Wentylacja hybrydowa to instalacja, która działa naprzemiennie: naturalnie i mechanicznie, lub gdy oba systemy się uzupełniają. Celem wentylacji hybrydowej jest ograniczenie zużycia energii, która jest niezbędna do pracy instalacji, ale z zachowaniem odpowiedniej wymiany powietrza.
Jak działa wentylacja hybrydowa?
Wentylacja hybrydowa korzysta z wentylacji naturalnej, chyba że jest ona niewystarczająca. Polega to na tym, że wymiana powietrza przy sprzyjających warunkach wewnętrznych i zewnętrznych działa naturalnie, jednak kiedy nie ma takich warunków, to działa w sposób mechaniczny i na odwrót. System wentylacji hybrydowej wzajemnie się uzupełnia, a jest to możliwe, dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów. Co ważne, wentylacja hybrydowa pracuje, łącząc wentylację naturalną i hybrydową, ale to działanie może być odmienne i realizowane przez różne urządzenia.
Przeczytaj również: Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?
Powietrze w budynku a wentylacja hybrydowa
Wentylacja hybrydowa oparta jest na tradycyjnym schemacie wymiany powietrza w budynku. Instalacja opiera się na tym, że świeże powietrze wpada do pomieszczeń za pomocą nawiewników lub nawietrzaków. W pokojach powietrze ulega zanieczyszczeniu głównie dwutlenkiem węgla powstającym w procesie oddychania, które jest szkodliwe dla zdrowia i musi być usuwane. W kuchni czy łazience powstaje również zanieczyszczona para wodna, która kumuluje się przy suficie. Dlatego usuwanie powietrza odbywa się za pomocą kominowych kanałów wentylacyjnych, do których wloty są umieszczone w górnych strefach pomieszczenia. Wytworzone podciśnienie wywołuje ruch mieszaniny gazów na skutek różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku (tzw. ciąg kominowy) oraz działania nasady hybrydowej (turbiny).
![]() |
Poznaj nowe modele wentylatorów » |
Turbina wykorzystuje energię wiatru do wytwarzania podciśnienia w kominie i usuwania zużytego powietrza. Gdy wiatr przestaje wiać, nasada nadal obraca się, ponieważ ma umieszczony silnik o niewielkiej mocy. Kiedy wiatr jest zbyt silny, silnik powoduje spowolnienie obrotów turbiny. Taki sposób wymiany powietrza jest możliwy dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów, monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Czujniki sprzężone z układem sterowania umożliwiają przełączanie trybu pracy systemów – naturalnego i mechanicznego. Nasady hybrydowe pracują z wydajnością do 230 m3/h, co pozwala na skuteczną wentylację kilku pomieszczeń jednocześnie.
Sterowanie wentylacją hybrydową
System wentylacji hybrydowej można sterować ręcznie lub regulacja odbywa się automatycznie, dzięki elektrycznym sterownikom. Ręczne sterowanie działa w taki sposób, że instalator dobiera prędkość obrotową nasady hybrydowej. Czynność tę wykonuje na podstawie pomiaru przepływu powietrza przez daną kratkę wywiewną lub danych z karty katalogowej urządzenia. W tym przypadku prędkość obrotowa jest stała przez cały czas pracy nasady. Natomiast elektryczne sterowniki umożliwiają dobór prędkości nasady do warunków panujących na zewnątrz, a także określonych godzin czy dni. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w nocy czy gdy domownicy są poza budynkiem, można zmniejszyć wydajność pracy nasady. W ten sposób ograniczamy zużycie energii elektrycznej. Na rynku dostępne są także sterowniki regulujące pracę nasady w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.
Jakie są zalety wentylacji hybrydowej?
Podstawową zaletą wentylacji hybrydowej jest jej skuteczność. Wykorzystuje przede wszystkim w swoim działaniu wentylację naturalną, używając mechanicznej tylko wtedy kiedy trzeba. Wentylacja hybrydowa umiejętnie wykorzystuje warunki zewnętrzne i wewnętrzne, oszczędzając energię. Ponadto wentylacja hybrydowa jest tańsza niż wentylacja mechaniczna, ponieważ do jej instalacji potrzebne są tylko kanały wywiewne i nawiewne oraz nasady. Wentylacja hybrydowa jest też cicha, nie słychać silników, które są zamontowane na wylocie z kanałów nad dachem budynku. Co więcej, jej montaż jest łatwy i nie wymaga dodatkowych pozwoleń. Jest to też rozwiązanie energooszczędne, dzięki małej mocy silników, które nie muszą pracować ciągle (tak jak w przypadku wentylacji mechanicznej).
[wentylacja, wentylacja hybrydowa, nasada hybrydowa, nawiewnik, nawietrzak, system wentylacji hybrydowej, wentylacja mechaniczna, wentylacja naturalna, zużycie energii, instalacja wentylacji, wentylator]