Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Co to jest wentylacja hybrydowa?

Jakie są zalety wentylacji hybrydowej?
Co to jest wentylacja hybrydowa?
Co to jest wentylacja hybrydowa?
Fot. Uniwersal

System wentylacji naturalnej ma swoje wady i zalety, czasami wręcz nie spełnia w ogóle swojej funkcji. Z kolei wentylacja mechaniczna to dobre rozwiązanie, ale bardzo kosztowne. Co w takim przypadku robić? Skorzystać z systemu mieszanego, czyli wentylacji hybrydowej. Na czym polega taka wentylacja i w jakich sytuacjach ją stosować?

Wentylacja hybrydowa to instalacja, która działa naprzemiennie: naturalnie i mechanicznie, lub gdy oba systemy się uzupełniają. Celem wentylacji hybrydowej jest ograniczenie zużycia energii, która jest niezbędna do pracy instalacji, ale z zachowaniem odpowiedniej wymiany powietrza. 

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa korzysta z wentylacji naturalnej, chyba że jest ona niewystarczająca. Polega to na tym, że wymiana powietrza przy sprzyjających warunkach wewnętrznych i zewnętrznych działa naturalnie, jednak kiedy nie ma takich warunków, to działa w sposób mechaniczny i na odwrót. System wentylacji hybrydowej wzajemnie się uzupełnia, a jest to możliwe, dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów. Co ważne, wentylacja hybrydowa pracuje, łącząc wentylację naturalną i hybrydową, ale to działanie może być odmienne i realizowane przez różne urządzenia.

Przeczytaj również: Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?

Powietrze w budynku a wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa oparta jest na tradycyjnym schemacie wymiany powietrza w budynku. Instalacja opiera się na tym, że świeże powietrze wpada do pomieszczeń za pomocą nawiewników lub nawietrzaków. W pokojach powietrze ulega zanieczyszczeniu głównie dwutlenkiem węgla powstającym w procesie oddychania, które jest szkodliwe dla zdrowia i musi być usuwane. W kuchni czy łazience powstaje również zanieczyszczona para wodna, która kumuluje się przy suficie. Dlatego usuwanie powietrza odbywa się za pomocą kominowych kanałów wentylacyjnych, do których wloty są umieszczone w górnych strefach pomieszczenia. Wytworzone podciśnienie wywołuje ruch mieszaniny gazów na skutek różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku (tzw. ciąg kominowy) oraz działania nasady hybrydowej (turbiny).

wentylacja mechaniczna
Poznaj nowe modele wentylatorów »

Turbina wykorzystuje energię wiatru do wytwarzania podciśnienia w kominie i usuwania zużytego powietrza. Gdy wiatr przestaje wiać, nasada nadal obraca się, ponieważ ma umieszczony silnik o niewielkiej mocy. Kiedy wiatr jest zbyt silny, silnik powoduje spowolnienie obrotów turbiny. Taki sposób wymiany powietrza jest możliwy dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów, monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Czujniki sprzężone z układem sterowania umożliwiają przełączanie trybu pracy systemów – naturalnego i mechanicznego. Nasady hybrydowe pracują z wydajnością do 230 m3/h, co pozwala na skuteczną wentylację kilku pomieszczeń jednocześnie.

Sterowanie wentylacją hybrydową

System wentylacji hybrydowej można sterować ręcznie lub regulacja odbywa się automatycznie, dzięki elektrycznym sterownikom. Ręczne sterowanie działa w taki sposób, że instalator dobiera prędkość obrotową nasady hybrydowej. Czynność tę wykonuje na podstawie pomiaru przepływu powietrza przez daną kratkę wywiewną lub danych z karty katalogowej urządzenia. W tym przypadku prędkość obrotowa jest stała przez cały czas pracy nasady. Natomiast elektryczne sterowniki umożliwiają dobór prędkości nasady do warunków panujących na zewnątrz, a także określonych godzin czy dni. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w nocy czy gdy domownicy są poza budynkiem, można zmniejszyć wydajność pracy nasady. W ten sposób ograniczamy zużycie energii elektrycznej. Na rynku dostępne są także sterowniki regulujące pracę nasady w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.

Jakie są zalety wentylacji hybrydowej?

Podstawową zaletą wentylacji hybrydowej jest jej skuteczność. Wykorzystuje przede wszystkim w swoim działaniu wentylację naturalną, używając mechanicznej tylko wtedy kiedy trzeba. Wentylacja hybrydowa umiejętnie wykorzystuje warunki zewnętrzne i wewnętrzne, oszczędzając energię. Ponadto wentylacja hybrydowa jest tańsza niż wentylacja mechaniczna, ponieważ do jej instalacji potrzebne są tylko kanały wywiewne i nawiewne oraz nasady. Wentylacja hybrydowa jest też cicha, nie słychać silników, które są zamontowane na wylocie z kanałów nad dachem budynku. Co więcej, jej montaż jest łatwy i nie wymaga dodatkowych pozwoleń. Jest to też rozwiązanie energooszczędne, dzięki małej mocy silników, które nie muszą pracować ciągle (tak jak w przypadku wentylacji mechanicznej).

[wentylacja, wentylacja hybrydowa, nasada hybrydowa, nawiewnik, nawietrzak, system wentylacji hybrydowej, wentylacja mechaniczna, wentylacja naturalna, zużycie energii, instalacja wentylacji, wentylator]

   19.03.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl