Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Powiększona rodzina nagrzewnic LEO FB

Flowair
Flowair

Wraz z rozpoczynającym się sezonem grzewczym firma Flowair poszerza ofertę nagrzewnic wodnych z rodziny LEO FB. W sprzedaży poza dotychczas dostępnymi modelami pojawią się dwa nowe: najmniejsza i najbardziej energooszczędna nagrzewnica LEO FB 15 o mocy nominalnej 17 kW oraz ostatnia w typoszeregu nagrzewnica LEO FB 95 o mocy 100 kW.

Linia FB
W 2008 roku na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych w Poznaniu firma Flowair zaprezentowała produkt nowej generacji – nagrzewnice wodne LEO FB, których konstrukcję oparto na połączeniu elementów metalowych z tworzywem sztucznym. Udało się dzięki temu stworzyć urządzenie łączące w sobie zarówno wysoką moc i funkcjonalność, jak i estetykę.

W skład rodziny nagrzewnic wchodziły urządzenia LEO FB 25, 45 i 65, o mocy nominalnej od 25 do 65 kW i wydajności 3900–4400 m3/h. Do współpracy z urządzeniami przewidziano dwa rodzaje sterowania: innowacyjny system M oparty na płynnym, automatycznym dostosowaniu mocy nagrzewnicy do zmieniających się warunków panujących w pomieszczeniu oraz sterowanie typu S polegające na współpracy aparatu grzewczego z termostatem ON/OFF.

LEO FB 15 i LEO FB 95
Fot. FlowairNagrzewnice wodne serii LEO FB dzięki uniwersalności i możliwości stosowania w obiektach każdego typu spotkały się z dużym zainteresowaniem projektantów, dlatego firma Flowair zdecydowała się powiększyć gamę swoich produktów o urządzenia FB 15 oraz FB 95. Nowe nagrzewnice, podobnie jak urządzenia całej serii LEO FB, charakteryzuje wysoka efektywność w stosunku do ich gabarytów. Przykładowo nagrzewnica LEO FB 95 ma wydajność 8500 m3/h i osiąga moc 100,1 kW – jak na urządzenie o wymiarach 600 mm×1175 mm×350 mm (wys./szer./gł.) są to osiągi całkiem wysokie.

Nagrzewnica LEO FB 95 dzięki dużemu zasięgowi strumienia powietrza – 33 m – doskonale nadaje się do ogrzewania bardzo wysokich i przestronnych obiektów. Ponadto gdy w budynku występuje problem z rozmieszczeniem odpowiedniej liczby urządzeń mających efektywnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie mniejszej liczby aparatów grzewczych o dużych mocach, takich jak LEO FB 95. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania będzie mniejsza ilość automatyki sterującej i prostsza w wykonaniu instalacja wodna i elektryczna.

W przeciwieństwie do LEO FB 95, nagrzewnica LEO FB 15 została zaprojektowana z myślą o małych obiektach. FB 15 dysponuje mocą grzewczą 17,4 kW i wydajnością 2000 m3/h. Jest wyposażona w dwurzędowy wymiennik, który zapewnia znaczny przyrost temperatury powietrza nadmuchiwanego i szybsze uzyskanie komfortu cieplnego w wychłodzonym pomieszczeniu. Zwiększony rozstaw lamel wymiennika skutkuje zdolnością do zachowania optymalnych parametrów pracy urządzenia w środowisku, w którym może pojawić się kurz lub lekkie zapylenie. Dlatego obiektami, w których najchętniej będą stosowane te nagrzewnice, są nieduże warsztaty samochodowe, prototypownie, zakłady stolarskie itp.

Urządzenie LEO FB 15 może być wyposażone w wentylator osiowy z silnikiem elektronicznie komutowanym (technologia EC). Bardzo wysoka sprawność wentylatorów tego typu wpływa na znaczny spadek zużycia energii elektrycznej, które dla LEO FB 15 typu M wynosi zaledwie 57,5 W. Ponadto połączenie technologii EC z oferowanym przez firmę Flowair systemem M pozwala na dodatkowe oszczędności energii oraz optymalizację pracy urządzenia.

Akcesoria

Fot. FlowairOpcjonalnym wyposażeniem nagrzewnic z rodziny LEO FB, ułatwiającym ich zamocowanie, jest specjalnie zaprojektowana konsola montażowa. Pozwala na umieszczenie urządzenia na ścianie, pod sufitem, a także na słupach i filarach. Przy użyciu tego elementu nagrzewnica może zostać zainstalowana równolegle lub pod kątem 30° albo 45° do przegrody.

Dla nagrzewnic serii LEO FB dostępne są komory mieszania (LEO KM) – jest to najprostszy sposób stworzenia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Urządzenie LEO FB 15 nie jest wyposażane w komorę mieszania, takie rozwiązanie oferuje natomiast LEO KMFS (SMART). Jest to mała nagrzewnica z wbudowaną na stałe komorą mieszania, której cała konstrukcja zakryta jest obudową z tworzywa sztucznego ABS. Dzięki temu może być ona stosowana nawet w obiektach o zwiększonych wymaganiach estetycznych.

Nowe trendy

Dzięki osiągniętej dużej sprawności i zdolności do odbierania ciepła od czynnika grzewczego oraz możliwości zastosowania systemu M powiększona rodzina nagrzewnic serii LEO FB doskonale nadaje się do pracy z innowacyjnymi niskotemperaturowymi systemami ogrzewania, zasilanymi na przykład za pomocą pomp ciepła. Urządzenia spełniają tym samym wymogi jak najkorzystniejszego i niskiego zużycia energii przez systemy grzewcze.

Podsumowanie

Powiększona rodzina urządzeń LEO FB pozwala na zastosowanie większej liczby mniejszych lub mniejszej liczby większych urządzeń – w zależności od potrzeb danego obiektu. Dopiero tak szeroka gama produktów gwarantuje możliwość stworzenia w pełni zoptymalizowanego i poprawnie działającego systemu grzewczo-wentylacyjnego, który w sposób efektywny zapewni komfort cieplny całego obiektu.

   21.04.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl