Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych

System odwodnień dachowych
System odwodnień dachowych
Rheinzink

Systemy instalacyjne odprowadzania wód deszczowych są nieodłącznym elementem wyposażenia technicznego większości budynków oraz obiektów infrastruktury miejskiej. Dla poprawnego zwymiarowania odwodnienia konieczne jest prawidłowe ustalenie parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu oraz parametrów technicznych różnych elementów systemów odwodnień.

Woda z opadów atmosferycznych zbierająca się na połaciach dachowych budynków może być odprowadzana zewnętrznym lub wewnętrznym systemem odwadniania. W systemie zewnętrznym grawitacyjnym woda spływa do rynien biegnących wzdłuż krawędzi dachu, a następnie przejmowana jest przez rury spustowe przymocowane do elewacji budynku.

W systemie wewnętrznym woda zbiera się w korytkach lub nieckach dachowych, skąd przechwytywana jest przez wpusty dachowe kierujące ją do przewodów kanalizacji deszczowej znajdujących się wewnątrz budynku (Czytaj więcej na ten temat). Systemy odwodnienia wewnętrznego mogą być układami grawitacyjnymi lub próżniowymi (syfonowymi), działającymi w warunkach powstającego w przewodach podciśnienia.

System zewnętrzny zalecany jest dla budynków o wysokości do pięciu kondygnacji [1], czyli z pionami dochodzącymi do około 15 m nad poziom terenu. Natomiast systemy wewnętrzne mogą być stosowane zarówno w budownictwie niskim, jak i wysokim i są praktycznie jedynymi możliwymi do zastosowania w obiektach z dużymi powierzchniami płaskich połaci dachowych. Coraz częściej systemy odwodnieniowe służą również do zbierania i transportu wody deszczowej do specjalnych zbiorników, z których po odpowiednim oczyszczeniu (uzdatnieniu) może być ona wykorzystana do celów bytowych, niewymagających wody wodociągowej (tj. spłukiwanie sanitariatów, podlewanie trawników czy mycie samochodów).

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Szczególnie płaskie dachy obiektów handlowych czy magazynowych, stanowiące duże powierzchnie zlewni wody deszczowej, stwarzają dobre warunki do jej zbierania. Problem zagospodarowywania wód deszczowych nabrał ostatnio szczególnego znaczenia ze względu na wprowadzanie w niektórych miastach opłat za odprowadzanie wód opadowych z nieruchomości.

Opłata, określana czasami jako „podatek deszczowy”, wprowadzana jest na podstawie zapisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków [2]. Na jej wysokość może wpływać wielkość powierzchni dachu, a czasami również prognozowana ilość opadów.

Zatem przy projektowaniu zarówno elementów systemu odwodnieniowego, jak i elementów służących do rekuperacji wody deszczowej niezbędne jest przyjęcie wiarygodnych parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu oraz parametrów technicznych różnych elementów systemu odwodnienia deszczowego.

Specyfika funkcjonowania odwodnień zewnętrznych

Ograniczenia wysokościowe stosowania systemów odwodnienia zewnętrznego związane są przede wszystkim z warunkami ich eksploatacji i występującymi zjawiskami fizycznymi, które mogą doprowadzić do szeregu niepożądanych procesów. Szczególnie niebezpieczne jest:

  • przepełnienie rynien przy intensywnych opadach atmosferycznych – może doprowadzić do zalewania i zawilgocenia przez wodę deszczową okapów, ścian zewnętrznych i innych elementów budynku; dodatkowo wystąpić może zawilgocenie i rozmywanie strefy otoczenia budynku, podmycie opaski przy ścianach piwnicznych lub fundamentowych czy też chodników biegnących obok budynku;
  • zamarzanie wody w rynnach i pionach występujące w okresie jesienno-zimowym – efektem jest zmniejszenie przepustowości, a nawet pełna niedrożność systemu, może również dojść do zalewania wodą (powstającą z topniejącego lodu) i zawilgocenia elementów zewnętrznych budynku; zamarzająca woda może ponadto doprowadzić do rozszczelnienia systemu odwodnieniowego lub innego uszkodzenia;
  • uszkodzenie elementów systemu w rezultacie oddziaływania kilku czynników zewnętrznych, tj.: działanie wiatru, wahania temperatury, wahania natężenia promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne, opady gradu czy też zsuwający się po połaci dachu śnieg. Systemy wewnętrzne odwodnienia wód deszczowych nie są narażone na większość wymienionych negatywnych oddziaływań, które towarzyszą systemom zewnętrznym, ze względu na wkomponowanie ich w połać dachową i przebieg przewodów odprowadzających wodę z dachu we wnętrzu budynku.

Zakłada się, że piony spustowe systemów grawitacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, niezależnie od intensywności opadu deszczu, pracują częściowo wypełnione wodą. Takie działanie pionów może zapewnić tylko odpowiedni dobór przepustowości rynny i rury spustowej, tak aby wlot do rury spustowej pozostawał niezatopiony podczas spływu wody rynną czy korytkiem odpływowym. Jeżeli strumień wody przesłania wlot do pionu, pojawia się nierównomierny (pulsacyjny) przepływ w rurze.

Woda przemieszcza się pionami spustowymi w tzw. korkach wodnych rozdzielonych pęcherzami powietrznymi. Pęcherze co pewien czas pękają, co powoduje wibrację rury spustowej. Wibracja ta jest niepożądana, ponieważ stanowi dodatkowy czynnik mogący uszkodzić rury spustowe na połączeniach poszczególnych odcinków, w miejscach mocowania ich do ściany, a w przypadku rur stalowych naruszeniu ulec może powłoka ochronna, co sprzyja korozji.

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl