Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Współpraca wentylacji mechanicznej z GWC w budynku pasywnym

Ciąg dalszy artykułu...

Przygotowanie powietrza wentylacyjnego

mechaniczna-gwc-16
Rys. 4. Przykładowy wykres eksploatacyjny (rys. S. Firląg)
Zadaniem mechanicznej wentylacji nawiewno wywiewnej z odzyskiem ciepła jest doprowadzenie powietrza zewnętrznego do pomieszczeń mieszkalnych i usunięcie zużytego powietrza wewnętrznego. W procesie tym musi być jak największe ograniczenie strat ciepła, a także wykluczone jest bezpośrednie nawiewanie świeżego, zimnego powietrza. Proces przygotowania powietrza wentylacyjnego ma na celu jego ogrzanie i/lub stabilizację jego wilgotności.

W omawianej instalacji podgrzewanie powietrza nawiewanego jest dwuetapowe. Składa się z wstępnego ogrzania w wymienniku gruntowym i właściwego w wymienniku krzyżowym. Proces ten przebiega przy stałej wilgotności bezwzględnej powietrza nawiewanego. Ochładzanie powietrza wywiewanego może powodować wykroplenie zawartej w nim pary wodnej. W przypadku wykroplenia, obok ciepła jawnego powietrza wywiewanego, odzyskiwane jest również ciepło utajone zawarte w parze wodnej. Przy czym oba strumienie powietrza są od siebie szczelnie oddzielone, a powstające skropliny nie powodują zwiększenia wilgotności względnej powietrza nawiewanego. W wymienniku krzyżowym zachodzi proces wymiany energii bez wymiany masy.

W celu przedstawienia procesów towarzyszących przygotowaniu powietrza wentylacyjnego na wykresie i–x Mollliera konieczne jest określenie parametrów jego punktów charakterystycznych. Temperaturę powietrza nawiewanego za rekuperatorem można obliczyć wykorzystując wzór na sprawność temperaturową odzysku ciepła:

mechaniczna-gwc-17-18

gdzie:
η – sprawność temperaturowa odzysku ciepła [%],
t1 – temp. powietrza nawiewanego przed rekuperatorem [°C],
t2 – temp. powietrza nawiewanego za rekuperatorem [°C],
t3 – temp. powietrza wywiewanego przed rekuperatorem [°C].

Entalpię powietrza usuwanego za rekuperatorem można obliczyć z bilansu energetycznego wymiennika:

mechaniczna-gwc-19-20

gdzie:
i1 – entalpia powietrza nawiewanego za wymiennikiem gruntowym [kJ/kg],
i2 – entalpia powietrza nawiewanego za rekuperatorem [kJ/kg],
i3 – entalpia powietrza usuwanego przed rekuperatorem [kJ/kg],
i4 – entalpia powietrza usuwanego za rekuperatorem [kJ/kg].

Całkowita sprawność odzysku ciepła jest to część ciepła odzyskana w wymienniku, w stosunku do ilości ciepła, którą można odzyskać teoretycznie.

mechaniczna-gwc-22

W przypadku, gdy temperatura powietrza nawiewanego za wymiennikiem gruntowym jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza usuwanego z budynku, na powierzchniach wymiennika krzyżowego dochodzi do wykroplenia pary wodnej. Wilgoć ta w zetknięciu z powietrzem, którego temperatura jest niższa od zera, powoduje szronienie rekuperatora. Jest to zjawisko niekorzystne, wpływające na spadek sprawności odzysku ciepła i wzrost oporów przepływu przez wymiennik krzyżowy. Zastosowanie wstępnego podgrzania nawiewanego powietrza zewnętrznego w wymienniku gruntowym zapobiega szronieniu rekuperatora. Dzięki temu, nawet dla warunków obliczeniowych, temperatura powietrza przed wymiennikiem rekuperatora nie spada poniżej zera.
   16.03.2007

Komentarze

(1)
arsTECH | 23.03.2017, 19:37
Grzebieniowy GWC (www.grzebieniowyGWC.pl) to doskonałe rozwiązanie dla domów pasywnych. Konstrukcja oparta na rurach o wytrzymałości SN8 (opcja SN16) plus żwir, zapewnia największą wytrzymałość na ściskanie. Rozwiązanie idealne nadaje się do umieszczenia pod płytą fundamentową.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl