby funkcjonowania systemu,
 • niezawodności i elastyczności systemu,
 • automatycznej regulacji i sterowania systemem,
 • analizy systemu w pełnym cyklu życia (LCC),
 • warunków akustycznych i występowania wibracji.

Analizy symulacyjne - Rozwiązania przestrzenne

Dla potrzeb analiz symulacyjnych przyjęto jednostrefowy model obiektu o różnych uwarunkowaniach architektonicznych – różnym współczynniku strat ciepła przez przenikanie. Założono 6 przypadków różniących się odpowiednio procentowym udziałem powierzchni przegród wewnętrznych i zewnętrznych. Dla przypadku oznaczonego numerem 0 wszystkie przegrody przyjęto jako zewnętrzne.

Dla przypadku nr 3 połowę przegród zdefiniowano jako wewnętrzne. Dla przypadku nr 6 warunki brzegowe po drugiej strony przegrody określono jako „identyczne” jak dla analizowanej strefy – wszystkie przegrody wewnętrzne. Przeanalizowano dwa przypadki różniące się sposobem sterowania instalacją grzewczą. Założono stałą (22°C) oraz przerywaną pracę instalacji grzewczej.

Dla ogrzewania przerywanego przyjęto temperaturę powietrza równą 22°C w godz. 7:00÷23:00 oraz 18°C w godz. 23:00÷7:00. Obliczenia wykonano programem symulacyjnym opracowanym na podstawie metodologii zaproponowanej przez Clarkea [1]. Do analizy wybrano 2 dni stycznia (10÷11.01.) przy założeniu zmiany parametrów pogodowych zgodnie z danymi typowego roku meteorologicznego dla Warszawy.

Zaobserwowane różnice w wartościach temperatury wynikowej pomiędzy najbardziej (wariant 0.) a najmniej (wariant 6.) „wyeksponowaną” formą pojedynczej strefy termicznej sięgają 2,5 K dla okresu najniższych temperatur zewnętrznych i braku zysków ciepła od promieniowania słonecznego (noc). W przypadku 5. (środkowe mieszkanie w budynku wielorodzinnym)różnice względem wariantu 0. są nieco mniejsze i wynoszą ok. 1,7 K.

Jeżeli porównamy wariant 1. i 5., czyli np. szczytowe mieszkanie na najwyższej kondygnacji z mieszkaniem środkowym mającym jedynie jedną ścianę zewnętrzną, to różnice w wynikowej temperaturze wewnętrznej mogą dochodzić nawet do 1,5 K.

Natomiast w przypadku ogrzewania przerywanego, jedynie dwa najmniej wyeksponowane przypadki (nr 5 i 6) wykazują istotne różnice w charakterze zmian, co ponownie związane jest z wielkością powierzchni, przez którą tracone jest ciepło. Dla pozostałych (od 4. do 0.) charakter zmian jest niemal identyczny, zaś różnice w wartościach temperatury są podobne jak w przypadku ogrzewania ciągłego.

Należy przy tym pamiętać, że przyjęte współczynniki strat ciepła były zgodne z obecnie obowiązującymi wymaganiami podstawowymi z zakresu ochrony cieplnej. Można się spodziewać, że w przypadku innych właściwości cieplnych przegród zewnętrznych obserwowane różnice w wartościach temperatur wynikowych mogą ulec zmianie.

   18.01.2008
dr inż.  Dariusz Heim
dr inż.  Dariusz Heim
Adiunkt w Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych Politechniki Łódzkiej, gdzie prowadzi zajęcia z Fizyki Budowli - Budownictwo Ekologiczne. Tematyka zainteresowań naukowych: modelowani... więcej »
dr inż.  Piotr Bartkiewicz
dr inż.  Piotr Bartkiewicz
Adiunkt Zakładu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Warszawskiej. Szczególnie mocno interesuje się szeroko rozumianą branżą wentylacyjną i klimatyzacyjną. Zajmuje się także przygotowaniem opr... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 



Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 



Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 



Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl